Papież ponownie chory. Franciszek rozważa ustąpienie z urzędu.

Papież ponownie chory. Franciszek rozważa ustąpienie z urzędu.
Autor Magdalena Kamińska
Magdalena Kamińska15 stycznia 2024 | 6 min

Papież ponownie zmaga się z problemami zdrowotnymi, które już wcześniej dawały o sobie znać. Tym razem 87-letni Franciszek publicznie przyznał, że rozważa możliwość ustąpienia z urzędu. Choć zapewnia, że nie jest to jego pragnienie, przyznaje że jest to opcja otwarta dla każdego papieża. Nie wiadomo jakie są perspektywy kontynuowania pontyfikatu przez aktualną głowę Kościoła. Sytuacja jest niepokojąca zarówno dla watykańskich hierarchów, jak i milionów wiernych na całym świecie.

Franciszek o ustąpieniu

W niedawnym wywiadzie dla włoskiej telewizji papież Franciszek odniósł się do krążących od dawna plotek na temat jego ewentualnej rezygnacji. 87-letni biskup Rzymu nie wykluczył takiej możliwości, choć podkreślił, że obecnie nie jest ona przedmiotem jego rozważań.

Franciszek stwierdził, że ustąpienie jest opcją otwartą dla każdego papieża. Jednak na chwilę obecną kwestia ta nie zajmuje centralnego miejsca w jego myślach i uczuciach. Wygląda więc na to, że pomimo pogarszającego się stanu zdrowia, papież nie ma natychmiastowych planów zrzeczenia się urzędu.

Perspektywy dalszej posługi

Nie da się jednak ukryć, że coraz częściej pojawiają się obawy o dalszą zdolność Franciszka do sprawowania pontyfikatu. Jego kłopoty zdrowotne, w tym problemy z kolanem, uniemożliwiają mu już wypełnianie niektórych obowiązków. Może to negatywnie wpływać na kierowanie 1,3 miliardową wspólnotą katolicką.

Watykan na razie uspokaja, że papież jest w stanie kontynuować swoją pasterską posługę. Jednak w kuluarach coraz głośniej mówi się o możliwej abdykacji. Tym bardziej, że Benedykt XVI stworzył w tej kwestii precedens rezygnując z urzędu w 2013 roku.

Możliwość rezygnacji papieża

Choć papieże zwykle pełnią swoją funkcję aż do śmierci, to już kilku z nich zdecydowało się na dobrowolne ustąpienie. Oprócz wspomnianego Benedykta XVI, także m.in. Celestyn V w XIII wieku oraz Grzegorz XII na początku XV stulecia.

Rezygnacja papieża zawsze stanowiła wyjątek, jednak obecnie wydaje się bardziej prawdopodobna niż kiedykolwiek wcześniej. Sędziwy wiek i coraz słabsze zdrowie Franciszka sprawiają, że Watykan musi poważnie myśleć o ewentualnej sukcesji na Stolicy Piotrowej.

To nie jest ani myśl, ani troska, ani nawet pragnienie - stwierdził Franciszek pytany o swoją abdykację.

Sam zainteresowany twierdzi co prawda, że rezygnacja nie jest obecnie jego priorytetem. Jednak rosnąca presja związana z zarządzaniem Kościołem może zmusić go do zmiany zdania.

Przyszłość pontyfikatu niepewna

Przyszłość urzędowania Franciszka staje się więc niepewna. Z jednej strony sam papież deklaruje chęć kontynuowania posługi, dopóki pozwoli mu na to zdrowie. Z drugiej - coraz częściej słychać głosy nawołujące do ustąpienia na rzecz młodszego i sprawniejszego następcy.

Sytuacja może więc potoczyć się dwojako. Albo Franciszek dotrwa na stanowisku do naturalnej śmierci, albo jednak zdecyduje się pójść w ślady Benedykta XVI. W tym drugim wypadku musiałby jednak wyznaczyć datę rezygnacji, tak by Kościół nie został pozbawiony głowy.

Wiek obecnego papieża 87 lat
Rok rozpoczęcia pontyfikatu 2013
Poprzednik Benedykt XVI

Czytaj więcej: Duda ułaskawi dziś Kamińskiego i Wąsika? Skrywana zagrywka.

Stan zdrowia głowy Kościoła

Kluczowe dla przyszłości urzędowania Franciszka będzie jego stan zdrowia. Choć papież sam nie skarży się na poważne dolegliwości, to obserwatorzy dostrzegają jego postępujące kłopoty fizyczne.

Sędziwy wiek daje już o sobie znać m.in. problemami z poruszaniem się i stawami. Coraz częściej Franciszek pojawia się publicznie na wózku inwalidzkim, a niektóre uroczystości musi odwoływać z powodu złego samopoczucia.

Sytuację dodatkowo komplikowała niedawna operacja jelita. Na szczęście została ona przeprowadzona pomyślnie i papież dość szybko wrócił do normalnego funkcjonowania. Jednak perspektywa kolejnych zabiegów jest realna.

  • Problemy z poruszaniem się
  • Dolegliwości stawów
  • Osłabienie organizmu
  • Konieczność operacji

Tego typu objawy są niepokojące i mogą zmusić Franciszka do ograniczenia aktywności oraz rozważenia przekazania sterów młodszemu następcy. Wbrew pozorom bowiem, bycie papieżem to także wyczerpująca fizycznie praca.

Następca Piotrowy pod znakiem zapytania

Papież ponownie chory. Franciszek rozważa ustąpienie z urzędu.

Ewentualna rezygnacja Franciszka oznaczałaby konieczność wyboru nowego następcy św. Piotra. Procedura ta jest ściśle określona i rozpoczyna się od zwołania konklawe - zgromadzenia kardynałów, którzy głosują na nowego papieża.

Faworytem wyścigu o pontyfikat jest zazwyczaj kardynał z Włoch. Jednak tym razem rośnie presja na wybór papieża spoza Europy, np. z Afryki lub Ameryki Łacińskiej. To mogłoby umocnić pozycję Kościoła na świecie.

Bez względu na narodowość, nowy biskup Rzymu będzie musiał sprostać ogromnemu wyzwaniu. Przede wszystkim jego zadaniem byłoby poprowadzenie Kościoła przez burzliwe transformacje współczesności.

Podsumowanie

W powyższym artykule omówiono kwestię ewentualnej rezygnacji papieża Franciszka z urzędu. Choć na razie sam zainteresowany temu zaprzecza, to coraz częściej pojawiają się spekulacje na ten temat. Wynikają one z pogarszającego się stanu zdrowia 87-letniego biskupa Rzymu.

Franciszek przyznaje, że ustąpienie jest opcją otwartą dla każdego papieża. Jednak na razie skupia się na kontynuowaniu swojej posługi. Niemniej rosnące problemy fizyczne mogą zmusić go do zmiany planów. Tym bardziej, że taki precedens już istnieje - w 2013 roku urząd porzucił Benedykt XVI.

Przyszłość pontyfikatu staje się więc niepewna. Z jednej strony Franciszek chce pełnić obowiązki tak długo, jak pozwoli mu na to zdrowie. Z drugiej rośnie presja, by ustąpić pola młodszemu następcy. W razie rezygnacji, konieczny byłby też wybór nowego papieża na konklawe.

Podsumowując, choć sam zainteresowany na razie nie myśli o emeryturze, to perspektywa jego ustąpienia wydaje się coraz bardziej realna. Wiele będzie zależeć od dalszego rozwoju sytuacji zdrowotnej głowy Kościoła katolickiego.

5 Podobnych Artykułów

  1. Kościół w Kostowcu - Dusza Religijna Miasta: Oaza Wiary i Społeczności
  2. Niepełne finansowanie szpitala dla dzieci w Bydgoszczy grozi?
  3. Kamiński i Wąsik uważają się za posłów. Są tacy, którzy twierdzą, że są Bradem Pittem.
  4. Małe focze na bałtyckich plażach - musisz to zobaczyć!
  5. Macierewicz nie rezygnuje z broni, powołuje się na bezprawie.
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Magdalena Kamińska
Magdalena Kamińska

Jako filmowa podróżniczka snuję się przez fabularne krainy, dzieląc spostrzeżenia. Seriale tkwią we mnie jak emocje w kadrze. Sport to energia, którą wpleciono w mój kod. Zwierzęta to moje duchowe lustra, a edukacja – klucz do odkryć.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły