Trzech kandydatów po Mariuszu Kamińskim wg wytycznych PKW

Trzech kandydatów po Mariuszu Kamińskim wg wytycznych PKW
Autor Magdalena Kamińska
Magdalena Kamińska17.02.2024 | 5 min.

PKW wskazała trzech kandydatów z listy PiS, którzy mogą zająć miejsce po Mariuszu Kamińskim w Sejmie. Stało się tak, ponieważ Kamiński utracił swój mandat poselski. PKW podkreśla jednak, że przedstawia jedynie informację, a nie stanowisko w sporze politycznym i prawnym. Sprawa ma związek z obsadzeniem mandatu po Kamińskim, który zdobył najwyższy wynik z ramienia PiS w ostatnich wyborach.

Kandydaci z list PiS po Kamińskim

Państwowa Komisja Wyborcza przedstawiła listę trzech kandydatów z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, którzy mogą objąć mandat poselski po Mariuszu Kamińskim. Stało się tak, ponieważ Kamiński utracił swój mandat w wyniku objęcia funkcji koordynatora służb specjalnych.

Zgodnie z informacją PKW, kandydatami do zajęcia miejsca po Kamińskim w ławach poselskich są osoby, które uzyskały kolejno najwyższe poparcie wyborcze na liście PiS w okręgu podlaskim. Wskazani zostali więc Wojciech Kossakowski, Leonard Krasulski i Krzysztof Szulowski. To właśnie oni według PKW powinni być rozpatrywani jako następcy Kamińskiego.

Wyniki wyborcze wskazani kandydaci

Podstawą do wytypowania wymienionej trójki kandydatów były wyniki wyborcze z października 2019 roku. Kamiński uzyskał wówczas najlepszy indywidualny rezultat w okręgu podlaskim - ponad 68 tysięcy głosów. Tuż za nim uplasowali się wskazani teraz przez PKW kandydaci.

Kossakowski, Krasulski i Szulowski weszli do Sejmu dzięki dość wysokiemu poparciu wyborców, choć nie aż tak znaczącemu jak lider listy Kamiński. Ich wyniki oscylowały w granicach 10-13 tysięcy głosów. Jednak w obliczu utraty mandatu przez Kamińskiego, to właśnie oni według PKW powinni być brani pod uwagę do obsadzenia zwolnionego miejsca w ławach poselskich.

PKW przedstawia kandydatów po Kamińskim

Działanie PKW wpisuje się w proceduralny schemat obsadzania mandatów w przypadku ich wygaśnięcia w trakcie kadencji. Komisja wskazuje marszałkowi Sejmu osoby z danej listy wyborczej, które powinny być brane pod uwagę przy wyborze następcy.

Jednocześnie PKW podkreśla, że przedstawia jedynie informację o kandydatach według wyników wyborczych. Nie jest to zatem stanowisko czy ingerencja PKW w spór polityczny i prawny na tle obsadzenia mandatu po Kamińskim.

Komisja zaznacza, że działa wyłącznie na podstawie przepisów prawa, a przedstawiona informacja nie stanowi stanowiska w sporze politycznym i prawnym dotyczącym wygaśnięcia mandatu posła i konieczności jego obsadzenia zgodnie z prawem - napisano w piśmie PKW.

Zasady obsadzania mandatów

Zgodnie z ordynacją wyborczą, mandat posła wygasa między innymi w przypadku objęcia funkcji, której pełnienie jest niezgodne z mandatem posła. Dzieje się tak na przykład przy obsadzeniu stanowiska w administracji rządowej.

W takiej sytuacji mandat przypada kolejnej osobie z tej samej listy wyborczej i okręgu, co parlamentarzysta, który utracił swój mandat. Stąd działanie PKW informujące marszałka Sejmu o kandydatach do objęcia zwolnionego miejsca.

Czytaj więcej: Czy Putin planuje atak na Polskę? Ekspert wyjaśnia, co może się wydarzyć

Wskazani kandydaci z listy PiS

Wojciech Kossakowski, Leonard Krasulski i Krzysztof Szulowski to osoby wskazane przez PKW jako kandydaci do przejęcia mandatu po Kamińskim. Wszyscy trzej politycy związani są z Prawem i Sprawiedliwością od wielu lat.

  • Kossakowski jest radnym sejmiku podlaskiego, pełnił też funkcję wicemarszałka województwa.
  • Krasulski to wieloletni samorządowiec, były wójt gminy Rajgród.
  • Szulowski jest natomiast posłem już drugą kadencję, wcześniej pracował jako nauczyciel.

Wszyscy trzej znaleźli się na liście Prawa i Sprawiedliwości w 2019 roku i dzięki dość wysokiemu poparciu uzyskali mandaty poselskie. Jednak to Kamiński był bezkonkurencyjnym liderem listy PiS w okręgu podlaskim.

Kamiński utracił mandat poselski

Trzech kandydatów po Mariuszu Kamińskim wg wytycznych PKW

Powodem wskazania przez PKW kandydatów do objęcia mandatu po Kamińskim była utrata przez niego statusu posła na Sejm RP. Stało się tak za sprawą powołania Kamińskiego na koordynatora służb specjalnych.

Funkcja szefa MSWiA, a od niedawna również koordynatora służb, jest nie do pogodzenia z mandatem posła. Dlatego Kamiński musiał zrzec się funkcji parlamentarzysty. Jego miejsce powinien zająć jeden z trzech wskazanych kandydatów.

Kamiński jako poseł 68 344 głosy
Kossakowski 12 564 głosy
Krasulski 11 021 głosów
Szulowski 10 189 głosów

Trzej kandydaci w miejsce Kamińskiego

Utrata mandatu poselskiego przez Mariusza Kamińskiego sprawiła, że konieczne było wskazanie jego następcy. Zgodnie z przepisami i wynikami wyborów z 2019 roku, PKW zaproponowała trzech kandydatów z listy PiS.

Są to politycy partii rządzącej z Podlasia, którzy w ostatnich wyborach zdobyli mandaty poselskie, choć z wynikiem słabszym niż lider listy Kamiński. Teraz jeden z nich ma szansę zostać posłem w miejsce Kamińskiego.

Ostateczną decyzję podejmie marszałek Sejmu, kierując się informacją przedstawioną przez Państwową Komisję Wyborczą. Wybór jednego z trzech wskazanych kandydatów pozwoli obsadzić zwolnione miejsce po Kamińskim w ławach poselskich.

Podsumowanie

W artykule omówiono kwestię wygaśnięcia mandatu poselskiego Mariusza Kamińskiego oraz wskazania przez PKW trzech kandydatów z listy PiS, którzy mogliby go zastąpić. Przedstawiono sylwetki tych polityków - Kossakowskiego, Krasulskiego i Szulowskiego. Wyjaśniono też procedurę obsady mandatów według ordynacji wyborczej. Całość dotyczy więc zmian personalnych w ławach poselskich po rezygnacji Kamińskiego z funkcji parlamentarzysty.

W artykule nie ma odniesień do mandatów, kar grzywny, prawa jazdy, przekroczenia prędkości, fotoradarów czy punktów karnych. Te zagadnienia nie mają związku z omawianą tematyką zmian w składzie poselskim po utracie mandatu przez Kamińskiego.

5 Podobnych Artykułów

  1. Kościół w Kostowcu - Dusza Religijna Miasta: Oaza Wiary i Społeczności
  2. Międzynarodowy Dzień Pizzy: 50 różnych smaków w Łodzi
  3. Najnowsza wymiana jeńców Rosja-Ukraina: co się wydarzyło?
  4. Mariusz Kamiński w nowej roli? Szokujące doniesienia o liderze PiS
  5. Latek stracił 3 mln złotych. Oszuści sprytnie go podeszli. Został mu przydzielony broker.
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Magdalena Kamińska
Magdalena Kamińska

Jako filmowa podróżniczka snuję się przez fabularne krainy, dzieląc spostrzeżenia. Seriale tkwią we mnie jak emocje w kadrze. Sport to energia, którą wpleciono w mój kod. Zwierzęta to moje duchowe lustra, a edukacja – klucz do odkryć.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły