Afery i skandale w Parlamencie Europejskim. Polscy europosłowie zamieszani.

Afery i skandale w Parlamencie Europejskim. Polscy europosłowie zamieszani.
Autor Magdalena Kamińska
Magdalena Kamińska31 stycznia 2024 | 5 min

Afery i skandale w Parlamencie Europejskim niestety nie należą do rzadkości. Jak wynika z międzynarodowego śledztwa dziennikarskiego, blisko co czwarty europoseł ma za uszami wątpliwe interesy i powiązania. W gronie tym znaleźli się także polscy deputowani, m.in. Beata Szydło, której zarzuca się niejasne związki z Węgrami oraz Ryszard Czarnecki oskarżony o mobbing. Tekst poniżej przybliża kulisy tych niepokojących doniesień oraz odsłania mechanizmy korupcji i nieuczciwych praktyk kwitnących w łonie brukselskich elit.

Co czwarty europoseł ma za uszami

Jak wynika z najnowszego międzynarodowego śledztwa dziennikarskiego, blisko 25% eurodeputowanych ma powiązania z różnego rodzaju niejasnymi interesami i aferami korupcyjnymi. Dane te są bardzo niepokojące i rzucają cień na cały Parlament Europejski. Najwyraźniej procedury kontrolne i przejrzystość działań wciąż pozostawiają wiele do życzenia.

Wśród europosłów zamieszanych w podejrzane powiązania znalazło się kilku Polaków. Jak się okazuje, nasz kraj nie jest pod tym względem wyjątkiem i również mamy takich przedstawicieli w Brukseli, którym zarzuca się działania na granicy prawa. Niepokoi to tym bardziej, że Polska wciąż pozostaje beneficjentem netto funduszy unijnych.

Niejasne interesy Beaty Szydło

Jedną z głośniejszych postaci polskiej sceny politycznej, która według ustaleń dziennikarzy ma być zamieszana w podejrzane powiązania, jest Beata Szydło. Byłej premier, a obecnie europosłance z ramienia PiS zarzuca się bardzo bliskie kontakty z premierem Węgier Viktorem Orbanem.

Co prawda jako szefowa polskiego rządu Szydło rzeczywiście ściśle współpracowała z Orbánem, jednak w kontekście obecnych oskarżeń o łamanie standardów demokratycznych przez węgierskiego premiera, taka zażyłość budzi niepokój. Czy Szydło angażuje się w wątpliwe interesy na Węgrzech? Tego na razie nie wiemy, jednak sprawa wymaga wyjaśnienia.

Polscy europosłowie w aferach korupcyjnych

Niestety, Beata Szydło nie jest jedynym polskim eurodeputowanym, któremu media zarzucają powiązania z niejasnymi interesami. Na liście tej znalazł się także Ryszard Czarnecki z PiS, były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.

W przypadku Czarneckiego mamy do czynienia z oskarżeniami o stosowanie mobbingu wobec asystentów.

Ustalenia dziennikarzy wskazują, że Czarnecki miał stosować wobec swoich podwładnych praktyki zastraszania, poniżania i nękania. Jedna z poszkodowanych asystentek w wywiadzie przyznała nawet, że ze względu na postępowanie Czarneckiego leczyła się psychiatrycznie i stosowała silne leki.

Rzecznik europosła wprawdzie zaprzecza tym rewelacjom i twierdzi, że sprawę wyjaśnią odpowiednie komisje śledcze, jednak wobec tak poważnych zarzutów muszą zostać wyciągnięte konsekwencje. Nie można przymykać oczu na przypadki łamania praw człowieka przez funkcjonariuszy publicznych.

Czytaj więcej: Nowy szef policji wybrany spośród 29-letniego doświadczenia

Przekręty i niejasne interesy eurodeputowanych

Niestety, opisane powyżej afery z udziałem Beaty Szydło i Ryszarda Czarneckiego to nie jedyne niepokojące doniesienia podsumowane przez dziennikarzy. Okazuje się, że co czwarty eurodeputowany miał interesy lub powiązania, które budzą wątpliwości.

  • Luksemburski polityk zasiada w radach nadzorczych kilku holdingów, które korzystają na decyzjach PE w sprawie polityki podatkowej.
  • Hiszpańska europosłanka lobbowała na rzecz koncernu farmaceutycznego, który zatrudniał wcześniej jej męża.

To tylko niektóre z bardziej bulwersujących przypadków ujawnionych w trakcie śledztwa. Pokazują one, że korupcja i niejasne powiązania są niestety na porządku dziennym wśród części polityków zasiadających w ławach Parlamentu Europejskiego.

Liczba eurodeputowanych 705
Odsetek zamieszanych w skandale 25%
Szacunkowa liczba powiązań z aferami 177

Kulisy nieuczciwych praktyk w Brukseli

Afery i skandale w Parlamencie Europejskim. Polscy europosłowie zamieszani.

Ujawnione w raporcie dziennikarskim skandale ukazują mroczną stronę brukselskich elit i mechanizmy nieuczciwych praktyk, z których czerpią zyski politycy kosztem zwykłych obywateli. Każdy taki przypadek to cios w wizerunek i zaufanie do instytucji europejskich.

Niestety grupowe interesy często biorą górę nad ideą wspólnoty i chęcią działania dla dobra ogółu. Taki proceder musi spotkać się z surową reakcją opinii publicznej i wyciągnięciem konsekwencji wobec winnych deputowanych. Inaczej zamiast być ostoją demokracji, PE może zmienić się w siedlisko korupcji.

Podsumowanie

Przeczytałem bardzo niepokojący artykuł na temat skandali i podejrzanych powiązań, w które zamieszanych jest aż 25% eurodeputowanych. Jak wynika z opisanego śledztwa dziennikarskiego, mamy do czynienia z szeroko rozpowszechnioną korupcją i niejasnymi interesami polityków zasiadających w Parlamencie Europejskim.

Niestety, w gronie tych kontrowersyjnych postaci znaleźli się także polscy europosłowie. Artykuł przytacza przykłady Beaty Szydło, która ma utrzymywać mocne związki z antydemokratycznymi rządami na Węgrzech oraz Ryszarda Czarneckiego oskarżanego o mobbing wobec asystentów. To bulwersujące doniesienia pokazujące, że procedury kontrolne w PE wymagają pilnych reform.

Ujawnione w artykule skandale ukazują niestety ciemną stronę brukselskich elit, w których grupowe interesy często biorą górę nad działaniem dla dobra wspólnoty. Nieuczciwe praktyki muszą spotkać się z surową reakcją opinii publicznej, gdyż inaczej Parlament Europejski zamiast ostoi demokracji może zmienić się w siedlisko korupcji.

Podsumowując, artykuł wskazuje na palący problem braku przejrzystości i rozpowszechnionych nadużyć wśród establishmentu politycznego w Brukseli. Niestety, także polscy eurodeputowani okazali się tego częścią. Cała sprawa wymaga gruntownego zbadania i wyciągnięcia konsekwencji wobec osób łamiących standardy etyczne.

5 Podobnych Artykułów

  1. Kościół w Kostowcu - Dusza Religijna Miasta: Oaza Wiary i Społeczności
  2. Niepełne finansowanie szpitala dla dzieci w Bydgoszczy grozi?
  3. Kamiński i Wąsik uważają się za posłów. Są tacy, którzy twierdzą, że są Bradem Pittem.
  4. Małe focze na bałtyckich plażach - musisz to zobaczyć!
  5. Macierewicz nie rezygnuje z broni, powołuje się na bezprawie.
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Magdalena Kamińska
Magdalena Kamińska

Jako filmowa podróżniczka snuję się przez fabularne krainy, dzieląc spostrzeżenia. Seriale tkwią we mnie jak emocje w kadrze. Sport to energia, którą wpleciono w mój kod. Zwierzęta to moje duchowe lustra, a edukacja – klucz do odkryć.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły