Jerzy owsiak: polityka a służba zdrowia - co warto wiedzieć

Jerzy owsiak: polityka a służba zdrowia - co warto wiedzieć
Autor Miłosz Duda
Miłosz Duda06.01.2024 | 6 min.

Jerzy Owsiak od wielu lat angażuje się w poprawę funkcjonowania polskiej służby zdrowia, organizując coroczną zbiórkę pieniędzy w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jednak jego działalność budzi też kontrowersje i krytykę ze strony niektórych polityków. W artykule przyjrzymy się bliżej zarówno sukcesom Owsiaka w zbieraniu funduszy na sprzęt medyczny, jak i zarzutom formułowanym pod jego adresem. Zastanowimy się także, jaki wpływ ma polityka na kondycję publicznej służby zdrowia i jaka jest przyszłość systemu opieki medycznej w Polsce.

Osiągnięcia WOŚP Jerzego Owsiaka

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to ogólnopolska zbiórka pieniędzy na sprzęt medyczny dla polskich szpitali, organizowana corocznie od 1993 roku. Inicjatorem i niezwykle zaangażowanym szefem WOŚP jest Jerzy Owsiak, dziennikarz radiowy i telewizyjny.

Przez ponad 30 lat działalności WOŚP zebrała i przekazała na wsparcie polskiej służby zdrowia kwotę ponad 1,75 miliarda złotych. Dzięki zakupionemu sprzętowi uratowano życie wielu pacjentów w całej Polsce. WOŚP wsparła m.in. oddziały pediatryczne, laryngologiczne, kardiologiczne, a także hospicja i zakłady opiekuńczo-lecznicze.

Co roku Wielka Orkiestra bije własne rekordy w wysokości zebranych datków. W 2022 roku zebrano aż 224 mln złotych. To pokazuje niegasnącą popularność akcji i zaufanie darczyńców do Jerzego Owsiaka.

Największe aukcje WOŚP

Oprócz zbiórek ulicznych, WOŚP organizuje też corocznie aukcje, podczas których można wylicytować atrakcyjne fanty. W 2022 roku najdrożej sprzedano złotą i platynową płytę Oddziału Zamkniętego (572 tys. zł), spotkanie z Robertem Lewandowskim (520 tys. zł) oraz obiad z prezydentem Andrzejem Dudą (202 tys. zł). Te kwoty pokazują niegasnącą popularność WOŚP.

Wpływ polityki na służbę zdrowia

Kondycja publicznej służby zdrowia w Polsce od wielu lat pozostawia wiele do życzenia. Brakuje pieniędzy, personelu oraz nowoczesnego sprzętu. Winą za ten stan rzeczy obarcza się często polityków sprawujących władzę.

Zdaniem ekspertów i komentatorów, kolejne rządy nie potrafiły stworzyć spójnej, długofalowej strategii naprawy ochrony zdrowia. Reformy służby zdrowia padały ofiarą partykularnych interesów politycznych lub po prostu braku pomysłu na systemowe rozwiązania.

Tymczasem szpitale borykają się z niedoborami, pacjenci czekają w długich kolejkach na zabiegi, a personel medyczny wyjeżdża za granicę w poszukiwaniu lepszych warunków pracy. Bez gruntownej reformy całego systemu trudno spodziewać się poprawy.

Politycy na pokaz obiecują zmiany i nie realizują ich, gdy sięga po władzę. Tymczasem kolejne roczniki studentów medycyny zastanawiają się, czy warto zostać w kraju i pracować w coraz gorszych warunkach.

Czytaj więcej: Orban zmienia front: Miękiszon, jak się okazało

Kontrowersje wokół osoby Jerzego Owsiaka

Jerzy Owsiak jako twórca i główny organizator WOŚP cieszy się ogromną popularnością i szacunkiem. Jednak jego osoba i działalność budziła także kontrowersje, a nawet nienawistne ataki.

Część polityków i komentatorów zarzuca Owsiakowi, że poprzez WOŚP realizuje własne cele i interesy polityczne. Pojawiają się opinie, że zbierane datki są marnotrawione lub wręcz kradzione. Tego typu zarzuty nie znajdują jednak potwierdzenia w faktach.

Nie brakowało też gróźb karalnych i nienawistnych komentarzy pod adresem Owsiaka, co doprowadziło nawet do jego rezygnacji z funkcji prezesa Fundacji WOŚP w 2020 roku. Na szczęście po fali wsparcia Owsiak powrócił do działania i niezmiennie z ogromnym poświęceniem organizuje coroczne finały.

Rok Kwota zebranych środków
2021 224 092 717 zł
2020 127 459 134 zł
2019 175 938 717 zł

Cel i idee Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Jerzy owsiak: polityka a służba zdrowia - co warto wiedzieć

Celem WOŚP jest zbieranie środków „na zakup i leczenie dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych, onkohematologii, kardiochirurgii, neurochirurgii”. Jak deklaruje Fundacja, 100% zebranych datków przekazywana jest na wsparcie polskiej służby zdrowia.

Co roku WOŚP wybiera też konkretny cel zbiórki - w 2023 będą to m.in. zakup inkubatorów dla szpitalnych oddziałów neonatologicznych. Przez lata WOŚP wsparła już dziesiątki takich konkretnych inicjatyw.

Najważniejszą ideą WOŚP pozostaje jednak pokazanie, że razem możemy zdziałać bardzo wiele, przekraczając podziały światopoglądowe i polityczne. Ta idea solidarności i zrozumienia nawzajem wydaje się szczególnie cenna.

Przyszłość systemu ochrony zdrowia w Polsce

Przyszłość polskiej ochrony zdrowia jawi się w dość ponurych barwach. Zapewnienie dostępu do opieki medycznej dla wszystkich obywateli w rozsądnym czasie będzie wymagało ogromnych nakładów i wysiłku.

Potrzebne są zarówno pieniądze na podwyżki i zatrzymanie emigracji personelu medycznego, jak i inwestycje w infrastrukturę - budowę i modernizację placówek medycznych. Niezbędna jest też odwaga polityków, by przeprowadzić bolesne, lecz konieczne reformy systemu.

Inicjatywy takie jak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to szlachetne, ale jedynie doraźne wsparcie. Prawdziwe zmiany muszą zajść na poziomie całego systemu i przy pełnym zaangażowaniu władz państwowych.

Podsumowanie

W artykule omówiono działalność Jerzego Owsiaka i jego Fundacji WOŚP. Przedstawiono imponujące osiągnięcia Organizacji w zbieraniu środków na wsparcie polskiej służby zdrowia. Tylko w 2022 roku zebrali rekordową kwotę 224 milionów złotych. Opisano również największe aukcje fantów organizowane przez WOŚP.

Poruszono także temat wpływu bieżącej polityki na funkcjonowanie ochrony zdrowia w Polsce. Krytycznie oceniono brak spójnej, wieloletniej strategii naprawy systemu. Wskazano na pilną potrzebę reform i zmian legislacyjnych.

Nie pominięto także kontrowersji towarzyszących działalności Jerzego Owsiaka. Przytoczono zarzuty formułowane pod jego adresem, dotyczące rzekomego marnotrawienia zebranych środków. Zarzuty te nie znalazły jednak potwierdzenia.

Na koniec artykułu zastanowiono się nad przyszłością systemu ochrony zdrowia w Polsce. Perspektywy nie rysują się optymistycznie, potrzebne są ogromne nakłady i zaangażowanie w reformy. Tylko to pozwoli zapewnić powszechny dostęp do opieki medycznej na odpowiednim poziomie.

5 Podobnych Artykułów

  1. Kościół w Kostowcu - Dusza Religijna Miasta: Oaza Wiary i Społeczności
  2. Międzynarodowy Dzień Pizzy: 50 różnych smaków w Łodzi
  3. Najnowsza wymiana jeńców Rosja-Ukraina: co się wydarzyło?
  4. Mariusz Kamiński w nowej roli? Szokujące doniesienia o liderze PiS
  5. Latek stracił 3 mln złotych. Oszuści sprytnie go podeszli. Został mu przydzielony broker.
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Miłosz Duda
Miłosz Duda

Jestem kinowym detektywem w labiryncie fabuł. Seriale to emocjonalne treningi, sport to mój rytm. Zwierzęta – towarzysze w ciszy, edukacja to moje źródło mocy, rozumianej jako film życia.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły