Najlepsze role polskich aktorek

Najlepsze role polskich aktorek
Autor Miłosz Duda
Miłosz Duda17.09.2023 | 9 min.

Polskie aktorki od lat dostarczają kinomanom niezapomnianych kreacji, które na stałe wpisały się do kanonu polskiej kinematografii. Ich role cechuje niezwykła wrażliwość, głębia psychologiczna i perfekcyjne oddanie charakteru odgrywanych postaci. W polskich produkcjach filmowych możemy podziwiać aktorki w wymagających, dramatycznych rolach, komediowych wcieleniach, jak i w poruszających portretach silnych kobiet. Nie brakuje także nagradzanych i kontrowersyjnych kreacji. Przyjrzyjmy się bliżej najciekawszym i najbardziej pamiętnym rolą polskich aktorek.

Role dramatyczne polskich aktorek

Wymagające kreacje w filmach obyczajowych

Polskie aktorki mają na swoim koncie wiele dramatycznych ról w filmach obyczajowych, które wymagały od nich ogromnego aktorskiego kunsztu. Należą do nich m.in. rola Magdaleny Cieleckiej w „Pianiście” Romana Polańskiego, za którą otrzymała Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Aktorka w przejmujący sposób sportretowała dojrzałą kobietę, zmagającą się z trudną sytuacją życiową i bolesną przeszłością. Z kolei Maria Seweryn w „Karmazynowym” Krzysztofa Zanussiego stworzyła poruszającą kreację młodej dziewczyny tracącej bliską osobę. Aktorka zagrała z wielką subtelnością i wrażliwością, oddając złożoną psychikę bohaterki.

Poruszające występy w produkcjach historycznych

Polskie aktorki mają też na koncie wiele wymagających ról w filmach historycznych. Jedną z najbardziej poruszających kreacji stworzyła tu Zofia Rysiówna w „Popiołach” Andrzeja Wajdy. Jej kreacja matki zmagającej się z bolesną przeszłością i poszukującej bliskich po II wojnie światowej, z mistrzostwem oddała traumę tamtych lat. Z kolei Małgorzata Braunek w „Noce i dnie” Jerzego Antczaka wcieliła się w Barbarę Niechcic – młodą szlachciankę targaną namiętnościami i rozterkami serca. Aktorka z niezwykłym wyczuciem sportretowała bohaterkę zmagającą się z konwenansami epoki.

Wzruszające role w obrazach wojennych

Ogromne emocje budzą również role polskich aktorek w filmach wojennych. Niezwykle poruszająca była kreacja Poli Raksy w „Kanaale” Andrzeja Wajdy. Raksa zagrała młodą powstańczynię warszawską, gotową poświęcić swoje życie w walce o wolność kraju. Z kolei Wanda Bartówna w „Lotnej” Andrzeja Żuławskiego wcieliła się w matkę żołnierza AK, która staje przed dramatycznym wyborem między lojalnością wobec syna a współpracą z nową władzą. Obie aktorki stworzyły niezwykle wzruszające portrety kobiet w ekstremalnych sytuacjach wojennych.

Komedie z udziałem polskich gwiazd

Zabawne role w kinowych hitach

Polskie aktorki chętnie podejmują też wyzwania komediowych ról filmowych. Do najlepszych należą kreacje Grażyny Szapołowskiej w kultowych już dziś komediach Stanisława Barei. W „Brunecie wieczorową porą” i „Poszukiwany, poszukiwana” aktorka błysnęła dużym komizmem i perfekcyjnym wyczuciem dobrego żartu. Z kolei w najnowszych hitach kinowych zabawnych ról dostarczają m.in. Grażyna Błęcka-Kolska („Listy do M.”) czy Agnieszka Grochowska („Planet Single”). Aktorki z wdziękiem i dystansem wcielają się w zabawne perypetie swoich bohaterek.

Dowcipne postacie w serialach fabularnych

Seriale fabularne to kolejne pole do popisu dla utalentowanych aktorek komediowych. Dowodem na to są role Anny Guzik w kultowym serialu „Świat według Kiepskich”, czy Pauliny Holtz w „Ranczo”. Obie aktorki z niebywałym wdziękiem i humorem kreują postacie pełne komizmu i ciepła. Doskonałe wyczucie dobrego żartu prezentuje też Dorota Kolak w roli Hani Mostowiak w „M jak miłość”. Jej bohaterka od lat bawi widzów trafną ironią i sarkazmem.

Spontaniczne występy w produkcjach internetowych

W ostatnich latach polskie aktorki z powodzeniem podbijają też internet spontanicznymi i zabawnymi występami w produkcjach sieciowych. Julia Kamińska świetnie odnalazła się w cyklu „4 Ściany” na kanale Ultrafilms, wcielając się w szereg komicznych postaci. Z kolei Aleksandra Popławska błyszczy w internetowym hicie „Kryształy” dostarczając widzom wielu powodów do śmiechu. Obie aktorki udowadniają, że polska komedia internetowa stoi na wysokim poziomie.

Odtwórczynie silnych kobiecych postaci

Emancypantki w filmach obyczajowych

W polskim kinie nie brakuje też silnych kobiecych postaci, w które z powodzeniem wcielają się rodzime aktorki. Jedną z najbardziej pamiętnych jest rola Kaliny Jędrusik w ekranizacji „Noce i dnie” w reż. Jerzego Antczaka. Aktorka sportretowała zbuntowaną szlachciankę pragnącą wyrwać się z prowincjonalnych krzepisz i prowadzić nowoczesne, niezależne życie. Podobnie emancypacyjną bohaterkę zagrała Magdalena Cielecka w „Pokusie” Ewy i Czesława Petelskich. Jej postać to kobieta sukcesu, torująca sobie drogę w męskim świecie biznesu.

Dzielne bohaterki w obrazach historycznych

W polskich produkcjach historycznych również nie brakuje wyrazistych kobiecych postaci. Jedną z nich jest rola Marii Niklińskiej w „Quo Vadis” Jerzego Kawalerowicza. Aktorka wcieliła się w Ligię – chrześcijankę gotową walczyć o swoją godność i prawa wyznawców nowej religii. Z kolei Maja Komorowska w „Potopie” Jerzego Hoffmana zagrała Olenkę Billewiczównę – dzielną szlachciankę przeciwstawiającą się Szwedom i broniącą polskości. Obie aktorki sportretowały odważne kobiety, które nie boją się walczyć o słuszną sprawę.

Kobiety sukcesu we współczesnych produkcjach

Aktorki chętnie wcielają się też w role współczesnych, spełnionych zawodowo bohaterek. Znakomitym tego przykładem jest Kinga Preis w serialu „Wiedźmin”, gdzie zagrała czarodziejkę Yennefer z Vengerbergu. Jej postać to niezwykle potężna, dążąca do perfekcji kobieta, która sama decyduje o swoim losie. Podobną bohaterkę stworzyła Małgorzata Kożuchowska w filmie „Testosteron”, wcielając się w sopocką celebrytkę i kobietę sukcesu. Obie aktorki pokazały nowoczesny, inspirujący wzorzec niezależnej kobiety.

Role, które przyniosły nagrody

Laureatki festiwali filmowych

W dorobku wielu polskich aktorek znajdziemy role nagrodzone na najważniejszych festiwalach filmowych. Należy do nich kreacja Jadwigi Jankowskiej-Cieślak w „Nożu w wodzie” Romana Polańskiego, za którą aktorka zdobyła nagrodę na Festiwalu w Wenecji. Z kolei Maja Ostaszewska za film „Oda do radości” otrzymała Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale. Wyróżnienie na tym samym festiwalu przyniosła jej także rola w „Jacku” Władysława Pasikowskiego. To tylko niektóre z wielu nagród, jakie polskie aktorki zdobyły za wybitne role filmowe.

Zdobywczynie Orłów i Złotych Lwów

Rodzime aktorki mają też na koncie liczne laureatki najważniejszych polskich nagród filmowych – Orłów i Złotych Lwów. Należą do nich Krystyna Janda, która 4-krotnie zdobyła Orła za role w takich filmach jak „Przesłuchanie” czy „Pestka”. Ponadto Orły trafiły do takich aktorek jak: Kinga Preis („Sztuka kochania”), Aleksandra Konieczna („Córki dancingu”), Agata Kulesza („Ida”) i wiele innych. Złote Lwy przyniosły z kolei role m.in.annie Polony („Daleko od okna”) i Mai Ostaszewskiej („W imię...”).

Docenione aktorki teatralne i serialowe

Docenienie zdobywają także aktorki teatralne i serialowe. Lidia Korsakówna 4-krotnie otrzymała Złote Maski za role w spektaklach Teatru Telewizji. Ponadto za kreacje teatralne nagradzano m.in. Ewę Dałkowską, Maję Komorowską i Joannę Szczepkowską. Z kolei za role w serialach Złote i Telekamery trafiły do Tomaszewskiej, Samuli, Glinki czy Ostaszewskiej. Pokazuje to, że polskie aktorki są doceniane za kunszt na wielu polach aktorstwa.

Aktorki wcielające się w postacie znanych Polek

Bohaterskie Polki z historii naszego kraju

Rodzime aktorki chętnie podejmują się ról wybitnych postaci z polskiej historii. Jedną z najsłynniejszych kreacji jest Maria Komornicka jako Maria Skłodowska-Curie w filmie „Pierwszy krok w chmurach”. Aktorka w niezwykle sugestywny sposób sportretowała zmagania i odkrycia naszej noblistki. Z kolei Anna Polony wcieliła się w postać legendarnej agentki AK – Krystyny Skarbek w filmie „Krystyna M.”. Natomiast Joanna Szczepkowska zagrała w „Popiele i diamencie” nieustraszoną sanitariuszkę Aleksandrę.

Wybitne artystki i pisarki

Polskie aktorki z powodzeniem wcielają się także w wybitne postacie ze świata kultury. Jedną z najlepszych kreacji jest tutaj rola Danuty Stenki w filmie „33 sceny z życia” jako Maria Konopnicka. Aktorka w niezwykle ciepły sposób oddała portret wielkiej polskiej poetki. Ponadto Joanna Szczepkowska zagrała Marię Dąbrowską w „Panny z Wilka”, a Aleksandra Śląska – Elizę Orzeszkową w „Meir Ezofowicz”. Dzięki aktorskiej interpretacji, postacie te na nowo ożyły na ekranie.

Sławne sportsmenki i działaczki

Aktorki chętnie wcielają

Podsumowanie

Przekrój najciekawszych i najbardziej pamiętnych ról w wykonaniu polskich aktorek pokazuje ogromny talent i wszechstronność rodzimych artystek. Ich kreacje cechuje psychologiczna głębia, wrażliwość i perfekcyjne wczucie się w odgrywaną postać. Aktorki z powodzeniem radzą sobie zarówno z wymagającymi rolami dramatycznymi, komediowymi wcieleniami, jak i z portraitami silnych kobiecych charakterów. Ponadto potrafią z mistrzostwem ożywić na ekranie wybitne postacie historyczne. Dzięki temu polska kinematografia może poszczycić się galerią niezapomnianych kreacji aktorskich, które na stałe zapisały się w jej historii.

Najczęstsze pytania

Które aktorki mają na koncie najwięcej nagród filmowych?

Do najbardziej nagradzanych polskich aktorek należą m.in. Maja Ostaszewska, Krystyna Janda i Kinga Preis. Aktorki te zdobyły wiele prestiżowych laurów, w tym Orły, Złote Lwy czy nagrody na festiwalach zagranicznych.

Które aktorki zagrały najsłynniejsze Polki w historii kraju?

Do takich kreacji należą role Joanny Szczepkowskiej jako Maria Skłodowska-Curie czy Anny Polony jako Krystyna Skarbek. Aktorki z mistrzostwem wcieliły się w te wybitne kobiety.

Które aktorki kojarzą się z komediowymi rolami?

Mistrzyniami komedii są m.in. Grażyna Szapołowska, Agnieszka Grochowska, Paulina Holtz czy Anna Guzik. Aktorki te stworzyły wiele kultowych komediowych postaci.

Które aktorki są kojarzone z teatrem?

Do gwiazd polskiego teatru należą m.in. Ewa Dałkowska, Maja Komorowska, Lidia Korsakówna i Joanna Szczepkowska. Aktorki te odniosły sukcesy na deskach teatralnych.

Gdzie można obejrzeć filmy z wybitnymi rolami polskich aktorek?

Filmy prezentujące kunszt polskich aktorek dostępne są m.in. na DVD, w telewizji i serwisach streamingowych takich jak Netflix, HBO czy Player. Warto sięgnąć po te tytuły, by docenić maestrię rodzimych artystek.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Kościół w Kostowcu - Dusza Religijna Miasta: Oaza Wiary i Społeczności
  2. Humanitarny i etyczny pushback - mit czy rzeczywistość?
  3. Umeblował wyobraźnię pokoleń. Prawnik Lesmian, poeta Brzechwa prywatnie bał się dzieci.
  4. Papież lepszy od polskiej wódki. Tak witali Jana Pawła II.
  5. Skuteczna konstrukcja naziemna pod panele fotowoltaiczne | Zbuduj własną elektrownię
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Miłosz Duda
Miłosz Duda

Jestem kinowym detektywem w labiryncie fabuł. Seriale to emocjonalne treningi, sport to mój rytm. Zwierzęta – towarzysze w ciszy, edukacja to moje źródło mocy, rozumianej jako film życia.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły