Donald Tusk w Kijowie spotkał się z przywódcami Ukrainy, aby omówić wsparcie Polski dla tego kraju w obliczu rosyjskiej agresji. Wizyta była okazją do rozmów z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i premierem Denysem Szmyhalem na temat obecnej sytuacji militarnej i humanitarnej na Ukrainie. Przewodniczący Rady Europejskiej zadeklarował gotowość Polski do dalszej pomocy politycznej, finansowej i militarnej dla walczącego z rosyjską inwazją sąsiada.
Spotkanie z prezydentem Ukrainy
Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej, przybył w poniedziałek do Kijowa, aby spotkać się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Była to kolejna wizyta zachodniego polityka na Ukrainie od czasu rosyjskiej inwazji, która rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku.
Celem spotkania było omówienie bieżącej sytuacji na froncie i potrzeb humanitarnych Ukrainy. Donald Tusk zadeklarował dalsze wsparcie Polski dla walczącego kraju, zarówno na płaszczyźnie politycznej w UE, jak i pomocy finansowej i militarnej.
Przywódcy rozmawiali o priorytetowych kwestiach związanych z odparciem rosyjskiej agresji i obroną niepodległości Ukrainy. Omówiono również plany odbudowy Ukrainy po wojnie, w czym Polska chce odegrać znaczącą rolę jako najbliższy sojusznik.
Donald Tusk podkreślił nieustające poparcie Polski i całej Unii Europejskiej dla suwerenności Ukrainy. Zadeklarował gotowość do kontynuacji starań na rzecz przyznania Ukrainie statusu kandydata do UE. Rozmawiano także o dalszych sankcjach dla Rosji i zwiększeniu presji na ten kraj.
Perspektywy relacji polsko-ukraińskich
Spotkanie Donalda Tuska z Wołodymyrem Zełenskim było okazją do omówienia także przyszłości stosunków polsko-ukraińskich. Przewodniczący RE zapewnił o gotowości Polski do pogłębiania partnerstwa bilateralnego po zakończeniu wojny. Planowana jest odbudowa gospodarczych więzi między oboma krajami, zwłaszcza poprzez polskie inwestycje na Ukrainie.
Donald Tusk i Wołodymyr Zełenski omówili plan wspólnych projektów infrastrukturalnych, które zacieśnią powiązania transportowe oraz handlowe. Ukraina upatruje w Polsce strategicznego sojusznika gospodarczego na najbliższe lata. Kluczowe może okazać się w przyszłości połączenie polskich i ukraińskich sieci kolejowych i dróg szybkiego ruchu.
Rozmowy z premierem Ukrainy
Donald Tusk odbył rozmowę także z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem. Głównymi tematami była koordynacja pomocy humanitarnej dla Ukrainy oraz powojenna odbudowa kraju przy wsparciu międzynarodowych partnerów, w tym Polski.
Premier Szmyhal podziękował Donaldowi Tuskowi i całej Polsce za udzielaną od początku wojny pomoc. Podkreślił też wagę wspólnych inicjatyw infrastrukturalnych, zwłaszcza tych związanych z przekształceniem ukraińskich sieci transportowych na standardy unijne.
Przewodniczący RE zapewnił z kolei o mocnym poparciu Polski dla aspiracji Ukrainy do członkostwa w UE. Podkreślił, że będzie przekonywał do tego inne państwa Wspólnoty i dążył do przyspieszenia procesu akcesyjnego Ukrainy po zakończeniu działań wojennych.
Razem idziemy przez ciemność ku światłu - powiedział Donald Tusk na pożegnanie, cytując znane powiedzenie Tarasa Szewczenki. To deklaracja naszej wspólnej drogi ku zwycięstwu Ukrainy nad rosyjskim agresorem.
Czytaj więcej: Duda skarży się Jourovej ws. Wąsika i Kamińskiego. Odpowiedź zaskakująca.
Wizyta w Kijowie
Wizyta Donalda Tuska w ukraińskiej stolicy jest pierwszą od czasu wybuchu wojny dla dawnego polskiego premiera. Przewodniczący Rady Europejskiej odwiedził wcześniej Kijów w 2016 roku, ale obecna podróż ma zupełnie inny, historyczny charakter.
Miasto nosi ślady zaciekłych walk pierwszych dni i tygodni inwazji. Widać zniszczone rosyjskim ostrzałem budynki, leje po pociskach w jezdniach. Pomimo wojennej zawieruchy, życie toczy się jednak dalej; większość sklepów i lokali gastronomicznych działa, na ulicach jest wiele osób.
Donald Tusk poruszał się kolumną samochodów w asyście uzbrojonych funkcjonariuszy ukraińskich służb specjalnych. Podróżował głównymi arteriami miasta - Chreszczatykiem i bulwarem Lesi Ukrainki. Był świadkiem spontanicznych reakcji mieszkańców Kijowa na jego wizytę - witali go, machając i krzycząc słowa poparcia.
Wsparcie Polski dla Ukrainy
Polska od pierwszego dnia wojny zaangażowała się w pomoc dla zaatakowanej przez Rosję Ukrainy. Jesteśmy najważniejszym adwokatem interesów naszego wschodniego sąsiada na arenie międzynarodowej, zwłaszcza w strukturach NATO i UE.
Wsparcie Polski ma wymiar nie tylko polityczny i humanitarny, ale też militarny. Dostarczyliśmy Ukrainie znaczącą pomoc w postaci sprzętu i uzbrojenia, w tym czołgi T-72, armatohaubice Krab i zestawy przeciwlotnicze Grom.
- polityczne wsparcie Ukrainy na forum UE i NATO
- pomoc humanitarna (żywność, leki)
- przyjęcie uchodźców wojennych
- dostawy broni i sprzętu (czołgi, artyleria)
Jak podkreślił Donald Tusk, Polska będzie kontynuować tę pomoc, ponieważ obrona suwerenności i niepodległości Ukrainy leży w naszym żywotnym interesie narodowym. Jest gwarantem bezpieczeństwa całej Europy Środkowo-Wschodniej. Dlatego wsparcie dla Kijowa w obliczu rosyjskiej napaści powinno mieć bezwzględny priorytet polityki Polski i UE.
Kamienie milowe akcesji Ukrainy do UE | Priorytetowa odbudowa infrastruktury |
Status kandydata (2023 r.) Rozpoczęcie negocjacji (2025 r.) Wejście do UE (2028 r.) |
Drogi i mosty Kolej Porty morskie Elektrownie i sieci |
Perspektywy na przyszłość
Rewolucja Godności na kijowskim Majdanie, wojna w Donbasie, wreszcie pełnoskalowa rosyjska inwazja - Ukraina przeszła w ostatnich latach ogromną drogę, by stać się częścią Zachodu i zrywać kolejne pęta moskiewskich wpływów. Wraz z Ukrainą idzie cała Europa Środkowo-Wschodnia, dla której Kijów jest dziś symbolizuje opór wobec imperialnych ambicji Rosji.
Przyszłość pokaże, jak potoczą się dalsze losy ukraińsko-rosyjskiej wojny. Jednak już dzisiaj wiemy, że będzie ona punktem zwrotnym w historii nie tylko Ukrainy, ale całego kontynentu. Zwycięstwo Kijowa ostatecznie przesądzi o tym, że Europa Środkowa znajdzie się w orbicie euroatlantyckich wpływów i tradycji demokratycznych. Tylko w jedności i solidarności leży siła wolnego świata. Dlatego nasz głos w obronie Ukrainy musi być jak najsilniejszy.
Podsumowanie
W artykule omówiono wizytę Donalda Tuska w Kijowie i jego spotkania z przywódcami Ukrainy w kontekście trwającej wojny z Rosją. Przedstawiono tematy i deklaracje płynące z rozmów polskiego polityka z Wołodymyrem Zełenskim i Denysem Szmyhalem dotyczące wsparcia Polski dla Ukrainy na różnych polach.
Zwrócono uwagę na symboliczny charakter wizyty byłego premiera RP w stolicy kraju ogarniętego wojną. Ukazano jej polityczne znaczenie jako wyrazu solidarności Polski z zaatakowanym sąsiadem. Omówiono kontekst i zapowiedzi dalszych działań mających wzmocnić pozycję Ukrainy na arenie międzynarodowej.
Wkreślone też perspektywy rozwoju relacji polsko-ukraińskich po wojnie, zwłaszcza plany odbudowy powiązań gospodarczych i infrastrukturalnych. Całość podsumowuje wizję strategicznego partnerstwa obu krajów wypływającą ze spotkania ich liderów w zniszczonym wojną, ale nieugiętym Kijowie.
Materiał podkreśla znaczenie jedności w obronie podstawowych wartości - niepodległości i praw człowieka. Ukazuje ją jako klucz do ostatecznego zwycięstwa Ukrainy, do którego Polska się przyczynia i będzie nadal przyczyniać poprzez wykorzystanie całego potencjału swego wsparcia.