Trump grozi sojusznikom z NATO. Zachęcałby Rosję do ataku. Nie będzie ich chronił.

Trump grozi sojusznikom z NATO. Zachęcałby Rosję do ataku. Nie będzie ich chronił.
Autor Magdalena Kamińska
Magdalena Kamińska11.02.2024 | 5 min.

Trump grozi sojusznikom z NATO podczas wystąpienia na wiecu wyborczym. Oskarżył sojuszników o niewystarczające finansowanie NATO i zagroził, że nie będzie ich bronił, a nawet zachęci Rosję do działań przeciwko nim. Wypowiedź Trumpa wywołała konsternację i potępienie wśród sojuszników USA w NATO. Biały Dom stara się zbagatelizować słowa byłego prezydenta, ale podważają one fundamenty NATO i solidarność sojuszu. Sprawa wymaga pilnych wyjaśnień ze strony USA, by uspokoić nastroje wśród zaniepokojonych sojuszników.

Trump grozi sojusznikom NATO

Podczas niedawnego wiecu wyborczego Donald Trump wygłosił kontrowersyjne oświadczenie pod adresem sojuszników USA w NATO. Były prezydent oskarżył kraje członkowskie Sojuszu o niewystarczające finansowanie NATO i niedotrzymywanie zobowiązań dotyczących wydatków obronnych na poziomie 2% PKB.

Trump posunął się do bezprecedensowego zagrożenia, że Stany Zjednoczone przestaną bronić tych krajów NATO, które jego zdaniem nie płacą "sprawiedliwej części" kosztów funkcjonowania Sojuszu. Co więcej, Trump otwarcie zasugerował, że jako prezydent zachęcałby Rosję do podejmowania działań przeciwko tym państwom.

Reakcje na słowa Trumpa

Wypowiedź Trumpa spotkała się z potępieniem i konsternacją wśród sojuszników USA w NATO. Podważa ona fundamenty funkcjonowania Paktu Północnoatlantyckiego i zasadę solidarności militaryj-politycznej między krajami członkowskimi. Niektórzy eksperci określają słowa Trumpa jako zachętę dla Rosji do ataku na kraje takie jak Polska czy kraje bałtyckie.

Biały Dom stara się bagatelizować tę wypowiedź i przekonuje, że nie odzwierciedla ona polityki USA wobec NATO. Niemniej sprawa wymaga pilnych wyjaśnień ze strony amerykańskiej administracji, aby uspokoić sojuszników zaniepokojonych stanowiskiem byłego prezydenta.

USA podważają zobowiązania wobec NATO

Choć Biały Dom oficjalnie deklaruje niezmienne poparcie dla NATO, to wypowiedź Trumpa wpisuje się w szerszy trend stopniowego dystansowania się USA od Sojuszu i kwestionowania sensu dalszych gwarancji bezpieczeństwa dla Europy.

Część ekspertów w Waszyngtonie od dawna postuluje aby Stany Zjednoczone odcięły się od zobowiązań obronnych w ramach NATO i skoncentrowały się na rywalizacji z Chinami w Azji. Słowa Trumpa legitymizują takie podejście i podważają wiarygodność Ameryki jako gwaranta bezpieczeństwa europejskiego.

Możliwe skutki dla bezpieczeństwa Europy

Stanowisko Trumpa stawia pod znakiem zapytania gotowość USA do wypełniania zobowiązań sojuszniczych i uruchomienia Art.5 Traktatu Waszyngtońskiego w razie ataku na któregokolwiek członka NATO.

Poważnie osłabia to odstraszanie Rosji przed potencjalną agresją i zachęca Kreml do testowania determinacji Zachodu do obrony takich krajów jak Polska czy państwa bałtyckie. Skutki takiej polityki USA mogą okazać się dramatyczne dla bezpieczeństwa całej Europy.

Czytaj więcej: Donald Tusk w Kijowie: Spotkanie z Prezydentem Ukrainy i Premierem

Trump uderza w fundamenty NATO

Słowa Donalda Trumpa pod adresem NATO pokazują jak krucha i niepewna stała się pozycja Stanów Zjednoczonych jako lidera Zachodu. Zaufanie do bezwarunkowych gwarancji Ameryki zostało mocno nadwyrężone za prezydentury Trumpa.

Nie może być tak, że Stany Zjednoczone nadal będą płacić za obronę Europy, podczas gdy bogate europejskie kraje nie wywiązują się z zobowiązań wobec NATO. Jeśli nie zaczną adekwatnie dokładać się do wspólnego bezpieczeństwa, przestaniemy ich bronić a nawet będziemy zachęcać Rosję do działania - powiedział Donald Trump.

Tego rodzaju wypowiedzi byłego prezydenta podważają solidarność i jedność NATO oraz grają na rękę Rosji, która od dawna dąży do rozbicia jedności Zachodu. Osłabianie NATO i destabilizowanie sytuacji w Europie jest bowiem w interesie Moskwy dążącej do odbudowy swoich wpływów.

Reakcja Białego Domu

Obecny Biały Dom stara się nie dopuszczać do dalszej eskalacji i poluzować napiętą sytuację z sojusznikami w NATO. Rzeczniczka prezydenta Bidena określiła słowa Trumpa jako "nieodpowiedzialne" i sprzeczne z oficjalną linią amerykańskiej administracji.

Biały Dom zapewnia o niezmiennym poparciu Waszyngtonu dla NATO i deklaruje wolę pogłębiania więzi transatlantyckich oraz wzmacniania europejskiego bezpieczeństwa. Czy uda się uspokoić zaniepokojonych wypowiedzią Trumpa sojuszników i odbudować nadszarpnięte zaufanie do gwarancji Stanów Zjednoczonych - czas pokaże.

Podsumowanie

Trump grozi sojusznikom z NATO. Zachęcałby Rosję do ataku. Nie będzie ich chronił.

W artykule omówiono kontrowersyjną wypowiedź Donalda Trumpa pod adresem krajów członkowskich NATO. Były prezydent USA zarzucił sojusznikom niewystarczające finansowanie Sojuszu i zagroził, że przestanie ich bronić, a nawet będzie zachęcał Rosję do ataku. Wywołało to oburzenie w NATO i osłabiło wiarygodność bezpieczeństwa zapewnianego przez Stany Zjednoczone. Choć Biały Dom stara się łagodzić sytuację, słowa Trumpa podważyły jedność NATO i solidarność transatlantycką, grając na rękę Rosji.

Artykuł analizuje możliwe konsekwencje takiej retoryki Trumpa dla bezpieczeństwa Europy i gotowości USA do wypełniania zobowiązań sojuszniczych. Pokazuje jak krucha stała się pozycja Waszyngtonu jako gwaranta stabilności i jak bardzo nadszarpnięte zostało zaufanie do gwarancji amerykańskich. Cała sprawa wymaga pilnych działań dyplomatycznych, by uspokoić zaniepokojonych sojuszników NATO.

5 Podobnych Artykułów

  1. Kościół w Kostowcu - Dusza Religijna Miasta: Oaza Wiary i Społeczności
  2. Niemcy rozpoczynają innowacyjny eksperyment. Jak z Polską?
  3. Najnowsza wymiana jeńców Rosja-Ukraina: co się wydarzyło?
  4. Mariusz Kamiński w nowej roli? Szokujące doniesienia o liderze PiS
  5. Latek stracił 3 mln złotych. Oszuści sprytnie go podeszli. Został mu przydzielony broker.
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Magdalena Kamińska
Magdalena Kamińska

Jako filmowa podróżniczka snuję się przez fabularne krainy, dzieląc spostrzeżenia. Seriale tkwią we mnie jak emocje w kadrze. Sport to energia, którą wpleciono w mój kod. Zwierzęta to moje duchowe lustra, a edukacja – klucz do odkryć.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły