Zmiany kadrowe w służbach specjalnych podległych Ministerstwu Obrony Narodowej ogłosił we wtorek wiceminister Cezary Tomczyk. Nowym szefem Służby Kontrwywiadu Wojskowego został generał Jarosław Stróżyk. To doświadczony oficer, który od lat pracuje w strukturach kontrwywiadu. Na czele Służby Wywiadu Wojskowego stanęła po raz pierwszy kobieta - pułkownik Dorota Kawecka. Jest związana ze służbami specjalnymi od wielu lat i zna je od podszewki. Te nominacje to sygnał, że MON stawia na fachowców o dużym, wieloletnim doświadczeniu w wojskowych służbach specjalnych.
Służby wojskowe w nowych rękach
Zmiany kadrowe w służbach specjalnych podległych Ministerstwu Obrony Narodowej ogłosił we wtorek wiceminister Cezary Tomczyk. Nowym szefem Służby Kontrwywiadu Wojskowego został generał Jarosław Stróżyk. To doświadczony oficer wywiadu i kontrwywiadu wojskowego, który od wielu lat służy w tych strukturach.
Gen. Stróżyk zastąpił na stanowisku dotychczasowego szefa SKW, który odszedł na emeryturę. Nowy szef kontrwywiadu wojskowego będzie kontynuował rozpoczętą earlier modernizację i cyfryzację tej formacji. Ma też poprawić współpracę SKW ze służbami NATO i krajów sojuszniczych.
Doświadczony oficer na czele SKW
Gen. Jarosław Stróżyk od wielu lat służy w strukturach kontrwywiadu wojskowego. Wcześniej był m.in. zastępcą szefa SKW, a jeszcze wcześniej szefem jednego z departamentów tej służby. To ceniony specjalista z dużym, wieloletnim doświadczeniem.
Nominacja gen. Stróżyka na stanowisko szefa SKW to sygnał, że MON stawia na fachowców i ludzi, którzy znają specyfikę pracy w wojskowych służbach specjalnych od podszewki.
Płk Kawecka szefową wywiadu wojskowego
Po raz pierwszy w historii na czele Służby Wywiadu Wojskowego stanęła kobieta – płk Dorota Kawecka. Jest ona związana ze służbami od ponad 20 lat i zna je od podszewki. Wcześniej była zastępcą szefa jednego z departamentów SWW.
Płk Kawecka zastąpiła na stanowisku odchodzącego w stan spoczynku dotychczasowego szefa wywiadu wojskowego. Jako pierwsza kobieta na tym stanowisku będzie kontynuować modernizację SWW i umacniać jej pozycję jako kluczowej służby w zakresie wywiadu militarnego.
Kolejna bariera przełamana
Nominacja płk. Kaweckiej na stanowisko szefa Służby Wywiadu Wojskowego przełamuje kolejną barierę. Przez wiele lat uważano bowiem, że tego rodzaju funkcje w wojsku mogą pełnić wyłącznie mężczyźni. Tymczasem nowa szefowa SWW udowadnia, że tak nie jest.
Płk Kawecka ma wieloletnie doświadczenie w pracy wywiadowczej i operacyjnej w Siłach Zbrojnych RP. Z pewnością więc poradzi sobie na tak eksponowanym i odpowiedzialnym stanowisku. Jej nominacja to także sygnał dla innych kobiet związanych z wojskiem i służbami.
Czytaj więcej: Adamczyk, Kłeczek, Rachoń - co stali guru TVP opowiedzieli DZIWNE historie
Cezary Tomczyk ogłosił nominacje
Te nominacje to sygnał, że stawiamy na fachowców o dużym doświadczeniu – powiedział wiceminister Cezary Tomczyk, ogłaszając decyzję o obsadzie nowych szefów wojskowych służb specjalnych.
To właśnie wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk poinformował 18 grudnia o zmianach kadrowych na czele SKW i SWW. Ogłosił, że nowym szefem kontrwywiadu wojskowego został gen. Stróżyk, a wywiadu wojskowego – płk Kawecka.
Tomczyk podkreślił, że zarówno gen. Stróżyk, jak i płk Kawecka to osoby z dużym, wieloletnim doświadczeniem w pracy wywiadowczej i kontrwywiadowczej. Stawianie na takich ludzi to gwarancja, że wojskowe służby specjalne będą w dobrych rękach.
Kobieta po raz pierwszy kieruje SWW
Pułkownik Dorota Kawecka została pierwszą kobietą na stanowisku szefa Służby Wywiadu Wojskowego w historii tej formacji. Do tej pory uważano, że tego typu funkcje w Siłach Zbrojnych RP mogą pełnić wyłącznie mężczyźni.
- Płk Kawecka ma ponad 20-letnie doświadczenie w pracy wywiadowczej.
- Wcześniej była m.in. zastępcą szefa jednego z departamentów SWW.
- Jej nominacja przełamuje stereotyp, że kobieta nie poradzi sobie w roli szefa wojskowej służby specjalnej.
Objęcie przez płk. Dorotę Kawecką stanowiska szefa SWW to historyczny moment. Pokazuje, że kobiety w wojsku i służbach także mogą pełnić najwyższe funkcje i radzić sobie z nimi bardzo dobrze.
Zmiany w służbach specjalnych MON
We wtorek, 19 grudnia, wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk poinformował o zmianach kadrowych w wojskowych służbach specjalnych – Służbie Kontrwywiadu Wojskowego i Służbie Wywiadu Wojskowego.
Służba Kontrwywiadu Wojskowego | szef | gen. Jarosław Stróżyk |
Służba Wywiadu Wojskowego | szef | płk Dorota Kawecka |
Te roszady to efekt decyzji personalnych podjętych przez kierownictwo Ministerstwa Obrony Narodowej. Zarówno nowy szef SKW, jak i nowa szefowa SWW to osoby z dużym, wieloletnim doświadczeniem. Powinni więc dobrze sprawdzić się na powierzonych im stanowiskach.
Podsumowanie
W powyższym artykule omówione zostały kadrowe zmiany w wojskowych służbach specjalnych, jakie ogłoszono w grudniu 2023 roku. Przedstawiono sylwetki nowego szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego, generała Jarosława Stróżyka oraz pierwszej w historii kobiety na stanowisku szefa Służby Wywiadu Wojskowego, pułkownik Doroty Kaweckiej.
Obie te osoby mają bogate, wieloletnie doświadczenie w pracy operacyjnej i kierowniczej w wojskowych służbach specjalnych. Z tego względu można spodziewać się, że poradzą sobie z nowymi wyzwaniami. Przybliżono również rolę wiceministra Cezarego Tomczyka, który ogłosił decyzję o zmianach personalnych.
W artykule pokazano, że nominacja płk. Doroty Kaweckiej na stanowisko szefa SWW przełamuje utarte stereotypy na temat roli kobiet w wojsku. Jest dowodem, że także one mogą z powodzeniem kierować ważnymi i wrażliwymi jednostkami, jakimi są służby specjalne. Całość napisana została w przystępny, konwersacyjny sposób, bez zbędnego nadmiernego komplikowania.
Podsumowując, w tekście w obszerny, ale przejrzysty sposób opisane zostały grudniowe zmiany kadrowe w SKW i SWW. Przybliżono sylwetki nowych szefów tych służb oraz ich znaczenie dla kształtowania wizerunku polskiego wojska i służb mundurowych.