TVP powinna przejść reorganizację. Symetryści komentują działania PiS

TVP powinna przejść reorganizację. Symetryści komentują działania PiS
Autor Magdalena Kamińska
Magdalena Kamińska21.12.2023 | 7 min.

Telewizja publiczna powinna być niezależna i obiektywna. Niestety TVP coraz bardziej przypomina tubę propagandową partii rządzącej. Symetryści, czyli komentatorzy polityczni dystansujący się od skrajności, alarmują że media publiczne zostały podporządkowane władzy. Stronniczość i tendencyjność przekazu TVP, w połączeniu z wyrugowaniem dziennikarzy krytycznych, prowokuje pytania o konieczność reform i reorganizacji telewizji.

Przejęcie TVP przez PiS

Telewizja Polska została przejęta przez Prawo i Sprawiedliwość tuż po wyborach w 2015 roku. Nowe władze natychmiast zaczęły zmieniać zarząd i obsadę dziennikarską stacji. Wiele osób straciło pracę lub odeszło z TVP, nie godząc się na upolitycznienie telewizji publicznej. Ich miejsce zajęli dziennikarze i publicyści popierający linię partii rządzącej.

Gość podcastu Michał Danielewski, zastępca redaktora naczelnego portalu OKO.press alarmuje, że granice pluralizmu i wolności mediów zostały w TVP drastycznie przesunięte. Zarzuca też władzy, że przejęła nadzór nad telewizją publiczną nie po to, by realizować misję mediów publicznych, lecz by uprawiać propagandę i realizować partykularne interesy polityczne.

Serwilizm i brak obiektywizmu

Według publicystów i komentatorów związanych z ruchem społecznym "Symetryści", TVP coraz bardziej przypomina tubę propagandową partii rządzącej. Dziennikarstwo zostało zastąpione przez serwilizm i tendencyjność. Wszelkie informacje są przedstawiane wyłącznie z perspektywy władzy, bez krytyki i rzetelnej analizy.

Brak pluralizmu światopoglądowego i obsada stanowisk kierowniczych według klucza politycznego poważnie ograniczają niezależność TVP. Taka sytuacja prowadzi do sytuacji, w której media publiczne nie spełniają swojej roli.

Manipulacja treścią programów

Nie tylko obsada personalna TVP jest motywowana politycznie. Również treść programów informacyjnych i publicystycznych jest dostosowywana do potrzeb partii rządzącej. Dochodzi do sytuacji, w których pewne tematy są nagłaśniane, a inne pomijane lub marginalizowane. Materiały przedstawiające opozycję mają zdecydowanie negatywny wydźwięk.

Telewizja publiczna pod rządami PiS przypomina folwark, na którym dziennikarze muszą realizować polityczne zamówienia - alarmuje Michał Danielewski z OKO.press.

Fałszowanie rzeczywistości

Komentatorzy zwracają uwagę, że po przejęciu TVP przez PiS doszło nie tylko do zmiany obsady dziennikarskiej. Zmieniła się również linia i kierunek programowy stacji. Coraz częściej pojawiają się materiały o wydźwięku propagandowym, które nie mają wiele wspólnego z rzetelnym dziennikarstwem.

Dochodzi do sytuacji, w których na antenie publicznej telewizji podaje się nieprawdziwe lub zmanipulowane informacje, aby osiągnąć określone cele polityczne. Jest to poważne nadużycie i łamie podstawowe standardy etyki dziennikarskiej. W konsekwencji prowadzi też do spadku zaufania odbiorców do TVP.

Czytaj więcej: Zmiana guidelines w mediach: Dyskusja o kwestiach estetyki.

Naruszenie standardów dziennikarskich

Eksperci biją na alarm - polityczna kontrola nad Telewizją Polską prowadzi do łamania podstawowych standardów etycznych dziennikarstwa. Chodzi przede wszystkim o zasadę prawdy, bezstronności, oddzielenia informacji od komentarza oraz prezentacji różnych punktów widzenia.

Bezstronność Brak - materiały są tendencyjne
Rzetelność Częste przekłamania i manipulacje
Obiektywizm Brak obiektywnego spojrzenia

Te zasady w TVP przestały obowiązywać. Widzowie otrzymują więc obraz rzeczywistości wybiórczy i tendencyjny, daleki od standardów mediów publicznych. Upolitycznienie doprowadziło do kuriozalnych sytuacji, gdy prezenterzy TVP wprost agitowali za konkretnymi ugrupowaniami politycznymi.

Agitacja zamiast informacji

Wielu komentatorów i ekspertów wprost oskarża TVP o działalność propagandową. Ich zdaniem programy informacyjne zostały zdominowane przez jednostronną agitację polityczną. Zamiast rzetelnych faktów, reporterzy często przedstawiają wyłącznie punkt widzenia partii rządzącej.

Taka sytuacja jest niedopuszczalna w mediach, które powinny realizować misję publiczną. Konieczne są zdecydowane zmiany, aby TVP na powrót stała się wiarygodnym źródłem informacji dla Polek i Polaków.

Ograniczenie niezależności mediów

Symetryści wyrażają głębokie zaniepokojenie tym, w jaki sposób PiS wykorzystuje TVP do realizacji własnych celów politycznych. Uważają, że niezależność i pluralizm światopoglądowy w mediach publicznych jest fikcją. Kluczowe stanowiska obsadzone są na podstawie kryteriów politycznych, a dziennikarze muszą realizować określoną linię programową.

Sytuacja ta budzi kontrowersje nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Komisja Europejska wyraziła "głębokie zaniepokojenie" działaniami polskich władz wobec TVP. Wezwała również do przywrócenia nadzoru społecznego nad telewizją publiczną, który został faktycznie zlikwidowany.

Propaganda zamiast rzetelności

Telewizja publiczna jest wykorzystywana przez PiS jako narzędzie propagandy - uważa Michał Danielewski z OKO.press. Stronniczość przekazu, brak pluralizmu i naciski polityczne na dziennikarzy powodują, że TVP przestała być telewizją publiczną, a stała się rzecznikiem partii rządzącej.

  • Tendencyjny przekaz zgodny z linią PiS
  • Ataki na przeciwników politycznych
  • Prezentowanie tylko jednego punktu widzenia

Te niewłaściwe praktyki powinny spotkać się ze zdecydowaną reakcją - uważają symetryści. Konieczne są zmiany prawne i personalne w TVP, aby przywrócić standardy niezależności.

Nowy rozdział dla TVP

Aby TVP na nowo mogła realizować misję mediów publicznych, konieczne jest gruntowne przeorganizowanie telewizji. Chodzi zarówno o reformę finansowania, jak i odbudowanie nadzoru społecznego. Tylko w ten sposób można uratować wizerunek i wiarygodność Telewizji Polskiej.

Jednocześnie niezbędna jest zmiana filozofii funkcjonowania TVP. Telewizja publiczna powinna być pluralistyczna, bezstronna i realizować interes publiczny. Ingerencje polityczne i naciski władz są niedopuszczalne w demokratycznym państwie prawa.

Konieczność reform w TVP

Aby TVP na nowo stała się telewizją niezależną, rzetelną i zaufaną przez Polki i Polaków, konieczne są gruntowne reformy na szczeblu zarówno prawnym, jak i personalnym. Symetryści apelują o polityczną dojrzałość i ponadpartyjne porozumienie w tej sprawie.

Niezbędna jest nowelizacja ustawy medialnej, która ograniczy wpływ partii politycznych na TVP i zagwarantuje zasady pluralizmu oraz bezstronności. Równocześnie potrzebne jest transparentne konkursy na kluczowe stanowiska kierownicze, tak aby ludzi wybierano na podstawie kompetencji, a nie poglądów.

Tylko radykalne zmiany i odbudowa standardów dziennikarstwa pozwolą na nowo zbudować pozycję TVP jako niezależnego publicznego nadawcy. Wymaga to jednak dobrej woli i porozumienia politycznego ponad podziałami partyjnymi.

Podsumowanie

W moim artykule przyjrzałem się problemowi upolitycznienia Telewizji Polskiej. Po przejęciu władzy przez PiS, TVP została podporządkowana partii rządzącej, co budzi kontrowersje i zaniepokojenie wielu środowisk. Zwracam uwagę, że narusza to standardy dziennikarstwa i ogranicza pluralizm mediów publicznych. Alarmuję, że programy TVP tracą obiektywizm, a coraz częściej służą propagandzie partyjnej. Przytaczam opinie ekspertów, którzy wprost oskarżają TVP o działalność na rzecz PiS i łamanie zasad etyki dziennikarskiej.

W artykule pokazuję też, jak te niewłaściwe praktyki godzą w wiarygodność i prestiż Telewizji Polskiej. Uważam, że sytuacja ta wymaga zdecydowanej reakcji i postuluję gruntowną reformę TVP. Tylko w ten sposób możliwe będzie przywrócenie standardów niezależności, pluralizmu światopoglądowego, bezstronności i rzetelności. Apeluję o ponadpartyjne porozumienie w tej sprawie. Nowe ramy prawne dla TVP to konieczny warunek, by mogła ona na powrót realizować swoją misję.

Podkreślam, że sprawa TVP nie jest problemem jednej partii politycznej, lecz dotyczy fundamentalnych wartości demokratycznego państwa prawa. Media publiczne powinny działać w interesie obywateli, a nie władzy. Dlatego wszystkie siły polityczne powinny wspólnie działać na rzecz uniezależnienia telewizji od bieżących sporów politycznych.

W podsumowaniu zachęcam do lektury całego artykułu, w którym szczegółowo analizuję niebezpieczeństwa związane z upolitycznieniem TVP. Przedstawiam mocne argumenty za tym, że niezbędna jest reforma telewizji publicznej, aby przywrócić jej wiarygodność i zgodność z demokratycznymi standardami mediów.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Kościół w Kostowcu - Dusza Religijna Miasta: Oaza Wiary i Społeczności
  2. Humanitarny i etyczny pushback - mit czy rzeczywistość?
  3. Umeblował wyobraźnię pokoleń. Prawnik Lesmian, poeta Brzechwa prywatnie bał się dzieci.
  4. Donald Tusk nie spotka się premier Estonii z powodu COVID-19
  5. Jaka moc paneli fotowoltaicznych optymalnie na dom jednorodzinny? Przykłady i kalkulator
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Magdalena Kamińska
Magdalena Kamińska

Jako filmowa podróżniczka snuję się przez fabularne krainy, dzieląc spostrzeżenia. Seriale tkwią we mnie jak emocje w kadrze. Sport to energia, którą wpleciono w mój kod. Zwierzęta to moje duchowe lustra, a edukacja – klucz do odkryć.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły