Podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej, Radosław Sikorski publicznie oskarżył Putina o wydanie rozkazu zamordowania Aleksieja Nawalnego. Rosyjski opozycjonista i krytyk Kremla został otruty środkiem paralityczno-drgawkowym Nowiczok. Sikorski wezwał UE do zdecydowanej reakcji i nałożenia sankcji na Rosję za próbę zabójstwa dysydenta. Sytuacja staje się coraz poważniejsza i wymaga stanowczych kroków ze strony wspólnoty międzynarodowej.
Sikorski publicznie oskarża Putina o zlecenie zabójstwa Nawalnego
Podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej w Brukseli, minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski publicznie oskarżył prezydenta Rosji Władimira Putina o wydanie rozkazu zamordowania rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Stwierdził, że Putin albo sam zlecił zabójstwo, albo przynajmniej wyraził na nie zgodę.
Zdaniem Sikorskiego, próba otrucia Nawalnego środkiem paralityczno-drgawkowym Nowiczok świadczy o tym, że sytuacja zaczyna być naprawdę poważna i niebezpieczna. Wezwał Unię Europejską do zdecydowanej reakcji i nałożenia sankcji na Rosję za próbę zamordowania znanego krytyka reżimu Putina.
UE domaga się wyjaśnień i rozliczenia sprawców
Unia Europejska potępiła zamach na życie Nawalnego i zażądała od władz Rosji pełnego wyjaśnienia okoliczności próby otrucia oraz pociągnięcia sprawców do odpowiedzialności.
Przywódcy państw UE oczekują także współpracy strony rosyjskiej w dochodzeniu w sprawie zamachu, prowadzonym przez Organizację ds. Zakazu Broni Chemicznej. Rosja odrzuca jednak oskarżenia o próbę morderstwa i twierdzi, że nie ma dowodów na użycie Nowiczoka.
MSZ RP apeluje o zdecydowaną reakcję wspólnoty międzynarodowej
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej wyraziło głębokie zaniepokojenie doniesieniami o otruciu Aleksieja Nawalnego i wezwało do solidarnej oraz zdecydowanej reakcji społeczności międzynarodowej. Rzecznik MSZ Łukasz Jasina oświadczył, że zamach na życie opozycjonisty to „kolejny mrożący krew w żyłach sygnał płynący z Rosji”.
Nie może być zgody na polityczne morderstwa i trucicieli działających na zlecenie władz
Jasina podkreślił, że sprawiedliwa kara dla organizatorów i wykonawców zamachu na Nawalnego oraz wdrożenie programu sankcji wobec rosyjskich oligarchów i biznesmenów blisko powiązanych z Kremlem, mogą być skutecznym instrumentem nacisku na Moskwę.
Czytaj więcej: TV Republika strategia podwójnej pięści. Ekspert o dziele wybitnego stratega
Rosja ponownie ucieka się do brutalnych praktyk w celu eliminacji przeciwników politycznych
Eksperci wskazują, że próba otrucia Nawalnego to kolejny przykład sięgania przez Rosję po metody charakterystyczne dla służb specjalnych w celu pozbycia się krytyków i przeciwników politycznych reżimu Putina.
- Zamachy i otrucia rosyjskich dysydentów stały się wręcz znakiem firmowym tamtejszych tajnych służb.
- Od czasów Aleksandra Litwinienki i Anny Politkowskiej niewygodni dla Kremla ludzie regularnie giną w niejasnych okolicznościach.
Specjaliści nie mają wątpliwości, że za próbą otrucia Nawalnego musiały stać rosyjskie służby specjalne działające na polecenie najwyższych władz.
2006 | otrucie Aleksandra Litwinienki |
2006 | zabójstwo Anny Politkovskiej |
2015 | zabójstwo Borisa Niemcowa |
2020 | próba otrucia Aleksieja Nawalnego |
Te i inne głośne przypadki pokazują, że Kreml nie waha się użyć brutalnych metod przeciwko swoim przeciwnikom politycznym. Społeczność międzynarodowa nie może pozostać obojętna wobec tego procederu i musi zareagować w sposób zdecydowany.
Podsumowanie
W trakcie spotkania ministrów spraw zagranicznych UE w Brukseli, Radosław Sikorski publicznie oskarżył prezydenta Rosji Władimira Putina o wydanie rozkazu zamordowania znanego rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Nawalny został otruty środkiem paralityczno-drgawkowym Nowiczok, co potwierdza, że była to próba zamachu na jego życie. Sikorski wezwał Unię Europejską do zdecydowanej reakcji i nałożenia sankcji na Rosję za próbę zabójstwa krytyka Kremla.
Artykuł podsumowuje wydarzenia po nieudanej próbie otrucia Nawalnego i reakcje Polski oraz społeczności międzynarodowej na ten incydent. Tekst apeluje o solidarną i stanowczą odpowiedź UE, która powinna objąć sankcje wobec rosyjskich oligarchów oraz ścisłą współpracę Rosji w wyjaśnieniu okoliczności zamachu.