Nieprawdopodobny incydent - nie uwierzysz co 16-latek zrobił w synagodze!

Nieprawdopodobny incydent - nie uwierzysz co 16-latek zrobił w synagodze!
Autor Magdalena Kamińska
Magdalena Kamińska02.05.2024 | 4 min.

Nie możecie w to uwierzyć! W Warszawie doszło do niepojętego incydentu, w który zamieszany był... 16-latek. Według doniesień władz, nastolatek próbował podpalić jedną z najsłynniejszych synagog w stolicy - Synagogę Nożyków. W całą sprawę zaangażowani byli policjanci oraz funkcjonariusze ABW, którzy doprowadzili do zatrzymania nieletniego.

Zatrzymanie 16-latka w sprawie podpalenia synagogi

W ostatnich dniach w Warszawie doszło do niepokojącego zdarzenia. Według informacji przekazanych przez wiceministra spraw wewnętrznych i administracji, Czesława Mroczka, policja zatrzymała nastolatka podejrzanego o podpalenie synagogi. Chłopak, którego wiek wynosi zaledwie 16 lat, miał dopuścić się przestępstwa na jednym z najbardziej znanych obiektów kultu religijnego w stolicy.

Jak wynika z oświadczenia władz, do zatrzymania 16-latka doszło w wyniku współpracy funkcjonariuszy policji z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW). Śledczy prawdopodobnie zebrali wystarczające dowody, aby przedstawić nastolatka zarzuty i podjąć dalsze kroki prawne w tej sprawie.

Takie podpalenia w Warszawie, zwłaszcza gdy dotyczą miejsc kultu religijnego, są traktowane ze szczególną powagą. Działania wymierzone w obiekty sakralne często mają bowiem podtekst ksenofobiczny czy nacjonalistyczny, co jest niedopuszczalne w społeczeństwie pluralistycznym.

Policja i ABW zaangażowane w dochodzenie

Zatrzymanie młodego człowieka podejrzanego o podpalenie synagogi w Warszawie było możliwe dzięki dobrej współpracy pomiędzy policją a Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Obie formacje zaangażowały swoje siły i środki w celu wyjaśnienia tej bulwersującej sprawy oraz ustalenia wszelkich okoliczności towarzyszących zdarzeniu.

Z informacji przekazanych przez resort spraw wewnętrznych i administracji wynika, że to właśnie funkcjonariusze policji we współpracy z ABW doprowadzili do zatrzymania 16-latka. Nastolatek został więc ujęty w związku z podejrzeniem o popełnienie przestępstwa podpalenia na terenie jednej z warszawskich synagog.

Zaangażowanie obu służb w to dochodzenie ma kluczowe znaczenie. Policja zapewnia wszechstronne zbieranie dowodów oraz przeprowadzanie czynności śledczych na miejscu zdarzenia. Z kolei udział kontrwywiadu, jakim jest ABW, sugeruje, że sprawa może mieć wątki wykraczające poza zwykłe akty wandalizmu.

 • Policjanci i funkcjonariusze ABW współpracowali przy zatrzymaniu nastolatka.
 • Ich zaangażowanie jest kluczowe dla wyjaśnienia wszystkich okoliczności sprawy.
 • Udział ABW wskazuje na możliwy podtekst wykraczający poza zwykły wandalizm.

Czytaj więcej: Na własnej skórze doświadczyła zmian w prokuraturze i sądach. Teraz maluje.

Synagoga Nożyków celem podpalenia według władz

Zdjęcie Nieprawdopodobny incydent - nie uwierzysz co 16-latek zrobił w synagodze!

Jak wynika z przecieków ze śledztwa, celem podpalenia miała być słynna Synagoga Nożyków, zlokalizowana na warszawskim Żoliborzu. Ten zabytkowy obiekt sakralny, wzniesiony w XVII wieku, jest uważany za jedną z najstarszych synagog w Warszawie i najstarszy czynny dom modlitwy żydowskiej w Polsce.

Fakt, że incydent na Żoliborzu miał miejsce właśnie w tak ważnej dla społeczności żydowskiej świątyni, budzi ogromne zaniepokojenie. Podpalenie synagogi niewątpliwie nosi znamiona aktu ksenofobicznego i wymierzonego w mniejszość religijną. Działania takie są nie do zaakceptowania w demokratycznym państwie prawa.

Warto przypomnieć, że podpalenie synagogi Warszawa Żoliborz to nie pierwsze tego typu zdarzenie w ostatnich latach. W 2019 roku doszło do podpalenia Synagogi Im. Małżonków Nożyków przy ul. Twarda, co również wywołało ogromne poruszenie społeczne. Dlatego reakcja organów ścigania na najnowszy incydent jest tak zdecydowana.

 • Synagoga Nożyków na Żoliborzu miała być celem podpalenia według władz.
 • To zabytkowy obiekt sakralny o dużym znaczeniu dla społeczności żydowskiej.
 • Podobne incydenty miały już miejsce w przeszłości i wywołały duże poruszenie.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Kościół w Kostowcu - Dusza Religijna Miasta: Oaza Wiary i Społeczności
 2. Niemcy rozpoczynają innowacyjny eksperyment. Jak z Polską?
 3. Najnowsza wymiana jeńców Rosja-Ukraina: co się wydarzyło?
 4. Niska frekwencja w wyborach samorządowych. Szokująca przyczyna od ekspertki
 5. Latek stracił 3 mln złotych. Oszuści sprytnie go podeszli. Został mu przydzielony broker.
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Magdalena Kamińska
Magdalena Kamińska

Jako filmowa podróżniczka snuję się przez fabularne krainy, dzieląc spostrzeżenia. Seriale tkwią we mnie jak emocje w kadrze. Sport to energia, którą wpleciono w mój kod. Zwierzęta to moje duchowe lustra, a edukacja – klucz do odkryć.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły