Aktorzy w nietypowych dla siebie rolach

Aktorzy w nietypowych dla siebie rolach
Autor Magdalena Kamińska
Magdalena Kamińska11.09.2023 | 8 min.

Aktorzy często decydują się na role zupełnie inne od tych, z których są znani. Wyjście ze strefy komfortu i wcielenie się w postać odmienną od własnej osobowości, jest dla nich wyzwaniem aktorskim i szansą na pokazanie swojego talentu. Oto kilka przykładów aktorów w zaskakujących, nietypowych dla nich rolach.

Aktorzy komediowi w rolach dramatycznych

Aktorzy kojarzeni głównie z komediami, czasem decydują się na role dramatyczne, które ukazują ich talent w nowym świetle. Wymaga to od nich wyjścia poza strefę komfortu i zmierzenia się z postaciami wymagającymi głębi emocjonalnej.

Jim Carrey jako Truman w Truman Show

Jim Carrey znany jest z komediowych kreacji w filmach takich jak Ace Ventura: Psi detektyw czy Mask. W Truman Show wcielił się w postać Trumana Burbanka, mężczyzny, którego całe życie było nagrywane jako reality show bez jego wiedzy i zgody. Carrey pokazał niezwykłą wrażliwość aktorską, grając mężczyznę zmagającego się z odkryciem prawdy o swoim życiu.

Robin Williams jako dr Malcolm Sayer w Awakening

Komedowy talent Robina Williamsa był znany wszystkim. W filmie Awakening Robin wcielił się w rolę cichego neurologa dr. Malcolma Sayera, który budzi ze śpiączki pacjentów. Williams z niezwykłą subtelnością zagrał samotnego mężczyznę, który odnajduje sens życia, pomagając innym. Pokazał swoją wrażliwość i głębię emocjonalną w tej poruszającej roli.

Bill Murray jako Bob Harris w Tokio

Bill Murray kojarzony jest z lekkimi komediami. W Sofii Coppoli Tokio zagrał Boba Harrisa, gwiazdę filmu przeżywającą kryzys twórczy i małżeński podczas pobytu w Tokio. Murray z wyczuciem sportretował samotność i melancholijny nastrój swojej postaci, dając kreację pełną głębi i smutku.

Aktorzy akcji w kostiumowych dramatach

Aktorzy akcji często wybierają role historyczne lub kostiumowe, by pokazać swoje umiejętności w ambitnych produkcjach. Mimo iż są kojarzeni z filmami sensacyjnymi, świetnie odnajdują się w dramatycznych opowieściach osadzonych w realiach historycznych.

Russell Crowe jako Massimo w Gladiatorze

Russell Crowe wsławił się rolami w filmach akcji takich jak Virtuosity czy Romper Stomper. W historycznym dramacie Gladiator Ridleya Scotta zagrał tytułowego gladiatora Massima, rzymskiego generała zsyłanego na arenę. Crowe pokazał niezwykły talent aktorski w tej złożonej emocjonalnie roli.

Gerard Butler jako król Leonidas w 300

Gerard Butler znany był z dynamicznych ról w filmach akcji jak Attila czy Pogromcy wampirów. W superprodukcji 300 wcielił się w króla Spartan Leonidasa broniącego przesmyku termopilskiego przed Persami. Butler zagrał charyzmatycznego przywódcę i wojownika, dając swą kreacją świadectwo niezwykłej pasji aktorskiej.

Brad Pitt jako Achilles w Troi

Brad Pitt słynął z ról w filmach sensacyjnych jak Siedem czy Ocean's Eleven. W historycznym dramacie Troja zagrał Achillesa, greckiego wojownika biorącego udział w wojnie trojańskiej. Pitt wcielił się w mityczną postać z niebywałym talentem, charyzmą i zaangażowaniem aktorskim.

Aktorki w męskich rolach

Niektóre aktorki podejmują wyzwanie zagrania postaci płci przeciwnej. Wymaga to od nich niezwykłej transformacji aktorskiej i wczucia się w odmienną psychikę. Pokazują w ten sposób imponujący zakres swoich możliwości.

Charlize Theron jako Aileen Wuornos w Monster

Charlize Theron znana była z ról w filmach romantycznych i komediach. W Monster wcieliła się w postać seryjnej morderczyni Aileen Wuornos. Charlize zademonstrowała niezwykły talent aktorski, całkowicie przeistaczając się fizycznie i psychicznie w tę złożoną postać.

Hilary Swank jako Brandon Teena w Chłopczycy nie płaczą

Hilary Swank zagrała Brandona Teenę, transseksualistę z małego miasteczka brutalnie zamordowanego przez dwóch mężczyzn. Swank wczuła się w psychikę osoby nieakceptowanej przez otoczenie, dając poruszającą i pełną współczucia kreację.

Cate Blanchett jako Bob Dylan w I'm Not There

Cate Blanchett słynęła z kreowania kobiecych postaci. W I'm Not There zagrała legendarnego muzyka Boba Dylana w jednym z sześciu jego wcieleń. Blanchett w niezwykły sposób oddała charyzmę i manierę Dylana, wczuwając się w jego osobowość.

Aktorzy dramatyczni w komediach

Aktorzy znani z dramatycznych ról czasem decydują się na występ w komedii, pokazując zaskakujące poczucie humoru. Ich kreacje komediowe zazwyczaj zachwycają lekkością i dystansem do siebie.

Hugh Laurie jako dr House w Dr House

Hugh Laurie grał głównie w filmach kostiumowych. W serialu Dr House wcielił się w postać poczucia humoru, genialnego lecz skonfliktowanego doktora Gregory'ego House'a. Laurie zaskoczył widzów niezwykłym talentem komediowym i charyzmą.

Bryan Cranston jako Walter White w Breaking Bad

Bryan Cranston znany był z ról w serialach takich jak Malcolm w środku. W Breaking Bad zagrał chemika Waltera White’a produkującego narkotyki, dając złożoną kreację łączącą dramatyzm z czarnym humorem. Cranston zachwycił swoją uniwersalnością aktorską.

Michael C. Hall jako Dexter w Dexter

Michael C. Hall grał głównie w filmach dramatycznych. W serialu Dexter wcielił się w tytułowego seryjnego mordercę pracującego jako analityk kryminalny. Hall stworzył fascynującą kreację antybohatera o skomplikowanej osobowości i specyficznym poczuciu humoru.

Gwiazdy pop w aktorskich rolach

Gwiazdy muzyki pop czasem decydują się spróbować swoich sił w aktorstwie, wcielając się w odmienne od ich własnych osobowości postacie. Dla wielu z nich jest to ciekawe wyzwanie i udowodnienie swojej wszechstronności.

Lady Gaga jako Ally w Narodzinach gwiazdy

Lady Gaga znana jest z szokujących występów i teledysków. W Narodzinach gwiazdy Brada Bradleya Coopera wcieliła się w postać początkującej piosenkarki Ally. Gaga dała przejmującą kreację dziewczyny szukającej miłości i spełnienia artystycznego.

Justin Timberlake jako Sean Parker w The Social Network

Justin Timberlake to popularny piosenkarz pop. W The Social Network wcielił się w postać Seana Parkera, współzałożyciela Facebooka. Timberlake pokazał się jako utalentowany aktor komediowy, grając aroganckiego biznesmena z dystansem i humorem.

Jennifer Lopez jako Marisa Ventura w Pokojówka na Manhattanie

Jennifer Lopez jest znaną piosenkarką pop i aktorką. W Pokojówce na Manhattanie zagrała Marisę Venturę, pokojówkę udającą bogatą klientkę hotelu Plaza, by zdobyć miłość polityka. Lopez udowodniła swój talent komediowy w tej zabawnej, lekkiej roli.

Aktorzy w rolach historycznych

Wcielenie się w postać historyczną to dla aktora ogromne wyzwanie. Wymaga ono gruntownego przygotowania, by oddać charakter i osobowość konkretnej osoby. Role takie dają aktorom szansę zaprezentowania warsztatu.

Daniel Day-Lewis jako Abraham Lincoln w Lincoln

Daniel Day-Lewis znany jest z niezwykle wnikliwego przygotowywania się do ról. W Lincolnie Stevena Spielberga wcielił się w tytułowego prezydenta USA. Jego kreacja oddała charyzmę i mądrość tego wybitnego męża stanu z niebywałym realizmem.

Meryl Streep jako Margaret Thatcher w Żelazna dama

Meryl Streep uchodzi za jedną z najwybitniejszych aktorek w historii kina. W Żelaznej damie zagrała Margaret Thatcher, pierwszą kobietę-premiera Wielkiej Brytanii. Streep w niezwykły sposób oddała charakter, maniery i charyzmę Iron Lady.

Ben Kingsley jako Mahatma Gandhi w Gandhi

Ben Kingsley miał trudne zadanie wcielenia się w jedną z najważniejszych postaci XX wieku. W filmie Gandhi Richarda Attenborough kingsley zagrał tytułowego przywódcę ruchu niepodległościowego w Indiach. Jego kreacja oddała duchową moc i charyzmę Mahatmy Gandhiego.

Podsumowanie

Aktorzy często podejmują wyzwania zagrania ról kompletnie innych od tych, z których są znani. Decydują się na takie role, by rozwinąć swój talent, zaskoczyć widzów i zmierzyć się z czymś nowym. Wielu z nich udowadnia, że potrafią z powodzeniem wcielić się w postacie dramatyczne, historyczne czy nawet innej płci. Ich zdolność do transformacji aktorskiej bywa zadziwiająca i pokazuje ogromny potencjał drzemiący w aktorach kojarzonych z jednym emploi. Zmiana profesji daje im satysfakcję artystyczną i pozwala oderwać się od utartych schematów. Aktorzy ciężko pracują nad takimi rolami, by jak najpełniej oddać ich charakter. Dzięki temu widzowie mogą podziwiać ich talent w nowym wydaniu.

Najczęściej zadawane pytania

Aktorzy wybierają nietypowe role, by rozwinąć swój warsztat, sprawdzić się w czymś nowym i zaskoczyć widzów. Chcą odejść od skojarzeń z jednym typem ról i pokazać swoją uniwersalność.

Przygotowując się do nietypowych ról, aktorzy pracują nad psychologią i charakterem postaci, by jak najpełniej się z nią utożsamić. Często radykalnie zmieniają swój wygląd i sposób bycia, by wcielić się w daną osobę.

Do najbardziej zaskakujących należą role aktorów komediowych w filmach dramatycznych, aktorów akcji w kostiumowych dramach historycznych oraz aktorek grających męskie role.

Do bardzo udanych przykładów należą role Jima Carreya w Truman Show, Russella Crowe w Gladiatorze, Hilary Swank w Chłopczycy nie płaczą czy Daniela Day-Lewisa jako Abraham Lincoln.

Dla aktorów odgrywanie ról innych niż te, z którymi są kojarzeni, daje satysfakcję twórczą i pozwala wykorzystać ich potencjał. Pozwala im też zmienić wizerunek i uniknąć zaszufladkowania.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Kościół w Kostowcu - Dusza Religijna Miasta: Oaza Wiary i Społeczności
  2. Humanitarny i etyczny pushback - mit czy rzeczywistość?
  3. Umeblował wyobraźnię pokoleń. Prawnik Lesmian, poeta Brzechwa prywatnie bał się dzieci.
  4. Papież lepszy od polskiej wódki. Tak witali Jana Pawła II.
  5. Skuteczna konstrukcja naziemna pod panele fotowoltaiczne | Zbuduj własną elektrownię
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Magdalena Kamińska
Magdalena Kamińska

Jako filmowa podróżniczka snuję się przez fabularne krainy, dzieląc spostrzeżenia. Seriale tkwią we mnie jak emocje w kadrze. Sport to energia, którą wpleciono w mój kod. Zwierzęta to moje duchowe lustra, a edukacja – klucz do odkryć.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły