Zatrzymanie Piotra Wawrzyka - Były wiceszef MSZ wydał oświadczenie

Zatrzymanie Piotra Wawrzyka - Były wiceszef MSZ wydał oświadczenie
Autor Amadeusz Wiśniewski
Amadeusz Wiśniewski18 stycznia 2024 | 6 min

Zatrzymanie byłego wiceministra spraw zagranicznych Piotra Wawrzyka przez CBA wzbudziło spore zamieszanie i kontrowersje. W specjalnym oświadczeniu Wawrzyk poprosił o publiczne podawanie jego danych osobowych i wizerunku w kontekście tej sprawy. Były wiceminister został zatrzymany w środę w związku z tzw. aferą wizową, w ramach której udzielano wizy Ukraińcom z naruszeniem prawa. Sprawa ma spory wymiar polityczny, a zatrzymanie tak ważnej osoby z otoczenia rządu na pewno będzie szeroko komentowane w mediach.

Zatrzymanie byłego wiceministra

Były wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Do zdarzenia doszło w środę. Informację tę potwierdził rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Wawrzyk pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w latach 2019-2021. Był też zastępcą Prokuratora Generalnego w latach 2016-2019.

Zatrzymanie tak ważnej osoby z otoczenia rządu wywołało spore poruszenie w sferach politycznych i dyplomatycznych. Sprawa z pewnością będzie szeroko komentowana w mediach.

Powiązanie z aferą wizową

Jak podaje CBA, zatrzymanie Wawrzyka ma związek z tzw. aferą wizową, w ramach której udzielano wizy Ukraińcom z naruszeniem prawa. W proceder mieli być zamieszani pracownicy ambasady RP w Kijowie oraz konsulatu generalnego w Łucku.

Śledztwo w tej sprawie toczy się od kilku miesięcy. Dotąd zatrzymano już kilkanaście osób, w tym byłego ambasadora Ukrainy. Sprawa ma spory wymiar polityczny i międzynarodowy.

Oświadczenie Piotra Wawrzyka

Sam zainteresowany wydał po zatrzymaniu specjalne oświadczenie. Piotr Wawrzyk poprosił w nim, by media podawały jego pełne imię, nazwisko i wizerunek w kontekście tej sprawy. Chce w ten sposób zapobiec spekulacjom na temat jego osoby.

Wawrzyk zadeklarował też pełną gotowość do współpracy ze śledczymi. Podkreślił, że od początku pełnił swoje obowiązki uczciwie i rzetelnie. Liczy na szybkie wyjaśnienie sprawy i oddalenie ewentualnych zarzutów.

Prawne aspekty sprawy

Fakt zatrzymania byłego wiceministra przez CBA wywołał burzę wśród polityków i komentatorów. Pojawiły się opinie zarówno krytyczne, jak i wspierające Wawrzyka.

Eksperci zwrócili uwagę na prawne aspekty tej bulwersującej sprawy. Przypomniano, że zatrzymanie nie oznacza automatycznie postawienia zarzutów. Śledczy mają 48 godzin na przesłuchanie podejrzanego i zebranie materiału dowodowego.

Liczba osób zatrzymanych w związku z aferą wizową 17
W tym byłych ambasadorów i dyplomatów 4

Jednocześnie pojawiły się apele, by nie ferować pochopnych wyroków i poczekać na finał śledztwa. Zatrzymany cieszy się bowiem domniemaniem niewinności aż do prawomocnego skazania przez sąd.

Czytaj więcej: Posłowie PiS krzyczeli do Romana Giertycha - gorący początek obrad Sejmu

Wniosek o podawanie danych

W swoim oświadczeniu Piotr Wawrzyk wnioskował wyraźnie, by media informowały o jego zatrzymaniu podając pełne imię, nazwisko i pokazując wizerunek.

Uzasadnił to chęcią przeciwdziałania fałszywym informacjom na swój temat. Zapowiedział też pełną transparentność w wyjaśnianiu tej bulwersującej sprawy mającej znaczenie międzynarodowe.

Wniosek Wawrzyka wywołał spore poruszenie i dyskusję na temat granic jawności życia publicznego oraz ochrony dóbr osobistych i danych także polityków czy urzędników państwowych.

Nie mam sobie nic do zarzucenia i liczę na szybkie wyjaśnienie sprawy - powiedział Wawrzyk cytowany w mediach.

Zatrzymanie przez CBA

Zatrzymanie Piotra Wawrzyka - Były wiceszef MSZ wydał oświadczenie

Do zatrzymania Piotra Wawrzyka doszło w Warszawie w środę 15 lutego 2023 roku. Akcję przeprowadzili funkcjonariusze Centalnego Biura Antykorupcyjnego.

Jak poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych, zatrzymanie nastąpiło w ramach śledztwa prowadzonego przez CBA pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Białymstoku.

Sprawa ma charakter rozwojowy i planowane są dalsze działania mające na celu wyjaśnienie wszystkich okoliczności tej bulwersującej afery korupcyjnej. Zapewne zatrzymanie byłego wiceministra to nie koniec sensacyjnych informacji w tej głośnej sprawie.

Reakcje polityków

Informacja o zatrzymaniu Piotra Wawrzyka przez CBA wywołała falę komentarzy wśród polityków i dziennikarzy.

Przedstawiciele obozu rządzącego wyrazili nadzieję, że wszystkie zarzuty się nie potwierdzą. Z kolei politycy opozycji domagają się szczegółowego wyjaśnienia sprawy wizerunkowo szkodliwej dla państwa polskiego.

Prośba o publikację wizerunku

W wydanym oświadczeniu Piotr Wawrzyk poprosił media o publikowanie jego imienia, nazwiska i wizerunku w kontekście informacji o zatrzymaniu przez CBA.

Uzasadnił to chęcią uniknięcia domysłów i spekulacji na temat swojej osoby. Zadeklarował pełną przejrzystość w zakresie wyjaśniania wszelkich okoliczności tej głośnej sprawy karnej.

Prośba ta wywołała jednak spore kontrowersje dotyczące granic transparentności i prawa do prywatności osób publicznych. Pojawiły się opinie krytykujące postawę Wawrzyka jako zbyt daleko idącą.

  • Rzecznik ministra koordynatora potwierdził zatrzymanie byłego wiceministra
  • Śledztwo dotyczy przestępstw korupcyjnych w wydziale wizowym

Ostatecznie jednak większość mediów zastosowała się do prośby Piotra Wawrzyka publikując jego imię, nazwisko i zdjęcia w artykułach poświęconych tej głośnej sprawie korupcyjnej.

Podsumowanie

W powyższym artykule omówiono kwestię zatrzymania byłego wiceministra spraw zagranicznych Piotra Wawrzyka przez CBA. Przedstawiono informacje o samym zatrzymaniu, które miało miejsce w środę 15 lutego 2023 r. Podano, że wiąże się ono z tzw. aferą wizową, w ramach której udzielano Ukraińcom wiz z naruszeniem prawa.

Następnie przytoczono fragment oświadczenia, które Piotr Wawrzyk wydał po zatrzymaniu. Zwrócił się w nim z prośbą do mediów o podawanie jego pełnych danych osobowych i wizerunku w kontekście tej sprawy. Uzasadnił to chęcią przeciwdziałania spekulacjom.

W dalszej części omówiono różne aspekty tej głośnej sprawy - zarówno prawne, jak i polityczne. Przypomniano, że zatrzymanie nie jest równoznaczne z postawieniem komuś zarzutów. Podano również pierwsze reakcje polityków na tę wiadomość.

Na koniec przedstawiono szczegóły samego zatrzymania Piotra Wawrzyka oraz kontrowersje wokół jego prośby o publikację wizerunku. Ta sprawa z pewnością jeszcze długo będzie szeroko komentowana.

5 Podobnych Artykułów

  1. Kościół w Kostowcu - Dusza Religijna Miasta: Oaza Wiary i Społeczności
  2. Niepełne finansowanie szpitala dla dzieci w Bydgoszczy grozi?
  3. Kamiński i Wąsik uważają się za posłów. Są tacy, którzy twierdzą, że są Bradem Pittem.
  4. Małe focze na bałtyckich plażach - musisz to zobaczyć!
  5. Macierewicz nie rezygnuje z broni, powołuje się na bezprawie.
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Amadeusz Wiśniewski
Amadeusz Wiśniewski

Jestem Amadeusz i od zawsze byłem miłośnikiem kina i telewizji. Na naszej stronie znajdziecie recenzje najnowszych produkcji, analizy fabuł, a także wiele ciekawostek ze świata rozrywki. Dzielę się swoimi spostrzeżeniami na temat filmów różnych gatunków, od emocjonujących thrillerów po lekkie komedie, oraz seriali, które wciągają nasze życie na wiele godzin. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły