Samochody elektryczne: dlaczego rynek elektryków się rozwija?

Samochody elektryczne: dlaczego rynek elektryków się rozwija?
Autor Magdalena Kamińska
Magdalena Kamińska29 stycznia 2024 | 5 min

Rynek samochodów elektrycznych dynamicznie się rozwija, pomimo wielu wyzwań. Wysokie ceny i problemy z ładowaniem to główne bariery, jednak perspektywy rozwoju są obiecujące. Coraz więcej firm inwestuje w elektromobilność, a rządy wprowadzają zachęty do kupna elektryków. Mimo trudności, rynek elektryków rośnie szybciej niż sprzedaż aut spalinowych. W najbliższych latach ta tendencja się utrzyma.

W jaki sposób rozwija się rynek samochodów elektrycznych?

Rynek samochodów elektrycznych rozwija się bardzo dynamicznie, pomimo kilku istotnych wyzwań. Główne problemy to wciąż zbyt wysokie ceny elektryków w porównaniu do aut spalinowych oraz niewystarczająca infrastruktura ładowania.

Mimo tych przeszkód, sprzedaż samochodów elektrycznych systematycznie rośnie. Coraz więcej firm motoryzacyjnych decyduje się na rozwój gamy pojazdów elektrycznych, a rządy wdrażają programy wsparcia, które zachęcają konsumentów do przesiadki na elektryki.

Wysokie ceny hamują popyt

Podstawową barierą szybszego rozwoju rynku jest wciąż zbyt wysoka cena samochodów elektrycznych. Koszt zakupu elektryka jest średnio o ok. 30-40% wyższy niż porównywalnego modelu z silnikiem spalinowym. Istotnym problemem jest też wysokie oprocentowanie kredytów na zakup tego typu aut.

Producenci stopniowo obniżają ceny, wraz ze spadkiem kosztów produkcji baterii i innych komponentów napędu elektrycznego. Jednak wciąż to za mało, by elektryki były konkurencyjne cenowo.

Niewystarczająca infrastruktura ładowania

Kolejną bolączką jest wciąż niewystarczająca sieć publicznych stacji ładowania. W wielu miastach i regionach punktów szybkiego ładowania jest po prostu za mało, by zapewnić komfortową eksploatację auta elektrycznego.

Sytuacja poprawia się, wraz z budową nowych stacji w ramach rządowych programów wsparcia elektromobilności. Jednak wciąż wiele jest do zrobienia. Braki w infrastrukturze są istotną barierą psychologiczną dla potencjalnych nabywców.

Liczba rejestracji nowych samochodów elektrycznych w Polsce 2021 r. 17 tys.
2022 r. (szacunki) 25-27 tys.

Spada wartość używanych elektryków

Istotnym problemem jest także szybki spadek wartości samochodów elektrycznych przy odsprzedaży na rynku wtórnym. Używane elektryki tracą na wartości znacznie szybciej niż auta spalinowe.

Wynika to głównie z obaw przed degradacją i trwałością baterii trakcyjnych. Im starszy elektryk, tym większe ryzyko kosztownej wymiany ogniw. To zniechęca potencjalnych nabywców i obniża ceny aut używanych.

Zróżnicowane perspektywy na poszczególnych rynkach

Sytuacja na rynku elektryków jest zróżnicowana w poszczególnych krajach i regionach. Na Zachodzie Europy popyt jest znacznie większy niż w Polsce i większości krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Wynika to z wyższego poziomu zamożności społeczeństw, bardziej rozwiniętej infrastruktury ładowania oraz hojniejszych systemów zachęt finansowych do zakupu elektryków (dopłat, ulg podatkowych itp.).

W Polsce rynek samochodów elektrycznych rośnie wolniej ze względu na bariery ekonomiczne i infrastrukturalne. Jednak stopniowo sytuacja poprawia się, wraz z rozwojem sieci ładowarek i atrakcyjnych programów wsparcia nabywców.

Czytaj więcej: Kamiński i Wąsik grożą konfrontacją w Sejmie. Co zrobi Hołownia?

Jaka jest przyszłość rynku samochodów elektrycznych?

Mimo obecnych wyzwań, eksperci są zgodni, że w perspektywie kolejnych 5-10 lat rynek elektryków będzie rósł w bardzo szybkim tempie. Sprzedaż aut elektrycznych ma wkrótce prześcignąć tradycyjne pojazdy spalinowe.

Decydujące znaczenie będzie miał dalszy postęp technologiczny, który wpłynie na poprawę parametrów i obniżenie kosztów produkcji samochodów elektrycznych. Ważna będzie też rozbudowa infrastruktury. W tych obszarach wiele się dzieje, stwarzając dobre perspektywy dla elektromobilności.

  • Coraz więcej firm motoryzacyjnych stawia na elektryki
  • Rosną nakłady na badania i rozwój
  • Rządy wdrażają programy wsparcia

Podsumowanie

Samochody elektryczne: dlaczego rynek elektryków się rozwija?

W artykule przyjrzeliśmy się kluczowym trendom na dynamicznie rozwijającym się rynku samochodów elektrycznych. Omówione zostały zarówno pozytywne perspektywy, jak i główne wyzwania stojące przed segmentem elektromobilności.

Zwrócono uwagę na stopniowy spadek cen elektryków, choć wciąż pozostają one relatywnie drogie. Istotnym problemem jest też niewystarczająco gęsta sieć stacji ładowania. Mimo to rynek rozwija się bardzo dynamicznie, na co wpływ mają programy wsparcia oraz rosnące zaangażowanie firm motoryzacyjnych.

Artykuł porusza również kwestię szybkiego spadku wartości samochodów elektrycznych przy odsprzedaży na rynku wtórnym. Wskazano także na zróżnicowanie sytuacji na poszczególnych rynkach lokalnych.

Podkreślono bardzo dobre długoterminowe perspektywy dla rynku elektryków. Dzięki postępowi technicznemu i rozwojowi infrastruktury, w ciągu kilku lat sprzedaż aut elektrycznych ma szansę dogonić tradycyjne pojazdy spalinowe.

5 Podobnych Artykułów

  1. Kościół w Kostowcu - Dusza Religijna Miasta: Oaza Wiary i Społeczności
  2. Niepełne finansowanie szpitala dla dzieci w Bydgoszczy grozi?
  3. Kamiński i Wąsik uważają się za posłów. Są tacy, którzy twierdzą, że są Bradem Pittem.
  4. Małe focze na bałtyckich plażach - musisz to zobaczyć!
  5. Macierewicz nie rezygnuje z broni, powołuje się na bezprawie.
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Magdalena Kamińska
Magdalena Kamińska

Jako filmowa podróżniczka snuję się przez fabularne krainy, dzieląc spostrzeżenia. Seriale tkwią we mnie jak emocje w kadrze. Sport to energia, którą wpleciono w mój kod. Zwierzęta to moje duchowe lustra, a edukacja – klucz do odkryć.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły