Bodnar ostrzega PiS przed inwigilacją Pegasusem.

Bodnar ostrzega PiS przed inwigilacją Pegasusem.
Autor Miłosz Duda
Miłosz Duda19.02.2024 | 6 min.

Inwigilacja Pegasusem była szokująca w skali - powiedział Adam Bodnar w wywiadzie dla portalu oko.press. Były Rzecznik Praw Obywatelskich ostrzega PiS przed nadużywaniem tego typu narzędzi do inwigilacji obywateli. Podkreśla, że takie działania służb specjalnych są nielegalne i naruszają prawa człowieka. Bodnar apeluje o przeprowadzenie kontroli przez NIK, która zweryfikuje skalę nadużyć. Sugeruje również wprowadzenie zmian legislacyjnych, które uniemożliwią tego typu praktyki w przyszłości.

Szokująca skala inwigilacji Pegasusem

Adam Bodnar, były Rzecznik Praw Obywatelskich, w wywiadzie dla portalu oko.press stwierdził, że skala inwigilacji Pegasusem jest dla niego szokująca. Pegasus to oprogramowanie szpiegowskie, które pozwala na zdalny dostęp do telefonu i zbieranie poufnych informacji o użytkowniku. Według doniesień medialnych, polskie służby specjalne na szeroką skalę stosowały Pegasusa do nielegalnej inwigilacji obywateli, naruszając ich prywatność i prawo do prywatności. Bodnar uważa, że tego typu praktyki są skandaliczne i nie powinny mieć miejsca w demokratycznym państwie prawa.

Były RPO apeluje o przeprowadzenie kontroli przez NIK, która zweryfikuje faktyczną skalę nadużyć Pegasusem. Jego zdaniem, należy też wprowadzić odpowiednie zmiany legislacyjne, aby uniemożliwić tego typu działania w przyszłości. Inwigilacja obywateli bez należytej kontroli i zgody sądu jest ewidentnym naruszeniem konstytucyjnych wolności i praw człowieka.

Bodnar krytykuje działania służb specjalnych

Adam Bodnar ostrzega PiS przed nadużywaniem Pegasusa i innych narzędzi inwigilacyjnych do szpiegowania obywateli. Podkreśla, że tego typu praktyki to ewidentne nadużycie ze strony służb specjalnych i nie mogą być tolerowane. Były RPO ostro skrytykował rządzących za to, że pozwolili na nieograniczone i nieuregulowane prawnie stosowanie Pegasusa przez służby.

Według Bodnara, brak należytej kontroli nad służbami specjalnymi prowadzi do sytuacji, w której dochodzi do rażących nadużyć i łamania praw obywatelskich na szeroką skalę. Były Rzecznik domaga się gruntownego zbadania działań służb i wyciągnięcia konsekwencji wobec osób odpowiedzialnych za nielegalną inwigilację. Tylko w ten sposób można oczyścić służby specjalne i przywrócić zaufanie obywateli do państwa.

Czytaj więcej: Traumatyczne doświadczenia w szpitalach psychiatrycznych: przestrzeganie praw człowieka

NIK zbada nadużycia przy inwigilacji obywateli

Najwyższa Izba Kontroli zapowiedziała, że przeprowadzi kontrolę w celu zbadania ewentualnych nadużyć przy stosowaniu Pegasusa. Jak podkreślił prezes NIK Marian Banaś, doniesienia medialne w tej sprawie są niepokojące i wymagają dogłębnego zbadania. Celem kontroli będzie ustalenie, czy dochodziło do nieuzasadnionego i nielegalnego szpiegowania obywateli przy pomocy Pegasusa.

Kontrolerzy NIK sprawdzą, czy służby specjalne przestrzegały przepisów dotyczących kontroli operacyjnej, nadzoru nad wykorzystaniem Pegasusa oraz ochrony praw obywateli. Z raportu NIK powinniśmy dowiedzieć się m.in., kto i na jakiej podstawie podejmował decyzję o inwigilacji konkretnych osób, czy weryfikowano zasadność takich działań oraz kto sprawował nadzór nad całym procesem.

Nielegalne działania KRS i Trybunału Konstytucyjnego

Bodnar ostrzega PiS przed inwigilacją Pegasusem.

Adam Bodnar poruszył również kwestię zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa i Trybunale Konstytucyjnym, które jego zdaniem noszą znamiona nielegalności. Chodzi przede wszystkim o sposób wyboru sędziów do KRS, który według Bodnara narusza konstytucyjną zasadę niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Podobne zastrzeżenia budzi obsadzanie Trybunału Konstytucyjnego przez większość parlamentarną bez udziału opozycji.

Były RPO alarmuje, że tego typu działania polityków prowadzą do upolitycznienia wymiaru sprawiedliwości. Jego zdaniem, niezbędne są pilne zmiany legislacyjne, które przywrócą niezależność sądownictwa i pozwolą oczyścić skład KRS oraz TK z osób wybanych w nielegalny sposób.

Konieczne zmiany w służbach i wymiarze sprawiedliwości

Afera z Pegasusem oraz zastrzeżenia do działania KRS i TK jasno pokazały, że konieczne są gruntowne zmiany zarówno w służbach specjalnych, jak i w wymiarze sprawiedliwości. Potrzebne jest wprowadzenie skutecznych mechanizmów nadzoru nad służbami, które uniemożliwią nadużycia i nielegalną inwigilację. Równie istotne jest przywrócenie niezależności sądownictwa poprzez reformę KRS i oczyszczenie TK.

Jak podkreśla Adam Bodnar, bez tych zmian nie da się odbudować zaufania obywateli do państwa i jego instytucji. Działania służb specjalnych i władzy wykonawczej nie mogą pozostawać poza kontrolą. Potrzebna jest realna wola polityczna do przeprowadzenia reform, które zagwarantują przestrzeganie prawa i konstytucyjnych standardów.

Inwigilacja obywateli naruszeniem praw człowieka

Masowa inwigilacja obywateli przy pomocy Pegasusa stanowi ewidentne naruszenie podstawowych praw człowieka, takich jak prawo do prywatności, wolności i bezpieczeństwa osobistego. Jak podkreśla Adam Bodnar, tego typu działania służb specjalnych nie powinny mieć miejsca w demokratycznym państwie prawa. Były RPO apeluje do rządzących o poszanowanie konstytucyjnych wolności i praw obywatelskich.

Obywatele mają prawo oczekiwać, że państwo nie będzie nadużywało swoich uprawnień do tego stopnia, aby ingerować w ich życie prywatne bez uzasadnionej przyczyny. Afera z Pegasusem pokazuje, że te gwarancje zostały naruszone. Dlatego niezbędna jest kontrola i reforma służb specjalnych, aby tego typu sytuacje nie miały już nigdy miejsca.

Podsumowanie

Artykuł porusza kwestię nielegalnej inwigilacji obywateli przy pomocy programu Pegasus. Były RPO Adam Bodnar alarmuje, że skala tej inwigilacji przez polskie służby specjalne jest szokująca i stanowi naruszenie praw człowieka. Apeluje o kontrolę NIK w celu zbadania nadużyć i wprowadzenie zmian prawnych uniemożliwiających takie praktyki. Porusza też problem upolitycznienia KRS i TK. Cała sprawa to poważny skandal i wymaga reformy służb specjalnych oraz wymiaru sprawiedliwości dla odbudowy zaufania obywateli do państwa.

Podsumowując, artykuł pokazuje, że nielegalna inwigilacja obywateli, brak nadzoru nad służbami i upolitycznienie wymiaru sprawiedliwości stanowią zagrożenie dla demokracji i wymagają pilnych zmian oraz niezależnej kontroli. Tylko w ten sposób można przywrócić standardy państwa prawa i poszanowanie praw człowieka.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Kościół w Kostowcu - Dusza Religijna Miasta: Oaza Wiary i Społeczności
  2. Humanitarny i etyczny pushback - mit czy rzeczywistość?
  3. Umeblował wyobraźnię pokoleń. Prawnik Lesmian, poeta Brzechwa prywatnie bał się dzieci.
  4. Papież lepszy od polskiej wódki. Tak witali Jana Pawła II.
  5. Skuteczna konstrukcja naziemna pod panele fotowoltaiczne | Zbuduj własną elektrownię
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Miłosz Duda
Miłosz Duda

Jestem kinowym detektywem w labiryncie fabuł. Seriale to emocjonalne treningi, sport to mój rytm. Zwierzęta – towarzysze w ciszy, edukacja to moje źródło mocy, rozumianej jako film życia.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły