Duży spadek inflacji: powód do radości? Ekspertka niepokoi.

Duży spadek inflacji: powód do radości? Ekspertka niepokoi.
Autor Magdalena Kamińska
Magdalena Kamińska19.02.2024 | 4 min.

Inflacja w ostatnich miesiącach wykazuje tendencję spadkową, jednak według ekspertów nie jest to powód do optymizmu. Mimo niższych odczytów inflacji, wzrost cen w sklepach i usługach nadal dotkliwie odczuwają konsumenci. Ekonomistka dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek ostrzega, że w kolejnych miesiącach inflacja ponownie wzrośnie i poleci w górę. Dlatego przestrzega przed zbytnim entuzjazmem wywołanym chwilowym spadkiem inflacji.

Inflacja w dalszym ciągu wysoka

Mimo niedawnych spadków, inflacja w Polsce nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. W styczniu wyniosła 17,2% w ujęciu rocznym. Oznacza to, że ceny w sklepach i usług rosły średnio o 17,2% w porównaniu ze styczniem 2022 roku.

Choć dynamika wzrostu cen wyhamowała, to wciąż odczuwają to konsumenci. Zakupy spożywcze, rachunki za prąd i gaz, czy tankowanie na stacji - wszystko mocno obciąża domowe budżety.

Rząd przekonuje, że szczyt inflacji mamy już za sobą i teraz będzie tylko lepiej. Jednak ekonomiści studzą ten optymizm. Ich zdaniem w najbliższych miesiącach inflacja ponownie może przyspieszyć.

Ekspertka ostrzega przed zbytnim optymizmem

Podobnego zdania jest dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, ekonomistka z Uniwersytetu Warszawskiego. Jej zdaniem radość z ostatnich spadków inflacji jest przedwczesna i nie ma powodów do optymizmu.

- Przed nami - może nie w lutym, może nie w marcu, ale w kolejnych miesiącach, na pewno inflacja wyższa – stwierdziła ekspertka w wywiadzie radiowym.

Wzrost cen nadal odczuwalny dla konsumentów

Mimo statystycznego spadku odczytów inflacji, w sklepach i punktach usługowych ceny wciąż rosną. Jak wynika z analiz, żywność z miesiąca na miesiąc drożeje nawet o 2-3%.

W efekcie konsumenci odczuwają ciągły wzrost kosztów utrzymania i spadek siły nabywczej pieniądza. Z budżetów domowych ubywa środków na rozrywkę, kulturę czy większe zakupy.

Kategoria Wzrost cen
Żywność +18% r/r
Paliwa +2% m/m

Jak widać na załączonej tabeli, ceny w kluczowych kategoriach wciąż rosną w ujęciu rocznym oraz miesięcznym. Dla przeciętnej polskiej rodziny oznacza to odczuwalny spadek jakości życia.

Konsumenci odczują skutki inflacji

Rosnące ceny i inflacja uderzają bezpośrednio w portfele Polaków. Z opublikowanych analiz wynika, że aż 60% badanych deklaruje, iż ledwo wiąże koniec z końcem z powodu drożyzny.

W takiej sytuacji konsumenci masowo ograniczają wydatki i rezygnują z większych zakupów. Dotkliwie odczuwają to branże rozrywkowa, gastronomiczna czy turystyczna.

Czytaj więcej: Duda skarży się Jourovej ws. Wąsika i Kamińskiego. Odpowiedź zaskakująca.

Prognozy inflacji niepokojące

Mimo optymistycznych zapowiedzi rządu, prognozy inflacji formułowane przez ekonomistów nie napawają optymizmem. Większość analityków przewiduje, że w kolejnych miesiącach dynamika wzrostu cen ponownie wzrośnie.

Główne czynniki ryzyka to m.in.:

  • Możliwy wzrost cen energii
  • Słaby złoty
  • Podwyżka płacy minimalnej i większe oczekiwania płacowe

Te elementy mogą zepchnąć inflację z powrotem w okolice 20% w skali roku. A to oznaczać będzie dalsze zaciskanie pasa przez konsumentów.

Ekonomiści nie podzielają optymizmu rządu

Duży spadek inflacji: powód do radości? Ekspertka niepokoi.

Rządowe prognozy zakładające wyraźny spadek inflacji w 2023 roku spotykają się ze sporą dozą sceptycyzmu wśród ekonomistów. Zdaniem wielu analityków tempo hamowania wzrostu cen będzie znacznie wolniejsze.

- Rząd jest zbyt optymistyczny. My prognozujemy, że na koniec 2023 roku inflacja wciąż będzie dwucyfrowa i wyniesie ok. 13% - stwierdził w wywiadzie jeden z ekspertów.

Inflacja w dalszym ciągu wysoka

Mimo niedawnych spadków, inflacja w Polsce nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. W styczniu wyniosła 17,2% w ujęciu rocznym. Oznacza to, że ceny w sklepach i usług rosły średnio o 17,2% w porównaniu ze styczniem 2022 roku.

Podsumowanie

Mimo że inflacja w ostatnich miesiącach nieco zwolniła, to wciąż utrzymuje się na wysokim, dwucyfrowym poziomie. Niestety większość ekonomistów i ekspertów przewiduje, że w nadchodzących miesiącach inflacja i wzrost cen ponownie przyspieszą. Dlatego sytuacja gospodarcza i portfele konsumentów pozostaną pod presją. Bez względu na optymistyczne prognozy rządu - drożyzna szybko nas nie opuści.

Podsumowując, mamy do czynienia z chwilowym i mylącym spadkiem inflacji. Kluczowe kategorie cen cały czas rosną, a ekonomiści przestrzegają przed nadmiernym optymizmem. W najbliższych miesiącach konsumenci w dalszym ciągu będą odczuwać negatywne skutki wysokiej inflacji i osłabionej gospodarki.

5 Podobnych Artykułów

  1. Kościół w Kostowcu - Dusza Religijna Miasta: Oaza Wiary i Społeczności
  2. Niemcy rozpoczynają innowacyjny eksperyment. Jak z Polską?
  3. Najnowsza wymiana jeńców Rosja-Ukraina: co się wydarzyło?
  4. Mariusz Kamiński w nowej roli? Szokujące doniesienia o liderze PiS
  5. Latek stracił 3 mln złotych. Oszuści sprytnie go podeszli. Został mu przydzielony broker.
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Magdalena Kamińska
Magdalena Kamińska

Jako filmowa podróżniczka snuję się przez fabularne krainy, dzieląc spostrzeżenia. Seriale tkwią we mnie jak emocje w kadrze. Sport to energia, którą wpleciono w mój kod. Zwierzęta to moje duchowe lustra, a edukacja – klucz do odkryć.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły