Izrael lekceważy USA? Napięcia między sojusznikami narastają

Izrael lekceważy USA? Napięcia między sojusznikami narastają
Autor Miłosz Duda
Miłosz Duda03.05.2024 | 3 min.

Izraelsko-amerykańskie relacje przechodzą poważny kryzys. Administracja Bidena zapewnia, że wsparcie dla bezpieczeństwa Izraela jest niezachwiane. Jednak zakomunikowała też stanowczo, że nie zamierza angażować się w żaden izraelski atak na Iran. Czy Izrael całkowicie zlekceważył USA? Przyjrzymy się bliżej temu napięciu między dwoma historycznymi sojusznikami.

Amerykańskie zapewnienia wobec bezpieczeństwa Izraela

Relacje amerykańsko-izraelskie przez dziesięciolecia uznawano za jedne z najsilniejszych sojuszy na świecie. Stosunki USA-Izrael opierały się na wspólnych wartościach demokratycznych oraz partnerstwie militarnym i gospodarczym. Stany Zjednoczone niejednokrotnie zapewniały Izrael o swoim niezachwianym poparciu dla bezpieczeństwa tego państwa.

Podczas niedawnej wizyty Bidena w Izraelu, prezydent ponownie zadeklarował długotrwałe zaangażowanie USA w zapewnienie Izraelowi możliwości do obrony swojego terytorium. Stwierdził, że jeśli zajdzie taka potrzeba, militarne wsparcie dla Tel Awiwu stanowi niepodważalny priorytet w amerykańskiej polityce zagranicznej.

Deklaracje te wydają się jednak wchodzić w sprzeczność z innymi sygnałami płynącymi z Białego Domu. Trudny sojusz USA-Izrael przeżywa obecnie istotne napięcia, wynikające z rozbieżnych stanowisk wobec kluczowych kwestii regionalnych.

Jak wygląda obecnie amerykańsko-izraelski sojusz?

Niedawne wydarzenia wskazują na narastający kryzys w stosunkach amerykańsko-izraelskich. Pomimo oficjalnych zapewnień o przyjaźni, pojawiają się istotne rozbieżności dotyczące najważniejszych kwestii regionalnych. Oba kraje mają odmienny pogląd na kwestię irańskiego programu nuklearnego, sytuację w Palestynie czy procesy pokojowe na Bliskim Wschodzie.

Sprzeczności te rzutują na relacje dyplomatyczne i wojskowe między sojusznikami. Izraelskie władze zdają się kwestionować niezachwiane poparcie USA dla swojej polityki bezpieczeństwa. Z kolei Waszyngton coraz częściej krytykuje działania Tel Awiwu, szczególnie wobec Palestyńczyków.

 • Napięcia narastają w obliczu różnic zdań na kluczowe tematy bliskowschodnie.
 • Amerykanie i Izraelczycy przyjmują rozbieżne stanowiska wobec Iranu, Palestyny i procesów pokojowych.
 • Pogłębiający się kryzys dyplomatyczny stawia pod znakiem zapytania siłę więzów między historycznymi sojusznikami.

Czytaj więcej: PiS zaserwował polską wersję Przyjaciół? Skandal!

USA nie wesprą Izraela w ewentualnym starciu z Iranem

Zdjęcie Izrael lekceważy USA? Napięcia między sojusznikami narastają

Jedną z najbardziej palących kwestii spornych między USA i Izraelem jest irański program nuklearny. Podczas gdy USA i Palestyna opowiadają się za rozwiązaniem dyplomatycznym w tej sprawie, Izrael ostrzega, że w ostateczności będzie musiał rozważyć opcję militarną w celu uniemożliwienia Iranowi zdobycia broni atomowej.

Jednak administracja Bidena dawno już zaznaczyła, że w żadnym wypadku nie zaangażuje się w taki konflikt zbrojny. Waszyngton podkreśla, że stanowczo nie poprze jakiejkolwiek izraelskiej interwencji militarnej przeciwko Iranowi bez zgody społeczności międzynarodowej.

To jasny sygnał, że mimo sojuszniczych deklaracji, w tym konkretnym sporze Stany Zjednoczone nie staną po stronie Izraela. Nieuczestniczenie w takiej wojnie osłabiłoby pozycję Tel Awiwu i faktycznie pozostawiłoby Izrael samemu sobie w starciu z Teheranem.

 • Różnice zdań w kwestii irańskiego programu nuklearnego dzielą sojuszników.
 • Izrael rozważa opcję militarną, podczas gdy USA optują za rozwiązaniem dyplomatycznym.
 • Administracja Bidena stanowczo odmawia udziału w jakiejkolwiek wojnie z Iranem bez mandatu międzynarodowego.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Kościół w Kostowcu - Dusza Religijna Miasta: Oaza Wiary i Społeczności
 2. Niemcy rozpoczynają innowacyjny eksperyment. Jak z Polską?
 3. Najnowsza wymiana jeńców Rosja-Ukraina: co się wydarzyło?
 4. Niska frekwencja w wyborach samorządowych. Szokująca przyczyna od ekspertki
 5. Latek stracił 3 mln złotych. Oszuści sprytnie go podeszli. Został mu przydzielony broker.
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Miłosz Duda
Miłosz Duda

Jestem kinowym detektywem w labiryncie fabuł. Seriale to emocjonalne treningi, sport to mój rytm. Zwierzęta – towarzysze w ciszy, edukacja to moje źródło mocy, rozumianej jako film życia.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły