Najlepsze role polskich aktorek

Najlepsze role polskich aktorek
Autor Miłosz Duda
Miłosz Duda17.09.2023 | 9 min.

Polskie aktorki od lat dostarczają kinomanom niezapomnianych kreacji, które na stałe wpisały się do kanonu polskiej kinematografii. Ich role cechuje niezwykła wrażliwość, głębia psychologiczna i perfekcyjne oddanie charakteru odgrywanych postaci. W polskich produkcjach filmowych możemy podziwiać aktorki w wymagających, dramatycznych rolach, komediowych wcieleniach, jak i w poruszających portretach silnych kobiet. Nie brakuje także nagradzanych i kontrowersyjnych kreacji. Przyjrzyjmy się bliżej najciekawszym i najbardziej pamiętnym rolą polskich aktorek.

Role dramatyczne polskich aktorek

Wymagające kreacje w filmach obyczajowych

Polskie aktorki mają na swoim koncie wiele dramatycznych ról w filmach obyczajowych, które wymagały od nich ogromnego aktorskiego kunsztu. Należą do nich m.in. rola Magdaleny Cieleckiej w „Pianiście” Romana Polańskiego, za którą otrzymała Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Aktorka w przejmujący sposób sportretowała dojrzałą kobietę, zmagającą się z trudną sytuacją życiową i bolesną przeszłością. Z kolei Maria Seweryn w „Karmazynowym” Krzysztofa Zanussiego stworzyła poruszającą kreację młodej dziewczyny tracącej bliską osobę. Aktorka zagrała z wielką subtelnością i wrażliwością, oddając złożoną psychikę bohaterki.

Poruszające występy w produkcjach historycznych

Polskie aktorki mają też na koncie wiele wymagających ról w filmach historycznych. Jedną z najbardziej poruszających kreacji stworzyła tu Zofia Rysiówna w „Popiołach” Andrzeja Wajdy. Jej kreacja matki zmagającej się z bolesną przeszłością i poszukującej bliskich po II wojnie światowej, z mistrzostwem oddała traumę tamtych lat. Z kolei Małgorzata Braunek w „Noce i dnie” Jerzego Antczaka wcieliła się w Barbarę Niechcic – młodą szlachciankę targaną namiętnościami i rozterkami serca. Aktorka z niezwykłym wyczuciem sportretowała bohaterkę zmagającą się z konwenansami epoki.

Wzruszające role w obrazach wojennych

Ogromne emocje budzą również role polskich aktorek w filmach wojennych. Niezwykle poruszająca była kreacja Poli Raksy w „Kanaale” Andrzeja Wajdy. Raksa zagrała młodą powstańczynię warszawską, gotową poświęcić swoje życie w walce o wolność kraju. Z kolei Wanda Bartówna w „Lotnej” Andrzeja Żuławskiego wcieliła się w matkę żołnierza AK, która staje przed dramatycznym wyborem między lojalnością wobec syna a współpracą z nową władzą. Obie aktorki stworzyły niezwykle wzruszające portrety kobiet w ekstremalnych sytuacjach wojennych.

Komedie z udziałem polskich gwiazd

Zabawne role w kinowych hitach

Polskie aktorki chętnie podejmują też wyzwania komediowych ról filmowych. Do najlepszych należą kreacje Grażyny Szapołowskiej w kultowych już dziś komediach Stanisława Barei. W „Brunecie wieczorową porą” i „Poszukiwany, poszukiwana” aktorka błysnęła dużym komizmem i perfekcyjnym wyczuciem dobrego żartu. Z kolei w najnowszych hitach kinowych zabawnych ról dostarczają m.in. Grażyna Błęcka-Kolska („Listy do M.”) czy Agnieszka Grochowska („Planet Single”). Aktorki z wdziękiem i dystansem wcielają się w zabawne perypetie swoich bohaterek.

Dowcipne postacie w serialach fabularnych

Seriale fabularne to kolejne pole do popisu dla utalentowanych aktorek komediowych. Dowodem na to są role Anny Guzik w kultowym serialu „Świat według Kiepskich”, czy Pauliny Holtz w „Ranczo”. Obie aktorki z niebywałym wdziękiem i humorem kreują postacie pełne komizmu i ciepła. Doskonałe wyczucie dobrego żartu prezentuje też Dorota Kolak w roli Hani Mostowiak w „M jak miłość”. Jej bohaterka od lat bawi widzów trafną ironią i sarkazmem.

Spontaniczne występy w produkcjach internetowych

W ostatnich latach polskie aktorki z powodzeniem podbijają też internet spontanicznymi i zabawnymi występami w produkcjach sieciowych. Julia Kamińska świetnie odnalazła się w cyklu „4 Ściany” na kanale Ultrafilms, wcielając się w szereg komicznych postaci. Z kolei Aleksandra Popławska błyszczy w internetowym hicie „Kryształy” dostarczając widzom wielu powodów do śmiechu. Obie aktorki udowadniają, że polska komedia internetowa stoi na wysokim poziomie.

Odtwórczynie silnych kobiecych postaci

Emancypantki w filmach obyczajowych

W polskim kinie nie brakuje też silnych kobiecych postaci, w które z powodzeniem wcielają się rodzime aktorki. Jedną z najbardziej pamiętnych jest rola Kaliny Jędrusik w ekranizacji „Noce i dnie” w reż. Jerzego Antczaka. Aktorka sportretowała zbuntowaną szlachciankę pragnącą wyrwać się z prowincjonalnych krzepisz i prowadzić nowoczesne, niezależne życie. Podobnie emancypacyjną bohaterkę zagrała Magdalena Cielecka w „Pokusie” Ewy i Czesława Petelskich. Jej postać to kobieta sukcesu, torująca sobie drogę w męskim świecie biznesu.

Dzielne bohaterki w obrazach historycznych

W polskich produkcjach historycznych również nie brakuje wyrazistych kobiecych postaci. Jedną z nich jest rola Marii Niklińskiej w „Quo Vadis” Jerzego Kawalerowicza. Aktorka wcieliła się w Ligię – chrześcijankę gotową walczyć o swoją godność i prawa wyznawców nowej religii. Z kolei Maja Komorowska w „Potopie” Jerzego Hoffmana zagrała Olenkę Billewiczównę – dzielną szlachciankę przeciwstawiającą się Szwedom i broniącą polskości. Obie aktorki sportretowały odważne kobiety, które nie boją się walczyć o słuszną sprawę.

Kobiety sukcesu we współczesnych produkcjach

Aktorki chętnie wcielają się też w role współczesnych, spełnionych zawodowo bohaterek. Znakomitym tego przykładem jest Kinga Preis w serialu „Wiedźmin”, gdzie zagrała czarodziejkę Yennefer z Vengerbergu. Jej postać to niezwykle potężna, dążąca do perfekcji kobieta, która sama decyduje o swoim losie. Podobną bohaterkę stworzyła Małgorzata Kożuchowska w filmie „Testosteron”, wcielając się w sopocką celebrytkę i kobietę sukcesu. Obie aktorki pokazały nowoczesny, inspirujący wzorzec niezależnej kobiety.

Role, które przyniosły nagrody

Najlepsze role polskich aktorek

Laureatki festiwali filmowych

W dorobku wielu polskich aktorek znajdziemy role nagrodzone na najważniejszych festiwalach filmowych. Należy do nich kreacja Jadwigi Jankowskiej-Cieślak w „Nożu w wodzie” Romana Polańskiego, za którą aktorka zdobyła nagrodę na Festiwalu w Wenecji. Z kolei Maja Ostaszewska za film „Oda do radości” otrzymała Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale. Wyróżnienie na tym samym festiwalu przyniosła jej także rola w „Jacku” Władysława Pasikowskiego. To tylko niektóre z wielu nagród, jakie polskie aktorki zdobyły za wybitne role filmowe.

Zdobywczynie Orłów i Złotych Lwów

Rodzime aktorki mają też na koncie liczne laureatki najważniejszych polskich nagród filmowych – Orłów i Złotych Lwów. Należą do nich Krystyna Janda, która 4-krotnie zdobyła Orła za role w takich filmach jak „Przesłuchanie” czy „Pestka”. Ponadto Orły trafiły do takich aktorek jak: Kinga Preis („Sztuka kochania”), Aleksandra Konieczna („Córki dancingu”), Agata Kulesza („Ida”) i wiele innych. Złote Lwy przyniosły z kolei role m.in.annie Polony („Daleko od okna”) i Mai Ostaszewskiej („W imię...”).

Docenione aktorki teatralne i serialowe

Docenienie zdobywają także aktorki teatralne i serialowe. Lidia Korsakówna 4-krotnie otrzymała Złote Maski za role w spektaklach Teatru Telewizji. Ponadto za kreacje teatralne nagradzano m.in. Ewę Dałkowską, Maję Komorowską i Joannę Szczepkowską. Z kolei za role w serialach Złote i Telekamery trafiły do Tomaszewskiej, Samuli, Glinki czy Ostaszewskiej. Pokazuje to, że polskie aktorki są doceniane za kunszt na wielu polach aktorstwa.

Aktorki wcielające się w postacie znanych Polek

Bohaterskie Polki z historii naszego kraju

Rodzime aktorki chętnie podejmują się ról wybitnych postaci z polskiej historii. Jedną z najsłynniejszych kreacji jest Maria Komornicka jako Maria Skłodowska-Curie w filmie „Pierwszy krok w chmurach”. Aktorka w niezwykle sugestywny sposób sportretowała zmagania i odkrycia naszej noblistki. Z kolei Anna Polony wcieliła się w postać legendarnej agentki AK – Krystyny Skarbek w filmie „Krystyna M.”. Natomiast Joanna Szczepkowska zagrała w „Popiele i diamencie” nieustraszoną sanitariuszkę Aleksandrę.

Wybitne artystki i pisarki

Polskie aktorki z powodzeniem wcielają się także w wybitne postacie ze świata kultury. Jedną z najlepszych kreacji jest tutaj rola Danuty Stenki w filmie „33 sceny z życia” jako Maria Konopnicka. Aktorka w niezwykle ciepły sposób oddała portret wielkiej polskiej poetki. Ponadto Joanna Szczepkowska zagrała Marię Dąbrowską w „Panny z Wilka”, a Aleksandra Śląska – Elizę Orzeszkową w „Meir Ezofowicz”. Dzięki aktorskiej interpretacji, postacie te na nowo ożyły na ekranie.

Sławne sportsmenki i działaczki

Aktorki chętnie wcielają

Podsumowanie

Przekrój najciekawszych i najbardziej pamiętnych ról w wykonaniu polskich aktorek pokazuje ogromny talent i wszechstronność rodzimych artystek. Ich kreacje cechuje psychologiczna głębia, wrażliwość i perfekcyjne wczucie się w odgrywaną postać. Aktorki z powodzeniem radzą sobie zarówno z wymagającymi rolami dramatycznymi, komediowymi wcieleniami, jak i z portraitami silnych kobiecych charakterów. Ponadto potrafią z mistrzostwem ożywić na ekranie wybitne postacie historyczne. Dzięki temu polska kinematografia może poszczycić się galerią niezapomnianych kreacji aktorskich, które na stałe zapisały się w jej historii.

Najczęstsze pytania

Które aktorki mają na koncie najwięcej nagród filmowych?

Do najbardziej nagradzanych polskich aktorek należą m.in. Maja Ostaszewska, Krystyna Janda i Kinga Preis. Aktorki te zdobyły wiele prestiżowych laurów, w tym Orły, Złote Lwy czy nagrody na festiwalach zagranicznych.

Które aktorki zagrały najsłynniejsze Polki w historii kraju?

Do takich kreacji należą role Joanny Szczepkowskiej jako Maria Skłodowska-Curie czy Anny Polony jako Krystyna Skarbek. Aktorki z mistrzostwem wcieliły się w te wybitne kobiety.

Które aktorki kojarzą się z komediowymi rolami?

Mistrzyniami komedii są m.in. Grażyna Szapołowska, Agnieszka Grochowska, Paulina Holtz czy Anna Guzik. Aktorki te stworzyły wiele kultowych komediowych postaci.

Które aktorki są kojarzone z teatrem?

Do gwiazd polskiego teatru należą m.in. Ewa Dałkowska, Maja Komorowska, Lidia Korsakówna i Joanna Szczepkowska. Aktorki te odniosły sukcesy na deskach teatralnych.

Gdzie można obejrzeć filmy z wybitnymi rolami polskich aktorek?

Filmy prezentujące kunszt polskich aktorek dostępne są m.in. na DVD, w telewizji i serwisach streamingowych takich jak Netflix, HBO czy Player. Warto sięgnąć po te tytuły, by docenić maestrię rodzimych artystek.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Kościół w Kostowcu - Dusza Religijna Miasta: Oaza Wiary i Społeczności
  2. Międzynarodowy Dzień Pizzy: 50 różnych smaków w Łodzi
  3. Jerzy owsiak: polityka a służba zdrowia - co warto wiedzieć
  4. Mariusz Kamiński w nowej roli? Szokujące doniesienia o liderze PiS
  5. Sezon zakupów prezentów u progu! Porównaj ceny i zaoszczędź.
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Miłosz Duda
Miłosz Duda

Jestem kinowym detektywem w labiryncie fabuł. Seriale to emocjonalne treningi, sport to mój rytm. Zwierzęta – towarzysze w ciszy, edukacja to moje źródło mocy, rozumianej jako film życia.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły