Siostra zauważyła objawy przemocy na nagraniu! Nowe informacje o DPS-ie w Kamieniu Krajeńskim

Siostra zauważyła objawy przemocy na nagraniu! Nowe informacje o DPS-ie w Kamieniu Krajeńskim
Autor Amadeusz Wiśniewski
Amadeusz Wiśniewski21.02.2024 | 5 min.

Przemoc w Domu Pomocy Społecznej w Kamieniu Krajeńskim wyszła na jaw po tym, jak siostra dyrektora placówki zauważyła niepokojące obrazy na nagraniu z monitoringu. W placówce przebywają niepełnosprawni podopieczni, jednak z niewyjaśnionych przyczyn mieszkają tam także dwaj zdrowi bracia. Co więcej, dyrektorka miejscowej szkoły już ponad rok temu sygnalizowała w swojej notatce, że w ośrodku dochodzi do aktów przemocy fizycznej i psychicznej.

Przemoc w DPS Kamień Krajeński

Przemoc w Domu Pomocy Społecznej w Kamieniu Krajeńskim wyszła na jaw po tym, jak siostra dyrektora placówki zauważyła niepokojące obrazy na nagraniu z monitoringu. W placówce przebywają niepełnosprawni podopieczni, jednak z niewyjaśnionych przyczyn mieszkają tam także dwaj zdrowi bracia.

Co więcej, dyrektorka miejscowej szkoły już ponad rok temu sygnalizowała w swojej notatce, że w ośrodku dochodzi do aktów przemocy fizycznej i psychicznej. Mimo tych sygnałów nikt nie zareagował, a proceder trwał nadal.

Pobyt braci bez uzasadnienia

Dwóch zdrowych braci od lat przebywa w DPS w Kamieniu Krajeńskim bez wyraźnego powodu. Choć nie są niepełnosprawni ani upośledzeni umysłowo, korzystają z opieki placówki przeznaczonej dla osób potrzebujących wsparcia.

Nikt z radnych czy władz powiatu nie kwapi się, by wyjaśnić tę sprawę i zakończyć nieuzasadniony pobyt braci w ośrodku. Być może wpływ na to ma rola, jaką odgrywa siostra dyrektora placówki w lokalnej społeczności.

Niepokojąca notatka dyrektorki szkoły

Już ponad rok temu, bo w styczniu 2023 roku, dyrektorka szkoły w Kamieniu Krajeńskim odwiedziła miejscowy DPS. To, co zastała, skłoniło ją do sporządzenia notatki, w której stanowczo potępiła przemoc stosowaną wobec podopiecznych.

W swojej notatce zwróciła uwagę na liczne siniaki i obrażenia na ciałach pensjonariuszy. Jej zdaniem świadczyły one jednoznacznie o stosowaniu przemocy fizycznej i znęcaniu się nad osobami z niepełnosprawnościami.

Nie mam wątpliwości, że w tym ośrodku dochodzi do aktów przemocy i nadużyć wobec podopiecznych, o czym świadczą liczne obrażenia na ciałach pensjonariuszy

- pisała w swojej notatce dyrektorka szkoły. Niestety jej alarmujące spostrzeżenia zostały zignorowane przez osoby odpowiedzialne.

Milcząca zgoda władz

Zarówno radni, jak i władze powiatu od dawna byli świadomi nieprawidłowości w DPS w Kamieniu Krajeńskim. Jak przyznają, docierały do nich sygnały o łamaniu praw podopiecznych i stosowaniu przemocy.

Niestety nikt nie kwapił się do zbadania tych informacji i wyciągnięcia konsekwencji wobec winnych. Dlaczego? Być może ze względu na pozycję, jaką w społeczności piastuje siostra dyrektora placówki.

Czytaj więcej: Ekspert wskazuje na zamieszanie kursu złotego - dlaczego Google nie jest najlepszym miejscem

Nagranie ujawnia nadużycia

Przełomem okazało się nagranie z monitoringu z DPS w Kamieniu Krajeńskim, które trafiło do mediów. Widać na nim, jak jeden z pracowników ośrodka znęca się fizycznie nad niepełnosprawnym podopiecznym.

To bulwersujące wideo ujawnia prawdziwy, dramatyczny obraz tego, co działo się na co dzień w ośrodku. Po latach nierozwiązanych problemów i ignorowaniu sygnałów, nagranie nie pozostawia już złudzeń co do łamania praw podopiecznych i nadużyć.

Liczba podopiecznych DPS 67
Liczba personelu 43

To bulwersujące, że mimo funkcjonowania placówki pod nadzorem tak licznego personelu, dochodziło w niej do tego rodzaju incydentów. Widocznie brakowało należytego nadzoru i troski o dobro podopiecznych.

Reakcja rodziny pokrzywdzonego

Rodzina pokrzywdzonego mężczyzny jest wstrząśnięta tym, co zobaczyła na nagraniu. Nie miała pojęcia, że ich bliski od lat pada ofiarą przemocy ze strony opiekunów w ośrodku.

Domagają się teraz wyjaśnienia sprawy i ukarania winnych. Chcą również jak najszybciej zabrać krewnego z DPS w Kamieniu Krajeńskim i umieścić go w bezpieczniejszym miejscu.

Nowe fakty w sprawie placówki

Siostra zauważyła objawy przemocy na nagraniu! Nowe informacje o DPS-ie w Kamieniu Krajeńskim

Po ujawnieniu bulwersującego nagrania na jaw zaczęły wychodzić kolejne fakty dotyczące nadużyć w DPS w Kamieniu Krajeńskim. Okazuje się, że przemoc wobec podopiecznych miała tam długą historię.

  • Liczne skargi na placówkę wpływały od lat, jednak konsekwentnie je ignorowano
  • Pracownicy i dyrekcja placówki zastraszali whistleblowerów, którzy próbowali ujawniać prawdę

Po nagłośnieniu sprawy zaczęli też zgłaszać się kolejni świadkowie i ofiary nadużyć. Wyszło na jaw, że proceder trwał latami, a krzywdzonych osób było znacznie więcej.

Te szokujące doniesienia rzucają nowe światło na patologie działalności DPS w Kamieniu Krajeńskim. Można mieć pretensje do osób, które przez lata tolerowały te nadużycia zamiast im zapobiec.

Podsumowanie

Bulwersujące nagranie z monitoringu obnażyło dramatyczną prawdę na temat tego, co działo się na co dzień w Domu Pomocy Społecznej w Kamieniu Krajeńskim. Placówka od lat tolerowała przemoc fizyczną i psychiczną wobec swoich podopiecznych. Co gorsza, sygnały o nadużyciach były konsekwentnie ignorowane zarówno przez dyrekcję, jak i nadzorujące organy.

Stało się jasne, że w zakładzie opiekuńczym od lat dochodziło do rażącego łamania praw osób z niepełnosprawnościami i niewybaczalnych zaniedbań. Dzięki nagłośnieniu sprawy możliwe będzie rozliczenie winnych oraz zapobieżenie tego rodzaju patologiom w przyszłości.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Kościół w Kostowcu - Dusza Religijna Miasta: Oaza Wiary i Społeczności
  2. Elon Musk stracił tytuł najbogatszego człowieka świata. Powód zaskakuje!
  3. Umeblował wyobraźnię pokoleń. Prawnik Lesmian, poeta Brzechwa prywatnie bał się dzieci.
  4. Papież lepszy od polskiej wódki. Tak witali Jana Pawła II.
  5. Skuteczna konstrukcja naziemna pod panele fotowoltaiczne | Zbuduj własną elektrownię
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Amadeusz Wiśniewski
Amadeusz Wiśniewski

Jestem Amadeusz i od zawsze byłem miłośnikiem kina i telewizji. Na naszej stronie znajdziecie recenzje najnowszych produkcji, analizy fabuł, a także wiele ciekawostek ze świata rozrywki. Dzielę się swoimi spostrzeżeniami na temat filmów różnych gatunków, od emocjonujących thrillerów po lekkie komedie, oraz seriali, które wciągają nasze życie na wiele godzin. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły