Elżbieta Witek: Co dalej z jej karierą polityczną?

Elżbieta Witek: Co dalej z jej karierą polityczną?
Autor Miłosz Duda
Miłosz Duda16 lutego 2024 | 8 min

Kariera polityczna Elżbiety Witek stanęła pod znakiem zapytania po jej przesłuchaniu przed komisją śledczą ds. wyborów kopertowych. Marszałek Sejmu z PiS odpowiadała na pytania dotyczące jej decyzji i działań w sprawie organizacji wyborów prezydenckich w 2020 roku. Choć Witek twierdzi, że robiła to, co do niej należało, eksperci wskazują na jej odpowiedzialność polityczną. Czy zatem czeka ją dymisja i koniec kariery politycznej, czy może nowa posada w ramach PiS? Przedstawiamy możliwe scenariusze rozwoju wydarzeń.

Przesłuchanie przed komisją śledczą

Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych przesłuchała w ubiegłym tygodniu marszałek Sejmu Elżbietę Witek. Trwało to kilka godzin i dotyczyło decyzji oraz działań Witek w sprawie organizacji wyborów prezydenckich w 2020 roku. Przesłuchanie miało burzliwy przebieg, ponieważ Witek unikała jednoznacznych odpowiedzi i przerzucała odpowiedzialność na inne osoby. Twierdziła, że działała zgodnie z literą prawa i wykonywała polecenia. Jednak opozycja nie dała się przekonać tym tłumaczeniom.

Posłowie dopytywali o szczegóły decyzji Witek dotyczących zmiany terminu wyborów i druku kart. Chcieli wiedzieć, kto dokładnie naciskał na te ruchy i kto za nimi stał. Jednak marszałek konsekwentnie odmawiała udzielenia takich informacji. Powtarzała, że działała zgodnie z prawem i w ramach swoich kompetencji. Tłumaczyła, że nie miała wpływu na cały proces organizacji wyborów.

Witek broniła się, że jej zadaniem było jedynie ogłoszenie nowego terminu wyborów zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego. Nie przyznawała się do błędów ani nie wykazywała skruchy. Próbowała minimalizować swoją rolę w całej sprawie. Jednak komisja nie dała się na to nabrać i wciąż naciskała na marszałek o udzielenie pełnych informacji.

Kulisy decyzji Witek

Komisja śledcza chciała poznać kulisy i przebieg podejmowania decyzji przez Witek w sprawie wyborów kopertowych. Zależało jej na ustaleniu, kto i w jaki sposób wpływał na ruchy marszałek Sejmu. Posłowie dopytywali się więc o szczegóły jej kontaktów i nacisków ze strony polityków PiS.

Witek jednak unikała wprost wskazania osób, które ją instruowały. Twierdziła, że działała samodzielnie w ramach swoich uprawnień. Próbowała bronić się, że nie było nacisków, a jedynie "rzeczowe dyskusje". Tłumaczyła też, że nie prowadziła żadnych zapisków z tamtego okresu. Komisja nie uwierzyła w te zapewnienia i argumenty.

Odpowiedzialność polityczna marszałka

Przesłuchanie Witek przed komisją śledczą wywołało dyskusję na temat jej odpowiedzialności politycznej jako marszałka Sejmu. Eksperci i komentatorzy zwracają uwagę, że Witek pełniąc tę funkcję powinna była zachować większą ostrożność i samodzielność przy podejmowaniu decyzji.

Zdaniem politologów, marszałek Sejmu nie powinna ulegać naciskom partyjnym w tak ważnej kwestii jak wybory prezydenckie. Winna kierować się racją stanu i dobrem publicznym, a nie interesem partii. Dlatego Witek ponosi odpowiedzialność za udział w nieudanym projekcie wyborów kopertowych, który okazał się nielegalny.

Wskazuje się, że Witek zbyt łatwo uległa naciskom ze strony kierownictwa PiS i zgodziła się obsługiwać niedemokratyczny scenariusz wyborczy. Zabrakło z jej strony stanowczego sprzeciwu i ochrony konstytucyjnych standardów. Dlatego popełniła poważny błąd polityczny jako marszałek.

Stanowisko opozycji

Politycy opozycji oceniają, że postawa Witek podczas przesłuchania jeszcze bardziej obciąża ją odpowiedzialnością. Zarzucają jej zmowę milczenia, ukrywanie prawdy i brak skruchy. Ich zdaniem marszałek broniła nielegalnych działań i unikała wzięcia odpowiedzialności.

Opozycja optuje więc za dymisją Witek z funkcji marszałka Sejmu. Uważa, że straciła ona wiarygodność i zaufanie potrzebne do pełnienia tej roli. Tylko dymisja - ich zdaniem - mogłaby przywrócić powagę urzędu marszałka i dać sygnał, że działania Witek były niewłaściwe.

Dymisja Elżbiety Witek?

Elżbieta Witek znalazła się w dołku pod względem wizerunku i zaufania społecznego po przesłuchaniu przed komisją śledczą. Rośnie presja ze strony opozycji i części opinii publicznej na jej dymisję z funkcji marszałka Sejmu.

Jednak wielu komentatorów wątpi, że do takiego ruchu ze strony PiS dojdzie. Partia rządząca niechętnie pozbywa się swoich prominentnych polityków i raczej będzie bronić Witek. Zwłaszcza, że trudno o znalezienie dobrego następcy na to stanowisko.

Ewentualna dymisja oznaczałaby też przyznanie się do błędu i osłabiłoby pozycję PiS. Dlatego bardziej prawdopodobne wydaje się przeczekanie burzy wokół Witek i stopniowe odzyskiwanie przez nią pozycji marszałka.

Politycy PiS bronią Witek i twierdzą, że wypełniała swoje obowiązki zgodnie z prawem. Zdaniem partii rządzącej marszałek padła ofiarą ataków opozycji i nieudanego projektu wyborów kopertowych. PiS nie widzi powodów do dymisji Witek i liczy, że uda się jej odbudować autorytet szefowej izby.

Liderzy Zjednoczonej Prawicy uważają, że Witek zachowała się lojalnie wobec państwa, wykonując decyzje konstytucyjnych organów. Ich zdaniem nie ponosi winy za chaos związany z wyborami prezydenckimi w 2020 roku. Dlatego partia nie zamierza poświęcać marszałek dla uspokojenia nastrojów.

Koniec kariery politycznej?

Elżbieta Witek: Co dalej z jej karierą polityczną?

Przyszłość polityczna Elżbiety Witek stanęła pod znakiem zapytania. Jeśli utrzyma się presja na jej dymisję, może zostać zmuszona do odejścia ze stanowiska marszałka Sejmu. To oznaczałoby poważny cios dla jej dotychczasowej kariery.

Jednak nawet w przypadku utraty funkcji szefowej izby, Witek najprawdopodobniej zachowa posadę posłanki z list PiS. Partia raczej nie zdecyduje się na odesłanie jej na polityczną emeryturę. Witek może liczyć na jakieś stanowisko w administracji lub spółkach skarbu państwa.

Nie można więc mówić o całkowitym końcu jej kariery. Ale bez wątpienia opuszczenie fotela marszałka byłoby bolesnym ciosem w jej ambicje polityczne. Witek z pewnością straciłaby status jednej z najważniejszych osób w państwie.

Scenariusze na przyszłość

Najbardziej prawdopodobny scenariusz to utrzymanie się Witek na stanowisku marszałka Sejmu, pomimo krytyki ze strony opozycji. PiS będzie ją wspierać, licząc, że z biegiem czasu emocje opadną. Jednak jej pozycja i autorytet na pewno zostaną nadwyrężone.

Ewentualna dymisja marszałek byłaby możliwa, gdyby nieoczekiwanie złożyła samodzielnie rezygnację pod presją. Jednak na razie Witek deklaruje, że nie zamierza tego robić. Jej przyszłość polityczna pozostaje więc niepewna.

Przyszłość poza Sejmem

Gdyby Elżbieta Witek utraciła stanowisko marszałka Sejmu, najprawdopodobniej pozostałaby posłanką z ramienia PiS. Jednak wówczas musiałaby szukać dla siebie nowej roli politycznej poza parlamentem.

Witek mogłaby objąć jakieś stanowisko w administracji rządowej lub spółce Skarbu Państwa. PiS raczej nie pozwoli jej odejść całkowicie z polityki i zapewni posadę w swoich strukturach. Jednak byłaby to już zdecydowanie mniej eksponowana funkcja niż marszałek Sejmu.

Witek mogłaby też wrócić do pracy w aparacie partyjnym PiS, z którego się wywodzi. Jest dobrze zakorzeniona w tej formacji od wielu lat, więc z łatwością odnalazłaby się w partyjnych strukturach. Ale oznaczałoby to schodzenie z politycznego pierwszego planu.

Nowa posada w strukturach PiS

Nawet jeśli Elżbieta Witek utraci urząd marszałka Sejmu, PiS postara się zapewnić jej zaszczytną posadę we własnych strukturach. Partia nie pozwoli tak wpływowej polityk od wielu lat odejść całkowicie z polityki.

W grę wchodzi objęcie przez Witek stanowiska wiceprezesa partii lub ważnej funkcji w klubie parlamentarnym. PiS z pewnością doceni jej lojalność i będzie chciał wykorzystać jej doświadczenie oraz kompetencje w innych rolach.

Dzięki temu Witek nadal pozostałaby aktywna na scenie politycznej i zachowała wpływy w obozie władzy. Oczywiście oznaczałoby to odejście z pierwszego szeregu, ale wciąż dałoby szanse na kreowanie polityki PiS od wewnątrz.

Podsumowanie

Przyszłość polityczna Elżbiety Witek jako marszałka Sejmu stanęła pod znakiem zapytania po jej przesłuchaniu przez komisję śledczą ds. wyborów kopertowych. Choć PiS broni Witek, opozycja domaga się jej dymisji i widzi to jako koniec jej kariery. Jednak bardziej prawdopodobne jest, że Witek pozostanie na stanowisku, mimo osłabienia autorytetu. Nawet gdyby doszło do jej dymisji, PiS zapewne znajdzie dla niej nową posadę we własnych strukturach.

Cała sprawa pokazuje, jak bardzo losy polityków uzależnione są od poparcia partii. Nawet poważny kryzys i utrata zaufania nie muszą oznaczać końca kariery, jeśli partia nadal wspiera swojego polityka. Dlatego przyszłość Elżbiety Witek w dużej mierze zależy od decyzji PiS w tej sytuacji politycznego kryzysu.

5 Podobnych Artykułów

  1. Kościół w Kostowcu - Dusza Religijna Miasta: Oaza Wiary i Społeczności
  2. Kwity Pegasusa wypłyną - brzydkie rzeczy się wydarzą
  3. Zamknięty budynek TVP. Posłowie PiS przetrzymywani.
  4. Szokujące wyniki badań! 90% dzieci ma próchnicę przez unikanie dentysty
  5. Nowy szef policji wybrany spośród 29-letniego doświadczenia
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Miłosz Duda
Miłosz Duda

Jestem kinowym detektywem w labiryncie fabuł. Seriale to emocjonalne treningi, sport to mój rytm. Zwierzęta – towarzysze w ciszy, edukacja to moje źródło mocy, rozumianej jako film życia.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły