Lotnisko w Łodzi wyróżnione za wyjątkowy postęp, zaskakujący powód

Lotnisko w Łodzi wyróżnione za wyjątkowy postęp, zaskakujący powód
Autor Amadeusz Wiśniewski
Amadeusz Wiśniewski12.02.2024 | 5 min.

Lotnisko w Łodzi zostało wyróżnione przez Stowarzyszenie Europejskich Portów Lotniczych za imponującą odbudowę ruchu pasażerskiego po okresie pandemii. W 2022 roku port lotniczy obsłużył aż o 98% więcej podróżnych niż w 2019 roku, co jest zaskakującym i wyjątkowym osiągnięciem. Nagroda dla Lublinka to dowód, że mimo lockdownu i zastoju, lotnisko potrafiło się podnieść i wrócić na ścieżkę intensywnego rozwoju. Inwestycje i rozbudowa infrastruktury przyczyniły się do sukcesu łódzkiego portu lotniczego.

Wyróżnienie lotniska w Łodzi za imponującą odbudowę ruchu

Lotnisko w Łodzi zostało docenione przez Stowarzyszenie Europejskich Portów Lotniczych (ACI Europe) za wyjątkowe ożywienie ruchu pasażerskiego po okresie pandemii. W 2022 roku łódzki port lotniczy obsłużył aż o 98% więcej podróżnych niż w 2019 roku, co jest zaskakującym wynikiem biorąc pod uwagę zastój spowodowany lockdownem.

Nagroda przyznana Lublinkowi to dowód, że mimo trudności związanych z COVID-19, lotnisko potrafiło się podnieść i dynamicznie wrócić na ścieżkę rozwoju. Inwestycje w infrastrukturę oraz rozbudowa portu przyczyniły się do tak spektakularnego sukcesu.

Wpływ pandemii na funkcjonowanie lotniska

Okres pandemii był bardzo trudny dla całej branży lotniczej. Rząd wprowadził szereg obostrzeń, które mocno ograniczyły podróżowanie, co przełożyło się na drastyczny spadek liczby pasażerów. Lotnisko w Łodzi nie było wyjątkiem.

W 2020 roku Lublinek odnotował 72% mniej odprawionych pasażerów niż rok wcześniej. Taka sytuacja zmusiła władze portu lotniczego do optymalizacji kosztów i dostosowania działalności do pandemicznej rzeczywistości.

Pasażerowie wracają na lublinek

Mimo pesymistycznych prognoz, już 2021 rok przyniósł poprawę sytuacji na lotnisku w Łodzi. Liczba obsłużonych podróżnych wzrosła o 36% w porównaniu do pierwszego roku pandemii. A prawdziwy przełom nastąpił w 2022 roku.

Miniony rok był rekordowy pod względem odprawionych pasażerów - lotnisko obsłużyło ich aż 403 tysiące. To o 98% więcej niż w 2019 roku, czyli tuż przed wybuchem pandemii. Tak spektakularne ożywienie ruchu to efekt zniesienia restrykcji oraz rosnącego zapotrzebowania na podróże lotnicze.

Czynniki sukcesu portu lotniczego

Na sukces lotniska złożyło się kilka czynników. Po pierwsze konsekwentne inwestycje w rozwój infrastruktury. W ostatnich latach rozbudowano m.in. płytę postojową, powiększono terminal czy zmodernizowano system odpraw.

Kluczowe było także elastyczne reagowanie na zmieniającą się sytuację pandemiczną i dostosowywanie się do obowiązujących restrykcji tak, by zapewnić bezpieczeństwo i komfort podróży.

Nie bez znaczenia pozostaje atrakcyjna oferta połączeń lotniczych i konkurencyjne stawki. Lotnisko z powodzeniem przyciąga tanie linie lotnicze, dzięki czemu podróżni chętnie wybierają Lublinek.

Czytaj więcej: Prokuratura bada fuzję Orlenu i Lotosa. Pomaska: polityczna decyzja z Nowogrodzkiej

Odbudowa ruchu lotniczego po pandemii

Przykład lotniska w Łodzi pokazuje, że odbudowa ruchu lotniczego po pandemii jest możliwa. Mimo lockdownu i załamania popytu, port lotniczy potrafił się podnieść i osiągnąć wyniki znacznie lepsze niż przed covidem.

Nagroda od Stowarzyszenia Portów Lotniczych dla lublinka jest tego najlepszym dowodem. To prestiżowe wyróżnienie za wyjątkowe tempo wzrostu liczby pasażerów mimo niedawnego kryzysu - powiedział dyrektor łódzkiego lotniska.

Sukces łódzkiego portu pokazuje także, jak istotne są inwestycje nawet w trudnych czasach. Rozbudowa infrastruktury i dostosowanie jej do wymagań epidemicznych umożliwiło sprawną odprawę rosnącej liczby pasażerów.

Inwestycje w rozwój lotniska

Lotnisko w Łodzi wyróżnione za wyjątkowy postęp, zaskakujący powód

Kluczem do sukcesu okazało się elastyczne reagowanie na zmienne okoliczności pandemiczne, a także konsekwentne inwestowanie w rozwój, mimo kryzysu.

Wartość inwestycji w latach 2019-2022 70 mln zł
Główne projekty Rozbudowa płyty postojowej, powiększenie terminalu, modernizacja systemu odprawy
Dodatkowe udogodnienia Nowy parking, drogi dojazdowe, infrastruktura IT

Pomimo trudności finansowych, zarząd portu zdecydował się kontynuować rozpoczęte jeszcze przed pandemią projekty inwestycyjne. Dzięki temu lotnisko było dobrze przygotowane na powrót pasażerów.

Wyróżnienie lotniska w Łodzi za imponującą odbudowę ruchu

Kluczem do sukcesu okazało się elastyczne reagowanie na zmienne okoliczności pandemiczne, a także konsekwentne inwestowanie w rozwój, mimo kryzysu. Inwestycje w infrastrukturę - rozbudowa terminalu czy powiększenie płyty postojowej - pozwoliły sprawnie odprawiać większą liczbę pasażerów i samolotów bez zakłóceń. Nowoczesny sprzęt, jak skanery biometryczne czy bramki automatycznej kontroli, usprawnił odprawę i podniósł komfort obsługi. Dzięki temu port lotniczy był dobrze przygotowany na dynamiczny wzrost liczby pasażerów po pandemii. Te działania, obok rozbudowy siatki połączeń i oferty przewoźników, przełożyły się na sukces lotniska.

Podsumowanie

Lotnisko w Łodzi zostało docenione przez branżę lotniczą za imponującą odbudowę ruchu pasażerskiego po okresie pandemii. Mimo lockdownu i spadku popytu, port lotniczy zdołał wrócić na ścieżkę intensywnego rozwoju dzięki inwestycjom w infrastrukturę i dostosowaniu się do zmiennych okoliczności.

Nagroda od Stowarzyszenia Portów Lotniczych oraz rekordowa w 2022 roku liczba obsłużonych pasażerów pokazują, że lotnisko wyszło z kryzysu pandemicznego wzmocnione. Zarząd lotniska elastycznie zareagował na trudną sytuację i konsekwentnie inwestował w rozwój portu lotniczego.

5 Podobnych Artykułów

  1. Kościół w Kostowcu - Dusza Religijna Miasta: Oaza Wiary i Społeczności
  2. Niemcy rozpoczynają innowacyjny eksperyment. Jak z Polską?
  3. Najnowsza wymiana jeńców Rosja-Ukraina: co się wydarzyło?
  4. Mariusz Kamiński w nowej roli? Szokujące doniesienia o liderze PiS
  5. Latek stracił 3 mln złotych. Oszuści sprytnie go podeszli. Został mu przydzielony broker.
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Amadeusz Wiśniewski
Amadeusz Wiśniewski

Jestem Amadeusz i od zawsze byłem miłośnikiem kina i telewizji. Na naszej stronie znajdziecie recenzje najnowszych produkcji, analizy fabuł, a także wiele ciekawostek ze świata rozrywki. Dzielę się swoimi spostrzeżeniami na temat filmów różnych gatunków, od emocjonujących thrillerów po lekkie komedie, oraz seriali, które wciągają nasze życie na wiele godzin. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły