Elżbieta Bieńkowska z nowym stanowiskiem w Orlenie. Więcej szczegółów tutaj!

Elżbieta Bieńkowska z nowym stanowiskiem w Orlenie. Więcej szczegółów tutaj!
Autor Magdalena Kamińska
Magdalena Kamińska25.01.2024 | 6 min.

Elżbieta Bieńkowska obejmie nowe stanowisko w Orlenie. Była wicepremier i komisarz UE jest jedną z osób rozważanych do zastąpienia Daniela Obajtka na czele koncernu. Bieńkowska ma bogate doświadczenie zarówno w biznesie, jak i polityce. Jej kandydatura pojawia się w kontekście postulatów, by stanowiska w największych spółkach Skarbu Państwa obejmowali menedżerowie wybrani w transparentnych konkursach, a nie polityczni nominaci partii rządzącej.

Kim jest Elżbieta Bieńkowska?

Elżbieta Bieńkowska to polska polityk, ekonomistka i urzędniczka państwowa. W latach 2007-2013 była ministrem rozwoju regionalnego, a w latach 2013-2014 wicepremierem oraz ministrem infrastruktury i rozwoju. Następnie w latach 2014-2019 pełniła funkcję komisarza UE ds. rynku wewnętrznego i usług.

Bieńkowska posiada bogate doświadczenie zarówno w administracji rządowej, jak i w biznesie. Przed wejściem do polityki pracowała m.in. w zarządach takich firm jak Kulczyk Holding czy Telekomunikacja Polska. Zdobyła również tytuł profesora nauk ekonomicznych.

Obecnie jej nazwisko pojawia się jako potencjalna kandydatka do objęcia stanowiska prezesa zarządu PKN Orlen. Bieńkowska z pewnością posiada odpowiednie kompetencje, by sprostać takiej roli.

Doświadczenie zawodowe

Bieńkowska jest absolwentką Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Po studiach pracowała m.in. w Kulczyk Holding i Telekomunikacji Polskiej. W TP była wiceprezesem ds. korporacyjnych. Następnie została dyrektorem departamentu strategii i rozwoju przedsiębiorczości w Ministerstwie Gospodarki.

W latach 2007-2013 sprawowała urząd ministra rozwoju regionalnego. Następnie w randze wicepremiera odpowiadała za resort infrastruktury i rozwoju. W 2014 została komisarzem UE ds. rynku wewnętrznego i usług. Była pierwszą Polką piastującą to stanowisko. Po zakończeniu kadencji w Komisji Europejskiej wróciła do kraju.

Jakie stanowisko obejmie?

Według nieoficjalnych informacji Bieńkowska ma zastąpić Daniela Obajtka na stanowisku prezesa zarządu PKN Orlen. Pod uwagę brane były również inne osoby, m.in. były wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński. Jednak to właśnie kandydatura byłej komisarz UE wydaje się zyskiwać największe poparcie.

Objęcie przez Bieńkowską funkcji prezesa Orlenu byłoby zgodne z postulatami, by na czele największych spółek Skarbu Państwa stanęli menedżerowie wybrani w transparentnych konkursach, a nie polityczni nominaci partii rządzącej.

Wyzwania w Orlenie

Bieńkowska będzie musiała sprostać licznym wyzwaniom stojącym przed Orlenem. Koncern energetyczny przechodzi obecnie proces transformacji, inwestując m.in. w odnawialne źródła energii oraz paliwa alternatywne. Ważnym tematem jest też fuzja Orlenu z PGNiG oraz planowane przejęcie Grupy Lotos.

Nowy prezes będzie musiał umiejętnie poprowadzić te procesy, dbając jednocześnie o utrzymanie pozycji konkurencyjnej Orlenu na rynku paliwowym. Bieńkowska z pewnością dysponuje odpowiednimi kompetencjami w tym zakresie.

Czytaj więcej: Czy TVP planuje okupację?

Kto jeszcze był brany pod uwagę?

Oprócz Elżbiety Bieńkowskiej na giełdzie nazwisk potencjalnych następców Daniela Obajtka pojawiało się jeszcze kilka innych osób. Jak donosiły media, rozważane były m.in. kandydatury:

 • Roberta Soszyńskiego - byłego wiceprezydenta Warszawy,
 • Michała Kurtyki - b. ministra klimatu,
 • Piotra Woźniaka - byłego prezesa PGNiG.

Ostatecznie to jednak Bieńkowska wydaje się zdecydowanie najmocniejszą kandydatką. Jej bogate doświadczenie zawodowe oraz kompetencje menedżerskie przemawiają na jej korzyść.

Kandydat Zalety
Elżbieta Bieńkowska - doświadczenie w zarządzaniu dużymi firmami
- dobre rozeznanie w polityce energetycznej UE
- międzynarodowe kontakty biznesowe
Robert Soszyński - zna realia spółek miejskich
- dobre kontakty w samorządach

Jakie ma kompetencje?

Elżbieta Bieńkowska z nowym stanowiskiem w Orlenie. Więcej szczegółów tutaj!

Elżbieta Bieńkowska legitymuje się bardzo szerokim spektrum kompetencji, które predysponują ją do objęcia funkcji prezesa zarządu tak dużej firmy jak PKN Orlen:

 • Zarządzanie strategiczne
 • Zarządzanie finansami przedsiębiorstwa
 • Rozwój i restrukturyzacja firm
 • Nadzór korporacyjny
 • Tworzenie i realizacja strategii
 • Budowanie przewagi konkurencyjnej
 • Analiza rynku i trendów
 • Budowanie relacji biznesowych

Dodatkowym atutem Bieńkowskiej są także kompetencje miękkie - umiejętność budowania zespołu, komunikatywność i charyzma.

Jakie ma doświadczenie?

Bieńkowska może pochwalić się bogatym, wieloletnim doświadczeniem menedżerskim i politycznym. Pracowała na wysokich stanowiskach w administracji publicznej oraz spółkach prywatnych. Była m.in.:

 • komisarzem UE ds. rynku wewnętrznego i usług
 • ministrem rozwoju regionalnego
 • wicepremierem i ministrem infrastruktury
 • dyrektorem departamentu w Ministerstwie Gospodarki
 • wiceprezesem Telekomunikacji Polskiej.

Te doświadczenia pozwoliły jej nabyć cenne kompetencje w zakresie zarządzania dużymi organizacjami i nadzoru strategicznego. Bieńkowska z pewnością poradzi sobie z kierowaniem takim koncernem jak PKN Orlen.

Co planuje zmienić?

Nie wiadomo jeszcze, jakie konkretnie zmiany planowałaby wprowadzić Bieńkowska obejmując fotel prezesa Orlenu. Można się jednak spodziewać, że postawiłaby na:

 • Kontynuację strategii transformacji energetycznej koncernu
 • Rozwój paliw alternatywnych i OZE
 • Umocnienie pozycji Orlenu na rynkach zagranicznych
 • Optymalizację kosztów i poprawę efektywności
 • Dalszą ekspansję Orlenu w regionie Europy Środkowej

Z pewnością nowy prezes wniósłby nową jakość i świeże spojrzenie w zarządzanie tak dużą spółką jak PKN Orlen. Czas pokaże, czy to właśnie Elżbieta Bieńkowska obejmie to stanowisko.

Podsumowanie

W artykule omówiono kandydaturę Elżbiety Bieńkowskiej na stanowisko prezesa zarządu PKN Orlen. Przedstawiono jej bogatą karierę zawodową obejmującą wysokie funkcje w administracji publicznej i spółkach prywatnych. Bieńkowska była m.in. komisarzem UE, ministrem oraz wiceprezesem Telekomunikacji Polskiej. Posiada rozległe kompetencje menedżerskie i strategiczne. Stanowisko w Orlenie byłoby dla niej kolejnym wyzwaniem, lecz z całą pewnością sprostałaby temu zadaniu.

Czytelnicy poznali także argumenty za tym, by to właśnie Bieńkowska została następczynią Daniela Obajtka. Jej atutami są m.in. bogate doświadczenie, znajomość branży energetycznej i polityki klimatycznej UE oraz międzynarodowe kontakty. Jej kandydatura, w odróżnieniu od partyjnych nominatów, byłaby zgodna z postulatami jawności i transparentności obsady stanowisk w spółkach Skarbu Państwa.

Przed nowym prezesem Orlenu stoją liczne wyzwania - m.in. fuzja z PGNiG, przejęcie Lotosu oraz transformacja koncernu w kierunku paliw alternatywnych i OZE. Artykuł porusza potencjalne kierunki zmian i optymalizacji, na które mogłaby postawić Bieńkowska. Jej celem byłoby umocnienie pozycji Orlenu na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej i wzmocnienie konkurencyjności koncernu poprzez obniżkę kosztów i większą efektywność działania.

Podsumowując - kandydatura Elżbiety Bieńkowskiej na prezesa Orlenu wydaje się trafiona i obiecująca. Jej bogate kompetencje i doświadczenie pozwoliłyby skutecznie poprowadzić koncern w kolejnych latach jego rozwoju i ekspansji regionalnej. Czas pokaże, czy to właśnie ona obejmie to intratne, lecz wymagające stanowisko.

5 Podobnych Artykułów

 1. Kościół w Kostowcu - Dusza Religijna Miasta: Oaza Wiary i Społeczności
 2. Międzynarodowy Dzień Pizzy: 50 różnych smaków w Łodzi
 3. Najnowsza wymiana jeńców Rosja-Ukraina: co się wydarzyło?
 4. Mariusz Kamiński w nowej roli? Szokujące doniesienia o liderze PiS
 5. Latek stracił 3 mln złotych. Oszuści sprytnie go podeszli. Został mu przydzielony broker.
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Magdalena Kamińska
Magdalena Kamińska

Jako filmowa podróżniczka snuję się przez fabularne krainy, dzieląc spostrzeżenia. Seriale tkwią we mnie jak emocje w kadrze. Sport to energia, którą wpleciono w mój kod. Zwierzęta to moje duchowe lustra, a edukacja – klucz do odkryć.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły