Film Sheroes od momentu swojej premiery wzbudza duże zainteresowanie i emocje wśród widzów. Jest to produkcja, która porusza istotne społeczne kwestie w bardzo ciekawy i angażujący sposób. W niniejszym artykule postaram się zebrać najważniejsze informacje na temat tego tytułu, aby każdy zainteresowany mógł podjąć świadomą decyzję, czy warto mu poświęcić czas.
Gdzie obejrzeć film Sheroes online?
Legalne źródła streamingu
Film Sheroes na razie niestety nie trafił do żadnej z popularnych platform streamingowych działających w Polsce, takich jak Netflix, HBO Max czy Amazon Prime Video. Jednak istnieją legalne sposoby, aby obejrzeć ten tytuł online. Po pierwsze, można wypożyczyć go na kilku serwisach VOD, m.in. Ipla, Rakuten czy Chili TV. Koszt wypożyczenia na 48 godzin to zazwyczaj ok. 10-15 zł. Kolejną opcją jest zakupienie dostępu na wybranych platformach PVOD, takich jak Apple TV, Google Play, Rakuten czy Amazon Prime. Cena zakupu wynosi zwykle ok. 20-25 zł.
Opcje VOD i PVOD
Korzystając z serwisów VOD i PVOD możemy legalnie obejrzeć Sheroes w dobrej jakości obrazu i dźwięku - zazwyczaj jest to jakość Full HD, a nierzadko nawet 4K. Większość platform udostępnia również opcję oglądania z polskim lektorem lub napisami. Wady to jednak dość wysoka cena za single view, konieczność wypożyczenia w konkretnym przedziale czasowym lub brak możliwości pobrania filmu do późniejszego obejrzenia offline.
Dostępność na platformach
Na dzień dzisiejszy Sheroes nie jest dostępny w modelu subskrypcyjnym na żadnej platformie streamingowej. By go legalnie obejrzeć online, musimy skorzystać z opcji jednorazowego zakupu lub wypożyczenia na wybranym serwisie VOD lub PVOD. Wśród polecanych opcji są m.in. Rakuten czy Apple TV, gdzie film dostępny jest w jakości 4K.
Fabuła i opis filmu Sheroes
Główne wątki i bohaterowie
Akcja filmu rozgrywa się we współczesnych Indiach. Głównymi bohaterkami są trzy młode kobiety - Preeti, Reema i Nandini - które pewnego dnia padają ofiarą szantażu ze strony wpływowego biznesmena. Nagrane potajemnie intymne nagrania trafiają do sieci, co całkowicie rujnuje ich reputację i życie. Jednak bohaterki postanawiają się nie poddawać. Wspólnie rozpoczynają walkę o sprawiedliwość i swoją godność. Film pokazuje ich determinację, odwagę i solidarność w obliczu uprzedzeń patriarchalnego społeczeństwa.
Miejsce i czas akcji
Fabuła rozgrywa się we współczesnych Indiach, w dużym mieście. Akcja zaczyna się w 2013 roku i toczy się przez kolejne lata, ukazując proces walki bohaterek o sprawiedliwość i zmianę postaw społecznych wobec ofiar szantażu internetowego. Film oddaje realia i problemy społeczne Indii, z jakimi mierzą się młode, wykształcone kobiety.
Gatunek i tematyka filmu
Sheroes to dramat obyczajowy poruszający istotne kwestie społeczne. Główne tematy to walka o prawa kobiet, problem szantażu i uprzedmiotowienia kobiet w sieci, victim blaming, solidarność i siła kobiecej przyjaźni. Reżyserka ukazuje trudną sytuację ofiar cyberprzemocy i przemocy seksualnej w kontekście indyjskiej kultury. Film ma ambicję obnażyć mechanizmy krzywdzące kobiety i zainicjować dyskusję na temat koniecznych zmian społecznych.
Obsada i twórcy filmu Sheroes
Główni aktorzy i role
W rolach trzech głównych bohaterek wystąpiły świetne aktorki: Shreya Dhanwanthary jako Preeti, Soni Razdan jako Nandini oraz Bhagyashree Mote jako Reema. Aktorki w bardzo przekonujący i poruszający sposób oddały emocje i dylematy bohaterek. W pozostałych rolach wystąpili m.in. Priyanshu Painyuli, Kota Srinivasa Rao oraz Taaruk Raina.
Ekipa filmowa i twórcy
Reżyserką filmu jest Sonali Gulati. Scenariusz napisała Soumya Joshi. Za zdjęcia odpowiada Navjit Singh Gill, a za montaż Monisha Baldawa. Muzykę skomponowała Sneha Khanwalkar. Film wyprodukowała wytwórnia Recyclewala Films we współpracy z komun.tv oraz Lisani Productions. Główną producentką była Guneet Monga.
Nagrody i nominacje
Film zdobył Nagrodę Publiczności na festiwalu Raindance London w 2021 roku. Był także pokazywany i doceniany na wielu prestiżowych festiwalach, m.in. w Toronto, Busan czy Göteborgu. W 2022 roku otrzymał nominację do Orłów - nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej dla najlepszych filmów zagranicznych.
Opinie widzów o filmie Sheroes
Recenzje krytyków i dziennikarzy
Film zebrał bardzo pozytywne recenzje od krytyków na całym świecie. Chwalony jest przede wszystkim za poruszanie ważnych tematów w sposób angażujący emocjonalnie, ale bez popadania w patos. Doceniany jest scenariusz, reżyseria i gra aktorska. Krytycy podkreślają, że to ważny głos w globalnej dyskusji na temat szacunku dla kobiet i praw ofiar cyberprzemocy. Wskazują, że choć film opowiada o Indiach, porusza uniwersalne problemy.
Oceny i komentarze widzów
Również widzowie bardzo chwalą ten film. W serwisie Filmweb ma ocenę 7,6/10 na ponad 1500 głosów. Zwracają uwagę na mocną fabułę i ważny przekaz. Niektórzy narzekają na momentami zbyt publicystyczny styl, ale ogólne opinie są bardzo pozytywne. Widzów porusza historia bohaterek i ich walka. Doceniają ciekawą obsadę i doskonałe aktorki wcielające się w główne role. Film zdecydowanie polecany.
Kontrowersje i krytyka
Nie brak też głosów krytycznych, zwłaszcza ze strony środowisk konserwatywnych. Zarzucają one filmowi propagowanie "zachodnich" wartości i rzekome oskarżanie indyjskiej kultury. Reżyserka odpiera te zarzuty, podkreślając, że jej celem było ukazanie problemów realnie istniejących w Indiach. Film ma zainicjować dialog i zmiany ku większemu szacunkowi dla kobiet w indyjskim społeczeństwie.
Ciekawostki na temat filmu Sheroes
Geneza projektu i produkcji
Pomysł na film zrodził się w głowie reżyserki Sonali Gulati po serii głośnych w Indiach przypadków szantażu internetowego z udziałem znanych kobiet. Chcąc bliżej zgłębić ten problem, przeprowadziła obszerne wywiady z ofiarami cyberprzemocy. Na tej podstawie powstał scenariusz. Produkcja była trudna ze względu na kontrowersyjną tematykę, ale dzięki wsparciu Guneet Monga udało się sfinalizować ten ważny projekt.
Za kulisami i anegdoty
Aktorki bardzo intensywnie wczuwały się w role, prowadząc długie rozmowy z prawdziwymi ofiarami przemocy. Poza planem zawiązały bliską przyjaźń, co przełożyło się na wiarygodne oddanie relacji ich bohaterek. Nie obyło się bez trudnych momentów. Kota Srinivasa Rao, grający ojca głównej bohaterki, początkowo nie rozumiał problemu przedstawionego w filmie, ale na szczęście zmienił swoje nastawienie dzięki dyskusjom w gronie twórców.
Nawiązania i inspiracje
Twórcy przyznają, że inspirowali się takimi tytułami, jak "Pokój Marvina", "Czarnobyl", "Plotkara" czy "Dziewczyny z Dubaju" - produkcjami poruszającymi ważne tematy społeczne. Reżyserka wskazuje też na inspiracje twórczością Charlesa Dickensa i jego sposobem krytycznego ukazywania problemów społecznych epoki.
Rekomendacja
Dla kogo warto obejrzeć
Film Sheroes zdecydowanie warto obejrzeć wszystkim interesującym się tematyką praw kobiet i problemów społecznych we współczesnych Indiach. Produkcja poruszy przede wszystkim kobiety, które dostrzegą w nim wiele uniwersalnych problemów. Zachęcam jednak także panów do zapoznania się z tym ważnym i ciekawym tytułem. Film pobudza do myślenia i dyskusji.
Podobne produkcje
Fani Sheroes powinni sięgnąć też po takie filmy, jak "Darling", "Lipstick Under My Burkha", "Manto", "Delhi Crime" czy "Paan Singh Tomar" - produkcje również poruszające ważne tematy społeczne w kontekście współczesnych Indii.
Powody, by dać filmowi szansę
Reasumując, Sheroes to ważny głos w dyskusji na temat sytuacji kobiet w Indiach i na całym świecie. Film wiarygodnie ukazuje problem cyberprzemocy i uprzedzeń, jednocześnie budząc nadzieję na pozytywną zmianę. Warto dać mu szansę dla: ciekawej fabuły, doskonałych aktorek, mocnego przekazu i uniwersalnego przesłania o sile kobiecej solidarności i determinacji w walce o godność i sprawiedliwość. Gorąco polecam!
Podsumowanie
Film Sheroes porusza niezwykle istotny problem przemocy wobec kobiet i szantażu internetowego. Ukazuje go w sposób mocny i angażujący, ale bez zbędnego patosu czy moralizowania. Dzięki temu produkcja ma szansę naprawdę zmieniać myślenie i inicjować ważną dyskusję na temat sytuacji kobiet we współczesnym świecie. Gorąco zachęcam do obejrzenia tego filmu i do refleksji nad jego universalnym przesłaniem. Walka bohaterek Sheroes pokazuje, że wystarczy solidarność, odwaga i determinacja, by zmieniać otaczającą rzeczywistość na lepsze.