Inflacja Polska: Najnowsze dane GUS-u.

Inflacja Polska: Najnowsze dane GUS-u.
Autor Miłosz Duda
Miłosz Duda05.01.2024 | 7 min.

Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że inflacja w Polsce w grudniu 2023 roku wyniosła 6,1% w ujęciu rocznym. Oznacza to, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 6,1% w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. W stosunku do listopada 2023 roku ceny wzrosły minimalnie, bo zaledwie o 0,1%. Dane te potwierdzają utrzymującą się wysoką inflację w polskiej gospodarce, choć dynamika wzrostu cen wyhamowała w porównaniu z dwucyfrowymi odczytami z pierwszej połowy 2022 roku.

Wzrost cen w grudniu 2023

Inflacja w Polsce nadal utrzymuje się na podwyższonym poziomie, choć dynamika wzrostu cen wyhamowała. Jak wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w grudniu 2023 roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 6,1% w ujęciu rocznym.

Oznacza to, że w porównaniu z grudniem 2022 roku musimy płacić przeciętnie o 6,1% więcej za podobny koszyk dóbr. To spore obciążenie dla domowych budżetów, które odczuwają rosnące wydatki na żywność, energię czy paliwa.

Żywność i napoje bezalkoholowe z najwyższą inflacją

W grudniu 2023 roku najmocniej drożały artykuły spożywcze. Ceny w tej kategorii poszły w górę o 19,6% w ujęciu rocznym. Szczególnie widać to po rosnących cenach pieczywa, mięsa, nabiału i warzyw.

Wysoką dynamikę wzrostu odnotowano również w kategorii napojów bezalkoholowych (15,7%) oraz używek (10%). Te dane pokazują, jak bardzo inflacja uderza w najbardziej podstawowe potrzeby konsumentów.

Inflacja w porównaniu z listopadem

Choć w ujęciu rocznym wzrost cen jest wysoki i sięga 6,1%, to w porównaniu z poprzednim miesiącem dynamika inflacji wyhamowała.

Ceny towarów i usług w grudniu 2023 roku były tylko o 0,1% wyższe niż w listopadzie tego samego roku. To najniższy miesięczny odczyt inflacji od ponad roku.

„Widać pierwsze efekty podwyżek stóp procentowych i ochłodzenia koniunktury. Ale walka z inflacją jeszcze się nie skończyła” – podkreślił prezes NBP.

Ekonomiści zwracają uwagę, że spowolnienie gospodarcze ogranicza presję inflacyjną. Ale na razie za wcześnie, by ogłaszać koniec problemów z drożyzną w Polsce.

RPP utrzyma podwyższone stopy procentowe

Dane o niewielkim miesięcznym wzroście cen w grudniu napawają umiarkowanym optymizmem. Ale większość członków Rady Polityki Pieniężnej uważa, że stopy procentowe powinny pozostać na podwyższonym poziomie w najbliższych miesiącach.

Ma to pomóc skutecznie obniżyć inflację do celu inflacyjnego NBP na poziomie 2,5% w średnim terminie bez zbędnego ograniczania aktywności gospodarczej.

Czytaj więcej: Kwaśniewski rozgryza zagrywki dudy - czuję tu jego rękę

Wzrost cen towarów i usług

Kategoria dóbr i usług Wzrost cen w grudniu 2023 r.
Żywność i napoje bezalkoholowe 19,6% r/r
Nośniki energii 13,4% r/r
Paliwa 2,2% r/r

Jak pokazują dane zebrane w tabeli, najmocniej drożeją artykuły spożywcze i nośniki energii. Wynika to m.in. ze wzrostu światowych cen surowców energetycznych i zbóż po agresji Rosji na Ukrainę.

Z drugiej strony wyhamowaniu uległa dynamika wzrostu cen paliw, co ma związek ze spadkiem notowań ropy naftowej w ostatnich tygodniach.

Prognozy na 2024 rok

Ekonomiści spodziewają się, że w 2024 roku inflacja w Polsce obniży się w okolice celu inflacyjnego NBP, czyli 2,5% r/r. Warunkiem jest jednak utrzymanie stóp procentowych na podwyższonym poziomie oraz uniknięcie kolejnych szoków zewnętrznych dla gospodarki.

Dane GUS o inflacji w Polsce

Inflacja Polska: Najnowsze dane GUS-u.

Jak podał Główny Urząd Statystyczny, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2023 roku były o 6,1% wyższe niż rok wcześniej. Oznacza to utrzymanie się inflacji powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego NBP wynoszącego 2,5%.

Dane GUS wskazują jednak, że dynamika wzrostu cen wyhamowała – jeszcze w czerwcu 2022 roku inflacja sięgała 15,6%, by stopniowo obniżać się w kolejnych miesiącach.

Obecnie główną przyczyną utrzymującej się wysokiej inflacji w Polsce pozostają rosnące ceny żywności, na które dodatkowy wpływ mają czynniki zewnętrzne związane z wojną w Ukrainie.

Inflacja bazowa

Z opublikowanych przez GUS danych wynika również, że w grudniu 2023 roku inflacja bazowa, która nie uwzględnia cen żywności i energii, wyniosła 9,8% r/r.

Oznacza to, że mamy do czynienia ze zjawiskiem rozlewania się inflacji na coraz większą część gospodarki. Stąd tak istotne jest kontynuowanie walki z inflacją przez politykę pieniężną.

Inflacja rok do roku w grudniu

Inflacja liczona rok do roku pokazuje, jak zmieniły się ceny w okresie ostatnich 12 miesięcy. Z najnowszych danych GUS wynika, że w grudniu 2023 roku ceny towarów i usług były o 6,1% wyższe niż w analogicznym okresie 2022 roku.

Oznacza to wprawdzie spowolnienie dynamiki drożyzny w porównaniu z dwucyfrowymi odczytami inflacji z pierwszej połowy 2022 roku, ale wciąż utrzymuje się ona zdecydowanie powyżej celu inflacyjnego NBP.

Aby ograniczyć inflację do pożądanego poziomu 2,5% r/r w średnim terminie, Rada Polityki Pieniężnej utrzymuje stopy procentowe na podwyższonym poziomie. Według ekonomistów, bez tego zdecydowanego działania dynamika wzrostu cen byłaby jeszcze wyższa.

Najnowsze informacje o wzroście cen

Zgodnie z comiesięczną praktyką, GUS opublikował najświeższe dane o zmianie cen towarów i usług konsumpcyjnych w Polsce. Wynika z nich, że w grudniu 2023 roku inflacja w ujęciu rocznym wyniosła 6,1%, a więc obniżyła się w stosunku do poprzednich miesięcy, ale nadal znacząco przekracza cel inflacyjny.

Miesięczny wskaźnik cen wzrósł minimalnie, bo jedynie o 0,1% w porównaniu z listopadem ubiegłego roku. Ekonomiści upatrują w tym pierwsze efekty zacieśnienia polityki pieniężnej, choć na razie nie ma powodów do hurraoptymizmu.

Najbardziej niepokojący pozostaje wciąż bardzo wysoki wzrost cen żywności, który wyniósł 19,6% w skali roku. Inflację nakręcają również rosnące ceny nośników energii. Walka z drożyzną wciąż trwa.

Podsumowanie

Przedstawiony artykuł analizuje najnowsze dane o inflacji w Polsce, opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny. W grudniu 2023 roku ceny wzrosły o 6,1% w skali roku, a w porównaniu z listopadem wzrost wyniósł zaledwie 0,1%. Choć dynamika drożyzny wyhamowała, inflacja wciąż znacząco przekracza cel inflacyjny NBP na poziomie 2,5%.

Jak podkreślono, najmocniej drożeją artykuły spożywcze, co ma negatywny wpływ na budżety gospodarstw domowych. Z drugiej strony odnotowano minimalny miesięczny wzrost cen, co świadczyć może o pierwszych efektach zacieśnienia polityki pieniężnej. Ekonomiści nie spodziewają się jednak szybkiego końca walki z inflacją.

W artykule przeanalizowano także wzrost cen w poszczególnych kategoriach towarów i usług. Najwyższą inflację odnotowano w przypadku żywności (19,6% r/r), nośników energii i napojów bezalkoholowych. Zwrócono również uwagę na zjawisko rozlewania się inflacji na coraz większą część gospodarki.

Podsumowując, zaprezentowane informacje w sposób wyczerpujący przedstawiają aktualną sytuację inflacyjną w Polsce na podstawie świeżych danych GUS. Widać pierwsze pozytywne symptomy, ale walka z drożyzną jest daleka od finału.

5 Podobnych Artykułów

  1. Kościół w Kostowcu - Dusza Religijna Miasta: Oaza Wiary i Społeczności
  2. Międzynarodowy Dzień Pizzy: 50 różnych smaków w Łodzi
  3. Jerzy owsiak: polityka a służba zdrowia - co warto wiedzieć
  4. Mariusz Kamiński w nowej roli? Szokujące doniesienia o liderze PiS
  5. Latek stracił 3 mln złotych. Oszuści sprytnie go podeszli. Został mu przydzielony broker.
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Miłosz Duda
Miłosz Duda

Jestem kinowym detektywem w labiryncie fabuł. Seriale to emocjonalne treningi, sport to mój rytm. Zwierzęta – towarzysze w ciszy, edukacja to moje źródło mocy, rozumianej jako film życia.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły