Kamiński i Wąsik wyniki ułaskawienia sondażu

Kamiński i Wąsik wyniki ułaskawienia sondażu
Autor Magdalena Kamińska
Magdalena Kamińska22.01.2024 | 5 min.

Kamiński i Wąsik wyniki ułaskawienia sondażu. Od 9 stycznia dwaj politycy Prawa i Sprawiedliwości przebywają w areszcie w związku z zarzutami dotyczącymi nadużyć władzy. Rząd rozważa ich ułaskawienie przez prezydenta, jednak z sondażu SW Research dla rp.pl wynika, że większość ankietowanych - 57% - jest temu przeciwna. Decyzja o ewentualnym ułaskawieniu może mieć wpływ nie tylko na przyszłość Kamińskiego i Wąsika, ale także na notowania partii rządzącej. Konsekwencje tego kroku mogą być bardzo poważne.

Polacy nie chcą ułaskawienia

Kamiński i Wąsik od 9 stycznia 2023 roku przebywają w areszcie w związku z zarzutami nadużyć władzy za czasów, gdy pełnili funkcje ministrów w rządzie Prawa i Sprawiedliwości. Jak wynika z sondażu SW Research dla rp.pl, zdecydowana większość ankietowanych Polaków - 57% - jest przeciwna ich ułaskawieniu przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Badanie pokazuje, że społeczeństwo nie akceptuje łamania prawa, nawet jeśli dotyczy to polityków partii rządzącej. Ułaskawienie oznaczałoby uniknięcie odpowiedzialności karnej, na co obywatele się nie godzą.

Społeczne oczekiwania

W debacie publicznej pojawiają się opinie, że Kamiński i Wąsik powinni ponieść konsekwencje swoich czynów tak samo, jak zwykli obywatele. Ułaskawienie urągałoby zasadzie równości wobec prawa i godziło w społeczne poczucie sprawiedliwości.

Z drugiej strony, zwolennicy ułaskawienia argumentują, że politycy już dość wycierpieli, a ich dalsze przebywanie w więzieniu szkodzi państwu. Jednak zdecydowana większość Polaków odrzuca ten pogląd.

Przyszłość polityków pod znakiem zapytania

Przyszłość Kamińskiego i Wąsika jest obecnie niepewna i zależy od decyzji prezydenta Dudy w sprawie ułaskawienia. Jeśli do niego nie dojdzie, politycy prawdopodobnie spędzą w więzieniu kilka lat.

Nawet jeśli zostaliby ułaskawieni, ich powrót do wielkiej polityki może być utrudniony. Społeczeństwo nie zapomni łatwo o zarzutach korupcyjnych, które ciążą na byłych ministrach.

Wpływ na wybory

Decyzja prezydenta może mieć wpływ także na zbliżające się wybory parlamentarne. Zdaniem komentatorów, ułaskawienie Kamińskiego i Wąsika zaszkodziłoby PiS, ponieważ spotkałoby się ze społecznym sprzeciwem.

Z drugiej strony, odmowa ułaskawienia mogłaby zostać odebrana jako brak wsparcia dla ważnych polityków partii. Widać więc, że niezależnie od decyzji Andrzeja Dudy, sprawa ta będzie miała konsekwencje polityczne.

Czytaj więcej: Polska otrzymała środki z KPO. Wiadomo, ile minister podał.

Wpływ decyzji prezydenta na PiS

Ewentualna decyzja prezydenta Andrzeja Dudy o ułaskawieniu Kamińskiego i Wąsika mogłaby mieć poważny wpływ na notowania Prawa i Sprawiedliwości.

Z sondażu wynika, że zdecydowana większość Polaków jest przeciwna ułaskawieniu skazanych polityków.

Oznacza to, że piłka jest po stronie prezydenta. Niezależnie od tego, jaką podejmie decyzję, będzie ona miała konsekwencje.

Scenariusze

Gdyby prezydent zdecydował się ułaskawić Kamińskiego i Wąsika, mogłoby to negatywnie wpłynąć na notowania PiS przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi. Z drugiej strony, odmowa ułaskawienia także naraziłaby PiS na zarzuty o "porzucenie swoich".

Widać więc wyraźnie, że niezależnie od decyzji prezydenta jej konsekwencje odczuje także obóz rządzący.

Konsekwencje ewentualnego ułaskawienia

Kamiński i Wąsik wyniki ułaskawienia sondażu

Ewentualne ułaskawienie Kamińskiego i Wąsika przez prezydenta Dudę miałoby poważne konsekwencje zarówno dla samych polityków, jak i dla obozu rządzącego.

  • Negatywny odbiór społeczny - z sondażu wynika, że większość Polaków jest przeciwna ułaskawieniu.
  • Pogorszenie notowań PiS przed wyborami - ułaskawienie odebrane zostałoby jako przyzwolenie na łamanie prawa.
  • Pytania o sens działania wymiaru sprawiedliwości - podważenie sensu toczącego się latami śledztwa i procesu.

Z drugiej strony, odmowa ułaskawienia przez prezydenta również rodzi pytania - tym razem o jedność obozu rządzącego i wzajemne wsparcie.

Widać wyraźnie, że niezależnie od decyzji Andrzeja Dudy, sprawa Kamińskiego i Wąsika będzie miała jeszcze długofalowe konsekwencje polityczne.

Podsumowanie

W artykule omówiono kwestię ewentualnego ułaskawienia przez prezydenta Dudę dwóch polityków Prawa i Sprawiedliwości - Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Od 9 stycznia przebywają oni w areszcie w związku z zarzutami nadużycia władzy.

Jak wynika z przytoczonych badań, zdecydowana większość Polaków - 57% - jest przeciwna ułaskawieniu oskarżonych polityków. Społeczeństwo domaga się, by ponieśli oni konsekwencje swoich czynów tak samo jak zwykli obywatele. Ułaskawienie podważyłoby zasadę równości wobec prawa.

Ewentualna decyzja prezydenta Dudy ws. ułaskawienia może mieć poważny wpływ zarówno na przyszłość samych Kamińskiego i Wąsika, jak i na notowania partii rządzącej. Niezależnie od podjętego wyboru, będzie ona bowiem szeroko komentowana w debacie publicznej i wywoła kontrowersje.

Biorąc pod uwagę negatywny stosunek większości Polaków do pomysłu ułaskawienia, taki krok prezydenta mógłby zaszkodzić PiS w oczach wyborców. Z drugiej strony, odmowa ułaskawienia także nie byłaby pozytywnie odebranym sygnałem płynącym z obozu władzy.

5 Podobnych Artykułów

  1. Kościół w Kostowcu - Dusza Religijna Miasta: Oaza Wiary i Społeczności
  2. Międzynarodowy Dzień Pizzy: 50 różnych smaków w Łodzi
  3. Najnowsza wymiana jeńców Rosja-Ukraina: co się wydarzyło?
  4. Mariusz Kamiński w nowej roli? Szokujące doniesienia o liderze PiS
  5. Latek stracił 3 mln złotych. Oszuści sprytnie go podeszli. Został mu przydzielony broker.
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Magdalena Kamińska
Magdalena Kamińska

Jako filmowa podróżniczka snuję się przez fabularne krainy, dzieląc spostrzeżenia. Seriale tkwią we mnie jak emocje w kadrze. Sport to energia, którą wpleciono w mój kod. Zwierzęta to moje duchowe lustra, a edukacja – klucz do odkryć.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły