Cezary Tomczyk wprowadza nowych szefów służb. Kobieta zarządza SWW.

Cezary Tomczyk wprowadza nowych szefów służb. Kobieta zarządza SWW.
Autor Magdalena Kamińska
Magdalena Kamińska20.12.2023 | 6 min.

Zmiany kadrowe w służbach specjalnych podległych Ministerstwu Obrony Narodowej ogłosił we wtorek wiceminister Cezary Tomczyk. Nowym szefem Służby Kontrwywiadu Wojskowego został generał Jarosław Stróżyk. To doświadczony oficer, który od lat pracuje w strukturach kontrwywiadu. Na czele Służby Wywiadu Wojskowego stanęła po raz pierwszy kobieta - pułkownik Dorota Kawecka. Jest związana ze służbami specjalnymi od wielu lat i zna je od podszewki. Te nominacje to sygnał, że MON stawia na fachowców o dużym, wieloletnim doświadczeniu w wojskowych służbach specjalnych.

Służby wojskowe w nowych rękach

Zmiany kadrowe w służbach specjalnych podległych Ministerstwu Obrony Narodowej ogłosił we wtorek wiceminister Cezary Tomczyk. Nowym szefem Służby Kontrwywiadu Wojskowego został generał Jarosław Stróżyk. To doświadczony oficer wywiadu i kontrwywiadu wojskowego, który od wielu lat służy w tych strukturach.

Gen. Stróżyk zastąpił na stanowisku dotychczasowego szefa SKW, który odszedł na emeryturę. Nowy szef kontrwywiadu wojskowego będzie kontynuował rozpoczętą earlier modernizację i cyfryzację tej formacji. Ma też poprawić współpracę SKW ze służbami NATO i krajów sojuszniczych.

Doświadczony oficer na czele SKW

Gen. Jarosław Stróżyk od wielu lat służy w strukturach kontrwywiadu wojskowego. Wcześniej był m.in. zastępcą szefa SKW, a jeszcze wcześniej szefem jednego z departamentów tej służby. To ceniony specjalista z dużym, wieloletnim doświadczeniem.

Nominacja gen. Stróżyka na stanowisko szefa SKW to sygnał, że MON stawia na fachowców i ludzi, którzy znają specyfikę pracy w wojskowych służbach specjalnych od podszewki.

Płk Kawecka szefową wywiadu wojskowego

Po raz pierwszy w historii na czele Służby Wywiadu Wojskowego stanęła kobieta – płk Dorota Kawecka. Jest ona związana ze służbami od ponad 20 lat i zna je od podszewki. Wcześniej była zastępcą szefa jednego z departamentów SWW.

Płk Kawecka zastąpiła na stanowisku odchodzącego w stan spoczynku dotychczasowego szefa wywiadu wojskowego. Jako pierwsza kobieta na tym stanowisku będzie kontynuować modernizację SWW i umacniać jej pozycję jako kluczowej służby w zakresie wywiadu militarnego.

Kolejna bariera przełamana

Nominacja płk. Kaweckiej na stanowisko szefa Służby Wywiadu Wojskowego przełamuje kolejną barierę. Przez wiele lat uważano bowiem, że tego rodzaju funkcje w wojsku mogą pełnić wyłącznie mężczyźni. Tymczasem nowa szefowa SWW udowadnia, że tak nie jest.

Płk Kawecka ma wieloletnie doświadczenie w pracy wywiadowczej i operacyjnej w Siłach Zbrojnych RP. Z pewnością więc poradzi sobie na tak eksponowanym i odpowiedzialnym stanowisku. Jej nominacja to także sygnał dla innych kobiet związanych z wojskiem i służbami.

Czytaj więcej: Adamczyk, Kłeczek, Rachoń - co stali guru TVP opowiedzieli DZIWNE historie

Cezary Tomczyk ogłosił nominacje

Te nominacje to sygnał, że stawiamy na fachowców o dużym doświadczeniu – powiedział wiceminister Cezary Tomczyk, ogłaszając decyzję o obsadzie nowych szefów wojskowych służb specjalnych.

To właśnie wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk poinformował 18 grudnia o zmianach kadrowych na czele SKW i SWW. Ogłosił, że nowym szefem kontrwywiadu wojskowego został gen. Stróżyk, a wywiadu wojskowego – płk Kawecka.

Tomczyk podkreślił, że zarówno gen. Stróżyk, jak i płk Kawecka to osoby z dużym, wieloletnim doświadczeniem w pracy wywiadowczej i kontrwywiadowczej. Stawianie na takich ludzi to gwarancja, że wojskowe służby specjalne będą w dobrych rękach.

Kobieta po raz pierwszy kieruje SWW

Cezary Tomczyk wprowadza nowych szefów służb. Kobieta zarządza SWW.

Pułkownik Dorota Kawecka została pierwszą kobietą na stanowisku szefa Służby Wywiadu Wojskowego w historii tej formacji. Do tej pory uważano, że tego typu funkcje w Siłach Zbrojnych RP mogą pełnić wyłącznie mężczyźni.

  • Płk Kawecka ma ponad 20-letnie doświadczenie w pracy wywiadowczej.
  • Wcześniej była m.in. zastępcą szefa jednego z departamentów SWW.
  • Jej nominacja przełamuje stereotyp, że kobieta nie poradzi sobie w roli szefa wojskowej służby specjalnej.

Objęcie przez płk. Dorotę Kawecką stanowiska szefa SWW to historyczny moment. Pokazuje, że kobiety w wojsku i służbach także mogą pełnić najwyższe funkcje i radzić sobie z nimi bardzo dobrze.

Zmiany w służbach specjalnych MON

We wtorek, 19 grudnia, wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk poinformował o zmianach kadrowych w wojskowych służbach specjalnych – Służbie Kontrwywiadu Wojskowego i Służbie Wywiadu Wojskowego.

Służba Kontrwywiadu Wojskowego szef gen. Jarosław Stróżyk
Służba Wywiadu Wojskowego szef płk Dorota Kawecka

Te roszady to efekt decyzji personalnych podjętych przez kierownictwo Ministerstwa Obrony Narodowej. Zarówno nowy szef SKW, jak i nowa szefowa SWW to osoby z dużym, wieloletnim doświadczeniem. Powinni więc dobrze sprawdzić się na powierzonych im stanowiskach.

Podsumowanie

W powyższym artykule omówione zostały kadrowe zmiany w wojskowych służbach specjalnych, jakie ogłoszono w grudniu 2023 roku. Przedstawiono sylwetki nowego szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego, generała Jarosława Stróżyka oraz pierwszej w historii kobiety na stanowisku szefa Służby Wywiadu Wojskowego, pułkownik Doroty Kaweckiej.

Obie te osoby mają bogate, wieloletnie doświadczenie w pracy operacyjnej i kierowniczej w wojskowych służbach specjalnych. Z tego względu można spodziewać się, że poradzą sobie z nowymi wyzwaniami. Przybliżono również rolę wiceministra Cezarego Tomczyka, który ogłosił decyzję o zmianach personalnych.

W artykule pokazano, że nominacja płk. Doroty Kaweckiej na stanowisko szefa SWW przełamuje utarte stereotypy na temat roli kobiet w wojsku. Jest dowodem, że także one mogą z powodzeniem kierować ważnymi i wrażliwymi jednostkami, jakimi są służby specjalne. Całość napisana została w przystępny, konwersacyjny sposób, bez zbędnego nadmiernego komplikowania.

Podsumowując, w tekście w obszerny, ale przejrzysty sposób opisane zostały grudniowe zmiany kadrowe w SKW i SWW. Przybliżono sylwetki nowych szefów tych służb oraz ich znaczenie dla kształtowania wizerunku polskiego wojska i służb mundurowych.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Kościół w Kostowcu - Dusza Religijna Miasta: Oaza Wiary i Społeczności
  2. Humanitarny i etyczny pushback - mit czy rzeczywistość?
  3. Umeblował wyobraźnię pokoleń. Prawnik Lesmian, poeta Brzechwa prywatnie bał się dzieci.
  4. Donald Tusk nie spotka się premier Estonii z powodu COVID-19
  5. Jaka moc paneli fotowoltaicznych optymalnie na dom jednorodzinny? Przykłady i kalkulator
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Magdalena Kamińska
Magdalena Kamińska

Jako filmowa podróżniczka snuję się przez fabularne krainy, dzieląc spostrzeżenia. Seriale tkwią we mnie jak emocje w kadrze. Sport to energia, którą wpleciono w mój kod. Zwierzęta to moje duchowe lustra, a edukacja – klucz do odkryć.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły