10 najciekawszych filmowych scen pościgów

10 najciekawszych filmowych scen pościgów
Autor Miłosz Duda
Miłosz Duda07.09.2023 | 10 min.

Niewiele jest rzeczy, które potrafią tak podnieść poziom adrenaliny i zapierać dech w piersiach jak dramatyczne sceny pościgów samochodowych. Kaskaderskie popisy za kierownicą, oszałamiające manewry wymijania i prędkości przekraczające wyobrażenia sprawiają, że serce bije mocniej. W historii kina powstało wiele niezapomnianych scen pościgów, które na zawsze zapisały się w pamięci widzów. Oto 10 najbardziej ekscytujących i wciągających pościgów w filmach fabularnych.

Poziom adrenaliny w scenach pościgów z serii Szybcy i wściekli

Niebezpieczny pościg ulicami Los Angeles

Jedną z najbardziej ekscytujących scen pościgu z całej serii jest ta z pierwszej części Szybkich i wściekłych z 2001 roku. Brian O'Conner (Paul Walker) ściga się z Dominikiem Toretto (Vin Diesel) swoimi potężnymi muscle carami ulicami Los Angeles. Pościg rozpoczyna się na nadmorskiej promenadzie, po czym przenosi się w głąb miasta. Kierowcy muszą radzić sobie z ruchem ulicznym, omijając pojazdy i przekraczając prędkość w zatłoczonych ulicach. Dodatkowy poziom niebezpieczeństwa zapewniają policyjne pościgi próbujące ich złapać. Dynamiczna jazda, efektowne zderzenia i groźba schwytania sprawiają, że scena trzyma w napięciu od początku do końca.

Pościg po lodzie w okolicach jeziora Bajkał

Jedna z najbardziej niesamowitych scen pościgu z całej serii pojawia się w filmie Szybcy i wściekli 8 z 2017 roku. Toretto, O’Conner i Roman (Tyrese Gibson) ścigają cyberterrorystkę Cipher (Charlize Theron) po zamarzniętym jeziorze Bajkał w Rosji. Jadące z zawrotną prędkością samochody ślizgają się i zderzają na lodzie, a kaskaderska jazda robi ogromne wrażenie. W pewnym momencie lód zaczyna pękać i cała akcja staje się jeszcze bardziej niebezpieczna. To jedna z najbardziej zapierających dech w piersiach scen pościgu w całej serii.

Pościg samochodami po wąskich uliczkach Rio de Janeiro

Rio de Janeiro jest areną szalonego pościgu w filmie Szybcy i wściekli 5 z 2011 roku. Toretto i O’Conner gonią przemytników narkotyków wśród stromych uliczek, wąskich zaułków i na plaży. Ciasne przestrzenie i ostra jazda w dół i w górę po krętych drogach sprawiają, że pościg jest niezwykle trudny i wymagający. Dodatkowo ekipa musi radzić sobie z intensywnym ruchem pieszych. Mijanie się samochodów na ciasnych ulicach i szalone manewry sprawiają, że scena zapiera dech w piersiach.

Niezapomniane sceny pościgów w filmach z Jasonem Bourne'em

Ucieczka przez dachy Paryża

Jason Bourne (Matt Damon) ucieka przed policją po dachach Paryża w jednej z najlepszych scen z całej serii filmów o Bournie. Biegnie przez wąskie kładki łączące dachy kamienic, skacze przez przepaście między budynkami i zjeżdża po rynnach w dół. Policjanci depczą mu po piętach, co dodaje scenie dramatyzmu. Bourne musi wykazać się zwinnością, refleksem i odwagą, by umknąć pościgowi w tym miejskim labiryncie. To jeden z najbardziej emocjonujących i oryginalnych pościgów w historii kina.

Pościg pieszy wśród tłumu ludzi w Indiach

W filmie Bourne Ultimatum z 2007 roku jest scena pościgu pieszego po targowisku w Indiach. Zbiegły z więzienia Bourne uciekając przed agentami CIA przeciska się przez tłum ludzi na zatłoczonym bazarze. Musi lawirować między straganami, ludźmi i zwierzętami, by zgubić pościg. Ścigający go agenci wykorzystują samochody, motocykle i nawet wielbłądy. Pościg wypełniony jest niezwykłą energią i daje wrażenie chaosu panującego na indyjskim targowisku. To jedna z najbardziej ekscytujących scen ucieczki w serii.

Pościg samochodowy po krętych drogach Grecji

Film Bourne tożsamość z 2002 roku zawiera emocjonujący pościg samochodowy po górskich drogach w Grecji. Bourne próbuje uciec przed policją, pędząc zawrotną prędkością po krętej, wyboistej drodze. Musi wykonywać niebezpieczne manewry, by nie spaść w przepaść. Policja depcze mu po piętach, co dodaje scenie adrenaliny. Mija on z niewielką prędkością jadące z naprzeciwka samochody, co sprawia wrażenie, że zderzenie jest nieuniknione. To jeden z najbardziej wciągających pościgów samochodowych w historii kina.

Wciągające sceny pościgów w serii o Jamesie Bondzie

Pościg z użyciem helikoptera nad dachami Stambułu

W filmie Skyfall z 2012 roku James Bond ściga zabójcę, który porwał M. Goni go helikopterem nad dachami Stambułu, zmuszając do ucieczki po wąskich kładkach i daszkach. Przestrzenny pościg z lotu ptaka dodaje scenie adrenaliny. W pewnym momencie Bond skacze z helikoptera na pociąg metra jadący w tunelu pod miastem. To niezwykle ekscytująca i dynamiczna scena łącząca pościg w powietrzu i na ziemi.

Pościg motorówkami po kanałach Wenecji

W filmie Moonraker z 1979 roku mamy jedną z najlepszych scen pościgu łodziami w historii Bondów. Agent 007 ściga się motorówką z przeciwnikami po wąskich kanałach Wenecji, robiąc oszałamiające uniki i zwroty w ciasnych przestrzeniach między budynkami. W pewnym momencie łódź Bonda wyskakuje na brzeg i sunie po placu przed kościołem św. Marka, powodując popłoch wśród przechodniów. To szalony pościg łączący wodę z lądem.

Pościg pociągiem metra w Londynie

No Time to Die z 2021 roku zawiera niesamowity pościg pociągami metra w Londynie. Bond goni złoczyńcę pędząc z ogromną prędkością po tunelach, omijając nadjeżdżające z naprzeciwka pociągi pasażerskie. Wykonuje niebezpieczne manewry, by zepchnąć pociąg przeciwnika z torów. Dodatkowy poziom emocji zapewnia fakt, że cała akcja rozgrywa się pod ziemią, co ogranicza pole manewru. To jeden z najbardziej elektryzujących pościgów w całej serii.

Zapierające dech w piersiach pościgi w serii Mission: Impossible

10 najciekawszych filmowych scen pościgów

Pościg motocyklowy po wąskich uliczkach Marakeszu

Mission: Impossible – Rogue Nation z 2015 roku zawiera ekscytujący pościg Ethanem Huntem (Tom Cruise) na motorze po uliczkach Marakeszu. Uciekając przed zabójcami musi pędzić z zawrotną prędkością po ciasnych, krętych drogach miasta, robiąc niebezpieczne uniki i omijając przechodniów. Gwałtowne zwroty w wąskich przestrzeniach i jazda pod prąd sprawiają, że pościg zapiera dech w piersiach. To jedna z najlepszych motocyklowych scen pościgu w historii kina.

Pościg samolotem nad sawanną w Kenii

W filmie Mission: Impossible 2 z 2000 roku Ethan Hunt ściga przeciwnika lecąc za nim samolotem tuż nad ziemią. Przelatują nad sawanną w Kenii, muskając drzewa i wznosząc tumany kurzu. Niesamowite umiejętności pilotażu Hunta i jego przeciwnika sprawiają, że pościg wygląda niezwykle efektownie i groźnie. Muszą wykonywać brawurowe manewry w powietrzu, by uniknąć zderzenia. Dodaje to scenie ogromnej dawki adrenaliny.

Pościg łodziami motorowymi po Tamizie w Londynie

W najnowszej części Mission: Impossible – Dead Reckoning część 1 z 2023 roku jest zapierająca dech w piersiach scena pościgu łodziami motorowymi po Tamizie. Ethan Hunt ucieka przed wrogiem mknąc z ogromną prędkością między mostami i pod nimi. Wykonuje szalone manewry i akrobacje, by go zgubić. Łodzie pędzą obok statków i spacerowiczów na brzegu. To jeden z najlepszych pościgów wodnych w historii serii.

Niebezpieczne pościgi w serii Szybkich i wściekłych

Pościg samochodami terenowymi po dżungli amazońskiej

Szybcy i wściekli 8 z 2017 roku zawiera wciągającą scenę pościgu samochodami terenowymi po amazońskiej dżungli. Kierowcy muszą radzić sobie z błotem, korzeniami drzew i rwącymi strumieniami, pędząc z zawrotną prędkością między drzewami. Niebezpieczne skoki przez rozpadliny i omijanie wijących się pni dodają scenie adrenaliny. Walka z żywiołem dżungli sprawia, że jest to jeden z najbardziej ekscytujących pościgów terenowych w historii serii.

Pościg quadami po gorących piaskach Sahary

Szybcy i wściekli 5 z 2011 roku przynosi elektryzującą scenę pościgu quadami po pustyni Sahara. Brian i Roman ścigają się po wydmowym terenie, wzniecając tumany pustynnego pyłu. Jadące z zawrotną szybkością pojazdy wyskakują w powietrze na garbach wydm, dodając scenie adrenaliny. Bezkresna przestrzeń pustyni i walka z jej żywiołem sprawia, że jest to jeden z najbardziej ekscytujących pościgów z całej serii.

Pościg motorówkami po rzece Jamunie w Indiach

W filmie Szybcy i wściekli 7 z 2015 roku jest zapierająca dech w piersiach scena pościgu motorówkami po rwącej rzece Jamunie w Indiach. Brian i Roman ścigają cyberterrorystkę po niebezpiecznych wodach, omijając liczne przeszkody. Muszą radzić sobie z rwącym nurtem rzeki, unikając zderzeń ze skałami i brzegiem. Wykonują szalone skoki przez progi skalne. Walka z żywiołem rzeki czyni ten pościg jednym z najbardziej wciągających w całej serii.

Podsumowanie

Sceny pościgów samochodowych, motocyklowych i łodzi motorowych należą do najbardziej elektryzujących momentów w historii kina. Najlepsi reżyserzy i kaskaderzy dbają o to, by dostarczać widzom maksymalnej dawki adrenaliny. Filmy akcji takie jak seria Szybkich i wściekłych, o Jamesie Bondzie czy Mission Impossible mają w swojej filmografii wiele kultowych scen pościgów, które na trwałe zapisały się w pamięci fanów. Brawurowa, niebezpieczna jazda wymagająca niebywałych umiejętności kierowców, walka z żywiołem i policyjne pościgi sprawiają, że serce bije mocniej z emocji. Te sceny pokazują, do czego zdolni są ludzie, by stworzyć na ekranie niezapomniane widowisko.

Najczęściej zadawane pytania

Do najsłynniejszych scen pościgu w historii kina należy pościg samochodowy Steve'a McQueena ulicami San Francisco w filmie "Bullitt" z 1968 roku. McQueen sam prowadził swój Mustanga GT 390, a realistyczna, niechlujna jazda i niesamowite umiejętności kierowcy do dziś robią ogromne wrażenie.

Tom Cruise słynie z tego, że sam wykonuje wiele niebezpiecznych scen kaskaderskich bez dublera, w tym brawurowe pościgi samochodowe i motocyklowe w filmach z serii Mission: Impossible. Innymi aktorami jeżdżącymi w pościgach są m.in. Steve McQueen, Daniel Craig czy Vin Diesel.

Mistrzem reżyserii scen pościgów samochodowych był William Friedkin, twórca kultowego "Francuskiego łącznika" z 1971 roku. Jego pościg ulicami Paryża uznawany jest za jeden z najlepszych w historii kina. Świetne sceny pościgów tworzyli też John Frankenheimer czy Peter Yates.

Przy realizacji widowiskowych scen pościgów wykorzystuje się specjalne platformy zamontowane na samochodach, umożliwiające filmowanie jazdy z różnych ujęć. Stosuje się też jazdę na tzw. dolly, czyli wózku jeżdżącym po szynach równolegle do pędzącego auta. Dużą rolę odgrywają też zdjęcia z helikoptera lub drona.

Sceny pościgów angażują widzów poprzez ładunek adrenaliny, jaki niosą. Brawurowa, dynamiczna jazda bohaterów, ich walka z przeciwnikami i żywiołem, niebezpieczne manewry oraz groźba wypadku powodują, że serce bije mocniej i odczuwamy silne emocje. Uczestniczymy w tym widowisku z zaangażowaniem i podziwiamy umiejętności kierowców.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Kościół w Kostowcu - Dusza Religijna Miasta: Oaza Wiary i Społeczności
  2. Elon Musk stracił tytuł najbogatszego człowieka świata. Powód zaskakuje!
  3. Iga Świątek znakomicie rozpoczęła dla Polski finał turnieju United Cup
  4. Wirtualne influencerki opanowują rynek. Czego dowiesz się o nich?
  5. Budowa własnego panelu fotowoltaicznego - poradnik krok po kroku
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Miłosz Duda
Miłosz Duda

Jestem kinowym detektywem w labiryncie fabuł. Seriale to emocjonalne treningi, sport to mój rytm. Zwierzęta – towarzysze w ciszy, edukacja to moje źródło mocy, rozumianej jako film życia.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły