TV Republika strategia podwójnej pięści. Ekspert o dziele wybitnego stratega

TV Republika strategia podwójnej pięści. Ekspert o dziele wybitnego stratega
Autor Magdalena Kamińska
Magdalena Kamińska05.01.2024 | 4 min.

TV Republika stała się ostoją dla propagandystów PiS, którzy wcześniej gościli w TVP. Od kilku dni goście tej stacji szokują widzów ksenofobicznymi i radykalnymi wypowiedziami. Zdaniem eksperta ds. wizerunku, jest to celowa strategia mająca wzmocnić elektorat PiS i umocnić pozycję Jarosława Kaczyńskiego. TV Republika jawi się jako narzędzie w rękach polityków, wykorzystywane do realizacji partykularnych interesów.

Gra na Kaczyńskiego i PiS

TV Republika stała się ostoją dla propagandystów PiS, którzy wcześniej gościli w TVP. Od kilku dni goście tej stacji szokują widzów ksenofobicznymi i radykalnymi wypowiedziami. Ekspert ds. wizerunku uważa, że jest to celowa strategia mająca wzmocnić elektorat PiS i umocnić pozycję Jarosława Kaczyńskiego.

Zdaniem dra Mirosława Oczkosia, obecny moment jest kluczowy dla przyszłości PiS. Stacja TV Republika jest wykorzystywana jako narzędzie do mobilizacji najbardziej zagorzałych wyborców partii. Propagandowy przekaz ma pobudzić emocje i skonsolidować tzw. "twarde jądro" poparcia.

Wzmacnianie radykalnych postaw

Goście TV Republika formułują skrajne, często ksenofobiczne tezy, by trafić do najbardziej radykalnego elektoratu PiS. Im bardziej kontrowersyjne wypowiedzi, tym większy efekt. To świadoma strategia podsycania negatywnych emocji.

Incydentalne tezy o "wymianie ludności" czy "zagładzie cywilizacji" mają wywołać strach i poczucie zagrożenia wśród odbiorców. A strach jest najsilniejszą emocją motywującą do działania i konsolidacji wokół przywódcy, który obiecuje bezpieczeństwo.

TV Republika elementem strategii politycznej

TV Republika została świadomie wybrana jako nośnik określonego rodzaju przekazu. Jest to stacja o niewielkim zasięgu, docierająca głównie do zagorzałego elektoratu PiS.

Ten moment przesilenia to absolutnie gra na Jarosława Kaczyńskiego i PiS. TV Republika stała się elementem przemyślanej strategii politycznej - mówi dr Mirosław Oczkoś.

Stacja ma odgrywać rolę tub propagandowej, uderzającej w najczulsze punkty "twardego elektoratu" PiS. Jednocześnie radykalizm jej przekazu jest z założenia nie do zaakceptowania w mainstreamowych mediach.

Podwójne standardy

Rządzący stosują podwójne standardy. Z jednej strony pozwalają TV Republika na skrajne tezy, a z drugiej oficjalnie się od nich dystansują. Taki paradoks daje możliwość dotarcia do różnych grup odbiorców i jednoczesne zachowanie twarzy przez władzę.

Czytaj więcej: Specjalne oświadczenie partii Ziobry o jego działaniach

Stacja narzędziem w rękach polityków

Zdaniem ekspertów TV Republika to tylko narzędzie w rękach polityków PiS, wykorzystywane cynicznie do realizacji partykularnych celów.

Cel Mobilizacja twardego elektoratu PiS
Metoda Wzbudzanie strachu i negatywnych emocji
Rezultat Konsolidacja najbardziej radykalnych wyborców

Tego rodzaju cyniczna instrumentalizacja mediów do celów politycznych stanowi zagrożenie dla demokracji. Jednocześnie obnaża słabość obozu władzy, który sięga po coraz bardziej rozpaczliwe metody, by utrzymać poparcie.

Podsumowanie

TV Republika strategia podwójnej pięści. Ekspert o dziele wybitnego stratega

W artykule omówiono rolę TV Republika jako nośnika propagandy PiS. Stacja ma odgrywać funkcję tub propagandowej, uderzającej w najbardziej radykalny elektorat partii. Poprzez podsycanie strachu i negatywnych emocji ma konsolidować najtwardsze jądro wyborców.

Zdaniem ekspertów jest to element cynicznej gry politycznej, w której TV Republika traktowana jest instrumentalnie - jako narzędzie do realizacji partykularnych celów PiS i umocnienia pozycji Jarosława Kaczyńskiego. Radykalizm przekazu tej stacji to świadomy zabieg, by wzmocnić poparcie wśród zagorzałych zwolenników partii.

Artykuł pokazuje również, że rządzący stosują podwójne standardy. Z jednej strony przyzwalają TV Republika na skrajne tezy, a z drugiej oficjalnie się od nich dystansują. Taki paradoks pozwala dotrzeć do różnych grup odbiorców i zachować twarz.

Instrumentalne traktowanie mediów do realizacji celów politycznych stanowi - zdaniem ekspertów - zagrożenie dla demokracji i wolności mediów. Ujawnia też słabość obozu władzy, który sięga po desperackie metody, by nie stracić poparcia.

5 Podobnych Artykułów

  1. Kościół w Kostowcu - Dusza Religijna Miasta: Oaza Wiary i Społeczności
  2. Międzynarodowy Dzień Pizzy: 50 różnych smaków w Łodzi
  3. Jerzy owsiak: polityka a służba zdrowia - co warto wiedzieć
  4. Mariusz Kamiński w nowej roli? Szokujące doniesienia o liderze PiS
  5. Latek stracił 3 mln złotych. Oszuści sprytnie go podeszli. Został mu przydzielony broker.
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Magdalena Kamińska
Magdalena Kamińska

Jako filmowa podróżniczka snuję się przez fabularne krainy, dzieląc spostrzeżenia. Seriale tkwią we mnie jak emocje w kadrze. Sport to energia, którą wpleciono w mój kod. Zwierzęta to moje duchowe lustra, a edukacja – klucz do odkryć.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły