10 najciekawszych filmowych scen pościgów

thumbnail
author-image

Miłosz Duda

07.09.2023 | 10 min.

Niewiele jest rzeczy, które potrafią tak podnieść poziom adrenaliny i zapierać dech w piersiach jak dramatyczne sceny pościgów samochodowych. Kaskaderskie popisy za kierownicą, oszałamiające manewry wymijania i prędkości przekraczające wyobrażenia sprawiają, że serce bije mocniej. W historii kina powstało wiele niezapomnianych scen pościgów, które na zawsze zapisały się w pamięci widzów. Oto 10 najbardziej ekscytujących i wciągających pościgów w filmach fabularnych.

Poziom adrenaliny w scenach pościgów z serii Szybcy i wściekli

Niebezpieczny pościg ulicami Los Angeles

Jedną z najbardziej ekscytujących scen pościgu z całej serii jest ta z pierwszej części Szybkich i wściekłych z 2001 roku. Brian O'Conner (Paul Walker) ściga się z Dominikiem Toretto (Vin Diesel) swoimi potężnymi muscle carami ulicami Los Angeles. Pościg rozpoczyna się na nadmorskiej promenadzie, po czym przenosi się w głąb miasta. Kierowcy muszą radzić sobie z ruchem ulicznym, omijając pojazdy i przekraczając prędkość w zatłoczonych ulicach. Dodatkowy poziom niebezpieczeństwa zapewniają policyjne pościgi próbujące ich złapać. Dynamiczna jazda, efektowne zderzenia i groźba schwytania sprawiają, że scena trzyma w napięciu od początku do końca.

Pościg po lodzie w okolicach jeziora Bajkał

Jedna z najbardziej niesamowitych scen pościgu z całej serii pojawia się w filmie Szybcy i wściekli 8 z 2017 roku. Toretto, O’Conner i Roman (Tyrese Gibson) ścigają cyberterrorystkę Cipher (Charlize Theron) po zamarzniętym jeziorze Bajkał w Rosji. Jadące z zawrotną prędkością samochody ślizgają się i zderzają na lodzie, a kaskaderska jazda robi ogromne wrażenie. W pewnym momencie lód zaczyna pękać i cała akcja staje się jeszcze bardziej niebezpieczna. To jedna z najbardziej zapierających dech w piersiach scen pościgu w całej serii.

Pościg samochodami po wąskich uliczkach Rio de Janeiro

Rio de Janeiro jest areną szalonego pościgu w filmie Szybcy i wściekli 5 z 2011 roku. Toretto i O’Conner gonią przemytników narkotyków wśród stromych uliczek, wąskich zaułków i na plaży. Ciasne przestrzenie i ostra jazda w dół i w górę po krętych drogach sprawiają, że pościg jest niezwykle trudny i wymagający. Dodatkowo ekipa musi radzić sobie z intensywnym ruchem pieszych. Mijanie się samochodów na ciasnych ulicach i szalone manewry sprawiają, że scena zapiera dech w piersiach.

Niezapomniane sceny pościgów w filmach z Jasonem Bourne'em

Ucieczka przez dachy Paryża

Jason Bourne (Matt Damon) ucieka przed policją po dachach Paryża w jednej z najlepszych scen z całej serii filmów o Bournie. Biegnie przez wąskie kładki łączące dachy kamienic, skacze przez przepaście między budynkami i zjeżdża po rynnach w dół. Policjanci depczą mu po piętach, co dodaje scenie dramatyzmu. Bourne musi wykazać się zwinnością, refleksem i odwagą, by umknąć pościgowi w tym miejskim labiryncie. To jeden z najbardziej emocjonujących i oryginalnych pościgów w historii kina.

Pościg pieszy wśród tłumu ludzi w Indiach

W filmie Bourne Ultimatum z 2007 roku jest scena pościgu pieszego po targowisku w Indiach. Zbiegły z więzienia Bourne uciekając przed agentami CIA przeciska się przez tłum ludzi na zatłoczonym bazarze. Musi lawirować między straganami, ludźmi i zwierzętami, by zgubić pościg. Ścigający go agenci wykorzystują samochody, motocykle i nawet wielbłądy. Pościg wypełniony jest niezwykłą energią i daje wrażenie chaosu panującego na indyjskim targowisku. To jedna z najbardziej ekscytujących scen ucieczki w serii.

Pościg samochodowy po krętych drogach Grecji

Film Bourne tożsamość z 2002 roku zawiera emocjonujący pościg samochodowy po górskich drogach w Grecji. Bourne próbuje uciec przed policją, pędząc zawrotną prędkością po krętej, wyboistej drodze. Musi wykonywać niebezpieczne manewry, by nie spaść w przepaść. Policja depcze mu po piętach, co dodaje scenie adrenaliny. Mija on z niewielką prędkością jadące z naprzeciwka samochody, co sprawia wrażenie, że zderzenie jest nieuniknione. To jeden z najbardziej wciągających pościgów samochodowych w historii kina.

Wciągające sceny pościgów w serii o Jamesie Bondzie

Pościg z użyciem helikoptera nad dachami Stambułu

W filmie Skyfall z 2012 roku James Bond ściga zabójcę, który porwał M. Goni go helikopterem nad dachami Stambułu, zmuszając do ucieczki po wąskich kładkach i daszkach. Przestrzenny pościg z lotu ptaka dodaje scenie adrenaliny. W pewnym momencie Bond skacze z helikoptera na pociąg metra jadący w tunelu pod miastem. To niezwykle ekscytująca i dynamiczna scena łącząca pościg w powietrzu i na ziemi.

Pościg motorówkami po kanałach Wenecji

W filmie Moonraker z 1979 roku mamy jedną z najlepszych scen pościgu łodziami w historii Bondów. Agent 007 ściga się motorówką z przeciwnikami po wąskich kanałach Wenecji, robiąc oszałamiające uniki i zwroty w ciasnych przestrzeniach między budynkami. W pewnym momencie łódź Bonda wyskakuje na brzeg i sunie po placu przed kościołem św. Marka, powodując popłoch wśród przechodniów. To szalony pościg łączący wodę z lądem.

Pościg pociągiem metra w Londynie

No Time to Die z 2021 roku zawiera niesamowity pościg pociągami metra w Londynie. Bond goni złoczyńcę pędząc z ogromną prędkością po tunelach, omijając nadjeżdżające z naprzeciwka pociągi pasażerskie. Wykonuje niebezpieczne manewry, by zepchnąć pociąg przeciwnika z torów. Dodatkowy poziom emocji zapewnia fakt, że cała akcja rozgrywa się pod ziemią, co ogranicza pole manewru. To jeden z najbardziej elektryzujących pościgów w całej serii.

Zapierające dech w piersiach pościgi w serii Mission: Impossible

Pościg motocyklowy po wąskich uliczkach Marakeszu

Mission: Impossible – Rogue Nation z 2015 roku zawiera ekscytujący pościg Ethanem Huntem (Tom Cruise) na motorze po uliczkach Marakeszu. Uciekając przed zabójcami musi pędzić z zawrotną prędkością po ciasnych, krętych drogach miasta, robiąc niebezpieczne uniki i omijając przechodniów. Gwałtowne zwroty w wąskich przestrzeniach i jazda pod prąd sprawiają, że pościg zapiera dech w piersiach. To jedna z najlepszych motocyklowych scen pościgu w historii kina.

Pościg samolotem nad sawanną w Kenii

W filmie Mission: Impossible 2 z 2000 roku Ethan Hunt ściga przeciwnika lecąc za nim samolotem tuż nad ziemią. Przelatują nad sawanną w Kenii, muskając drzewa i wznosząc tumany kurzu. Niesamowite umiejętności pilotażu Hunta i jego przeciwnika sprawiają, że pościg wygląda niezwykle efektownie i groźnie. Muszą wykonywać brawurowe manewry w powietrzu, by uniknąć zderzenia. Dodaje to scenie ogromnej dawki adrenaliny.

Pościg łodziami motorowymi po Tamizie w Londynie

W najnowszej części Mission: Impossible – Dead Reckoning część 1 z 2023 roku jest zapierająca dech w piersiach scena pościgu łodziami motorowymi po Tamizie. Ethan Hunt ucieka przed wrogiem mknąc z ogromną prędkością między mostami i pod nimi. Wykonuje szalone manewry i akrobacje, by go zgubić. Łodzie pędzą obok statków i spacerowiczów na brzegu. To jeden z najlepszych pościgów wodnych w historii serii.

Niebezpieczne pościgi w serii Szybkich i wściekłych

Pościg samochodami terenowymi po dżungli amazońskiej

Szybcy i wściekli 8 z 2017 roku zawiera wciągającą scenę pościgu samochodami terenowymi po amazońskiej dżungli. Kierowcy muszą radzić sobie z błotem, korzeniami drzew i rwącymi strumieniami, pędząc z zawrotną prędkością między drzewami. Niebezpieczne skoki przez rozpadliny i omijanie wijących się pni dodają scenie adrenaliny. Walka z żywiołem dżungli sprawia, że jest to jeden z najbardziej ekscytujących pościgów terenowych w historii serii.

Pościg quadami po gorących piaskach Sahary

Szybcy i wściekli 5 z 2011 roku przynosi elektryzującą scenę pościgu quadami po pustyni Sahara. Brian i Roman ścigają się po wydmowym terenie, wzniecając tumany pustynnego pyłu. Jadące z zawrotną szybkością pojazdy wyskakują w powietrze na garbach wydm, dodając scenie adrenaliny. Bezkresna przestrzeń pustyni i walka z jej żywiołem sprawia, że jest to jeden z najbardziej ekscytujących pościgów z całej serii.

Pościg motorówkami po rzece Jamunie w Indiach

W filmie Szybcy i wściekli 7 z 2015 roku jest zapierająca dech w piersiach scena pościgu motorówkami po rwącej rzece Jamunie w Indiach. Brian i Roman ścigają cyberterrorystkę po niebezpiecznych wodach, omijając liczne przeszkody. Muszą radzić sobie z rwącym nurtem rzeki, unikając zderzeń ze skałami i brzegiem. Wykonują szalone skoki przez progi skalne. Walka z żywiołem rzeki czyni ten pościg jednym z najbardziej wciągających w całej serii.

Podsumowanie

Sceny pościgów samochodowych, motocyklowych i łodzi motorowych należą do najbardziej elektryzujących momentów w historii kina. Najlepsi reżyserzy i kaskaderzy dbają o to, by dostarczać widzom maksymalnej dawki adrenaliny. Filmy akcji takie jak seria Szybkich i wściekłych, o Jamesie Bondzie czy Mission Impossible mają w swojej filmografii wiele kultowych scen pościgów, które na trwałe zapisały się w pamięci fanów. Brawurowa, niebezpieczna jazda wymagająca niebywałych umiejętności kierowców, walka z żywiołem i policyjne pościgi sprawiają, że serce bije mocniej z emocji. Te sceny pokazują, do czego zdolni są ludzie, by stworzyć na ekranie niezapomniane widowisko.

Najczęściej zadawane pytania

Jaka jest najsłynniejsza scena pościgu w historii kina?

Do najsłynniejszych scen pościgu w historii kina należy pościg samochodowy Steve'a McQueena ulicami San Francisco w filmie "Bullitt" z 1968 roku. McQueen sam prowadził swój Mustanga GT 390, a realistyczna, niechlujna jazda i niesamowite umiejętności kierowcy do dziś robią ogromne wrażenie.

Który aktor sam jeździł w niebezpiecznych scenach pościgów?

Tom Cruise słynie z tego, że sam wykonuje wiele niebezpiecznych scen kaskaderskich bez dublera, w tym brawurowe pościgi samochodowe i motocyklowe w filmach z serii Mission: Impossible. Innymi aktorami jeżdżącymi w pościgach są m.in. Steve McQueen, Daniel Craig czy Vin Diesel.

Który reżyser najlepiej realizował sceny pościgów?

Mistrzem reżyserii scen pościgów samochodowych był William Friedkin, twórca kultowego "Francuskiego łącznika" z 1971 roku. Jego pościg ulicami Paryża uznawany jest za jeden z najlepszych w historii kina. Świetne sceny pościgów tworzyli też John Frankenheimer czy Peter Yates.

Jak kręcono niebezpieczne sceny pościgów kaskaderskich?

Przy realizacji widowiskowych scen pościgów wykorzystuje się specjalne platformy zamontowane na samochodach, umożliwiające filmowanie jazdy z różnych ujęć. Stosuje się też jazdę na tzw. dolly, czyli wózku jeżdżącym po szynach równolegle do pędzącego auta. Dużą rolę odgrywają też zdjęcia z helikoptera lub drona.

Dlaczego sceny pościgów tak angażują widzów?

Sceny pościgów angażują widzów poprzez ładunek adrenaliny, jaki niosą. Brawurowa, dynamiczna jazda bohaterów, ich walka z przeciwnikami i żywiołem, niebezpieczne manewry oraz groźba wypadku powodują, że serce bije mocniej i odczuwamy silne emocje. Uczestniczymy w tym widowisku z zaangażowaniem i podziwiamy umiejętności kierowców.

tagTagi
shareUdostępnij
author
Miłosz Duda

Jestem kinowym detektywem w labiryncie fabuł. Seriale to emocjonalne treningi, sport to mój rytm. Zwierzęta – towarzysze w ciszy, edukacja to moje źródło mocy, rozumianej jako film życia.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Polecane artykuły