Elon Musk stracił tytuł najbogatszego człowieka świata. Powód zaskakuje!

Elon Musk stracił tytuł najbogatszego człowieka świata. Powód zaskakuje!
Autor Miłosz Duda
Miłosz Duda09.02.2024 | 5 min.

Elon Musk stracił tytuł najbogatszego człowieka świata na rzecz Bernarda Arnault, właściciela luksusowego imperium LVMH. To zaskakujące, bo Musk wydawał się nie do ruszenia na szczycie, jednak spadek akcji Tesli oraz straty na Twitterze pozbawiły go pozycji lidera. Przez lata Musk zyskiwał na wartości, rosły też jego ambicje biznesowe i plany podboju kosmosu. Jednak tym razem stało się inaczej niż zwykle - na czoło wysunął się ktoś nowy. Zobaczmy, jak do tego doszło i co sprawiło, że Musk utracił tytuł, który dzierżył od stycznia 2021 roku.

Elon Musk stracił tytuł najbogatszego człowieka świata

Elon Musk przestał być najbogatszym człowiekiem na świecie. Tytuł przejął od niego Bernard Arnault, właściciel luksusowego imperium LVMH. Jak do tego doszło? Kluczowe znaczenie miał spadek wartości akcji Tesli oraz straty Muska na przejęciu Twittera.

Musk nieprzerwanie zajmował pozycję lidera od stycznia 2021 roku. W tym czasie jego majątek rósł w zawrotnym tempie dzięki wzrostowi akcji Tesli. Jednak ostatnie miesiące przyniosły odwrócenie trendu.

Spadek akcji Tesli powodem utraty tytułu

Kluczowym czynnikiem okazał się spadek wartości akcji Tesli. W szczytowym momencie Musk był wart 212 mld dolarów, z czego aż 170 mld dolarów pochodziło z udziałów w Tesli. Jednak w 2022 roku akcje producenta samochodów elektrycznych mocno straciły na wartości, ciągnąc w dół majątek Muska.

Tesla mierzy się z rosnącą konkurencją ze strony firm takich jak Volkswagen, Hyundai czy chińskie Nio. Inwestorzy obawiają się, że dominacja Tesli dobiega końca. To odbiło się na wycenie spółki i portfelu Muska.

Fatalne konsekwencje przejęcia Twittera

Drugim czynnikiem, który pozbawił Muska tytułu najbogatszego, było przejęcie Twittera. Szef SpaceX wyłożył 44 mld dolarów na zakup platformy mediów społecznościowych. Jednak od razu pojawiły się komplikacje.

Wiele firm zrezygnowało z reklam na Twitterze, co uderzyło w przychody. Dodatkowo Musk musiał zainwestować miliardy dolarów we własne udziały, by sfinalizować transakcję. To tylko pogłębiło jego straty i przyczyniło się do utraty tytułu najbogatszego.

Bernard Arnault nowym liderem rankingu najbogatszych

Miejsce Muska zajął Bernard Arnault, prezes i dyrektor generalny luksusowego konglomeratu LVMH. To właściciel takich marek jak Louis Vuitton, Dior, Givenchy, Dom Pérignon, Bulgari czy Tiffany & Co. Jego majątek wyceniany jest na 186,7 mld dolarów.

Arnault zbudował imponujące imperium dóbr luksusowych i z powodzeniem powiększa je od dekad. Tymczasem majątek Muska opierał się głównie na akcjach Tesli, które okazały się zmienne.

73-letni Francuz konsekwentnie rozwijał LVMH od 1987 roku, kiedy to nabył producenta trunków Dior. Od tego czasu przeprowadził dziesiątki przejęć, budując portfel luksusowych marek wartych miliardy dolarów.

Trudny moment dla Muska

Dla Muska to trudny moment. Jeszcze w listopadzie 2021 roku był najbogatszym człowiekiem w historii z majątkiem wartym 340 mld dolarów. Jednak na przestrzeni roku jego fortuna stopniała o ponad połowę.

Co więcej, według Forbesa nie pierwszy już raz Musk traci tytuł najbogatszej osoby świata. Po raz pierwszy wyprzedził go założyciel Amazona Jeff Bezos na początku 2021 roku. Jednak po zaledwie kilku tygodniach Musk ponownie go wyprzedził i utrzymywał pozycję lidera przez prawie 2 lata.

Najwyższa wartość majątku Muska 340 mld USD
Spadek majątku od szczytu 50%
Wartość majątku Arnaulta 186,7 mld USD

Czytaj więcej: Ukraina otrzyma broń nieposiadającą jej jeszcze żadna inna armia świata

9 akcji Tesli i utrata miliardów

Warto też wspomnieć o pewnym ciekawym szczególe. Jak podały media, sporą rolę w osłabieniu pozycji Muska odegrał były perkusista heavymetalowego zespołu. Mężczyzna zainwestował kilkaset dolarów w 9 akcji Tesli jeszcze na początku jej działalności.

Kiedy w ubiegłym roku akcje gwałtownie straciły na wartości, perkusista sprzedał je, zyskując ponad 130 tys. dolarów. Z pozoru niewielka transakcja przyczyniła się jednak do dalszego osłabienia notowań Tesli oraz pogłębienia strat Muska.

Taka historia pokazuje, jak chwiejne bywają losy najbogatszych. Jeszcze w listopadzie Musk bił rekordy, a rok później stracił ponad 100 mld dolarów i tytuł najbogatszego. Pozostaje pytanie, czy uda mu się kiedykolwiek odzyskać pozycję lidera rankingu.

Musk nie najbogatszy po raz pierwszy

Elon Musk stracił tytuł najbogatszego człowieka świata. Powód zaskakuje!

Warto zauważyć, że nie jest to pierwszy raz, kiedy Musk traci tytuł najbogatszego człowieka świata. Już na początku 2021 roku na krótko zdetronizował go założyciel Amazona Jeff Bezos.

 • Potem Bezos znów wrócił na pozycję lidera na kilka tygodni.
 • Jednak już w marcu 2021 Musk ponownie przejął palmę pierwszeństwa i utrzymywał ją przez prawie 2 lata. Do czasu obecnej detronizacji przez Bernarda Arnaulta z LVMH.

  Dla Muska to bolesna lekcja, że droga na szczyt jest wyboista, a utrzymanie pozycji wymaga ciągłej, intensywnej pracy. Być może szef Tesli i SpaceX wyciągnie z tego wnioski na przyszłość. Póki co, musi pogodzić się z utratą tytułu najbogatszego na rzecz króla luksusowych marek.

  Podsumowanie

  Elon Musk przez długi czas nieprzerwanie zajmował pozycję najbogatszego człowieka świata. Jego majątek w najlepszym momencie sięgał nawet 340 miliardów dolarów, z czego większość pochodziła z udziałów w Tesli. Jednak ostatnie miesiące przyniosły załamanie notowań producenta samochodów elektrycznych, a także straty Muska przy przejmowaniu Twittera.

  Te czynniki sprawiły, że Elon Musk stracił tytuł najbogatszej osoby na świecie na rzecz Bernarda Arnaulta z luksusowego domu mody LVMH. To dla niego bolesna lekcja, choć może i tymczasowa. W przeszłości Musk już tracił pozycję lidera tylko po to, by po krótkim czasie na nią powrócić. Czy tak będzie i tym razem?

  5 Podobnych Artykułów:

  1. Kościół w Kostowcu - Dusza Religijna Miasta: Oaza Wiary i Społeczności
  2. Niemcy rozpoczynają innowacyjny eksperyment. Jak z Polską?
  3. Najnowsza wymiana jeńców Rosja-Ukraina: co się wydarzyło?
  4. Mariusz Kamiński w nowej roli? Szokujące doniesienia o liderze PiS
  5. Latek stracił 3 mln złotych. Oszuści sprytnie go podeszli. Został mu przydzielony broker.
  tagTagi
  shareUdostępnij
  Autor Miłosz Duda
  Miłosz Duda

  Jestem kinowym detektywem w labiryncie fabuł. Seriale to emocjonalne treningi, sport to mój rytm. Zwierzęta – towarzysze w ciszy, edukacja to moje źródło mocy, rozumianej jako film życia.

  Oceń artykuł
  rating-fill
  rating-fill
  rating-fill
  rating-fill
  rating-fill
  Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

  Komentarze (0)

  email
  email

  Polecane artykuły