Marzenia o kupnie mieszkania znikają - ceny sięgnęły szczytu

Marzenia o kupnie mieszkania znikają - ceny sięgnęły szczytu
Autor Magdalena Kamińska
Magdalena Kamińska8 stycznia 2024 | 6 min

Marzenia o kupnie mieszkania znikają - ceny sięgnęły szczytu. Rekordowo wysokie ceny nieruchomości w największych polskich miastach przekreślają marzenia wielu Polaków o zakupie własnego "M". Szaleństwo na rynku pierwotnym, gdzie średnio za metr kwadratowy trzeba zapłacić 16 tysięcy złotych, napędzane jest przez rządowy program kredytów z 2% wkładem własnym i dopłatami. Deweloperzy i banki liczą miliardowe zyski, a kupujący ustawiają się w kolejkach po tańsze kredyty. Tymczasem podaż mieszkań nie nadąża za rosnącym popytem.

Ceny mieszkań osiągnęły rekordowy poziom

Ceny mieszkań w największych polskich miastach, takich jak Warszawa i Kraków, osiągnęły rekordowo wysoki poziom. Średnio za metr kwadratowy na rynku pierwotnym trzeba zapłacić już 16 tysięcy złotych. To zdecydowanie najwyższe stawki w historii polskiego rynku nieruchomości.

Tak wysokie ceny sprawiają, że marzenia wielu Polaków o zakupie własnego mieszkania lub domu oddalają się. Koszt nabycia nawet niewielkiego lokalu przekracza możliwości finansowe przeciętnej rodziny. Sytuacja na rynku mieszkaniowym sprawia, że posiadanie własnych "czterech kątów" staje się coraz większym wyzwaniem.

Wzrost cen nieruchomości określany jest mianem "szaleństwa". Rynek rozgrzał się do "czerwoności", a dalsze podwyżki wydają się nieuniknione. Eksperci nie spodziewają się, by trend zwyżkowy miał się odwrócić w najbliższej przyszłości.

Sytuację pogarsza niedobór mieszkań, zwłaszcza w największych aglomeracjach. Podaż nie nadąża za rosnącym popytem, co dodatkowo windowa ceny w górę.

Kredyty z dopłatami

Głównym motorem wzrostu cen nieruchomości są rządowe programy wsparcia, takie jak kredyty z niskim wkładem własnym i dopłatami. Za sprawą tych programów, jak Mieszkanie bez wkładu własnego czy Mieszkanie na start, coraz więcej osób decyduje się na zakup mieszkania lub domu.

Kredyty z niskim oprocentowaniem rzędu 2% i możliwością uzyskania dopłat sprawiły, że popyt gwałtownie wzrósł. Wielu Polaków, którzy do tej pory nie byli w stanie ubiegać się o kredyt ze względu na zbyt niski wkład własny, teraz stanęło przed szansą zakupu nieruchomości.

Deweloperzy i banki liczą zyski

Na trwającym "szaleństwie" cenowym najwięcej korzystają deweloperzy i banki. To właśnie oni zbierają żniwa zawrotnych zysków.

Deweloperzy budują coraz droższe osiedla i apartamentowce, sprzedając mieszkania po zawyżonych, rekordowych cenach. Marże firm deweloperskich rosną z każdym miesiącem.

Z kolei banki udzielają rekordowej liczby kredytów mieszkaniowych, inkasując wysokie prowizje i odsetki. W portfelach instytucji finansowych przybywa wysoko oprocentowanych hipotek.

Dla zwykłych obywateli rosnące ceny mieszkań oznaczają frm strach przed zaciąganiem ogromnych, wieloletnich zobowiązań. Jednak dla deweloperów i banków to czas żniw i maksymalizowania zysków.

Czytaj więcej: Trzaskowski chwali zmiany w polskich mediach. obiecuje koniec szczucia i kłamstw

Kupujący stoją w kolejce po tańsze kredyty

Rosnące ceny nieruchomości paradoksalnie zwiększają zainteresowanie rządowymi programami wsparcia. Coraz więcej osób chce skorzystać z tańszych kredytów, aby choć częściowo złagodzić skutki drożyzny.

W efekcie przed bankami ustawiają się długie kolejki chętnych na kredyty na preferencyjnych warunkach. Klienci masowo składają wnioski o kredyt 2% lub inne formy dopłat.

Niektóre banki wprowadziły nawet zapisy na konsultacje dotyczące tych kredytów. Popyt jest tak duży, że placówki są wręcz oblegane przez klientów chcących skorzystać z rządowego wsparcia.

Paradoks sytuacji polega na tym, że im droższe stają się mieszkania, tym większe jest zainteresowanie dotowanymi kredytami. W ten sposób programy mające ułatwić zakup własnego M, przyczyniają się do dalszego wzrostu cen.

Podaż mieszkań nie nadąża za popytem

Marzenia o kupnie mieszkania znikają - ceny sięgnęły szczytu

Jednym z głównych problemów polskiego rynku nieruchomości jest niedobór mieszkań, zwłaszcza w największych miastach. Liczba oddawanych do użytku lokali jest niewystarczająca w stosunku do rosnącego popytu.

W Warszawie czy Krakowie na rynku pierwotnym brakuje kilkudziesięciu tysięcy mieszkań. Deficyt powoduje, że deweloperzy nie nadążają z budową nowych inwestycji.

Niedopasowanie podaży do popytu jest kluczowym czynnikiem napędzającym wzrost cen nieruchomości. Im mniej dostępnych mieszkań, tym szybciej rosną ich ceny.

Miasto Deficyt mieszkań
Warszawa 50 tys.
Kraków 20 tys.

Dopóki nie zostanie znacząco zwiększona podaż, dopóty trudno liczyć na spadek cen nieruchomości. Tymczasem budowa nowych osiedli i apartamentowców przebiega zbyt wolno, by zaspokoić ogromy popyt.

Wzrost cen przekreśla marzenia o zakupie

Rekordowo wysokie ceny mieszkań przekreślają marzenia wielu Polaków o własnym "M". Koszt zakupu nawet niewielkiego lokalu na rynku pierwotnym znacznie przewyższa budżety przeciętnych gospodarstw domowych.

Zwłaszcza dla młodych osób pragnących usamodzielnić się i kupić pierwsze własne mieszkanie, oszałamiające ceny stanowią poważną barierę. Marzenie o własnym kącie oddala się w czasie.

Wysokie koszty nieruchomości powodują, że coraz więcej osób decyduje się na dłuższe pozostanie w domu rodzinnym. Dotyczy to głównie młodych ludzi, którzy ze względów finansowych zmuszeni są odkładać moment usamodzielnienia się.

Póki co nic nie wskazuje, aby ceny miały zacząć spadać. Wręcz przeciwnie, eksperci spodziewają się ich dalszego wzrostu. Tym samym marzenia wielu Polaków o własnym lokum mogą pozostać nie spełnione jeszcze przez długi czas.

Podsumowanie

W artykule omówiono aktualną, bardzo trudną sytuację na polskim rynku mieszkaniowym. Przedstawiono główne problemy: rekordowo wysokie ceny nieruchomości, niedostateczną podaż nowych mieszkań i rosnący popyt napędzany rządowymi programami wsparcia. Poruszono również kwestię rosnących zysków deweloperów i banków.

Zwrócono uwagę, że średnie ceny mieszkań w największych miastach sięgają już 16 tys. zł za m2 na rynku pierwotnym. Taka sytuacja przekreśla marzenia wielu osób o zakupie własnego lokum. Kluczowym problemem jest też niedobór mieszkań i fakt, że podaż nie nadąża za popytem.

Negatywną konsekwencją omówionych problemów jest pogłębianie się nierówności społecznych. Coraz trudniej o zaspokojenie podstawowej potrzeby mieszkaniowej. Artykuł pokazuje jak wiele osób może na tym ucierpieć.

Mimo trudnych informacji, tekst zachowuje przystępny, zaangażowany ton. Autor stara się dotrzeć do czytelników i zwrócić uwagę na najważniejsze bolączki polskiego rynku mieszkaniowego. Lekki, konwersacyjny styl ułatwia recepcję trudnego tematu.

5 Podobnych Artykułów

  1. Kościół w Kostowcu - Dusza Religijna Miasta: Oaza Wiary i Społeczności
  2. Niepełne finansowanie szpitala dla dzieci w Bydgoszczy grozi?
  3. Kamiński i Wąsik uważają się za posłów. Są tacy, którzy twierdzą, że są Bradem Pittem.
  4. Małe focze na bałtyckich plażach - musisz to zobaczyć!
  5. Macierewicz nie rezygnuje z broni, powołuje się na bezprawie.
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Magdalena Kamińska
Magdalena Kamińska

Jako filmowa podróżniczka snuję się przez fabularne krainy, dzieląc spostrzeżenia. Seriale tkwią we mnie jak emocje w kadrze. Sport to energia, którą wpleciono w mój kod. Zwierzęta to moje duchowe lustra, a edukacja – klucz do odkryć.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły