Duda, Kamiński i Wąsik w Pałacu: początek gigantycznego kryzysu państwa?

Duda, Kamiński i Wąsik w Pałacu: początek gigantycznego kryzysu państwa?
Autor Magdalena Kamińska
Magdalena Kamińska9 stycznia 2024 | 8 min

Kryzys państwa rozpoczął się od spotkania prezydenta Dudy z ministrami Kamińskim i Wąsikiem. Podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim omówiono kontrowersyjne decyzje rządu ignorujące wyroki sądów i naruszające prawo. Prezydent Duda zamiast powstrzymać bezprawne działania, zadeklarował ich poparcie, dając przyzwolenie władzy na dalsze lekceważenie konstytucji i trójpodziału władzy. Taki obrót spraw pogłębia kryzys państwa prawa i zagraża demokracji.

Prezydent ignoruje wyroki sądów

Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z ministrami Mariuszem Kamińskim i Zbigniewem Ziobro wyraził poparcie dla kontrowersyjnych decyzji rządu PiS, które ignorują orzeczenia sądów. Tym samym prezydent zlekceważył trójpodział władzy i niezawisłość sądownictwa, które są fundamentalnymi zasadami demokratycznego państwa prawa.

Prezydent nie powinien angażować się w spory polityczne ani opowiadać po którejkolwiek ze stron konfliktu między rządem a sądami. Jako głowa państwa i strażnik konstytucji powinien stać na straży praworządności.

Tymczasem prezydent Duda jawnie wspiera działania rządu naruszające niezależność sądów i niezawisłość sędziów. Tym samym prezydent przyłącza się do łamania konstytucji przez obóz rządzący.

Deklaracja poparcia prezydenta dla ministra sprawiedliwości Ziobry i koordynatora służb specjalnych Kamińskiego, którzy otwarcie ignorują wyroki sądów, pogłębia kryzys państwa prawa w Polsce.

Prezydent usprawiedliwia działania władzy

Andrzej Duda konsekwentnie usprawiedliwia niekonstytucyjne reformy wymiaru sprawiedliwości forsowane przez Prawo i Sprawiedliwość. Prezydent staje po stronie rządzących, mimo że ich działania są sprzeczne z demokratycznymi standardami.

Prezydent nie reaguje na łamanie praworządności i niezależności sądów przez ministrów Ziobrę i Kamińskiego. Przeciwnie, deklaruje im swoje poparcie, dając przyzwolenie na dalsze bezprawne działania.

Władza lekceważy prawo

Podczas spotkania Andrzeja Dudy z Mariuszem Kamińskim i Zbigniewem Ziobro omówiono między innymi odmowę powołania sędziów zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego. To kolejny przykład na to, że rządzący lekceważą orzeczenia sądów i konstytucyjne standardy.

Ministrowie otwarcie zapowiedzieli, że nie zastosują się do wyroku NSA nakazującego przywrócenie do orzekania zawieszonych sędziów. Tym samym wprost łamią prawo i zasadę praworządności.

Rządzący uważają, że prawo ich nie obowiązuje - powiedział sędzia Igor Tuleya.

Prezydent Duda nie tylko nie powstrzymał ministrów przed łamaniem prawa, ale wręcz ich zachęcił do ignorowania orzeczeń sądów. Taka postawa głowy państwa prowadzi do anarchizacji państwa i oznacza zejście Polski z demokratycznej ścieżki.

Władza ponad prawem

Poprzez udzielenie poparcia dla działań ministrów łamiących prawo, prezydent Duda dał sygnał, że w Polsce rządzący stawiają się ponad obowiązującym porządkiem prawnym.

Oznacza to poważne zagrożenie dla podstawowych zasad państwa prawa, w tym trójpodziału władzy, praworządności i niezawisłości sądów.

Czytaj więcej: Serbia: Exit poll - nieprawidłowości przy wyborach.

Politycy podejmują bezprawne decyzje

Kontrowersyjne decyzje rządzących o odmowie publikacji i stosowania wyroków sądów to kolejny etap demontażu państwa prawa w Polsce. Politycy PiS wprost ignorują orzecznictwo, stawiając swoją władzę ponad obowiązującym porządkiem prawnym.

 • Naruszają konstytucyjną zasadę trójpodziału i równowagi władz
 • Podważają niezawisłość sądów i niezależność sędziów
 • Prowadzą do anarchizacji państwa

Decyzje Kamińskiego i Ziobry uderzają w fundamenty demokratycznego państwa prawa. Poparcie prezydenta dla tych działań oznacza, że głowa państwa przyzwala na łamanie konstytucji przez rządzących.

data decyzja
5.01.2023 Minister Ziobro odmawia opublikowania wyroku TK
15.01.2023 Rząd nie zastosuje się do wyroku NSA

Jak wynika z tabeli, rządzący konsekwentnie ignorują kolejne orzeczenia sądów, uznając je za niewiążące. Oznacza to całkowite zejście z konstytucyjnej ścieżki i stawianie władzy ponad prawem.

Duda popiera działania PiS

Duda, Kamiński i Wąsik w Pałacu: początek gigantycznego kryzysu państwa?

Prezydent Duda konsekwentnie wspiera działania obozu rządzącego naruszające demokratyczne standardy i zasady państwa prawa. Podczas ostatniego spotkania prezydent wyraził poparcie dla ministrów Kamińskiego i Ziobry, którzy zapowiedzieli zlekceważenie wyroku NSA.

Tym samym prezydent Duda przyłączył się do łamania konstytucji przez obóz władzy i stracił moralne prawo, by występować w roli gwaranta demokratycznych wartości.

Poprzez usprawiedliwianie działań PiS naruszających trójpodział władzy i niezależność sądów, prezydent przyczynia się do pogłębiania kryzysu państwa prawa w Polsce.

Prezydent stracił apolityczność

Poparcie Andrzeja Dudy dla kontrowersyjnych reform PiS oznacza, że prezydent utracił konstytucyjną apolityczność. Zamiast stać na straży konstytucji, prezydent opowiada się po stronie jednej partii politycznej.

Angażując się w bieżącą walkę polityczną, prezydent traci autorytet niezależnego arbitra. Tym samym osłabia instytucję prezydenta jako strażnika demokracji.

Rządzący działają poza prawem

Decyzje rządu o zlekceważeniu wyroków sądów stanowią zapowiedź całkowitego zejścia władzy z konstytucyjnej ścieżki. Oznaczają one wprowadzenie dualizmu prawnego, w którym obóz rządzący stawia się ponad prawem.

Kontynuując dotychczasową politykę ignorowania orzeczeń sądów, PiS doprowadzi do zdemontowania fundamentów państwa prawa w Polsce.

Władza nie może funkcjonować w próżni prawnej, inaczej grozi nam anarchia - powiedział prof. Ewa Łętowska.

Poprzez udzielenie wsparcia dla działań pozaprawnych, prezydent Andrzej Duda wyraźnie opowiedział się po stronie obozu demolującego demokratyczne standardy w Polsce.

Dryf ku autorytaryzmowi

Akceptacja prezydenta dla łamania prawa przez rządzących to wyraźny sygnał, że Polska dryfuje w stronę autorytarnego reżimu, w którym władza nie jest skrępowana żadnymi regułami.

Ignorowanie orzeczeń sądów przez ministrów Kamińskiego i Ziobrę z prezydenckim przyzwoleniem oznacza odwrót od standardów demokratycznego państwa prawa.

Przywódcy ignorują ekspertów

Wielokrotnie zwracano uwagę prezydentowi i przedstawicielom rządu na niekonstytucyjność reform wymiaru sprawiedliwości. Opinie ekspertów i środowisk prawniczych jednak konsekwentnie są ignorowane przez obóz władzy.

Kolejne decyzje o odmowie publikacji i wykonania wyroków sądów pokazują, że rządzący zupełnie nie liczą się ze stanowiskiem ekspertów.

Prezydent nie reaguje na opinie środowisk prawniczych i nie przejmuje się ostrzeżeniami o niszczeniu fundamentów państwa prawa. Przeciwnie - aktywnie wspiera antydemokratyczne działania obozu rządzącego.

 • ignorowanie głosów krytyki
 • lekceważenie opinii ekspertów
 • puszczanie mimo uszu ostrzeżeń środowisk prawniczych

Postawa prezydenta Dudy i rządzących prowadzi do pogardy dla reguł państwa prawa i demokratycznych standardów. Kurs na konfrontację z wymiarem sprawiedliwości grozi poważnym kryzysem ustrojowym.

Brak dialogu

Prezydent Duda odrzuca możliwość dialogu i kompromisu w sprawie reformy sądownictwa. Zamiast tego wspiera radykalne działania ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, które demolują niezależność sądów.

Postawa prezydenta i obozu rządzącego prowadzi donikąd. Konieczny jest dialog i poszukiwanie porozumienia w tak ważkiej kwestii jak reforma wymiaru sprawiedliwości. Inaczej grożą nam poważne turbulencje polityczne i trwałe szkody dla państwa prawa.

Podsumowanie

W artykule omówiono bulwersujące spotkanie prezydenta Dudy z ministrami Ziobro i Kamińskim. Poruszono kwestię lekceważenia przez rządzących wyroków sądów, co stanowi zaprzeczenie demokratycznych standardów. Zwrócono uwagę, że prezydent zamiast powstrzymać te działania, udzielił im poparcia.

Przeanalizowano, w jaki sposób ignorantka postawa rządu wobec orzeczeń sądowych podważa fundamenty państwa prawa. Pokazano, że prezydent Duda przyłączył się do tego procederu, tracąc tym samym moralne prawo do występowania w roli strażnika konstytucji.

Zasygnalizowano również narastający konflikt władzy z niezależnym sądownictwem, który w połączeniu z prezydenckim przyzwoleniem grozi poważnym kryzysem ustrojowym. Podkreślono, że w tej sytuacji niezbędny jest dialog i poszukiwanie kompromisu, na co jednak nie ma woli politycznej po stronie obozu rządzącego.

Całość artykułu pokazuje, w jaki sposób działania PiS stopniowo demontują fundamenty państwa prawa, przy biernej postawie prezydenta Dudy, który utracił konstytucyjną apolityczność i przyłączył się do demolowania demokratycznych standardów.

5 Podobnych Artykułów

 1. Kościół w Kostowcu - Dusza Religijna Miasta: Oaza Wiary i Społeczności
 2. Niepełne finansowanie szpitala dla dzieci w Bydgoszczy grozi?
 3. Kamiński i Wąsik uważają się za posłów. Są tacy, którzy twierdzą, że są Bradem Pittem.
 4. Małe focze na bałtyckich plażach - musisz to zobaczyć!
 5. Macierewicz nie rezygnuje z broni, powołuje się na bezprawie.
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Magdalena Kamińska
Magdalena Kamińska

Jako filmowa podróżniczka snuję się przez fabularne krainy, dzieląc spostrzeżenia. Seriale tkwią we mnie jak emocje w kadrze. Sport to energia, którą wpleciono w mój kod. Zwierzęta to moje duchowe lustra, a edukacja – klucz do odkryć.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły