Wniosek o odsunięcie Świrskiego od władzy? Kolejna afera w PiS

Wniosek o odsunięcie Świrskiego od władzy? Kolejna afera w PiS
Autor Miłosz Duda
Miłosz Duda24 maja 2024 | 3 min

Kolejna afera w Zjednoczonej Prawicy? Maciej Świrski, szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, może stanąć przed Trybunałem Stanu. Wniosek przeciwko niemu już wpłynął do Sejmu. Poseł Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński przekonuje, że to nie koniec – takie same zarzuty mogą zostać postawione Adamowi Glapińskiemu, prezesowi Narodowego Banku Polskiego.

Wniosek o powstanie Trybunału Stanu przeciwko Świrskiemu

W ostatnich dniach rozgorzała gorąca debata na temat potencjalnego postawienia Macieja Świrskiego, szefa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, przed Trybunałem Stanu. Wniosek w tej sprawie już wpłynął do Sejmu, co może być początkiem długiej i skomplikowanej procedury.

Zarzuty wobec Świrskiego są poważne i dotyczą m.in. nepotyzmu oraz podejmowania decyzji niekorzystnych dla polskich mediów publicznych. Jego przeciwnicy argumentują, że swoimi działaniami zaszkodził on interesom państwa i obywateli, co uzasadnia pociągnięcie go do odpowiedzialności przed najwyższym organem sądownictwa w Polsce.

Sprawa budzi ogromne kontrowersje, a obie strony sporu nie szczędzą ostrych słów pod adresem przeciwnika. PiS broni swojego przedstawiciela, podczas gdy opozycja domaga się jego zdymisjonowania i postawienia przed Trybunałem Stanu. Wydaje się, że to dopiero początek tej burzliwej batalii prawno-politycznej.

Adam Glapiński również może stanąć przed Trybunałem

Oprócz Macieja Świrskiego, wniosek o Trybunał Stanu może również objąć Adama Glapińskiego, obecnego prezesa Narodowego Banku Polskiego. Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej nie wyklucza takiego scenariusza, co tylko podgrzewa atmosferę wokół całej sprawy.

Zarzuty wobec Glapińskiego nie są na razie znane, ale można się spodziewać, że będą dotyczyć jego kontrowersyjnych decyzji i działań na stanowisku szefa NBP. Dodatkowo, jego bliskie powiązania z obozem rządzącym mogą wzbudzać wątpliwości co do bezstronności i niezawisłości podczas pełnienia funkcji.

Niezależnie od szczegółów, wydaje się, że wniosek przeciwko Glapińskiemu będzie kolejnym kamieniem milowym w tym sporze i może przerodzić się w szeroko zakrojone śledztwo przeciwko części elit rządzących krajem. Przestrzenie medialne huczą już od spekulacji i analiz możliwych konsekwencji tej potencjalnej decyzji.

Czytaj więcej: Umeblował wyobraźnię pokoleń. Prawnik Lesmian, poeta Brzechwa prywatnie bał się dzieci.

Koalicja Obywatelska zapowiada więcej wniosków o Trybunał

Zdjęcie Wniosek o odsunięcie Świrskiego od władzy? Kolejna afera w PiS

Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej nie pozostawia złudzeń – to nie koniec wniosków o powołanie Trybunału Stanu. W rozmowie z mediami zapowiedział, że jego ugrupowanie przygotowuje się do składania kolejnych pism w tej sprawie. Kto może być następny? Tego na razie nie wiadomo.

  • Joński zasugerował jednak, że mogą to być osoby z najbliższego otoczenia prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego.
  • Wskazał także na możliwość objęcia procedurą niektórych konstytucyjnych organów państwa, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Zapowiedź Koalicji Obywatelskiej pokazuje, że ugrupowanie to nie zamierza odpuszczać w kwestii dochodzenia swoich racji za pomocą narzędzi prawnych. To także dowód na to, jak bardzo spolaryzowana jest obecnie polska scena polityczna i jak głębokie są podziały między obozami władzy a opozycją.

Całą sprawę z pewnością będziemy śledzić w nadchodzących miesiącach i kwartałach. Ostateczny wynik i konsekwencje ewentualnego powołania Trybunału Stanu mogą mieć ogromny wpływ na sytuację w kraju oraz reparacje po tym politycznym konflikcie.

Najczęstsze pytania

Trybunał Stanu to specjalny organ sądowniczy powołany do sądzenia najwyższych rangą urzędników państwowych, którzy dopuścili się poważnych naruszeń prawa w trakcie pełnienia obowiązków służbowych. Trybunał może wydawać surowe wyroki, w tym kary więzienia i zakaz pełnienia funkcji publicznych.

Przed Trybunałem Stanu mogą zostać oskarżeni m.in. Prezydent RP, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego oraz Naczelnej Izby Kontroli, a także prezes Narodowego Banku Polskiego. Lista ta jest ściśle określona w Konstytucji.

Wniosek o pociągnięcie danej osoby do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu może złożyć określona liczba posłów lub Prezydent RP. Dokładne wymogi co do liczby posłów wymaganych do złożenia wniosku są zapisane w Konstytucji i ustawach szczegółowych.

Tak, orzeczenie Trybunału Stanu jest prawomocne i ostateczne. Od wyroku nie przysługuje żaden środek odwoławczy. Jedyną możliwością jego podważenia jest wniesienie skargi do Trybunału Konstytucyjnego w przypadku stwierdzenia niezgodności z Konstytucją.

Trybunał Stanu jest instytucją o długiej tradycji w Polsce, jednak po 1989 roku nie był jeszcze nigdy zwoływany. Aktualnie toczące się postępowania mogą doprowadzić do pierwszego posiedzenia tego organu w okresie III Rzeczypospolitej, co uczyni je bezprecedensowymi na skalę kraju.

5 Podobnych Artykułów

  1. Kościół w Kostowcu - Dusza Religijna Miasta: Oaza Wiary i Społeczności
  2. Kontrowersje wokół popularnego Samotni w Karkonoszach – kim jest nowy gospodarz?
  3. Kamiński i Wąsik uważają się za posłów. Są tacy, którzy twierdzą, że są Bradem Pittem.
  4. Rewolucyjna zmiana w integracji osób z niepełnosprawnościami, sposób na który czekaliśmy!
  5. Macierewicz nie rezygnuje z broni, powołuje się na bezprawie.
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Miłosz Duda
Miłosz Duda

Jestem kinowym detektywem w labiryncie fabuł. Seriale to emocjonalne treningi, sport to mój rytm. Zwierzęta – towarzysze w ciszy, edukacja to moje źródło mocy, rozumianej jako film życia.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły