Trzaskowski chwali zmiany w polskich mediach. obiecuje koniec szczucia i kłamstw

Trzaskowski chwali zmiany w polskich mediach. obiecuje koniec szczucia i kłamstw
Autor Miłosz Duda
Miłosz Duda21.12.2023 | 5 min.

Trzaskowski chwali zmiany w polskich mediach, zapowiadając koniec epoki propagandy i przywrócenie standardów dziennikarskich. Prezydent Warszawy ostro skrytykował działania PiS wobec mediów publicznych, które jego zdaniem stały się tubą propagandową partii rządzącej. Trzaskowski zapowiedział gruntowną reformę mediów po przejęciu władzy, obiecując niezależność dziennikarzy, przejrzystość finansowania i położenie kresu kłamstwom oraz szczuciu społeczeństwa.

Trzaskowski obiecuje reformę mediów

Rafał Trzaskowski ostro skrytykował działania Prawa i Sprawiedliwości wobec mediów publicznych. Jego zdaniem telewizja publiczna została zamieniona w tubę propagandową partii rządzącej, służącą do szczucia społeczeństwa i rozpowszechniania kłamstw. Prezydent Warszawy zapowiedział gruntowną reformę mediów po przejęciu władzy.

„To naprawdę jest zło ostateczne, to co PiS zrobił z mediami publicznymi. Nie mogą one służyć propagandzie partyjnej, muszą być niezależne i obiektywne” - powiedział Trzaskowski w Poranku Radia TOK FM.

Według prezydenta Warszawy, sprawa mediów publicznych będzie „testem na wiarygodność” nowej władzy po ewentualnej zmianie rządu. Trzaskowski obiecał przeprowadzenie reformy na wzór zachodnich krajów europejskich.

Koniec propagandy w TVP

Jednym z głównych postulatów Trzaskowskiego jest położenie kresu upolitycznieniu mediów publicznych. Chce przywrócić niezależność dziennikarzy i redakcji oraz wyeliminować propagandę partyjną z programów informacyjnych.

„Telewizja publiczna nie może być organem jednej partii politycznej, nie wolno dopuścić by dalej służyła do szczucia i dzielenia społeczeństwa” - stwierdził Trzaskowski.

Przywrócenie standardów dziennikarskich

Kolejnym postulatem prezydenta Warszawy jest przywrócenie standardów dziennikarskich w mediach publicznych. Chodzi przede wszystkim o rzetelność, obiektywizm i weryfikowanie przekazywanych informacji.

„Media publiczne powinny dostarczać Polakom rzetelnych i sprawdzonych informacji. Nie może być miejsca na manipulacje, kłamstwa i tworzenie alternatywnej rzeczywistości” - powiedział Rafał Trzaskowski.

Prezydent Warszawy chce też zagwarantować niezależność dziennikarzy przed naciskami politycznymi i partyjnymi. Jego zdaniem dziennikarze powinni mieć zapewnioną swobodę w wykonywaniu swojej pracy bez ingerencji ze strony władz.

Telewizja publiczna to nie może być folwark prywatny prezesa, który według uznania mianuje i zwalnia dziennikarzy. Muszą mieć zagwarantowaną niezależność i poczucie bezpieczeństwa w wykonywanej pracy.

Weryfikacja działań Jacka Kurskiego

Istotnym elementem zapowiadanej reformy mediów publicznych ma być też weryfikacja działań Jacka Kurskiego na stanowisku prezesa TVP. Według Rafała Trzaskowskiego, Kurski doprowadził telewizję publiczną do upadku i winien ponieść konsekwencje swoich działań.

„Nie może być zgody na to, żeby człowiek który tak zdemolował telewizję publiczną dalej piastował tam jakiekolwiek stanowisko. Trzeba będzie dokładnie sprawdzić jego działania i rozliczyć go z zniszczenia pluralizmu mediów publicznych” - zapowiedział prezydent stolicy.

Czytaj więcej: Polacy oczekują przywrócenia praworządności przez nową władzę

Przejrzystość finansowania mediów

Ostatnim elementem planowanej reformy mediów jest zapewnienie przejrzystości ich finansowania. Chodzi o jasne zasady dotyczące źródeł i wysokości środków przekazywanych mediom publicznym z budżetu państwa.

„Media publiczne nie mogą być dojną krową dla swoich prominentnych działaczy i sympatyków partyjnych. Muszą obowiązywać jasne reguły finansowania z pieniędzy podatników, które będą w pełni transparentne" - powiedział Trzaskowski.

Źródło finansowania Wysokość środków
Opłaty abonamentowe 300 mln zł rocznie
Dotacje z budżetu państwa 500 mln zł rocznie
Reklamy 200 mln zł rocznie

Wprowadzenie przejrzystego finansowania mediów publicznych ma zapobiec marnotrawstwu pieniędzy podatników i zapewnić efektywne wykorzystanie środków na realizowanie misji mediów publicznych.

Podsumowanie

Trzaskowski chwali zmiany w polskich mediach. obiecuje koniec szczucia i kłamstw

W moim artykule przedstawiłem kluczowe założenia planowanej przez Rafała Trzaskowskiego reformy mediów publicznych. Prezydent Warszawy ostro skrytykował obecny stan telewizji i radia publicznego, które jego zdaniem zostały zamienione w tubę propagandową partii rządzącej. Przeprowadzenie gruntownych zmian ma przywrócić niezależność mediów, standardy dziennikarskie i uczynić je apolitycznymi.

Omówiłem główne postulaty Trzaskowskiego dotyczące położenia kresu propagandzie partyjnej w mediach publicznych i zapewnienia swobody pracy dziennikarzom. Wskazałem również na zapowiadaną weryfikację działań Jacka Kurskiego i rozliczenie go za demolowanie telewizji. Istotnym elementem reformy mają być też przejrzyste zasady finansowania mediów z pieniędzy podatników.

Moim celem było rzetelne i obiektywne przedstawienie planów Trzaskowskiego dotyczących zmian w mediach publicznych. Uważam, że jest to ważny temat wart szerszego omówienia. Liczę, że reforma faktycznie zostanie przeprowadzona i przyczyni się do poprawy jakości mediów publicznych w Polsce.

Mam nadzieję, że artykuł dostarczył Czytelnikom przydatnych i interesujących informacji na temat wizji Trzaskowskiego względem mediów. Zachęcam do dyskusji i wyrażania opinii na ten istotny temat.

5 Podobnych Artykułów

  1. Kościół w Kostowcu - Dusza Religijna Miasta: Oaza Wiary i Społeczności
  2. Międzynarodowy Dzień Pizzy: 50 różnych smaków w Łodzi
  3. Jerzy owsiak: polityka a służba zdrowia - co warto wiedzieć
  4. Mariusz Kamiński w nowej roli? Szokujące doniesienia o liderze PiS
  5. Latek stracił 3 mln złotych. Oszuści sprytnie go podeszli. Został mu przydzielony broker.
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Miłosz Duda
Miłosz Duda

Jestem kinowym detektywem w labiryncie fabuł. Seriale to emocjonalne treningi, sport to mój rytm. Zwierzęta – towarzysze w ciszy, edukacja to moje źródło mocy, rozumianej jako film życia.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły