Sikorski w brukseli: putin kazał zamordować nawalnego

Sikorski w brukseli: putin kazał zamordować nawalnego
Autor Amadeusz Wiśniewski
Amadeusz Wiśniewski19.02.2024 | 4 min.

Podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej, Radosław Sikorski publicznie oskarżył Putina o wydanie rozkazu zamordowania Aleksieja Nawalnego. Rosyjski opozycjonista i krytyk Kremla został otruty środkiem paralityczno-drgawkowym Nowiczok. Sikorski wezwał UE do zdecydowanej reakcji i nałożenia sankcji na Rosję za próbę zabójstwa dysydenta. Sytuacja staje się coraz poważniejsza i wymaga stanowczych kroków ze strony wspólnoty międzynarodowej.

Sikorski publicznie oskarża Putina o zlecenie zabójstwa Nawalnego

Podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej w Brukseli, minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski publicznie oskarżył prezydenta Rosji Władimira Putina o wydanie rozkazu zamordowania rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Stwierdził, że Putin albo sam zlecił zabójstwo, albo przynajmniej wyraził na nie zgodę.

Zdaniem Sikorskiego, próba otrucia Nawalnego środkiem paralityczno-drgawkowym Nowiczok świadczy o tym, że sytuacja zaczyna być naprawdę poważna i niebezpieczna. Wezwał Unię Europejską do zdecydowanej reakcji i nałożenia sankcji na Rosję za próbę zamordowania znanego krytyka reżimu Putina.

UE domaga się wyjaśnień i rozliczenia sprawców

Unia Europejska potępiła zamach na życie Nawalnego i zażądała od władz Rosji pełnego wyjaśnienia okoliczności próby otrucia oraz pociągnięcia sprawców do odpowiedzialności.

Przywódcy państw UE oczekują także współpracy strony rosyjskiej w dochodzeniu w sprawie zamachu, prowadzonym przez Organizację ds. Zakazu Broni Chemicznej. Rosja odrzuca jednak oskarżenia o próbę morderstwa i twierdzi, że nie ma dowodów na użycie Nowiczoka.

MSZ RP apeluje o zdecydowaną reakcję wspólnoty międzynarodowej

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej wyraziło głębokie zaniepokojenie doniesieniami o otruciu Aleksieja Nawalnego i wezwało do solidarnej oraz zdecydowanej reakcji społeczności międzynarodowej. Rzecznik MSZ Łukasz Jasina oświadczył, że zamach na życie opozycjonisty to „kolejny mrożący krew w żyłach sygnał płynący z Rosji”.

Nie może być zgody na polityczne morderstwa i trucicieli działających na zlecenie władz

Jasina podkreślił, że sprawiedliwa kara dla organizatorów i wykonawców zamachu na Nawalnego oraz wdrożenie programu sankcji wobec rosyjskich oligarchów i biznesmenów blisko powiązanych z Kremlem, mogą być skutecznym instrumentem nacisku na Moskwę.

Czytaj więcej: TV Republika strategia podwójnej pięści. Ekspert o dziele wybitnego stratega

Rosja ponownie ucieka się do brutalnych praktyk w celu eliminacji przeciwników politycznych

Eksperci wskazują, że próba otrucia Nawalnego to kolejny przykład sięgania przez Rosję po metody charakterystyczne dla służb specjalnych w celu pozbycia się krytyków i przeciwników politycznych reżimu Putina.

  • Zamachy i otrucia rosyjskich dysydentów stały się wręcz znakiem firmowym tamtejszych tajnych służb.
  • Od czasów Aleksandra Litwinienki i Anny Politkowskiej niewygodni dla Kremla ludzie regularnie giną w niejasnych okolicznościach.

Specjaliści nie mają wątpliwości, że za próbą otrucia Nawalnego musiały stać rosyjskie służby specjalne działające na polecenie najwyższych władz.

2006 otrucie Aleksandra Litwinienki
2006 zabójstwo Anny Politkovskiej
2015 zabójstwo Borisa Niemcowa
2020 próba otrucia Aleksieja Nawalnego

Te i inne głośne przypadki pokazują, że Kreml nie waha się użyć brutalnych metod przeciwko swoim przeciwnikom politycznym. Społeczność międzynarodowa nie może pozostać obojętna wobec tego procederu i musi zareagować w sposób zdecydowany.

Podsumowanie

Sikorski w brukseli: putin kazał zamordować nawalnego

W trakcie spotkania ministrów spraw zagranicznych UE w Brukseli, Radosław Sikorski publicznie oskarżył prezydenta Rosji Władimira Putina o wydanie rozkazu zamordowania znanego rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Nawalny został otruty środkiem paralityczno-drgawkowym Nowiczok, co potwierdza, że była to próba zamachu na jego życie. Sikorski wezwał Unię Europejską do zdecydowanej reakcji i nałożenia sankcji na Rosję za próbę zabójstwa krytyka Kremla.

Artykuł podsumowuje wydarzenia po nieudanej próbie otrucia Nawalnego i reakcje Polski oraz społeczności międzynarodowej na ten incydent. Tekst apeluje o solidarną i stanowczą odpowiedź UE, która powinna objąć sankcje wobec rosyjskich oligarchów oraz ścisłą współpracę Rosji w wyjaśnieniu okoliczności zamachu.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Kościół w Kostowcu - Dusza Religijna Miasta: Oaza Wiary i Społeczności
  2. Humanitarny i etyczny pushback - mit czy rzeczywistość?
  3. Umeblował wyobraźnię pokoleń. Prawnik Lesmian, poeta Brzechwa prywatnie bał się dzieci.
  4. Papież lepszy od polskiej wódki. Tak witali Jana Pawła II.
  5. Skuteczna konstrukcja naziemna pod panele fotowoltaiczne | Zbuduj własną elektrownię
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Amadeusz Wiśniewski
Amadeusz Wiśniewski

Jestem Amadeusz i od zawsze byłem miłośnikiem kina i telewizji. Na naszej stronie znajdziecie recenzje najnowszych produkcji, analizy fabuł, a także wiele ciekawostek ze świata rozrywki. Dzielę się swoimi spostrzeżeniami na temat filmów różnych gatunków, od emocjonujących thrillerów po lekkie komedie, oraz seriali, które wciągają nasze życie na wiele godzin. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły