Wakacyjne kredyty: kluczowa zmiana i niespodzianka.

Wakacyjne kredyty: kluczowa zmiana i niespodzianka.
Autor Miłosz Duda
Miłosz Duda28.12.2023 | 6 min.

Wakacje kredytowe to temat, który w 2024 roku znów budzi ogromne emocje wśród kredytobiorców. Rząd zapowiedział bowiem kolejną edycję tego programu, która jednak będzie się istotnie różnić od poprzednich. Wakacje kredytowe w 2024 roku przyniosą kluczową zmianę dotyczącą liczby możliwych do wykorzystania okresów zawieszenia spłaty rat. Pojawi się też pewna niespodzianka, na którą wielu nie liczyło. Poniżej wyjaśniamy, na czym dokładnie polegają te nowości i jak wpłyną na portfele kredytobiorców.

Zmiana zasad wakacji kredytowych w 2024

Rząd przedstawił projekt dotyczący kolejnej edycji wakacji kredytowych, która będzie obowiązywała w 2024 roku. Tym razem jednak zasady programu mają się zmienić i odbiegać od tych, które działały za czasów rządów PiS. Eksperci wskazują, że w planowanych wakacjach kredytowych 2024 pojawią się kluczowe zmiany w stosunku do poprzednich lat.

Przede wszystkim program ma być bardziej elastyczny i dostosowany do indywidualnych potrzeb kredytobiorców. Dlatego zniknie sztywna reguła narzucająca określoną liczbę miesięcy zawieszenia spłaty rat dla wszystkich. Zamiast tego każdy będzie mógł sam zdecydować, na jak długo i ile razy chce skorzystać z wakacji kredytowych. To ogromna zmiana w stosunku do poprzednich edycji.

Ile razy będzie można skorzystać z wakacji kredytowych?

Wcześniej wakacje kredytowe były jednorazową akcją - albo się z nich skorzystało w danym okresie, albo szansa przepadała. Tym razem ma być zupełnie inaczej. Kredytobiorcy będą mogli zawiesić spłatę raty nawet kilka razy w ciągu roku. Nie będzie też określonego limitu liczby wakacji kredytowych przysługujących jednej osobie.

Oznacza to ogromną elastyczność i możliwość dostosowania ulgi do indywidualnych potrzeb kredytobiorców. Jeśli na początku roku poradzą sobie bez wakacji kredytowych, ale w okresie wakacyjnym czy na święta zabraknie im gotówki, będą mogli wtedy z nich skorzystać.

Kto dokładnie będzie uprawniony do skorzystania z wakacji?

Podobnie jak poprzednio, z wakacji kredytowych będą mogli skorzystać posiadacze kredytów hipotecznych w złotych. Jednak tym razem mają zostać rozszerzone kryteria. Ulga obejmie nie tylko kredyty na cele mieszkaniowe, ale wszystkie kredyty hipoteczne - również na działalność gospodarczą czy konsolidacyjne.

Co więcej, wakacjami będą mogli zostać objęci także kredytobiorcy ze zmiennym oprocentowaniem opartym o WIBOR. To kolejna istotna zmiana w stosunku do poprzednich lat.

Jak długo będzie można zawiesić spłatę kredytu?

Kluczowa różnica polega na tym, że tym razem to kredytobiorca sam zdecyduje, na jak długi okres chce zawiesić spłatę rat. Będzie mógł skorzystać z 1, 2 lub nawet 3 miesięcy wakacji - w zależności od potrzeb. Nie będzie narzuconego sztywnego limitu.

Dodatkowo, jeśli po kilku miesiącach znów pojawią się problemy ze spłatą, kredytobiorca będzie mógł ponownie zawiesić kredyt. Tym razem na krótszy okres, np. miesiąc lub dwa. To zdecydowanie ułatwi planowanie domowego budżetu.

Czy oprocentowanie kredytu wzrośnie w czasie wakacji?

W czasie zawieszenia spłaty rat kredyt nadal będzie oprocentowany. Wysokość oprocentowania ma jednak pozostać bez zmian. Kredytobiorcy nie powinni więc ponosić wyższych kosztów kredytu z powodu skorzystania z wakacji.

Co istotne, odsetki naliczane w trakcie zawieszenia spłaty mają być doliczane do salda kredytu i spłacane dopiero po zakończeniu wakacji kredytowych. Dzięki temu miesięczne obciążenie budżetu domowego zostanie zmniejszone w okresie korzystania z ulgi.

Czytaj więcej: Trzaskowski chwali zmiany w polskich mediach. obiecuje koniec szczucia i kłamstw

Niespodziewane zmiany w wakacjach kredytowych 2024

Eksperci zwracają uwagę, że oprócz oczekiwanych modyfikacji w zasadach programu, w wakacjach kredytowych 2024 czeka kredytobiorców pewna niespodzianka. Chodzi mianowicie o możliwość uzyskania dodatkowego wsparcia finansowego z budżetu państwa w wyjątkowo trudnych sytuacjach życiowych.

„Rząd przewidział specjalny fundusz pomocowy dla osób, które mimo wakacji kredytowych nadal znajdą się w dramatycznej sytuacji materialnej i nie będą w stanie spłacać rat. Będą oni mogli starać się o częściowe umorzenie kredytu przez państwo lub dodatek finansowy na spłatę rat w krytycznym okresie” - wyjaśnia ekspert programu.

Jest to zupełna nowość, która jeszcze bardziej zwiększy wsparcie państwa dla kredytobiorców i pomoże uniknąć dramatycznych sytuacji związanych z eksmisjami czy licytacjami nieruchomości.

Podsumowując, wakacje kredytowe 2024 mają przynieść znaczące zmiany korzystne dla kredytobiorców. Większa elastyczność programu i możliwość indywidualnego wykorzystania ulgi z pewnością ułatwią spłatę kredytów hipotecznych w tym niełatwym okresie gospodarczym.

Podsumowanie

Wakacyjne kredyty: kluczowa zmiana i niespodzianka.

W powyższym artykule omówiłem kluczowe zmiany, jakie czekają kredytobiorców w ramach zapowiadanych na 2024 rok wakacji kredytowych. Przede wszystkim będzie to zupełnie nowa formuła programu, dalece odbiegająca od dotychczasowych sztywnych zasad. Kredytobiorcy zyskają możliwość elastycznego korzystania z wakacji kredytowych, dostosowując okresy zawieszenia spłaty do swoich indywidualnych potrzeb. Będą mogli zdecydować sami, ile razy i na jak długi czas chcą skorzystać z wakacji w ciągu roku.

Ponadto, kryteria uzyskania wsparcia zostaną rozszerzone na szerszą grupę kredytobiorców, nie tylko posiadaczy kredytów mieszkaniowych. Co istotne, wakacje kredytowe nie wpłyną na wzrost oprocentowania kredytów. Naliczone odsetki za okres zawieszenia spłaty będą doliczane do salda i rozkładane na raty dopiero po zakończeniu wakacji.

Jak podkreśliłem, oprócz zmian w zasadach programu, pojawi się też dodatkowe wsparcie w postaci rządowego funduszu pomocowego dla osób w wyjątkowo trudnej sytuacji materialnej. Będą one mogły starać się o umorzenie części kredytu lub dodatek na spłatę rat. To zupełna nowość, która pomoże uniknąć dramatycznych konsekwencji zadłużenia.

Podsumowując, nowa odsłona wakacji kredytowych w 2024 roku wydaje się zdecydowanie korzystniejsza dla kredytobiorców, gwarantując im większą elastyczność i możliwość indywidualnego dopasowania ulgi do własnych potrzeb. Z pewnością ułatwi to spłatę kredytów hipotecznych w tym trudnym okresie gospodarczym.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Kościół w Kostowcu - Dusza Religijna Miasta: Oaza Wiary i Społeczności
  2. Międzynarodowy Dzień Pizzy: 50 różnych smaków w Łodzi
  3. Jerzy owsiak: polityka a służba zdrowia - co warto wiedzieć
  4. Mariusz Kamiński w nowej roli? Szokujące doniesienia o liderze PiS
  5. Latek stracił 3 mln złotych. Oszuści sprytnie go podeszli. Został mu przydzielony broker.
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Miłosz Duda
Miłosz Duda

Jestem kinowym detektywem w labiryncie fabuł. Seriale to emocjonalne treningi, sport to mój rytm. Zwierzęta – towarzysze w ciszy, edukacja to moje źródło mocy, rozumianej jako film życia.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły