Aktorzy w nietypowych dla siebie rolach

Aktorzy w nietypowych dla siebie rolach
Autor Magdalena Kamińska
Magdalena Kamińska11.09.2023 | 8 min.

Aktorzy często decydują się na role zupełnie inne od tych, z których są znani. Wyjście ze strefy komfortu i wcielenie się w postać odmienną od własnej osobowości, jest dla nich wyzwaniem aktorskim i szansą na pokazanie swojego talentu. Oto kilka przykładów aktorów w zaskakujących, nietypowych dla nich rolach.

Aktorzy komediowi w rolach dramatycznych

Aktorzy kojarzeni głównie z komediami, czasem decydują się na role dramatyczne, które ukazują ich talent w nowym świetle. Wymaga to od nich wyjścia poza strefę komfortu i zmierzenia się z postaciami wymagającymi głębi emocjonalnej.

Jim Carrey jako Truman w Truman Show

Jim Carrey znany jest z komediowych kreacji w filmach takich jak Ace Ventura: Psi detektyw czy Mask. W Truman Show wcielił się w postać Trumana Burbanka, mężczyzny, którego całe życie było nagrywane jako reality show bez jego wiedzy i zgody. Carrey pokazał niezwykłą wrażliwość aktorską, grając mężczyznę zmagającego się z odkryciem prawdy o swoim życiu.

Robin Williams jako dr Malcolm Sayer w Awakening

Komedowy talent Robina Williamsa był znany wszystkim. W filmie Awakening Robin wcielił się w rolę cichego neurologa dr. Malcolma Sayera, który budzi ze śpiączki pacjentów. Williams z niezwykłą subtelnością zagrał samotnego mężczyznę, który odnajduje sens życia, pomagając innym. Pokazał swoją wrażliwość i głębię emocjonalną w tej poruszającej roli.

Bill Murray jako Bob Harris w Tokio

Bill Murray kojarzony jest z lekkimi komediami. W Sofii Coppoli Tokio zagrał Boba Harrisa, gwiazdę filmu przeżywającą kryzys twórczy i małżeński podczas pobytu w Tokio. Murray z wyczuciem sportretował samotność i melancholijny nastrój swojej postaci, dając kreację pełną głębi i smutku.

Aktorzy akcji w kostiumowych dramatach

Aktorzy akcji często wybierają role historyczne lub kostiumowe, by pokazać swoje umiejętności w ambitnych produkcjach. Mimo iż są kojarzeni z filmami sensacyjnymi, świetnie odnajdują się w dramatycznych opowieściach osadzonych w realiach historycznych.

Russell Crowe jako Massimo w Gladiatorze

Russell Crowe wsławił się rolami w filmach akcji takich jak Virtuosity czy Romper Stomper. W historycznym dramacie Gladiator Ridleya Scotta zagrał tytułowego gladiatora Massima, rzymskiego generała zsyłanego na arenę. Crowe pokazał niezwykły talent aktorski w tej złożonej emocjonalnie roli.

Gerard Butler jako król Leonidas w 300

Gerard Butler znany był z dynamicznych ról w filmach akcji jak Attila czy Pogromcy wampirów. W superprodukcji 300 wcielił się w króla Spartan Leonidasa broniącego przesmyku termopilskiego przed Persami. Butler zagrał charyzmatycznego przywódcę i wojownika, dając swą kreacją świadectwo niezwykłej pasji aktorskiej.

Brad Pitt jako Achilles w Troi

Brad Pitt słynął z ról w filmach sensacyjnych jak Siedem czy Ocean's Eleven. W historycznym dramacie Troja zagrał Achillesa, greckiego wojownika biorącego udział w wojnie trojańskiej. Pitt wcielił się w mityczną postać z niebywałym talentem, charyzmą i zaangażowaniem aktorskim.

Aktorki w męskich rolach

Niektóre aktorki podejmują wyzwanie zagrania postaci płci przeciwnej. Wymaga to od nich niezwykłej transformacji aktorskiej i wczucia się w odmienną psychikę. Pokazują w ten sposób imponujący zakres swoich możliwości.

Charlize Theron jako Aileen Wuornos w Monster

Charlize Theron znana była z ról w filmach romantycznych i komediach. W Monster wcieliła się w postać seryjnej morderczyni Aileen Wuornos. Charlize zademonstrowała niezwykły talent aktorski, całkowicie przeistaczając się fizycznie i psychicznie w tę złożoną postać.

Hilary Swank jako Brandon Teena w Chłopczycy nie płaczą

Hilary Swank zagrała Brandona Teenę, transseksualistę z małego miasteczka brutalnie zamordowanego przez dwóch mężczyzn. Swank wczuła się w psychikę osoby nieakceptowanej przez otoczenie, dając poruszającą i pełną współczucia kreację.

Cate Blanchett jako Bob Dylan w I'm Not There

Cate Blanchett słynęła z kreowania kobiecych postaci. W I'm Not There zagrała legendarnego muzyka Boba Dylana w jednym z sześciu jego wcieleń. Blanchett w niezwykły sposób oddała charyzmę i manierę Dylana, wczuwając się w jego osobowość.

Aktorzy dramatyczni w komediach

Aktorzy w nietypowych dla siebie rolach

Aktorzy znani z dramatycznych ról czasem decydują się na występ w komedii, pokazując zaskakujące poczucie humoru. Ich kreacje komediowe zazwyczaj zachwycają lekkością i dystansem do siebie.

Hugh Laurie jako dr House w Dr House

Hugh Laurie grał głównie w filmach kostiumowych. W serialu Dr House wcielił się w postać poczucia humoru, genialnego lecz skonfliktowanego doktora Gregory'ego House'a. Laurie zaskoczył widzów niezwykłym talentem komediowym i charyzmą.

Bryan Cranston jako Walter White w Breaking Bad

Bryan Cranston znany był z ról w serialach takich jak Malcolm w środku. W Breaking Bad zagrał chemika Waltera White’a produkującego narkotyki, dając złożoną kreację łączącą dramatyzm z czarnym humorem. Cranston zachwycił swoją uniwersalnością aktorską.

Michael C. Hall jako Dexter w Dexter

Michael C. Hall grał głównie w filmach dramatycznych. W serialu Dexter wcielił się w tytułowego seryjnego mordercę pracującego jako analityk kryminalny. Hall stworzył fascynującą kreację antybohatera o skomplikowanej osobowości i specyficznym poczuciu humoru.

Gwiazdy pop w aktorskich rolach

Gwiazdy muzyki pop czasem decydują się spróbować swoich sił w aktorstwie, wcielając się w odmienne od ich własnych osobowości postacie. Dla wielu z nich jest to ciekawe wyzwanie i udowodnienie swojej wszechstronności.

Lady Gaga jako Ally w Narodzinach gwiazdy

Lady Gaga znana jest z szokujących występów i teledysków. W Narodzinach gwiazdy Brada Bradleya Coopera wcieliła się w postać początkującej piosenkarki Ally. Gaga dała przejmującą kreację dziewczyny szukającej miłości i spełnienia artystycznego.

Justin Timberlake jako Sean Parker w The Social Network

Justin Timberlake to popularny piosenkarz pop. W The Social Network wcielił się w postać Seana Parkera, współzałożyciela Facebooka. Timberlake pokazał się jako utalentowany aktor komediowy, grając aroganckiego biznesmena z dystansem i humorem.

Jennifer Lopez jako Marisa Ventura w Pokojówka na Manhattanie

Jennifer Lopez jest znaną piosenkarką pop i aktorką. W Pokojówce na Manhattanie zagrała Marisę Venturę, pokojówkę udającą bogatą klientkę hotelu Plaza, by zdobyć miłość polityka. Lopez udowodniła swój talent komediowy w tej zabawnej, lekkiej roli.

Aktorzy w rolach historycznych

Wcielenie się w postać historyczną to dla aktora ogromne wyzwanie. Wymaga ono gruntownego przygotowania, by oddać charakter i osobowość konkretnej osoby. Role takie dają aktorom szansę zaprezentowania warsztatu.

Daniel Day-Lewis jako Abraham Lincoln w Lincoln

Daniel Day-Lewis znany jest z niezwykle wnikliwego przygotowywania się do ról. W Lincolnie Stevena Spielberga wcielił się w tytułowego prezydenta USA. Jego kreacja oddała charyzmę i mądrość tego wybitnego męża stanu z niebywałym realizmem.

Meryl Streep jako Margaret Thatcher w Żelazna dama

Meryl Streep uchodzi za jedną z najwybitniejszych aktorek w historii kina. W Żelaznej damie zagrała Margaret Thatcher, pierwszą kobietę-premiera Wielkiej Brytanii. Streep w niezwykły sposób oddała charakter, maniery i charyzmę Iron Lady.

Ben Kingsley jako Mahatma Gandhi w Gandhi

Ben Kingsley miał trudne zadanie wcielenia się w jedną z najważniejszych postaci XX wieku. W filmie Gandhi Richarda Attenborough kingsley zagrał tytułowego przywódcę ruchu niepodległościowego w Indiach. Jego kreacja oddała duchową moc i charyzmę Mahatmy Gandhiego.

Podsumowanie

Aktorzy często podejmują wyzwania zagrania ról kompletnie innych od tych, z których są znani. Decydują się na takie role, by rozwinąć swój talent, zaskoczyć widzów i zmierzyć się z czymś nowym. Wielu z nich udowadnia, że potrafią z powodzeniem wcielić się w postacie dramatyczne, historyczne czy nawet innej płci. Ich zdolność do transformacji aktorskiej bywa zadziwiająca i pokazuje ogromny potencjał drzemiący w aktorach kojarzonych z jednym emploi. Zmiana profesji daje im satysfakcję artystyczną i pozwala oderwać się od utartych schematów. Aktorzy ciężko pracują nad takimi rolami, by jak najpełniej oddać ich charakter. Dzięki temu widzowie mogą podziwiać ich talent w nowym wydaniu.

Najczęstsze pytania

Aktorzy wybierają nietypowe role, by rozwinąć swój warsztat, sprawdzić się w czymś nowym i zaskoczyć widzów. Chcą odejść od skojarzeń z jednym typem ról i pokazać swoją uniwersalność.

Przygotowując się do nietypowych ról, aktorzy pracują nad psychologią i charakterem postaci, by jak najpełniej się z nią utożsamić. Często radykalnie zmieniają swój wygląd i sposób bycia, by wcielić się w daną osobę.

Do najbardziej zaskakujących należą role aktorów komediowych w filmach dramatycznych, aktorów akcji w kostiumowych dramach historycznych oraz aktorek grających męskie role.

Do bardzo udanych przykładów należą role Jima Carreya w Truman Show, Russella Crowe w Gladiatorze, Hilary Swank w Chłopczycy nie płaczą czy Daniela Day-Lewisa jako Abraham Lincoln.

Dla aktorów odgrywanie ról innych niż te, z którymi są kojarzeni, daje satysfakcję twórczą i pozwala wykorzystać ich potencjał. Pozwala im też zmienić wizerunek i uniknąć zaszufladkowania.

5 Podobnych Artykułów

  1. Kościół w Kostowcu - Dusza Religijna Miasta: Oaza Wiary i Społeczności
  2. Międzynarodowy Dzień Pizzy: 50 różnych smaków w Łodzi
  3. Jerzy owsiak: polityka a służba zdrowia - co warto wiedzieć
  4. Mariusz Kamiński w nowej roli? Szokujące doniesienia o liderze PiS
  5. Sezon zakupów prezentów u progu! Porównaj ceny i zaoszczędź.
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Magdalena Kamińska
Magdalena Kamińska

Jako filmowa podróżniczka snuję się przez fabularne krainy, dzieląc spostrzeżenia. Seriale tkwią we mnie jak emocje w kadrze. Sport to energia, którą wpleciono w mój kod. Zwierzęta to moje duchowe lustra, a edukacja – klucz do odkryć.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły