Wielka ściema w sprawie CPK. Posłanka zauważyła uwagi Laski

Wielka ściema w sprawie CPK. Posłanka zauważyła uwagi Laski
Autor Amadeusz Wiśniewski
Amadeusz Wiśniewski13.02.2024 | 5 min.

Posłanka Razem Paulina Matysiak oceniła w TOK FM, że Centralny Port Komunikacyjny trzeba wybudować. Jednocześnie zwróciła uwagę na nieścisłości w ostatnich wypowiedziach pełnomocnika rządu ds. CPK Macieja Laska, określając je mianem "wielkiej ściemy". Matysiak dodała, że oczekuje od rządu konkretnych deklaracji co do dalszych losów tej inwestycji. Zaznaczyła, iż Polska potrzebuje nowoczesnego portu lotniczego, ale projekt musi być prowadzony w sposób przejrzysty i oparty na rzetelnych danych.

Posłanka Matysiak oceniła, że CPK trzeba wybudować

Posłanka Razem Paulina Matysiak stwierdziła w TOK FM, że jej zdaniem CPK trzeba wybudować. Jak zaznaczyła, Polska potrzebuje nowoczesnego portu lotniczego, który sprosta wyzwaniom przyszłości i umożliwi dalszy rozwój gospodarczy kraju.

Posłanka podkreśliła jednak, że jej poparcie dla tej inwestycji jest uwarunkowane przejrzystością procesu decyzyjnego oraz opieraniem się na rzetelnych przesłankach ekonomicznych i prognozach. Dodała, że projekt CPK nie może być tylko hasłem wyborczym, ale strategiczną decyzją na lata.

Rząd musi przedstawić konkretny plan realizacji

Według Pauliny Matysiak najważniejsze jest teraz, by rząd przedstawił Polakom realny harmonogram budowy CPK wraz z oszacowaniami kosztów na kolejne etapy. Ma to rozwiać wszelkie wątpliwości, czy inwestycja faktycznie powstanie.

Posłanka zapowiedziała, że będzie dokładnie przyglądać się dalszym pracom nad projektem. Dodała, że liczy na dialog ponad podziałami politycznymi w sprawie przyszłości CPK.

Lasek wytknięty za ściemę dotyczącą CPK

Matysiak odniósła się także do ostatnich wypowiedzi pełnomocnika rządu ds. CPK Macieja Laska. Zarzuciła mu szerzenie dezinformacji i "wielkiej ściemy" na temat Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Jako przykład podała jego słowa o rzekomym przesądzeniu budowy pierwszego z trzech planowanych pasów startowych. Według posłanki Razem nie ma na razie żadnych wiążących decyzji w tej sprawie.

Kolejna nieścisłość Laska

Kolejną nieścisłością ze strony Laska ma być jego wypowiedź, jakoby prace przygotowawcze do inwestycji szły zgodnie z planem. Tymczasem - zdaniem Matysiak - mamy poważne opóźnienie w stosunku do pierwotnych założeń.

Posłanka stwierdziła: "Albo pan Lasek nie orientuje się w szczegółach projektu, albo świadomie wprowadza opinię publiczną w błąd. W każdym razie nie są to słowa budzące zaufanie do rzetelności przygotowań do budowy CPK".

Czytaj więcej: Opiekunowie dzieci: łączy ich silna więź.

Posłanka stawia warunki budowie CPK

Paulina Matysiak jasno stwierdziła, że poparcie jej ugrupowania dla budowy CPK jest uzależnione od realizacji kilku warunków. Po pierwsze - pełnej przejrzystości procesu planowania i podejmowania decyzji strategicznych.

Centralny Port Komunikacyjny to projekt na dziesięciolecia. Nie można go forsować na siłę kosztem przemyślanej koncepcji z perspektywą na przyszłość.

Kolejny postulat Razem to uwzględnienie głosu ekspertów i środowisk naukowych przy analizie poszczególnych wariantów działania. Decydenci nie mogą lekceważyć merytorycznej krytyki pod adresem pomysłu i forsować go bez oglądania się na rzeczowe argumenty.

Matysiak oczekuje deklaracji rządu

Wielka ściema w sprawie CPK. Posłanka zauważyła uwagi Laski

Na koniec wywiadu Paulina Matysiak podkreśliła, że oczekuje od rządu jasnej deklaracji co do dalszych losów CPK. Chodzi przede wszystkim o potwierdzenie, że inwestycja faktycznie zostanie zrealizowana zgodnie z przedstawionymi założeniami.

  • Przedstawienie szczegółowego harmonogramu budowy lotniska wraz z poszczególnymi etapami
  • Określenie szacunkowych kosztów całego przedsięwzięcia i źródeł jego finansowania

Bez takiej deklaracji trudno mówić o wiarygodności projektu CPK - stwierdziła Matysiak. Jak dodała, w grę wchodzi przyszłość polskiego lotnictwa i kluczowa inwestycja infrastrukturalna.

CPK musi być zbudowany

Data Wydarzenie
Wrzesień 2021 Wmurowanie kamienia węgielnego pod CPK
2022-2023 Projektowanie master planu CPK
2023 Decyzja środowiskowa dla CPK
2023 Zmiana studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego 7 gmin

Mimo kontrowersji, jakie budzi projekt, posłanka Razem nie ma wątpliwości, że CPK powinien powstać. Tłumaczyła, że nowoczesny port lotniczy połączony z siecią kolei dużych prędkości to klucz do dalszego rozwoju Polski i wyrównywania różnic w zamożności między regionami.

CPK powinien powstać. Tłumaczyła, że nowoczesny port lotniczy połączony z siecią kolei dużych prędkości to klucz do dalszego rozwoju Polski i wyrównywania różnic w zamożności między regionami. Matysiak zaznaczyła jednocześnie, że wraz z budową CPK konieczne jest równoległe inwestowanie w rozwój lokalnej infrastruktury, aby mieszkańcy okolicznych miejscowości mogli czerpać realne korzyści z tego gigantycznego przedsięwzięcia. Posłanka podsumowała, że koncepcja CPK ma sens jedynie pod warunkiem, iż będzie służyć zrównoważonemu rozwojowi całego kraju. Stąd nacisk Razem na szeroką partycypację obywateli i troskę o interesy lokalnych społeczności.

Podsumowanie

W artykule omówiono kwestię budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Posłanka Razem Paulina Matysiak opowiedziała się za realizacją tej inwestycji, ale zaznaczyła, że CPK musi powstać w oparciu o przejrzysty proces decyzyjny i rzetelne dane. Jednocześnie skrytykowała wypowiedzi pełnomocnika rządu ds. CPK Macieja Laska, zarzucając mu „wielką ściemę” i dezinformację w tej sprawie.

Matysiak stwierdziła, że koncepcja Centralnego Portu Komunikacyjnego ma sens pod warunkiem, iż będzie on napędzał zrównoważony rozwój całego kraju. Stąd nacisk Razem na szeroką partycypację obywateli przy podejmowaniu decyzji dotyczących CPK.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Kościół w Kostowcu - Dusza Religijna Miasta: Oaza Wiary i Społeczności
  2. Humanitarny i etyczny pushback - mit czy rzeczywistość?
  3. Umeblował wyobraźnię pokoleń. Prawnik Lesmian, poeta Brzechwa prywatnie bał się dzieci.
  4. Papież lepszy od polskiej wódki. Tak witali Jana Pawła II.
  5. Skuteczna konstrukcja naziemna pod panele fotowoltaiczne | Zbuduj własną elektrownię
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Amadeusz Wiśniewski
Amadeusz Wiśniewski

Jestem Amadeusz i od zawsze byłem miłośnikiem kina i telewizji. Na naszej stronie znajdziecie recenzje najnowszych produkcji, analizy fabuł, a także wiele ciekawostek ze świata rozrywki. Dzielę się swoimi spostrzeżeniami na temat filmów różnych gatunków, od emocjonujących thrillerów po lekkie komedie, oraz seriali, które wciągają nasze życie na wiele godzin. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły