Opiekunowie dzieci często tworzą z nimi silną więź emocjonalną. W artykule przyjrzymy się bliżej relacjom między ojcami a ich dziećmi podczas urlopów rodzicielskich. Dowiemy się, jakie wyzwania stoją przed mężczyznami decydującymi się zostać w domu z pociechami. Zastanowimy się także, jak bliska opieka taty może wpłynąć na rozwój ich więzi. Całość oparta jest na wywiadach z kilkoma ojcami, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami.
Ojcowie na urlopach rodzicielskich
Coraz więcej ojców decyduje się skorzystać z urlopów rodzicielskich i spędzić ten czas na opiece nad dzieckiem. Czy taki wybór rodzi dla nich jakieś wyzwania? Jak wpływa to na ich relacje z dzieckiem? Sprawdzamy.
Urlopy rodzicielskie to szansa dla ojców, by zacieśnić więzi emocjonalne z dziećmi. W czasie gdy mama wraca do pracy, tata bierze na siebie główny ciężar opieki. To z pewnością duża zmiana, ale też wielka radość.
Niektórzy mężczyźni obawiają się stygmatyzacji - wciąż pokutuje przekonanie, że to "niemęskie" zajęcie. Jednak opiekunowie podkreślają, że dbanie o dom i dzieci jest równie ważnym zadaniem dla obojga rodziców.
Urlopy rodzicielskie pozwalają ojcom na większe zaangażowanie w codzienne życie ich pociech i budowanie głębszych relacji, które procentują na całe życie.
Satysfakcja z bycia blisko
Wbrew pozorom, mężczyźni doskonale odnajdują się w roli głównego opiekuna. Z radością angażują się we wszystkie obowiązki, a przede wszystkim cieszą chwilami z dzieckiem. Patrzenie jak rośnie, rozwija się i poznaje świat jest dla nich ogromną nagrodą.
Nawet z pozoru nudne zajęcia, jak karmienie czy przewijanie stają się ekscytującą przygodą. A uśmiech malucha, gdy tata bierze go na ręce, nie ma sobie równych.
Jestem kurem domowym i dobrze mi z tym. W niczym mi to nie uwłacza - mówi jeden z ojców.
Macierzyństwo zmienia role w związkach
Decyzja o urlopie rodzicielskim dla taty jest też szansą na bardziej partnerski podział obowiązków w związku.
Często to kobiety biorą na siebie większość pracy w domu, a mężczyźni skupiają się na karierze zawodowej. Urlop rodzicielski pozwala ojcom w praktyce zobaczyć, jak wygląda prowadzenie domu.
Badania pokazują, że ojcowie korzystający z urlopów rodzicielskich później chętniej angażują się we wszystkie obowiązki domowe - gotowanie, sprzątanie czy zakupy.
To z kolei pozytywnie wpływa na relację małżeńską. Większa równość w związku przekłada się na lepszą komunikację i głębsze zrozumienie potrzeb partnerki.
95% | ojców deklaruje, że urlop rodzicielski pozytywnie wpłynął na ich relację z dzieckiem |
89% | matek twierdzi, że po urlopie ich partnerzy chętniej angażują się w obowiązki domowe |
Czytaj więcej: Tragedia na granicy: śmiertelne zderzenie busa z ciężarówką.
Mężczyźni opiekują się dziećmi w domu
Mimo stereotypów, coraz więcej nowoczesnych ojców decyduje się zostać w domu z dzieckiem, by zapewnić mu bliskość i troskliwą opiekę.
Jak pokazują badania, mężczyźni mają bardzo cierpliwe i kreatywne podejście do opieki nad maluchami. Chętnie bawią się, śpiewają piosenki i znajdują wiele sposobów na zabawę.
Opieka taty może mieć też pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Dzieci ojców korzystających z urlopów rodzicielskich lepiej radzą sobie w szkole, a także rzadziej sprawiają trudności wychowawcze.
- organizują zabawy tematyczne np. gotowanie
- majsterkują zabawki i konstrukcje z klocków
- wymyślają gry planszowe i zabawy integracyjne
Takie zaangażowanie taty może mieć ogromne znaczenie dla młodego człowieka.
Dlaczego tatuś został w domu z dzieckiem
Co skłania współczesnych ojców do pozostania na urlopie wychowawczym zamiast kontynuowania pracy zawodowej? Okazuje się, że motywacje są bardzo różne.
Niektórzy tłumaczą to chęcią większego zaangażowania w życie dziecka i zacieśniania relacji z nim. Inni widzą w tym szansę dla kobiety, by mogła wrócić do pracy bez poświęcania cennego czasu z maluchem.
Są też sytuacje zdrowotne lub trudności finansowe, które powodują, że role w związku się odwracają - przejściowo lub na stałe.
Niezależnie od konkretnych okoliczności, z pewnością jest to odważna i cenna decyzja, która procentuje na całe życie - zarówno dla ojca, jak i dla dziecka.
Wyzwania ojców na urlopach wychowawczych
Mimo licznych korzyści, decyzja o sprawowaniu opieki nad dzieckiem na co dzień nie należy do najłatwiejszych. Z czym najczęściej zmagają się ojcowie?
Po pierwsze, to ogromna zmiana trybu życia, do której trzeba się przyzwyczaić. Nagle to na barkach taty spoczywa odpowiedzialność za opiekę, wychowanie i rozwój malucha.
Kolejne wyzwania to brak snu, organizacja posiłków, sprzątanie i zakupy. Wymaga to silnej motywacji i konsekwencji. Niektórzy przyznają, że łatwiej znieść stresującą pracę niż całodobową opiekę.
Jednak mimo trudności, większość ojców nie żałuje decyzji o urlopie rodzicielskim. Podkreślają, że to bezcenny czas, który na zawsze zmienił ich relacje z dziećmi.
Korzyści z bliskich relacji ojciec-dziecko
Co zyskują ojcowie i dzieci, gdy tata decyduje się zostać w domu i sprawować opiekę? Okazuje się, że bardzo dużo.
Przede wszystkim, zacieśniają się więzi emocjonalne w relacji taty z dzieckiem. Maluch otrzymuje bezpieczną przystań i bliskość, które procentują w przyszłości.
Badania pokazują również, że dzieci ojców korzystających z urlopów rodzicielskich lepiej radzą sobie w szkole, rzadziej sprawiają kłopoty wychowawcze i budują trwalsze związki w dorosłym życiu.
Z drugiej strony, sami ojcowie przyznają, że ten czas pozwolił im odkryć nowe oblicze swojego rodzicielstwa. Bycie blisko i patrzenie jak dziecko się rozwija jest dla nich ogromną satysfakcją.
Podsumowanie
W moim artykule przyjrzałem się zjawisku ojców decydujących się na urlopy rodzicielskie. Jak się okazuje, coraz więcej nowoczesnych tatów chce aktywnie uczestniczyć w opiece nad dzieckiem i budować z nim głęboką relację.
Pokazałem, że mimo początkowych obaw, mężczyźni świetnie odnajdują się w roli głównego opiekuna. Czerpią wielką satysfakcję z bycia blisko malucha i patrzenia jak się rozwija. Niektórzy przyznają, że to najlepszy czas w ich życiu.
Zwróciłem również uwagę na fakt, że urlopy rodzicielskie dla ojców zmieniają role w związkach i prowadzą do większej równości w podziale obowiązków. Mężczyźni dojrzewają do bardziej partnerskiego modelu rodziny.
Na koniec wskazałem liczne korzyści, jakie niesie ze sobą bliska relacja taty z dzieckiem. Opieka ojca korzystnie wpływa zarówno na rozwój malucha, jak i na dojrzałość samego mężczyzny jako rodzica.