Oppenheimer - genialny film czy nieudany eksperyment? Recenzja 2023

Oppenheimer - genialny film czy nieudany eksperyment? Recenzja 2023
Autor Miłosz Duda
Miłosz Duda7 października 2023 | 5 min

Najnowszy film Christophera Nolana "Oppenheimer" wzbudza wiele emocji i oczekiwań wśród kinomaniaków. Reżyser znany z takich produkcji jak "Incepcja", "Interstellar" czy "Dunkierka" tym razem sięgnął po historię "ojca bomby atomowej" J. Roberta Oppenheimera. Czy jego najnowszy obraz spełnił oczekiwania i można uznać go za kolejne arcydzieło w dorobku brytyjskiego twórcy? A może jest to jednak rozczarowujący eksperyment artystyczny?

Fabuła i tematyka filmu

Opis fabuły i głównych wątków

Film przedstawia burzliwe losy naukowca J. Roberta Oppenheimera, który odegrał kluczową rolę w stworzeniu pierwszej bomby atomowej. Obserwujemy jego drogę od geniusza fizyki teoretycznej, poprzez zaangażowanie w tajny projekt Manhattan, aż po rozterki moralne związane z opracowaniem tej zmieniającej układ sił na świecie broni. Reżyser pokazuje nie tylko genialny umysł naukowca, ale też jego skomplikowaną psychikę i trudne relacje rodzinne. Jednym z wątków jest też inwigilacja Oppenheimera przez FBI i oskarżenie go o szpiegostwo na rzecz Związku Radzieckiego.

Poruszone problemy etyczne i moralne

Film Nolana porusza istotną kwestię odpowiedzialności naukowców za skutki ich odkryć i wynalazków. Pokazuje dylematy moralne Oppenheimera, który z jednej strony pragnął poznać tajemnice wszechświata, ale z drugiej zdał sobie sprawę z potęgi "wyzwolonego" przez siebie pierwiastka. Reżyser nie udziela jednoznacznej odpowiedzi, ale skłania do refleksji nad tym zagadnieniem.

Przedstawienie postaci historycznych

Oppenheimer to postać fascynująca, ale też kontrowersyjna. Reżyser stara się ukazać jej wielowymiarowość, unikając prostego heroizowania lub potępiania. Obok Oppenheimera, pojawiają się inne istotne postacie z historii Ameryki XX wieku, m.in. prezydent Roosevelt czy szef FBI Hoover. Są one drugoplanowe, ale pomagają osadzić losy głównego bohatera w realiach epoki.

Aktorstwo i charakteryzacja

Rola Cilliana Murphy'ego jako J. Roberta Oppenheimera

W roli głównej wystąpił Cillian Murphy, częsty aktor filmów Nolana. Jego kreacja Oppenheimera jest niezwykle przekonująca - udało mu się oddać i charyzmę wybitnego fizyka, i jego rozterki wewnętrzne. Murphy znakomicie balansuje między nutą geniuszu naukowego a psychologicznymi demonami, jakie go dręczyły. Jego gra aktorska zasługuje na najwyższe uznanie.

Występy gwiazd obsady - ocena gry aktorskiej

W obsadzie znaleźli się też tacy znakomici aktorzy jak Emily Blunt, Matt Damon, Robert Downey Jr. czy Gary Oldman. Każdy z nich wnosi cegłę do budowy fascynującego świata przedstawionego w filmie. Szczególnie wyróżnia się tu rola Blunt jako żony Oppenheimera, która stara się zrozumieć męża, ale też jest rozgoryczona jego poświęceniem nauce.

Charakteryzacja i kostiumy - dbałość o realizm historyczny

Film zachwyca dbałością o realizm historyczny zarówno w warstwie charakteryzacji, jak i kostiumów. Przenosi widza w klimat lat 30. i 40. XX wieku. Pomaga w tym znakomita scenografia, oddająca klimat epoki od pustyni New Mexico po kampus Princeton.

Reżyseria i zdjęcia

Styl i techniki reżyserskie Christopera Nolana

Reżyseria Nolana cechuje się rozmachem, dbałością o detale i niezwykłą starannością każdego ujęcia. Reżyser lubi bawić się chronologią i prowadzić widza głęboko w psychikę bohaterów. Robi to z wyczuciem, choć niektóre sceny introspekcji wydają się przeciągnięte.

Zdjęcia i scenografia - mocne i słabe strony

Zdjęcia są bez wątpienia mocną stroną filmu - widać dbałość o odpowiednie ujęcia i grę światła. Trochę rozczarowuje scenografia - niektóre plenery wydają się mało autentyczne jak na produkcję historyczną tej skali.

Montaż i efekty specjalne - ocena realizacji

Montaż jest dynamiczny, choć miejscami zaburza rytm narracji. Efekty specjalne (np. próby nuklearne) prezentują się efektownie, choć brakuje im nieco finezji, jakiej można oczekiwać po Nolanie.

Muzyka i całościowe wrażenia

Oppenheimer - genialny film czy nieudany eksperyment? Recenzja 2023

Ścieżka dźwiękowa - mocny czy słaby punkt filmu

Muzyka Hansa Zimmera buduje nastrój i doskonale uzupełnia wymowę poszczególnych scen. Momentami brakuje jej jednak charakterystycznych motywów, które zapadałyby w pamięć. Niemniej podkreśla ona wydźwięk emocjonalny produkcji.

Całościowa ocena produkcji pod kątem artystycznym

"Oppenheimer" to z pewnością dzieło wysmakowane pod względem artystycznym. Widać dbałość o każdy szczegół i przemyślaną wizję reżysera. Momentami brakuje mu jednak pewnej lekkości i polotu, co sprawia, że odbiór całości bywa nużący.

Czy film spełnia oczekiwania widzów i krytyków

Pod względem rozmachu i realizacji na najwyższym poziomie, film spełnia oczekiwania. Jednak jeśli chodzi o angażującą fabułę i tempo akcji, brakuje mu nieco "iskry", która porwałaby widza i zapadła w pamięć. Dla fanów Nolana będzie to jednak pozycja obowiązkowa.

Podsumowanie

Podsumowując, "Oppenheimer" to kolejna ambitna produkcja w dorobku Christophera Nolana, która pokazuje kunszt reżyserski i aktorski na najwyższym poziomie. Film zachwyca warstwą wizualną i dbałością o historyczne detale. Momentami brakuje mu jednak tempa i emocjonalnego zaangażowania widza. Fani twórczości Nolana z pewnością będą zachwyceni, choć dla przeciętnego widza film może okazać się zbyt nużący i powolny. Niemniej warto docenić kunsztowną reżyserię i ponadczasową, moralną wymowę obrazu.

Najczęstsze pytania

Film opowiada o życiu i działalności naukowej J. Roberta Oppenheimera, fizyka uważanego za "ojca" pierwszej bomby atomowej.

Reżyserem filmu jest Christopher Nolan, twórca takich hitów jak "Incepcja", "Interstellar" i "Mroczny rycerz".

Główną rolę gra irlandzki aktor Cillian Murphy, znany m.in. z filmów "Peaky Blinders" i "28 dni później".

Dla fanów twórczości Nolana i kina historycznego zdecydowanie tak. Film prezentuje wysoki poziom realizacji. Dla przeciętnego widza może okazać się jednak zbyt nużący.

Film wszedł do kin w 2023 roku. Docelowo będzie dostępny na platformach streamingowych i DVD/Blu-ray.

5 Podobnych Artykułów

  1. Kościół w Kostowcu - Dusza Religijna Miasta: Oaza Wiary i Społeczności
  2. Niepełne finansowanie szpitala dla dzieci w Bydgoszczy grozi?
  3. JAK SIĘ ZMIENIŁY SERIALE W POLSKIM RADZIE TOK FM?
  4. Małe focze na bałtyckich plażach - musisz to zobaczyć!
  5. Praca na dni i godziny w Szczecinie: Każda para rąk się przydaje
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Miłosz Duda
Miłosz Duda

Jestem kinowym detektywem w labiryncie fabuł. Seriale to emocjonalne treningi, sport to mój rytm. Zwierzęta – towarzysze w ciszy, edukacja to moje źródło mocy, rozumianej jako film życia.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły

FilmyJak przetrwać maraton gangsterskich filmów?

Maraton gangsterskich filmów wymaga odpowiedniego planowania - doboru klasyków gatunku, przygotowania przekąsek i regularnych przerw. Kluczowe jest stworzenie komfortowego otoczenia i utrzymanie koncentracji przez notatki i angażowanie się w fabułę. Przestrzegając tych zasad, można przetrwać wiele godzin emocjonującego seansu.