Marszałek Sejmu o Kamińskim i Wąsiku: Wszyscy powinni uszanować obywateli

Marszałek Sejmu o Kamińskim i Wąsiku: Wszyscy powinni uszanować obywateli
Autor Magdalena Kamińska
Magdalena Kamińska21.04.2024 | 7 min.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia skomentował ułaskawienie przez prezydenta Andrzeja Dudę byłych posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Zdaniem Hołowni wszyscy obywatele powinni być równi wobec prawa, a ułaskawienie skazanych prawomocnym wyrokiem polityków łamie tę zasadę i budzi niepokój. Marszałek zaapelował, by państwo i jego funkcjonariusze szanowali obywateli, a Kamiński i Wąsik powinni powstrzymać się od udziału w posiedzeniach Sejmu, dopóki nie wyjaśni się ich sytuacja prawna.

Marszałek o ułaskawieniu Kamińskiego

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia skomentował decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o ułaskawieniu byłych posłów PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Hołownia przypomniał, że panowie ci nie posiadają już immunitetu poselskiego, a mimo to zamierzają wziąć udział w obradach Sejmu.

Zdaniem marszałka ułaskawienie skazanych prawomocnym wyrokiem polityków jest niepokojące i łamie zasadę, że wszyscy obywatele są równi wobec prawa. Dlatego Hołownia zaapelował, by państwo i jego funkcjonariusze szanowali obywateli.

Kontrowersyjna decyzja prezydenta

Decyzja prezydenta Dudy o ułaskawieniu Kamińskiego i Wąsika już wcześniej wzbudzała kontrowersje. Politycy opozycji oraz eksperci krytykowali ją jako przejaw nepotyzmu politycznego i próbę uniknięcia odpowiedzialności karnej przez wpływowych działaczy partii rządzącej.

Teraz, gdy panowie ci deklarują zamiar ponownego zaangażowania się w prace parlamentu, sprzeciw ponownie narasta. Zdaniem Hołowni i wielu komentatorów osoby skazane prawomocnym wyrokiem nie powinny uczestniczyć w stanowieniu prawa, które same złamały.

Posłowie ułaskawieni bez immunitetu

Szymon Hołownia przypomniał, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik utracili immunitet poselski po tym, jak przestali pełnić funkcje posłów. Jako osoby skazane prawomocnym wyrokiem nie powinni więc korzystać z przywilejów zwykłych parlamentarzystów.

Tymczasem deklarują oni udział w najbliższych obradach Sejmu. Według Hołowni i wielu ekspertów prawnych stawia to pod znakiem zapytania legalność podejmowanych decyzji oraz narusza zasadę równości obywateli wobec prawa.

Nie może być tak, że politycy partii rządzącej stawiają się ponad prawem, które sami uchwalają - podkreślił marszałek Sejmu.

Wątpliwości co do udziału skazanych posłów w głosowaniach

Eksperci wskazują, że udział Kamińskiego i Wąsika w głosowaniach i pracach Sejmu może podważać legalność podejmowanych decyzji. Posłowie ci zostali skazani za przekroczenie uprawnień i nie powinni uczestniczyć w procedurze legislacyjnej.

Sprawa wymaga pilnego zbadania przez odpowiednie organy i jest kolejnym argumentem za tym, by nie dopuszczać skazanych prawomocnie polityków do pełnienia funkcji publicznych.

Czytaj więcej: Minister odwołuje władze mediów: ekspert po akcji w TVP

Wąsik i Kamiński w Sejmie mimo wyroków

Decyzja prezydenta Dudy o ułaskawieniu Kamińskiego i Wąsika spotkała się ze zdecydowanym sprzeciwem opozycji i wielu środowisk prawniczych. Eksperci podkreślają, że ułaskawieni posłowie nie powinni brać udziału w pracach Sejmu, dopóki nie zostanie wyjaśniona legalność ułaskawienia i statusu tych osób.

Tymczasem panowie ci nie tylko zapowiadają powrót do aktywności publicznej, ale już wkrótce mają wziąć udział w obradach izby niższej parlamentu. Wzbudza to poważne kontrowersje i zastrzeżenia.

  • Naruszanie zasady równości obywateli wobec prawa
  • Podważanie prestiżu i powagi Sejmu
  • Ryzyko unieważnienia podejmowanych decyzji

Zdaniem wielu komentatorów udział skazanych posłów w procedurze legislacyjnej stawia pod znakiem zapytania sens istnienia wymiaru sprawiedliwości i podważa zaufanie obywateli do państwa.

Prezydent łamie zasady i standardy

Marszałek Sejmu o Kamińskim i Wąsiku: Wszyscy powinni uszanować obywateli

Decyzja prezydenta Dudy o ułaskawieniu skazanych posłów PiS jest kolejnym przykładem na instrumentalne traktowanie prawa przez obóz rządzący.

Zdaniem ekspertów i polityków opozycji ułaskawienie Kamińskiego i Wąsika to jawne faworyzowanie partyjnych kolegów kosztem zasad państwa prawa. Taka postawa głowy państwa podważa zaufanie do instytucji publicznych.

Łamie konstytucyjną zasadę równości wobec prawa Obniża prestiż urzędu prezydenta
Podważa niezależność sądownictwa Psuje wizerunek Polski za granicą

Prezydent Duda swoją kontrowersyjną decyzją dał kolejny powód do zarzutów, że obóz rządzący lekceważy standardy państwa prawa dla partykularnych korzyści politycznych.

Stanowczy sprzeciw wobec instrumentalnego traktowania prawa

Opozycja, środowiska prawnicze i organizacje społeczne stanowczo sprzeciwiają się wykorzystywaniu prerogatyw prezydenckich do unikania odpowiedzialności karnej przez wpływowych polityków partii rządzącej.

Podkreślają, że urząd prezydenta zobowiązuje do strzeżenia konstytucji, a nie do jej naginania dla partykularnych interesów politycznych. Taka postawa głowy państwa godzi w fundamenty państwa prawa.

Immunitet a pogarda dla prawa

Decyzja prezydenta Dudy o ułaskawieniu Kamińskiego i Wąsika pokazała, do jakiego stopnia politycy PiS gotowi są naginać prawo, by uchronić partyjnych kolegów przed odpowiedzialnością. Mimo utraty immunitetu poselskiego panowie ci wrócą do aktywności publicznej.

W opinii wielu komentatorów i ekspertów prawnych jest to skandaliczne nadużycie władzy i przejaw lekceważenia dla praworządności. Taka postawa rządzących może prowadzić do anarchizacji życia publicznego.

Tego rodzaju cyniczna pogarda dla prawa ze strony funkcjonariuszy publicznych podważa fundamenty demokratycznego państwa - napisał lider opozycji.

Co dalej z Kamińskim i Wąsikiem?

Wkrótce mają się rozpocząć obrady Sejmu z udziałem ułaskawionych posłów PiS. Rodzi to pytania o dalsze losy tych kontrowersyjnych postaci i sens istnienia niezawisłego sądownictwa w Polsce.

Sprawę będą musiały zbadać odpowiednie organy, w tym Trybunał Konstytucyjny. Do czasu wyjaśnienia wątpliwości Kamiński i Wąsik nie powinni pełnić żadnych funkcji publicznych.

Obywatele zaniepokojeni ułaskawieniem

Decyzja prezydenta Dudy o ułaskawieniu skazanych prawomocnie polityków PiS wywołała falę krytyki i niepokoju wśród wielu środowisk opiniotwórczych. Eksperci i dziennikarze alarmują, że jest to kolejny przejaw nadużywania władzy przez obóz rządzący.

Politycy opozycji wskazują, że tego rodzaju cyniczne lekceważenie standardów państwa prawa może prowadzić do anarchizacji życia publicznego i permanentnego kryzysu konstytucyjnego.

Szymon Hołownia zaapelował w imieniu wielu zaniepokojonych obywateli, by instytucje publiczne i funkcjonariusze władzy z większą atencją podchodzili do przestrzegania praw człowieka i obywatela. Tylko w ten sposób można odbudować nadszarpnięte zaufanie do państwa.

Podsumowanie

W powyższym artykule omówiono decyzję prezydenta Dudy o ułaskawieniu skazanych prawomocnie byłych posłów PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Kontrowersyjne ułaskawienie polityków partii rządzącej wzbudziło szeroką krytykę i zaniepokojenie wielu środowisk.

Przypomniano, że Kamiński i Wąsik stracili immunitet poselski, więc ich udział w pracach Sejmu może naruszać standardy państwa prawa. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zaapelował, by funkcjonariusze władzy szanowali obywateli i nie stawiali się ponad prawem.

Podkreślono, że postępowanie prezydenta Dudy podważa zaufanie do instytucji publicznych, gdyż sprawia wrażenie instrumentalnego traktowania prawa dla partykularnych korzyści politycznych. Taka cyniczna pogarda dla standardów państwa prawa niepokoi wielu obywateli.

W artykule poruszono wiele istotnych wątków związanych z kontrowersyjnym ułaskawieniem wpływowych polityków PiS. Lektura tego tekstu pozwala lepiej zrozumieć zagrożenia płynące z nadużywania władzy przez rządzących dla fundamentów demokratycznego państwa.

5 Podobnych Artykułów

  1. Kościół w Kostowcu - Dusza Religijna Miasta: Oaza Wiary i Społeczności
  2. Międzynarodowy Dzień Pizzy: 50 różnych smaków w Łodzi
  3. Najnowsza wymiana jeńców Rosja-Ukraina: co się wydarzyło?
  4. Mariusz Kamiński w nowej roli? Szokujące doniesienia o liderze PiS
  5. Latek stracił 3 mln złotych. Oszuści sprytnie go podeszli. Został mu przydzielony broker.
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Magdalena Kamińska
Magdalena Kamińska

Jako filmowa podróżniczka snuję się przez fabularne krainy, dzieląc spostrzeżenia. Seriale tkwią we mnie jak emocje w kadrze. Sport to energia, którą wpleciono w mój kod. Zwierzęta to moje duchowe lustra, a edukacja – klucz do odkryć.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły