Wiata z z panelami fotowoltaicznymi - sposób na oszczędzanie. Sprawdź jak tańczą i wydajną fotowoltaikę zamontować na wiacie!

 Wiata z z panelami fotowoltaicznymi - sposób na oszczędzanie. Sprawdź jak tańczą i wydajną fotowoltaikę zamontować na wiacie!
Autor Magdalena Kamińska
Magdalena Kamińska22.10.2023 | 5 min.

Coraz więcej osób decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych na swoich wiatach. Pozwala to zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za prąd i zapewnia darmową energię elektryczną z promieni słonecznych. Jak najtaniej i najefektywniej zamontować fotowoltaikę na wiacie? Przedstawiamy kilka porad.

Jak tanio zbudować wiatę z fotowoltaiką?

Najtańszym rozwiązaniem jest zbudowanie konstrukcji wiaty samodzielnie z gotowych materiałów budowlanych. Można wykorzystać drewno, profile metalowe lub rury stalowe. Ważne, aby konstrukcja była stabilna i wytrzymała. Dobrym i tanim rozwiązaniem są też gotowe zestawy do montażu wiat.

Oszczędności można znaleźć również na panelach fotowoltaicznych. Nie zawsze muszą to być drogie, markowe panele. Warto poszukać tańszych paneli nie gorszej jakości od mniej znanych producentów.

Ile kosztuje wiata z panelami fotowoltaicznymi?

Koszt wiaty z fotowoltaiką zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od wielkości konstrukcji, rodzaju materiałów, mocy i ilości paneli. Przeciętny koszt to ok. 15-25 tys. zł za montaż na gotowej wiacie. Bardziej rozbudowane instalacje mogą kosztować nawet 40-60 tys. zł.

Sporo można zaoszczędzić, budując wiatę i montując panele samodzielnie. Wówczas koszt całej inwestycji może wynieść ok. 10-15 tys. zł.

Gdzie kupić tanie panele fotowoltaiczne na wiatę?

Tanie panele fotowoltaiczne dobrej jakości można kupić w sklepach internetowych i hurtowniach elektrotechnicznych. Dobrym rozwiązaniem są nieznane szerzej marki z Chin, które oferują konkurencyjne cenowo moduły.

Warto poszukać promocji i wyprzedaży w popularnych sklepach budowlanych. Czasem można tam kupić dobrej jakości panele fotowoltaiczne w atrakcyjnych cenach.

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać do wiaty?

 Wiata z z panelami fotowoltaicznymi - sposób na oszczędzanie. Sprawdź jak tańczą i wydajną fotowoltaikę zamontować na wiacie!

Do montażu na wiacie najlepiej sprawdzą się monokrystaliczne panele fotowoltaiczne o mocy 200-400 Wp. Ważna jest odporność na warunki zewnętrzne, dlatego warto wybrać panele z certyfikatem IP65 odporne na pył i wilgoć.

Przy wyborze paneli należy zwrócić uwagę na parametry techniczne takie jak sprawność, temperaturowy współczynnik mocy czy tolerancję mocy. Nie zawsze droższe panele mają lepsze parametry.

Jak zamontować panele fotowoltaiczne na wiacie krok po kroku?

Montaż paneli fotowoltaicznych na wiacie nie jest skomplikowany i można go wykonać samemu, o ile posiada się podstawowe umiejętności techniczne. Oto krok po kroku instrukcja:

 1. Przygotowanie konstrukcji wiaty - powinna być stabilna i wytrzymała
 2. Przykręcenie konstrukcji montażowej do paneli fotowoltaicznych
 3. Zamontowanie paneli na wiacie na konstrukcji montażowej
 4. Podłączenie paneli szeregowo w stringi
 5. Podłączenie stringów do falownika
 6. Podłączenie falownika do rozdzielnicy
 7. Wykonanie niezbędnych prac elektrycznych w rozdzielnicy
 8. Sprawdzenie poprawności montażu i działania instalacji

Jak podłączyć fotowoltaikę z wiaty do domu?

Istnieje kilka sposobów podłączenia instalacji fotowoltaicznej z wiaty do budynku:

 • Podłączenie na zasilanie własne - energia zużywana na bieżąco
 • Podłączenie na zasilanie własne z akumulatorem - nadmiar energii zapisywany jest w akumulatorach
 • Podłączenie do sieci elektroenergetycznej - nadmiar energii oddawany jest do sieci

Sposób podłączenia zależy od potrzeb i możliwości. Warto skonsultować się z elektrykiem.

Ile paneli fotowoltaicznych potrzeba na wiatę garażową?

Liczbę paneli fotowoltaicznych potrzebnych na wiatę garażową należy dobrać pod kątem zapotrzebowania na energię. Na wiatę 2-stanowiskową wystarczy zazwyczaj 6-10 paneli o mocy 250-300 Wp. Dokładne wyliczenie może wykonać projektant instalacji.

Jakie są korzyści z zamontowania fotowoltaiki na wiacie?

Montaż fotowoltaiki na wiacie daje szereg korzyści:

 • Oszczędności na rachunkach za prąd
 • Czysta energia elektryczna ze słońca
 • Możliwość odsprzedaży nadwyżek energii
 • Dodatkowa wartość wiaty
 • Montaż paneli w zacienionej przestrzeni
 • Prosta konserwacja instalacji

Inwestycja w fotowoltaikę na wiacie szybko się zwraca, dlatego warto ją rozważyć.

Podsumowanie

Montaż paneli fotowoltaicznych na wiacie to bardzo dobre rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić na rachunkach za prąd i produkować ekologiczną energię. Aby zbudować tanią i wydajną instalację PV na wiacie, warto postawić na sprawdzone i niedrogie rozwiązania - solidną konstrukcję, dobrej jakości tańsze panele oraz mądry i poprawny montaż. Inwestycja w fotowoltaikę na wiacie szybko się zwraca, dlatego jest dobrą alternatywą dla tradycyjnej energii z sieci.

Najczęściej zadawane pytania

Warto wybrać sprawdzoną firmę z doświadczeniem w montażu instalacji fotowoltaicznych. Kluczowe są pozytywne opinie klientów i konkurencyjne ceny.

Możliwe jest uzyskanie dofinansowania z programu "Mój Prąd" na instalacje fotowoltaiczne montowane na wiatach. Wystarczy spełnić warunki programu.

Należy przygotować schemat instalacji, certyfikaty, protokoły pomiarów i zgłoszenie mikroinstalacji. Wszystkie wymagane dokumenty pomogą przygotować instalatorzy.

Do montażu na wiacie lepiej sprawdzą się wydajniejsze monokrystaliczne panele fotowoltaiczne.

Aby zapewnić ich sprawne działanie, należy regularnie odśnieżać panele i usuwać nawisy lodu. Nie wolno używać ostrych narzędzi.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Kościół w Kostowcu - Dusza Religijna Miasta: Oaza Wiary i Społeczności
 2. Międzynarodowy Dzień Pizzy: 50 różnych smaków w Łodzi
 3. Jerzy owsiak: polityka a służba zdrowia - co warto wiedzieć
 4. Mariusz Kamiński w nowej roli? Szokujące doniesienia o liderze PiS
 5. Sezon zakupów prezentów u progu! Porównaj ceny i zaoszczędź.
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Magdalena Kamińska
Magdalena Kamińska

Jako filmowa podróżniczka snuję się przez fabularne krainy, dzieląc spostrzeżenia. Seriale tkwią we mnie jak emocje w kadrze. Sport to energia, którą wpleciono w mój kod. Zwierzęta to moje duchowe lustra, a edukacja – klucz do odkryć.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły