Tragedia w Katowicach: butla z gazem eksplodowała, są poszkodowani

Tragedia w Katowicach: butla z gazem eksplodowała, są poszkodowani
Autor Amadeusz Wiśniewski
Amadeusz Wiśniewski8 stycznia 2024 | 8 min

Dramatyczne sceny rozegrały się w poniedziałek rano w Katowicach-Szopienicach. Do potężnej eksplozji doszło w jednym z mieszkań, gdy wybuchła butla z gazem. Siła wybuchu była tak duża, że całkowitemu zniszczeniu uległo mieszkanie, w którym doszło do tragedii. Jedna osoba została ranna. Dodatkowo, z budynku musiało natychmiast uciec aż 10 lokatorów. To prawdziwy cud, że w tym nieszczęśliwym zdarzeniu nie było więcej ofiar i rannych. Mieszkańcy całej kamienicy przeżyli chwile grozy.

Jedna osoba ranna

W poniedziałek rano w kamienicy w Katowicach-Szopienicach doszło do dramatycznego zdarzenia. Jak podaje straż pożarna, około godziny 9 wybuchła tam butla z gazem, powodując potężną eksplozję. Siła wybuchu była na tyle duża, że całkowitemu zniszczeniu uległo mieszkanie, w którym przechowywana była butla.

Niestety, w wyniku tego nieszczęśliwego wypadku ucierpiała jedna osoba, która została ranna. Na szczęście jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo, choć konieczne było udzielenie pomocy medycznej. Mieszkaniec z ogólnymi obrażeniami ciała trafił do jednego z katowickich szpitali. Lekarze określają jego stan jako stabilny.

Eksplozja była na tyle silna, że wstrząsnęła całym budynkiem. Mieszkańcy sąsiednich lokali również odczuli skutki wybuchu. Na szczęście w ich przypadku obrażenia ograniczyły się do lekkich potłuczeń i zadrapań od odłamków szkła.

Siła fali uderzeniowej była tak duża, że okna w całej kamienicy powybijane zostały szyby. Budynek doznał poważnych uszkodzeń i został wyłączony z użytkowania do czasu przeprowadzenia remontu. Na miejscu cały czas pracują służby, które badają przyczyny tej katastrofy.

Wybuch zniszczył mieszkanie

Mieszkanie, w którym doszło do wybuchu butli z gazem, zostało doszczętnie zniszczone. Siła eksplozji była tak potężna, że nie ocalały żadne meble, urządzenia, ani przedmioty osobistego użytku. Lokal prezentuje się jak po przejściu trąby powietrznej.

Ściany i sufity runęły, pozostały jedynie nagie konstrukcje. Wszędzie widać gruz i odłamki. Szkło z okien rozprysło się na odległość kilkudziesięciu metrów. Drzwi wyrwane z futryny wyleciały na klatkę schodową. Straty materialne są ogromne.

Na odtworzenie mieszkania do stanu sprzed wybuchu potrzebne będą dziesiątki tysięcy złotych. Konieczny będzie generalny remont obejmujący wyburzenie i odbudowę ścian działowych, wymianę instalacji, położenie nowych podłóg i sufitów. To może potrwać nawet kilka miesięcy.

Przyczyny wybuchu

Na razie nie jest jasne, co było bezpośrednią przyczyną wybuchu butli z gazem. Być może doszło do nieszczelności, a ulatniający się gaz uległ zapłonowi od iskry. Być może butlę podłączono wadliwie lub niezgodnie z przepisami.

Służby badające przyczyny zdarzenia nie wykluczają również, że mogło dojść do celowego podpalenia. Na razie jednak jest za wcześnie, by wskazać jednoznacznie, co doprowadziło do eksplozji.

Czytaj więcej: PiSowska kultura. 644. Lista Przebojów TOK FM i podsumowanie roku

10 mieszkańców musiało opuścić budynek

Siła wybuchu była na tyle duża, że kamienica doznała poważnych uszkodzeń. Aby zapobiec dalszym zniszczeniom oraz ze względów bezpieczeństwa, z budynku natychmiast ewakuowano wszystkich 10 mieszkańców.

Wszyscy lokatorzy musieli opuścić swoje mieszkania z dobytkiem, jaki zdołali zebrać w pośpiechu. Część osób została zakwaterowana u rodziny, inni skorzystali z pomocy miejskich służb socjalnych.

Na razie nie wiadomo, kiedy będą mogli powrócić do swoich domów. Najpierw konieczne będzie przeprowadzenie remontu i naprawy uszkodzeń. Może to potrwać od kilku tygodni do kilku miesięcy w zależności od zakresu prac.

To były straszne sceny, jak po trzęsieniu ziemi. Wybuch wstrząsnął całym budynkiem. Bałem się, że zaraz runie cała kamienica - relacjonuje jeden z mieszkańców.

Władze Katowic deklarują pełną pomoc poszkodowanym lokatorom w powrocie do normalności. Miasto pokryje koszty zakwaterowania tymczasowego i wyżywienia do czasu, aż będzie możliwy powrót do domów.

Eksplozja butli z gazem w Katowicach

Tragedia w Katowicach: butla z gazem eksplodowała, są poszkodowani

Do wybuchu butli z gazem doszło w jednej z kamienic przy ulicy Konopnickiej w dzielnicy Szopienice. Budynek ma 4 kondygnacje i składa się z 10 mieszkań.

Eksplozja nastąpiła w poniedziałek 8 stycznia około godziny 9 rano w jednym z mieszkań na parterze. Siła fali uderzeniowej była na tyle duża, że uszkodzeniu uległa nie tylko klatka schodowa ale również mieszkania na wyższych piętrach.

Na miejscu błyskawicznie pojawiły się zastępy straży pożarnej, policji oraz pogotowia ratunkowego. Akcja ewakuacyjna została przeprowadzona sprawnie i szybko. Nikt z pozostałych lokatorów nie odniósł poważniejszych obrażeń.

Teraz trwają oględziny miejsca zdarzenia i zabezpieczanie budynku przed dalszym niszczeniem. Prokuratura wszczęła dochodzenie w tej sprawie. Funkcjonariusze będą wyjaśniać dokładne przyczyny i okoliczności tego nieszczęśliwego wypadku.

Kamienica w Szopienicach zniszczona

Kamienica przy ulicy Konopnickiej, w której doszło do wybuchu gazu, uległa poważnemu zniszczeniu. Siła eksplozji wstrząsnęła całym budynkiem i spowodowała liczne uszkodzenia.

Najbardziej ucierpiało mieszkanie na parterze, gdzie eksplodowała butla z gazem. Ściany i sufity runęły, została tylko konstrukcja. Ale zniszczenia odnotowano także na klatce schodowej i w innych lokalach.

W całej kamienicy powybijane zostały szyby, popękały ściany, z fasady odpadał tynk. Część stolarki okiennej i drzwiowej uległa deformacji lub całkowitemu wyrwaniu z futryn.

 • Uszkodzeniu lub zniszczeniu uległy:
  • Mieszkanie, w którym nastąpił wybuch
  • Klatka schodowa
  • Lokale na wyższych kondygnacjach
  • Instalacje elektryczne i gazowe

Dopóki nie zostaną naprawione wszystkie uszkodzenia, budynek pozostaje wyłączony z użytkowania. Szacowane straty materialne sięgają kilkudziesięciu tysięcy złotych. Oprócz kosztów remontu miasto wypłaci odszkodowania poszkodowanym lokatorom za utracone mienie.

Po wybuchu gazu ewakuowano lokatorów

Po eksplozji butli z gazem, która całkowicie zniszczyła jedno z mieszkań, podjęto decyzję o natychmiastowej ewakuacji wszystkich lokatorów z kamienicy.

Akcja musiała zostać przeprowadzona błyskawicznie ze względu na zagrożenie kolejnymi zniszczeniami lub awariami instalacji. Priorytetem było zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom.

Wszyscy lokatorzy z 10 mieszkań musieli natychmiast opuścić budynek, zabierając tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Część osób znalazła tymczasowy dach nad głową u rodziny lub znajomych. Pozostali skorzystali z zakwaterowania zastępczego zapewnionego przez władze miasta.

Liczba ewakuowanych osób 10
Liczba mieszkań 10
Czas trwania akcji 2 godziny

Na razie nie wiadomo, kiedy mieszkańcy będą mogli wrócić do swoich domów. Najpierw konieczne jest usunięcie skutków wybuchu i remont kamienicy. Dopiero po potwierdzeniu, że budynek jest bezpieczny, lokatorzy powrócą do swoich mieszkań.

Podsumowanie

W poniedziałek rano w Katowicach-Szopienicach doszło do dramatycznego wybuchu gazu w jednej z kamienic. Siła eksplozji była tak potężna, że całkowitemu zniszczeniu uległo mieszkanie, w którym przechowywana była butla z gazem. Niestety w tym nieszczęśliwym wypadku ucierpiała jedna osoba, która odniosła obrażenia i trafiła do szpitala. Na szczęście jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Wybuch był na tyle silny, że konieczna była natychmiastowa ewakuacja wszystkich 10 lokatorów z budynku. Kamienica doznała poważnych zniszczeń – zostały powybijane szyby, popękały ściany, odpadał tynk. Straty materialne sięgają kilkudziesięciu tysięcy złotych. Budynek został wyłączony z użytkowania do czasu przeprowadzenia remontu.

Przyczyny wybuchu bada prokuratura. Nie wiadomo na razie, czy doszło do nieszczelności butli, czy był to celowy podpalenie. Służby zabezpieczają miejsce zdarzenia i prowadzą dochodzenie w tej sprawie. Miasto deklaruje pełną pomoc poszkodowanym mieszkańcom w powrocie do normalności.

To była potężna eksplozja, która wstrząsnęła całą okolicą. Mieszkańcy przeżyli chwile grozy, bałem się, że runie cały budynek. Na szczęście ewakuacja przebiegła sprawnie i nikt poza poszkodowaną jedną osobą nie odniósł poważniejszych obrażeń. Teraz wszyscy liczą, że jak najszybciej będą mogli wrócić do swoich domów.

5 Podobnych Artykułów

 1. Kościół w Kostowcu - Dusza Religijna Miasta: Oaza Wiary i Społeczności
 2. Niepełne finansowanie szpitala dla dzieci w Bydgoszczy grozi?
 3. Kamiński i Wąsik uważają się za posłów. Są tacy, którzy twierdzą, że są Bradem Pittem.
 4. Małe focze na bałtyckich plażach - musisz to zobaczyć!
 5. Macierewicz nie rezygnuje z broni, powołuje się na bezprawie.
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Amadeusz Wiśniewski
Amadeusz Wiśniewski

Jestem Amadeusz i od zawsze byłem miłośnikiem kina i telewizji. Na naszej stronie znajdziecie recenzje najnowszych produkcji, analizy fabuł, a także wiele ciekawostek ze świata rozrywki. Dzielę się swoimi spostrzeżeniami na temat filmów różnych gatunków, od emocjonujących thrillerów po lekkie komedie, oraz seriali, które wciągają nasze życie na wiele godzin. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły