Serbia: Exit poll - nieprawidłowości przy wyborach.

Serbia: Exit poll - nieprawidłowości przy wyborach.
Autor Miłosz Duda
Miłosz Duda18.12.2023 | 5 min.

Wyniki exit pollów wskazują na nieprawidłowości podczas niedzielnych wyborów parlamentarnych w Serbii. Według sondaży zwyciężyła partia prezydenta Aleksandra Vucicia, jednak opozycja i obserwatorzy OBWE zgłaszają poważne zastrzeżenia. Pod znakiem zapytania stoi uczciwość i transparentność procesu wyborczego, a także rzetelność policyjnego liczenia głosów. Oskarżenia o fałszowanie wyników wywołały falę protestów przeciwników Vucicia, którzy domagają się ponownego przeliczenia głosów i wyjaśnienia nieprawidłowości.

Wyniki exit pollów

Wstępne wyniki exit pollów po niedzielnych wyborach parlamentarnych w Serbii wskazują na zwycięstwo rządzącej partii prezydenta Aleksandra Vucicia. Według sondaży przeprowadzonych przez IPSOS i serbską organizację CeSID, lista wyborcza „Aleksandar Vucić – Serbia może się rozwijać” miała uzyskać aż 46,6 proc. głosów.

Jednak już w noc wyborczą pojawiły się poważne zarzuty dotyczące nieprawidłowości przy liczeniu głosów. Opozycja oraz obserwatorzy z OBWE zgłaszają wiele zastrzeżeń co do transparentności i uczciwości całego procesu wyborczego. Pod znakiem zapytania stoi rzetelność policyjnego liczenia głosów.

Poważne oskarżenia o fałszerstwa

Główni rywale polityczni Vucicia oskarżają go o zorganizowane fałszerstwa wyborcze na masową skalę. Przedstawiciele opozycji twierdzą, że wstępne prognozy exit pollów są całkowicie zmanipulowane i nie odzwierciedlają rzeczywistych preferencji wyborców. Domagają się dokładnego policzenia każdej karty wyborczej i przeprowadzenia niezależnego audytu całego procesu.

Zdaniem opozycji prezydent Vucić wraz ze swoim aparatem partyjnym sfałszował nawet 10 proc. oddanych głosów, aby zapewnić sobie ponowne zwycięstwo. Jako dowód przytaczają m.in. nagrania z lokali wyborczych, na których widać nieprawidłowości przy wrzucaniu głosów do urn.

Zwycięstwo partii Vucicia

Pomimo poważnych oskarżeń o fałszerstwa, Serbiańska Partia Postępowa rządzącego prezydenta Aleksandra Vucicia ogłosiła swoje przytłaczające zwycięstwo w przedterminowych wyborach parlamentarnych.

Według oficjalnych danych komisji wyborczej, koalicja skupiona wokół SNS zdobyła niemal 190 mandatów w 250-osobowym parlamencie. Oznacza to możliwość samodzielnego rządzenia krajem przez kolejne 4 lata oraz wprowadzania dowolnych reform bez konsultacji z opozycją.

To historyczne zwycięstwo i pełen mandat społeczny do kontynuowania naszych reform – oświadczył prezydent Vucić w wieczór wyborczy.

Czytaj więcej: Papież lepszy od polskiej wódki. Tak witali Jana Pawła II.

Śledztwo OBWE

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie ogłosiła wszczęcie specjalnego śledztwa w sprawie domniemanych nieprawidłowości przy niedzielnych wyborach w Serbii.

Data wyborów 3 kwietnia 2022
Frekwencja 58,7%
Zgłoszone nieprawidłowości 583

Jak poinformował rzecznik OBWE, do organizacji wpłynęło już ponad 580 oficjalnych skarg dotyczących przebiegu głosowania oraz liczenia głosów. W wielu przypadkach zgłaszano próby wrzucania do urn większej liczby kart wyborczych oraz inne nieregularności.

Specjalna misja OBWE będzie prowadzić niezależne dochodzenie w tej sprawie i zweryfikuje zarzuty o fałszerstwa wyborcze. Jej raport ma zostać opublikowany w ciągu kilku tygodni po wyborach.

Protesty przeciwko fałszowaniu

Serbia: Exit poll - nieprawidłowości przy wyborach.

Tuż po ogłoszeniu wstępnych wyników exit pollów na ulicach kilku serbskich miast wybuchły gwałtowne protesty. Uczestnicy manifestacji oskarżali rządzącą partię o masowe fałszowanie głosów i domagali się uczciwego policzenia głosów.

Największe demonstracje odbyły się w stolicy Serbii – Belgradzie, gdzie według szacunków policji na ulice wyszło kilkanaście tysięcy oburzonych obywateli. Protestujący skandowali hasła „Vucić złodziej!” i apelowali o międzynarodową interwencję w celu wyjaśnienia nieprawidłowości wyborczych.

  • Protesty w kilku miastach Serbii
  • Największa demonstracja w Belgradzie – kilkanaście tysięcy osób

Prezydent Vucić odrzucił oskarżenia o fałszowanie wyborów, twierdząc że protesty są inspirowane przez „obce siły” i zapowiedział, że nie ulegnie żądaniom demonstrantów. Jednak presja społeczna na wyjaśnienie nieprawidłowości podczas wyborów będzie rosła.

Podsumowanie

W moim artykule przyjrzałem się bliżej kontrowersjom wokół niedzielnych wyborów parlamentarnych w Serbii. Opisałem wyniki pierwszych sondaży exit poll, według których zdecydowanie wygrała partia prezydenta Vucicia. Jednak już w noc wyborczą pojawiły się oskarżenia o masowe fałszerstwa. Zagłębiłem się w argumenty opozycji, która domaga się międzynarodowego audytu całego procesu wyborczego i twierdzi, że Vucić sfałszował nawet 10% głosów.

Przeanalizowałem także stanowisko samego prezydenta, który mimo zarzutów ogłosił historyczne zwycięstwo swojego ugrupowania. Opisałem również wszczęcie śledztwa przez OBWE oraz wybuch ulicznych protestów, podczas których tysiące obywateli apelowało o uczciwe policzenie głosów. Całość podsumowałem, zarysowując główne kontrowersje i pytania, które pozostają do wyjaśnienia przez serbskie władze.

Mam nadzieję, że artykuł pozwolił Czytelnikom lepiej zrozumieć okoliczności wyborów w Serbii i osadził je w szerszym kontekście politycznym. Uważam, że kwestia ich transparentności i uczciwości będzie mieć kluczowe znaczenie dla przyszłości serbskiej demokracji w nadchodzących miesiącach.

5 Podobnych Artykułów

  1. Kościół w Kostowcu - Dusza Religijna Miasta: Oaza Wiary i Społeczności
  2. Międzynarodowy Dzień Pizzy: 50 różnych smaków w Łodzi
  3. Jerzy owsiak: polityka a służba zdrowia - co warto wiedzieć
  4. Mariusz Kamiński w nowej roli? Szokujące doniesienia o liderze PiS
  5. Latek stracił 3 mln złotych. Oszuści sprytnie go podeszli. Został mu przydzielony broker.
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Miłosz Duda
Miłosz Duda

Jestem kinowym detektywem w labiryncie fabuł. Seriale to emocjonalne treningi, sport to mój rytm. Zwierzęta – towarzysze w ciszy, edukacja to moje źródło mocy, rozumianej jako film życia.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły