Realizacja postanowień noworocznych bywa trudna, ponieważ często wyznaczamy sobie zbyt ambitne cele. Dlatego psycholożka radzi, by podchodzić do nich stopniowo, małymi krokami. Tylko wtedy jest szansa, że cele zostaną osiągnięte. Warto zacząć od drobnych rzeczy, które sprawiają przyjemność i stopniowo zwiększać wysiłek. Nie należy od razu rzucać się na głęboką wodę. Kluczowe jest też, by mieć cierpliwość, nie zniechęcać się niepowodzeniami i systematycznie dążyć do wyznaczonego celu.
Jak realizować postanowienia noworoczne
Nowy rok to dla wielu z nas czas postanowień i planów na zmianę swojego życia. Niestety, jak pokazują statystyki, tylko 1% osób jest w stanie konsekwentnie realizować swoje postanowienia noworoczne. Dlaczego tak się dzieje i jak to zmienić?
Przede wszystkim bardzo często wyznaczamy sobie zbyt ambitne, wręcz nierealistyczne cele. Chcemy schudnąć 10 kilogramów w miesiąc, przeczytać 50 książek albo zacząć codziennie biegać po 10 kilometrów. Tego typu postanowienia są skazane na porażkę i prowadzą jedynie do rozczarowania i rezygnacji.
Zacznij od drobnych kroków
Dlatego kluczem jest zaczynanie od małych, łatwych do osiągnięcia celów. Jeśli na przykład chcesz schudnąć, wyznacz sobie na początek utratę 2-3 kilogramów w ciągu miesiąca. Regularnie waż się i obserwuj postępy. Gdy zobaczysz pierwsze efekty, będzie Ci łatwiej kontynuować dietę i aktywność fizyczną. Podobnie w przypadku czytania - zamiast od razu 50 książek, zacznij od przeczytania jednej miesięcznie. Z czasem przyzwyczaisz się do nowego nawyku i będzie Ci łatwiej czytać więcej.
Ogólna zasada jest taka, żeby zaczynać od rzeczy prostych, które nie wymagają dużego wysiłku i są przyjemne. Wtedy z większym prawdopodobieństwem uda Ci się je zrealizować, a to z kolei zbuduje motywację do dalszego działania.
Nagradzaj się za postępy
Bardzo ważne w realizacji postanowień noworocznych jest także nagradzanie się za osiągane postępy. Jeśli udało Ci się schudnąć pierwszy kilogram czy przeczytać planowaną książkę - pogratuluj sobie. Możesz też przewidzieć dla siebie jakąś konkretną nagrodę za zrealizowanie danego celu - np. wyjście do ulubionej restauracji, zakup gadżetu elektronicznego czy wizytę w spa.
Dzięki temu mózg otrzymuje wzmocnienie, że dana aktywność jest korzystna, przynosi efekty i satysfakcję. To z kolei motywuje do kontynuowania działań zgodnych z postanowieniem noworocznym i utrzymywania nowo nabytych nawyków.
Najważniejsze jest to, żebyśmy zapytali siebie o to, co będzie nam sprawiało frajdę - radzi psycholożka Martyna Nowak.
Czytaj więcej: Dziennikarze 19.30 TVP zaskoczeni wydarzeniami. Co się stało?
Unikaj zbyt ambitnych planów
Kolejną kwestią jest unikanie nadmiernie ambitnych, wręcz nierealistycznych planów. Zamiast tego lepiej skupić się na 2-3 konkretnych celach, które faktycznie jesteśmy w stanie osiągnąć. Jak już wspomniałem wcześniej, zbyt wygórowane oczekiwania prowadzą tylko do rozczarowania i porzucenia postanowień.
Dobrze jest też podzielić dany cel na mniejsze etapy i koncentrować się na ich realizacji. Jeśli na przykład postanowiłeś przebiec maraton, to zamiast od razu biegać 42 kilometrów, zacznij od krótszych dystansów 5-10 km i stopniowo zwiększaj obciążenie treningowe.
Pozwoli Ci to osiągnąć sukces "małymi krokami" bez zniechęcania się zbyt dużym wysiłkiem. Twoje ciało i umysł będą miały czas, by przyzwyczaić się do nowej aktywności.
- Rozbij cel na mniejsze etapy.
- Skup się na 2-3 najważniejszych postanowieniach.
Szukaj przyjemności w działaniu
Psycholożka Martyna Nowak radzi, aby realizując postanowienia noworoczne, skupić się na tym, co sprawia nam przyjemność i frajdę. Jeśli na przykład chcesz więcej czytać, dobieraj książki ze swoich ulubionych gatunków literackich.
Zamiast zmuszać się do lektury klasyki, sięgnij po thrillery, romanse czy fantastykę - cokolwiek lubisz i co sprawia, że czytanie jest dla Ciebie przyjemnością. To samo dotyczy aktywności fizycznej - wybierz rodzaj ruchu, który sprawia Ci radość, a nie jest przykrym obowiązkiem. Tylko wtedy jest szansa, że uda Ci się wytrwać w postanowieniu i zbudować trwały, satysfakcjonujący nawyk.
➕ Znajdź przyjemność w realizacji celu | ➕ Dobierz aktywności, które lubisz |
➖ Unikaj zmuszania się do działania | ➖ Nie rób rzeczy, których nie cierpisz |
Bądź cierpliwy i wytrwały
Ostatnią kluczową kwestią jest cierpliwość i wytrwałość w realizacji postanowień noworocznych. Zmiana nawyków i osiągnięcie wymarzonych celów wymaga czasu i systematycznej pracy. Nie można oczekiwać spektakularnych rezultatów z dnia na dzień.
Dlatego nastaw się na stopniowe postępy i nie poddawaj się chwilowym niepowodzeniom. Jeśli na przykład zdarzy Ci się "złamać dietę" i zjeść niezdrową przekąskę albo przez tydzień nie udało Ci się zrealizować planu treningowego - nie traktuj tego jako porażki. Po prostu wróć do realizacji celu tak szybko, jak to możliwe bez obwiniania się.
Tylko cierpliwe, systematyczne działanie i pozytywne nastawienie dadzą efekty. Wytrwałość i konsekwencja są niezbędne w realizacji postanowień noworocznych - pamiętaj o tym na swojej drodze do wymarzonych zmian!
Podsumowanie
W moim artykule omówiłem kwestię realizacji postanowień noworocznych. Przytoczyłem badania, zgodnie z którymi tylko 1% osób jest w stanie dotrzymać takich postanowień. Dlaczego tak się dzieje i co zrobić, by to zmienić? Przede wszystkim trzeba wyznaczać sobie realistyczne cele, które będziemy w stanie osiągnąć. Nie można od razu rzucać się na głęboką wodę.
Bardzo ważne jest też dzielenie celów na mniejsze etapy i nagradzanie się za każdy postęp. To buduje motywację do dalszego działania. Warto również szukać przyjemności w realizacji postanowień i robić rzeczy, które sprawiają radość, a nie są przykrym obowiązkiem.
No i kluczowa sprawa - trzeba być cierpliwym i wytrwałym. Zmiany wymagają czasu, a drobne potknięcia są nieuniknione. Nie można się załamywać po pierwszym niepowodzeniu. Konsekwencja i systematyczność są najważniejsze dla osiągnięcia sukcesu.
Mam nadzieję, że moje wskazówki pomogą Wam zrealizować Wasze postanowienia noworoczne. Powodzenia!