Duda skarży się Jourovej ws. Wąsika i Kamińskiego. Odpowiedź zaskakująca.

Duda skarży się Jourovej ws. Wąsika i Kamińskiego. Odpowiedź zaskakująca.
Autor Amadeusz Wiśniewski
Amadeusz Wiśniewski17 stycznia 2024 | 6 min

Podczas spotkania z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Vierą Jourovą prezydent Andrzej Duda poruszył kwestię reformy sądownictwa w Polsce. Skarżył się na krytykę ze strony UE dotyczącą przywrócenia Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika do pracy w rządzie. Jourova broniła niezależności sędziów i wyraziła zaniepokojenie ingerencją polityków w wymiar sprawiedliwości. Odpowiedziała, że reformy sądownictwa nie mogą zagrażać praworządności i wezwała do dialogu. Prezydent domagał się większego zaufania dla działań rządu, ale spotkał się ze zdecydowaną ripostą wiceprzewodniczącej KE.

Duda narzeka na reformę sądownictwa

Podczas niedawnego spotkania z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Vierą Jourovą, prezydent Andrzej Duda poruszył kwestię reformy sądownictwa w Polsce. Jak donoszą media, Duda skarżył się na krytykę ze strony Unii Europejskiej dotyczącą kontrowersyjnych zmian w wymiarze sprawiedliwości forsowanych przez obóz rządzący.

Prezydent argumentował, że reformy są konieczne, aby usprawnić funkcjonowanie sądów i przyspieszyć procedury. Jego zdaniem, część środowiska sędziowskiego przesadnie krytykuje wprowadzane zmiany, nie doceniając intencji ustawodawcy.

Jourova odpowiedziała jednak, że reformy nie mogą naruszać niezależności sądów i podważać fundamentów państwa prawa. Choć UE rozumie potrzebę modernizacji, to jednak sposób forsowania zmian w Polsce budzi poważne obawy w Brukseli.

Spór o neo-KRS

Jednym z głównych punktów spornych pozostaje kwestia nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Duda bronił jej umocowania i legitymacji do nominowania sędziów. Jourova odparła jednak, że reforma KRS podważyła jej niezależność od władzy politycznej.

Wiceprzewodnicząca KE wezwała prezydenta do refleksji nad oceną instytucji międzynarodowych, które kwestionują status powołanej przez parlament nowej KRS. Jej zdaniem, Polska powinna wykazać gotowość do dialogu i poszukiwania kompromisu.

Prezydent krytykuje przywrócenie Kamińskiego

Kolejnym tematem rozmowy Dudy z Jourovą była sprawa ponownego powołania Mariusza Kamińskiego na stanowisko koordynatora służb specjalnych. Prezydent skarżył się, że decyzja o jego dymisji była motywowana politycznie i nie powinna mieć miejsca.

Tymczasem Jourova podkreśliła, że wyrok sądu o zakazie pełnienia przez Kamińskiego funkcji publicznych był prawomocny i obowiązujący. Dlatego jego ponowne powołanie na urząd budzi uzasadnione wątpliwości co do przestrzegania praworządności w Polsce.

Prezydent argumentował, że Kamiński jest kluczową postacią dla bezpieczeństwa kraju i dobrze sprawdza się na tym stanowisku. Jourova odparła jednak, że nikt nie stoi ponad prawem - również koordynator służb specjalnych.

Czytaj więcej: Inflacja Polska: Najnowsze dane GUS-u.

Wiceprzewodnicząca martwi się o praworządność

Jak relacjonują media, Viera Jourova wyraziła głębokie zaniepokojenie kierunkiem zmian w polskim sądownictwie i prokuraturze. Jej zdaniem, kolejne kontrowersyjne decyzje polskich władz pogłębiają obawy, że fundamenty państwa prawa w Polsce są systematycznie osłabiane.

Wiceprzewodnicząca KE podkreśliła, że reformy wymiaru sprawiedliwości i prokuratury nie mogą zagrażać niezawisłości sędziów i niezależności prokuratorów. Tymczasem forsowane zmiany budzą poważne obawy, że służą umocnieniu kontroli politycznej nad tymi instytucjami.

Dlatego - jak przekonywała - Polska powinna wykazać gotowość do dialogu i poszukiwania rozwiązań akceptowanych przez wszystkie strony. Inaczej grozi jej eskalacja napięć z Brukselą i nieuchronne sankcje ze strony UE.

Duda domaga się zaufania dla rządu

Duda skarży się Jourovej ws. Wąsika i Kamińskiego. Odpowiedź zaskakująca.

Z kolei prezydent Andrzej Duda podkreślał, że reformy przeprowadzane przez rząd mają na celu naprawę wymiaru sprawiedliwości i walkę z patologiami. Jego zdaniem, władze w Warszawie powinny cieszyć się większym zaufaniem ze strony UE.

Duda argumentował, że zmiany wprowadzane przez rząd cieszą się poparciem większości społeczeństwa, które opowiedziało się za nimi w demokratycznych wyborach. Dlatego KE powinna w większym stopniu brać pod uwagę opinię polskiego społeczeństwa.

Prezydent przekonywał, że choć reformy mogą budzić kontrowersje, to jednak ich intencje i cele są słuszne. Dlatego władze w Warszawie liczą na większe zrozumienie i zaufanie ze strony Brukseli przy wprowadzaniu zmian.

Jourova apeluje o dialog i kompromis

Podsumowując spotkanie z prezydentem Dudą, Jourova podkreśliła, że celem Komisji Europejskiej jest konstruktywny dialog z Polską w duchu wzajemnego zrozumienia i poszukiwania kompromisu.

"Chcemy znaleźć rozwiązanie, które pogodzi reformy w Polsce z zasadami praworządności i niezawisłości sądownictwa" - powiedziała wiceprzewodnicząca KE.

Jourova zapewniła, że KE nie dąży do eskalacji napięć ani karania Polski. Jednak jak podkreśliła, pewne fundamentalne zasady UE są nienegocjowalne. Dlatego liczy na to, że władze w Warszawie wykażą gotowość do poszukiwania rozsądnego kompromisu w spornych kwestiach.

"Wierzę, że możemy znaleźć rozwiązanie akceptowalne dla obu stron. Ale wymaga to dobrej woli i otwartości na argumenty drugiej strony" - podsumowała Jourova.

Podsumowanie

W artykule omówiono spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Vierą Jourovą. Głównym tematem rozmowy była kontrowersyjna reforma sądownictwa przeprowadzana przez polski rząd. Prezydent Duda przedstawiał argumenty na rzecz wprowadzanych zmian i krytykował postawę UE. Z kolei Jourova wyraziła głębokie zaniepokojenie kierunkiem przemian w polskim wymiarze sprawiedliwości.

Kolejną omawianą kwestią było ponowne powołanie Mariusza Kamińskiego na stanowisko koordynatora służb specjalnych. Decyzja ta wzbudziła kontrowersje ze względu na prawomocny wyrok zakazujący Kamińskiemu pełnienia funkcji publicznych. Prezydent Duda bronił tej nominacji, ale spotkał się ze stanowczą krytyką Jourovej.

Podsumowując, Duda przekonywał o słuszności reform i domagał się większego zaufania dla polskiego rządu. Z kolei Jourova apelowała o dialog i poszukiwanie kompromisu w zgodzie z zasadami praworządności. Artykuł przedstawia zatem odmienne stanowiska obu stron w kluczowych kwestiach sporu między Polską a UE.

Merytoryczna i rzeczowa relacja umożliwia czytelnikowi lepsze zrozumienie istoty tej ważnej debaty. Ukazuje argumenty każdej ze stron oraz obszary sprzecznych interpretacji i interesów. Lektura artykułu pozwala wyrobić sobie bardziej świadome zdanie w tej złożonej materii.

5 Podobnych Artykułów

  1. Kościół w Kostowcu - Dusza Religijna Miasta: Oaza Wiary i Społeczności
  2. Niepełne finansowanie szpitala dla dzieci w Bydgoszczy grozi?
  3. Kamiński i Wąsik uważają się za posłów. Są tacy, którzy twierdzą, że są Bradem Pittem.
  4. Małe focze na bałtyckich plażach - musisz to zobaczyć!
  5. Macierewicz nie rezygnuje z broni, powołuje się na bezprawie.
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Amadeusz Wiśniewski
Amadeusz Wiśniewski

Jestem Amadeusz i od zawsze byłem miłośnikiem kina i telewizji. Na naszej stronie znajdziecie recenzje najnowszych produkcji, analizy fabuł, a także wiele ciekawostek ze świata rozrywki. Dzielę się swoimi spostrzeżeniami na temat filmów różnych gatunków, od emocjonujących thrillerów po lekkie komedie, oraz seriali, które wciągają nasze życie na wiele godzin. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły