Widzew. Razem Tworzymy Siłę - dla kibiców piłki nożnej. Recenzja serialu 2023

Widzew. Razem Tworzymy Siłę - dla kibiców piłki nożnej. Recenzja serialu 2023
Autor Amadeusz Wiśniewski
Amadeusz Wiśniewski29.09.2023 | 9 min.

Widzew Łódź to bez wątpienia jeden z najbardziej utytułowanych i rozpoznawalnych klubów piłkarskich w Polsce. Dla wielu kibiców słynne "Czerwone Koszule" są uosobieniem wspaniałej historii, wielkich sukcesów i prawdziwie piłkarskich emocji. W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze fakty z barwnej, sięgającej lat 30. XX wieku historii tego wyjątkowego klubu.

Fabuła i główni bohaterowie Widzewa

Geneza powstania klubu

Klub Sportowy Widzew Łódź powstał w 1910 roku z połączenia dwóch mniejszych łódzkich klubów - Turyści Łódź i Sokoły Łódź. Pierwsze lata działalności nowej drużyny nie zapowiadały jeszcze wielkiej przyszłości - Widzew raczej bez większych sukcesów uczestniczył w miejskich i regionalnych rozgrywkach. Sytuacja zaczęła się zmieniać w latach 30., kiedy klub awansował do ligi okręgowej, a w 1938 roku po raz pierwszy uzyskał promocję do ekstraklasy. Niestety wybuch II wojny światowej uniemożliwił debiut Widzewa na najwyższym szczeblu rozgrywek. Mimo trudnego wojennego okresu klub przetrwał i już w 1945 roku wznowił regularną działalność sportową.

Najważniejsi piłkarze w historii

Wielką erą Widzewa były lata 70. i 80. XX wieku, kiedy klub sięgnął po największe trofea w swojej historii, zdobywając m.in. mistrzostwo i Puchar Polski oraz docierając do finału Pucharu Zdobywców Pucharów. Wielkimi gwiazdami tamtego złotego okresu byli m.in. bramkostrzelny napastnik Janusz Kupcewicz, późniejszy trener Włodzimierz Smolarek czy rewelacyjny pomocnik Zbigniew Boniek, który stawiał w Widzewie pierwsze kroki przed wielką karierą w Europie. Nie sposób nie wspomnieć także o Marku Koniarku, Fenomenie, Leszku Balce czy Włodzimierzu Ciołku - każdy z nich na stałe zapisał się w historii klubu.

Trenerzy, którzy odcisnęli piętno

Wielki wkład w największe osiągnięcia Widzewa mieli także trenerzy. Najbardziej utytułowanym był Franciszek Smuda, który poprowadził zespół do jedynego w historii klubu mistrzostwa Polski oraz do finału Pucharu Zdobywców Pucharów. Docenić trzeba także rolę Józefa Zwierzyny i Jerzego Jastrzębowskiego. Ten pierwszy wprowadził Widzew do ekstraklasy w 1954 roku i zdobył pierwszy puchar dla klubu, ten drugi zaś przez lata z powodzeniem łączył role trenera i prezesa.

Największe sukcesy Widzewa na arenie krajowej

Mistrzostwa i Puchary Polski

Największym osiągnięciem Widzewa w rozgrywkach krajowych pozostaje mistrzostwo Polski wywalczone w sezonie 1980/1981 pod wodzą Franciszka Smudy. Był to jedyny tytuł mistrzowski w ponad 100-letniej historii klubu. Poza tym Widzew czterokrotnie sięgał po Puchar Polski - w 1958, 1975, 1980 oraz 1984 roku. Dodatkowo czterokrotnie docierał do finału tych prestiżowych rozgrywek, przegrywając decydujące mecze. Łącznie więc "Czerwone Koszule" 8 razy grały w finale Pucharu Polski.

Niezapomniane mecze derbowe z ŁKS

Emocji w lidze nigdy Widzewowi nie brakowało, zwłaszcza w pojedynkach z lokalnym rywalem - ŁKS Łódź. Mecze derbowe tych dwóch klubów zawsze elektryzowały kibiców i dostarczały wspaniałych piłkarskich wrażeń. Któż nie pamięta historycznego, pierwszego po II wojnie światowej derbowego pojedynku w 1946 roku, zakończonego zwycięstwem Widzewa 5:2? A co powiedzieć o pucharowym ćwierćfinale z 1971 roku, gdy Widzew wygrał aż 9:1?! Te i wiele innych momentów na zawsze zapisały się w pamięci fanów obu drużyn.

Walka o utrzymanie po spadku z ekstraklasy

W ostatnich latach Widzew boryka się z kłopotami organizacyjnymi i finansowymi, które doprowadziły do spadku klubu do niższych lig. W sezonie 2018/2019 Widzew po raz pierwszy w swojej historii spadł do II ligi, co było ogromnym ciosem dla kibiców. Jednak zespół zdołał się pozbierać i po zaledwie roku awansował z powrotem do I ligi. Walka o ekstraklasę trwa nadal, ale wielu ekspertów upatruje w Widzewie faworyta do awansu w najbliższych sezonach.

Europejskie podboje Widzewa w latach 70. i 80.

Puchar UEFA i finał Pucharu Zdobywców Pucharów

Największą europejską przygodą w historii Widzewa była trwająca 4 sezony przygoda w Pucharze UEFA w latach 1976-1980. Dwukrotnie udało się dotrzeć do ćwierćfinału tych prestiżowych rozgrywek, eliminując po drodze takie zespoły jak FC Köln, Ipswich Town czy AC Milan. Jeszcze większym osiągnięciem był historyczny awans do finału Pucharu Zdobywców Pucharów w sezonie 1980/1981. Widzew musiał uznać wyższość FC Barcelona, ale i tak na zawsze zapisał się w europejskich kronikach.

Niezapomniani rywale z Europy Zachodniej

W swoich występach w Europie Widzew mierzył się z wieloma legendarnymi drużynami z najsilniejszych lig Starego Kontynentu. Kibice z pewnością na zawsze zapamiętają emocjonujące pojedynki z Juventusem, Manchesterem City, Borussią Moenchengladbach, Feyenoordem czy wspomnianym AC Milan. Każdy mecz z tymi potężnymi rywalami, choć nie zawsze kończył się sukcesem Widzewa, na długo pozostawał w pamięci kibiców.

Słynne zwycięstwa na wyjeździe

Warto podkreślić, że w europejskich pucharach Widzew potrafił sprawiać niespodzianki także na trudnych wyjazdowych boiskach. Kibice z pewnością pamiętają wygraną 1:0 z Juventusem w Turynie w 1977 roku czy zwycięstwo 3:2 nad Feyenoordem w Rotterdamie rok później. Tego typu wyniki utwierdzały opinię o Widzewie jako drużynie groźnej i nieprzewidywalnej także poza granicami Polski.

Kibice i ich rola w historii klubu

Widzew. Razem Tworzymy Siłę - dla kibiców piłki nożnej. Recenzja serialu 2023

Najzagorzalsi fani na trybunach

Historia Widzewa nierozerwalnie wiąże się z barwną społecznością oddanych kibiców zgromadzonych na trybunach stadionu przy al. Piłsudskiego. Słynna Trybuna Wschodnia od lat gromadzi najbardziej zagorzałych fanów, którzy nieustannie wspierają drużynę i stanowią 12. zawodnika. Do najsłynniejszych grup kibicowskich zaliczyć można Stowarzyszenie Kibiców Widzewa Łódź, Red Fans czy Wielką Rodzinę Wschodnią. Ich oprawy i doping napędzają zespół do walki.

Oprawy meczowe i pieśni

Kibice Widzewa słyną ze spektakularnych opraw meczowych, które potrafią zachwycić całą piłkarską Polskę. Wielkie sektorówki, różnokolorowe flagi, race, petardy - fanatyczni kibice zawsze dbają o niezapomnianą atmosferę i wizualną ucztę na trybunach. Towarzyszą temu oczywiście charakterystyczne przyśpiewki i pieśni klubowe, które rozbrzmiewają na całym obiekcie i motywują piłkarzy do walki.

Wsparcie kibiców w trudnych chwilach

Kibice Widzewa udowodnili także, że potrafią wspierać klub także w najtrudniejszych chwilach. Gdy kilka lat temu Widzew spadł do niższych lig, sympatycy nie odwrócili się od ukochanej drużyny. Dalej tłumnie zapełniali trybuny, wspierali zespół i wierzyli w powrót na szczyt. Ta wierność i oddanie sprawiają, że kibice na zawsze wpisali się w historię klubu.

Widzew dzisiaj - walka o powrót do ekstraklasy

Ambitne cele nowych właścicieli

Obecnie Widzew przechodzi trudny okres po spadku z ekstraklasy i związanych z tym problemów organizacyjnych. Jednak nowi właściciele: Tomasz Stamirowski i Mateusz Dróżdż deklarują ambitne plany odbudowy potęgi klubu i powrotu do elity. Zespół został odmłodzony, postawiono na młodych, utalentowanych piłkarzy. Cel na najbliższe sezony to awans do ekstraklasy i walka o europejskie puchary w perspektywie kilku lat.

Szanse na awans w najbliższych latach

Widzew aktualnie występuje na zapleczu ekstraklasy i jest jednym z faworytów do awansu. Wzmocnienia kadrowe oraz trener Janusz Niedźwiedź dają nadzieję, że już w tym sezonie uda się wywalczyć upragniony powrót do elity. Kluczowe będzie zapewnienie stabilności organizacyjnej i budowa silnej, zgrannej drużyny. Przy głośnym dopingu kibiców jest to jak najbardziej realne.

Czy kibice doczekają powrotu na szczyt?

Kibice Widzewa z utęsknieniem wyczekują powrotu do czasów świetności sprzed kilkudziesięciu lat. Marzą o nowych sukcesach, grze w europejskich pucharach i zwycięstwach nad największymi polskimi rywalami. Drużyna ma ogromny dług wdzięczności wobec wiernych fanów. Wszyscy w Widzewie wierzą, że w najbliższych latach uda się spełnić marzenia kibiców i Widzew znów będzie liczącą się potęgą polskiej piłki.

Widzew - więcej niż klub, legenda polskiej piłki

Miejsce w historii polskiej piłki nożnej

Podsumowując, Widzew na stałe zapisał się w ponad 100-letniej historii polskiej piłki nożnej. Jako jeden z niewielu klubów spoza Warszawy i Krakowa sięgnął po mistrzostwo kraju. Na arenie międzynarodowej jako pierwszy dotarł do europejsk

Podsumowanie

Historia Widzewa Łódź to ponad 100 lat tradycji, wielkich sukcesów i niezapomnianych chwil na krajowych i europejskich boiskach. Rozpoznawalny na całym świecie czerwony mundur, fanatyczni kibice i legendarni piłkarze - to wszystko sprawia, że klub z Łodzi na zawsze wpisał się do annałów polskiej piłki nożnej. Choć ostatnie lata nie były łatwe, Widzew wciąż ma ogromny potencjał, by marzyć o powrocie na szczyt i dostarczać kolejne powody do dumy swoim oddanym sympatykom.

Najczęstsze pytania

Największymi sukcesami w historii Widzewa są mistrzostwo Polski (1981), 4 zdobyte Puchary Polski (1958, 1975, 1980, 1984) oraz historyczny awans do finału Pucharu Zdobywców Pucharów w 1981 roku.

Za największą legendę Widzewa uchodzi Zbigniew Boniek, który stawiał tu pierwsze kroki, zanim osiągnął światową sławę. Wielkimi postaciami historii klubu są też m.in. Włodzimierz Smolarek, Janusz Kupcewicz czy Marek Koniarek.

Po kilku latach gry w niższych ligach, obecnie Widzew występuje w I lidze (2. poziom rozgrywek) i walczy o powrót do ekstraklasy.

Stadion Widzewa może pomieścić 18 tys. widzów. W przeszłości, po rozbudowie, mieścił nawet 33 tys. kibiców.

Klub został założony w 1910 roku z połączenia dwóch mniejszych łódzkich zespołów - Turyści Łódź i Sokoły Łódź.

5 Podobnych Artykułów

  1. Kościół w Kostowcu - Dusza Religijna Miasta: Oaza Wiary i Społeczności
  2. Międzynarodowy Dzień Pizzy: 50 różnych smaków w Łodzi
  3. Jerzy owsiak: polityka a służba zdrowia - co warto wiedzieć
  4. Mariusz Kamiński w nowej roli? Szokujące doniesienia o liderze PiS
  5. Sezon zakupów prezentów u progu! Porównaj ceny i zaoszczędź.
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Amadeusz Wiśniewski
Amadeusz Wiśniewski

Jestem Amadeusz i od zawsze byłem miłośnikiem kina i telewizji. Na naszej stronie znajdziecie recenzje najnowszych produkcji, analizy fabuł, a także wiele ciekawostek ze świata rozrywki. Dzielę się swoimi spostrzeżeniami na temat filmów różnych gatunków, od emocjonujących thrillerów po lekkie komedie, oraz seriali, które wciągają nasze życie na wiele godzin. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły