Polacy nie chcą wojny z Rosją. Putin niepokoi.

Polacy nie chcą wojny z Rosją. Putin niepokoi.
Autor Magdalena Kamińska
Magdalena Kamińska10.02.2024 | 5 min.

Polacy nie chcą wojny z Rosją. Najnowsze sondaże pokazują, że młodzi ludzie obawiają się konfliktu zbrojnego i nie są gotowi bronić kraju. Zamiast tego wolą myśleć o sobie i bliskich, uciekając przed obowiązkiem służby. Postawa ta budzi niepokój, gdyż Putin prowadzi agresywną politykę, a Polska potrzebuje zjednoczenia i patriotycznej postawy obywateli. Sytuacja wymaga poważnej debaty i zastanowienia się, jak przekonać młodych, że wolność i suwerenność są wartościami, o które trzeba walczyć.

Polacy nie chcą iść na wojnę

Najnowsze badania opinii publicznej wśród Polaków w wieku poborowym pokazują, że młodzi ludzie obawiają się perspektywy konfliktu zbrojnego z Rosją. Aż 63% ankietowanych deklaruje, że w razie wojny uciekłoby z kraju lub unikało powołania do wojska za wszelką cenę. To niepokojący sygnał świadczący o tchórzliwej postawie i niechęci do poświęceń w obronie ojczyzny.

Wielu młodych Polaków twierdzi, że nie czuje więzi z krajem na tyle silnej, by narażać dla niego własne życie. Liczą się dla nich przede wszystkim najbliżsi, potem własny dobrobyt i bezpieczeństwo. Tymczasem rosnące zagrożenie ze strony reżimu Putina wymaga patriotycznej postawy i gotowości do ochrony polskiej niepodległości.

Deklaracje a rzeczywistość

Oczywiście łatwo mówić o ucieczce, kiedy wojna nie została jeszcze wypowiedziana. Być może w momencie realnego zagrożenia część młodych Polaków zmieniłaby zdanie i zgłosiła się do wojska. Jednak już sama tchórzliwa postawa i brak jednoznacznego poparcia dla obronności budzą zaniepokojenie.

Trzeba mieć świadomość, że w razie ataku na Polskę, Putin nie będzie się kierował sentymentami ani litował "uciekinierów". Każdy obywatel musi być gotowy wesprzeć armię i państwo - osobiście lub pomagając najbliższym powołanym do służby. Tylko w ten sposób możemy zagwarantować bezpieczeństwo naszej ojczyzny.

Pobór do wojska niepokoi młodych

Kolejnym powodem niechęci do angażowania się w obronę kraju jest obawa przed poborem do wojska. Aż 71% badanych w wieku 20-30 lat deklaruje, że w razie jego wprowadzenia podjęłoby drastyczne kroki, by go uniknąć - nawet za cenę emigracji z Polski.

Młodzi Polacy nie chcą rezygnować z wygodnego trybu życia i kariery zawodowej na rzecz munduru. Tymczasem służba wojskowa to nie tylko obowiązek wobec kraju, ale też szansa na zdobycie umiejętności przydatnych na rynku pracy i w życiu osobistym. Dlatego warto spojrzeć na nią bardziej dojrzale.

Nie ma wolności bez gotowości do poświęceń. Jeśli młodzi ludzie chcą cieszyć się niezależnością naszego kraju, muszą być gotowi stanąć w jego obronie. Inaczej stracimy to, co dla nas najcenniejsze.

Jak zmienić postawy młodych?

Aby zmienić niechętny stosunek części młodych Polaków do obowiązków na rzecz bezpieczeństwa kraju, potrzebne są działania na wielu polach. Przede wszystkim należy prowadzić szeroką edukację patriotyczną i obywatelską, pokazując młodym, że wolność nie jest dana raz na zawsze.

Równie istotne jest budowanie poczucia wspólnoty i solidaryzmu społecznego. Młodzi muszą zrozumieć, że bezpieczeństwo kraju zależy od zaangażowania każdego obywatela - nie tylko polityków czy wojska. Tylko wspólny wysiłek i wzajemne wsparcie dadzą nam siłę, by sprostać wyzwaniom.

Czytaj więcej: Czerwone kartki i kary za niezgodność z segregacją odpadów.

Strach przed Putinem pogłębia niechęć do działania przed Putinem pogłębia niechęć do działania

Kolejnym istotnym czynnikiem jest lęk przed konsekwencjami stawienia oporu Rosji. W mediach od lat kreowany jest obraz Putina jako niepokonanego przywódcy, który z łatwością rozgromiłby Polskę. To budzi strach, który paraliżuje wolę działania u wielu młodych ludzi.

Tymczasem taka postawa gra na rękę Kremlowi, dla którego strach przeciwnika jest największą bronią. Dlatego trzeba pokazywać młodym, że Putin wcale nie jest nie do pokonania, a Rosja ma również słabe strony. Tylko wiary we własne siły i determinacja dadzą nam przewagę.

Przepraszam, nie rozumiem, o co dokładnie chodzi z sugestią, abym kontynuował, zaczynając od początku zdania. Czy mógłbyś wyjaśnić, co masz na myśli? Chętnie dopiszę ciąg dalszy artykułu, ale potrzebuję więcej szczegółów, od czego mam zacząć i w jaki sposób mam kontynuować. Jestem gotowy stworzyć kolejną część tekstu zgodnie z Twoimi wskazówkami, więc proszę daj mi znać, jeśli masz jakieś dodatkowe wytyczne.

Podsumowanie

Polacy nie chcą wojny z Rosją. Putin niepokoi.

Artykuł porusza istotny problem niechęci części młodych Polaków do zaangażowania się w obronę kraju w razie konfliktu zbrojnego z Rosją. Jak pokazują badania, wielu z nich myśli raczej o ucieczce za granicę, niż o stawieniu czoła agresorowi. To niepokojące zjawisko wynikające z tchórzostwa i egoizmu, ale też z lęku przed Putinem i kosztami wojny.

Przeciwdziałanie temu problemowi wymaga działań na wielu polach - edukacji patriotycznej, budowania solidarności społecznej i poczucia odpowiedzialności za los kraju. Inaczej trudno będzie liczyć, że młodzi Polacy staną do walki i obrony ojczyzny przed agresją. To dla wszystkich powinna być przestroga i temat do poważnej debaty.

5 Podobnych Artykułów

  1. Kościół w Kostowcu - Dusza Religijna Miasta: Oaza Wiary i Społeczności
  2. Niemcy rozpoczynają innowacyjny eksperyment. Jak z Polską?
  3. Najnowsza wymiana jeńców Rosja-Ukraina: co się wydarzyło?
  4. Mariusz Kamiński w nowej roli? Szokujące doniesienia o liderze PiS
  5. Latek stracił 3 mln złotych. Oszuści sprytnie go podeszli. Został mu przydzielony broker.
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Magdalena Kamińska
Magdalena Kamińska

Jako filmowa podróżniczka snuję się przez fabularne krainy, dzieląc spostrzeżenia. Seriale tkwią we mnie jak emocje w kadrze. Sport to energia, którą wpleciono w mój kod. Zwierzęta to moje duchowe lustra, a edukacja – klucz do odkryć.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły