Role aktorskie, za które nie dostali Oscara

Role aktorskie, za które nie dostali Oscara
Autor Amadeusz Wiśniewski
Amadeusz Wiśniewski02.09.2023 | 8 min.

Aktorstwo to sztuka wymagająca nie tylko talentu, ale także ciężkiej pracy i poświęcenia. Niektórzy wykonawcy oddają role całym sercem, wcielając się w postać z niezwykłym oddaniem. Jednak czasem, mimo wspaniałych kreacji aktorskich, brakuje uznania ze strony Akademii Filmowej, która co roku przyznaje Oscary. W historii kina znajdziemy wiele przykładów świetnych ról, które nie zostały uhonorowane złotą statuetką.

Wielkie role dramatyczne

Leonardo DiCaprio w Wilku z Wall Street

Leonardo DiCaprio zachwycił publiczność i krytyków swoją kreacją charyzmatycznego maklera giełdowego Jordana Belforta w filmie Martina Scorsese Wilk z Wall Street. Aktor brawurowo sportretował postać chciwego i egoistycznego finansisty, oddając zarówno jego charyzmę, jak i demony. DiCaprio zagrał z ogromnym przejęciem, wczuwając się w pychę, gniew i uzależnienie bohatera. Jego energia ekranowa, mimika i gestykulacja tworzyły niepowtarzalny portret człowieka opętanego żądzą władzy i pieniędzy. Mimo iście aktorskiego popisu, DiCaprio nie zdobył za tę rolę Oscara.

Joaquin Phoenix w Jokerze

Rola Jokera w filmie Todda Phillipsa była zwieńczeniem aktorskiej drogi Joaquina Phoenixa. Aktor genialnie sportretował komiksowego złoczyńcę, ukazując nie tylko jego obłęd, ale też ludzką stronę. Phoenix zagrał postać zagubionego i wyobcowanego mężczyzny, który zapada w chorobę psychiczną i stacza się w otchłań szaleństwa. Jego niesamowita mimika, chwiejny chód i charakterystyczny śmiech przerażały i fascynowały zarazem. Phoenix wcielił się w Jokera totalnie, demonstrując warsztat aktorski najwyższej próby. Pomimo tego arcydzieła aktorstwa, zabrakło dla niego Oscara.

Amy Adams w Amerykańskim oszustwie

Amy Adams jest aktorką wielokrotnie nominowaną do Oscara, która wciąż czeka na zdobycie upragnionej statuetki. Jedną z jej najlepszych ról była kreacja dobrotliwej oszustki w filmie Amerykańskie oszustwo. Aktorka zagrała subtelnie i z wdziękiem postać kobiety, która dokonuje przestępstw udając damę z towarzystwa. Jej postać była pełna uroku, ciepła, ale też determinacji i sprytu. Adams pokazała szeroką gamę uczuć, od współczucia po chłodną kalkulację. Jej zniuansowana, wielowymiarowa rola zasługiwała na Oscara, którego jednak nie otrzymała.

Role komediowe lekceważone przez Akademię

Jim Carrey w Masce

Słynny komik Jim Carrey stworzył jedną ze swoich najlepszych ról w czarnej komedii Mask. Wcielił się z niezwykłą ekspresją w postać nieśmiałego bankowego urzędnika, który zakłada tytułową, zieloną maskę i zmienia się w szalonego wariata. Carrey popisał się fantastycznym warsztatem komediowym, parodiując zachowania i mimikę. Jego energetyczna, pełna werwy kreacja była popisem komizmu i ekscentryczności. Niestety, mimo rozbawienia widzów, aktor nie został uhonorowany Oscarem za tę wybitną rolę komediową.

Eddie Murphy w Beverly Hills 3

Trzecia część kultowej serii o detektywie Axelu Foley była okazją do aktorskiego popisu Eddiego Murphy'ego. Komik brawurowo zagrał charakterystycznego gliniarza z Detroit, który trafia do bogatego Beverly Hills. Murphy ze swadą odnalazł się w tej komediowej konwencji, dostarczając widzom salw śmiechu i żywiołowej zabawy. Jego Axel Foley był zabawny, charyzmatyczny i pełen uroku. Aktor wniósł lekkość i swobodę w tę produkcję. Niestety jego kunszt komediowy nie został doceniony nominacją do Oscara.

Steve Carell w 40-letnim prawiczku

Komedia 40-letni prawiczek okazała się trampoliną do sławy dla Steve'a Carella. Aktor genialnie zagrał tytułowego nieudacznika - samotnego, nieśmiałego mężczyzny w średnim wieku. Jego nieudolność w kontaktach damsko-męskich, brak pewności siebie i rozpaczliwe próby zmiany wywoływały salwy śmiechu. Carell stworzył postać komiczną, ale i wzruszającą w swojej niezdarności. Aktor pokazał swój talent komediowy w pełnej krasie. Niestety jego znakomita kreacja pozostała niedoceniona przez Akademię Filmową.

Kobiece role niedocenione przez jurorów

Glenn Close w Żonie fatale

Glenn Close jako tytułowa żona fatale w erotycznym thrillerze stworzyła jedną ze swoich najbardziej pamiętnych ról. Jej bohaterka była uwodzicielską femme fatale, która zwodziła mężczyzn swoim seksapilem, by osiągnąć własne cele. Aktorka sportretowała tę postać z kocią zmysłowością, ale też chłodem i obliczalnym okrucieństwem. Jej kreacja była pełna grozy i erotyzmu. Glenn Close zagrała z ogromnym wdziękiem i charyzmą, lecz ku zaskoczeniu, nie otrzymała za tę rolę Oscara.

Scarlett Johansson w Historii małżeńskiej

W roli kobiety rozczarowanej małżeństwem w filmie Historia małżeńska, Scarlett Johansson zachwyciła subtelnością i wrażliwością. Jej bohaterka przechodziła bolesną ewolucję od zakochanej żony do rozgoryczonej kobiety pragnącej wolności. Aktorka zagrała z ogromnym wyczuciem, ukazując skomplikowaną gamę uczuć i dylematów postaci. Jej kreacja była pełna autentyzmu i wiarygodności. Pomimo tej wybitnej roli dramatycznej, Johansson nie dostała nominacji do Oscara.

Amy Adams w Amerykańskiej hustlerce

W rolach dramatycznych świetnie odnajduje się także Amy Adams, która w Amerykańskiej hustlerce zachwyciła grą pełną pasji i determinacji. Jej bohaterka to biedna kelnerka, która wpada na pomysł oszustwa finansowego. Adams subtelnie sportretowała wewnętrzną przemianę postaci z zagubionej dziewczyny w twardą i bezwzględną kobietę interesu. Aktorka zagrała z siłą i charyzmą, lecz mimo to jej praca aktorska ponownie została niedoceniona przez Akademię.

Role drugoplanowe warte Oscara

Role aktorskie, za które nie dostali Oscara

Tom Cruise w Magnolii

Tom Cruise jako charyzmatyczny guru samorozwoju w Magnolii pokazał się z zupełnie nieznanej dotąd strony. Jego postać była charyzmatyczna i przepełniona fanatyczną wiarą w własne racje. Aktor zrezygnował ze swojego wizerunku amanta i stworzył kreację nietuzinkową, pełną grozy i patosu. Cruise zadziwiał charyzmą i energią, wcielając się całym sobą w tę niewielką, lecz wyrazistą rolę. Niestety jego znakomity występ drugoplanowy nie zaowocował nawet nominacją do Oscara.

Samuel L. Jackson w Pulp Fiction

Samuel L. Jackson jako biblijny zabójca Jules Winnfield w arcydziele Quentina Tarantino Pulp Fiction stworzył jedną ze swoich najbardziej kultowych ról. Jego bohater był charyzmatycznym i nieprzewidywalnym gangsterem, którego cechowały zarówno okrucieństwo, jak i duchowa głębia. Jackson zagrał z ogromnym temperamentem i energią, podkreślając charyzmę i tajemniczość postaci. Jego kreacja na zawsze zapadła w pamięć widzów, choć aktor nie zdobył za nią Oscara.

Ralph Fiennes w Angielskim pacjencie

Brytyjski aktor Ralph Fiennes jako tytułowy Angielski pacjent wcielił się w poruszającą, skomplikowaną postać. Jego bohater był rannym lotnikiem z tajemniczą przeszłością, który stara się odnaleźć własną tożsamość. Fiennes zagrał z ogromną wrażliwością i głębią, tworząc wielowymiarowy portret człowieka zagubionego i dotkniętego traumą. Jego praca aktorska była subtelna i pełna niuansów. Aktor stworzył niezapomnianą kreację, która była godna Oscara za rolę drugoplanową.

Role w filmach obcych językowo dla Akademii

Marion Cotillard w Życie Adeli

Francuska aktorka Marion Cotillard wzruszyła i oczarowała widzów swoją kreacją w Życiu Adeli. Jej bohaterka to charyzmatyczna artystka, która wpada w gwałtowny romans z młodą dziewczyną. Cotillard zagrała z ogromną energią i pasją, ukazując złożoność uczuć kobiety żyjącej pełnią życia. Jej gra aktorska była autentyczna i spontaniczna. Niestety, choć film zachwycił krytyków, dla anglojęzycznej Akademii pozostał obcy kulturowo i Marion Cotillard nie otrzymała za tę rolę Oscara.

Penélope Cruz w Hiszpanskiej aktorce

Penélope Cruz w roli Hiszpanskiej aktorki pokazała pełnię swojego talentu dramatycznego. Jej bohaterka przechodziła fascynującą przemianę z nieznanej adeptki aktorstwa w dojrzałą artystkę żyjącą w cieniu sławy. Cruz zagrała z pasją i zaangażowaniem, ukazując wewnętrzne dylematy i pragnienia postaci. Jej praca zachwyciła krytykę, jednak hiszpańskojęzyczny film nie trafił do grona faworytów Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Rinko Kikuchi w Babelu

Uwagę Akademii powinna była zwrócić także rola japońskiej aktorki Rinko Kikuchi w przejmującym dramacie Babel. Kikuchi wcieliła się w postać głuchej nastolatki cierpiącej z powodu samotności i braku akceptacji. Aktorka zagrała z bolesnym realizmem i wrażliwością, ukazując rozterki bohaterki. Jej kreacja była pełna autentyzmu i głębi. Niestety, ten obcojęzyczny film również nie zdobył uznania Akademii Filmowej.

Role w niszowych produkcjach

Jake Gyllenhaal w Zakochanych Podsumowanie

Podsumowanie

Przykładów wspaniałych ról aktorskich niedocenionych przez Akademię Filmową jest znacznie więcej. Aktorzy często poświęcają się wybitnym kreacjom z pasją i zaangażowaniem, lecz mimo to nie otrzymują Oscara. Z różnych powodów wiele genialnych ról umyka uwadze Akademii - czy to z powodu lekceważenia gatunku komediowego, nieznajomości produkcji zagranicznych, czy też niszowego charakteru filmu. Na szczęście brak nagrody Oscar nie przesłania blasku tych wyjątkowych kreacji aktorskich, które na zawsze pozostają w pamięci widzów i historii kina.

Najczęstsze pytania

Jaka rola Leo DiCaprio zasługiwała na Oscara?

Leonardo DiCaprio stworzył wiele znakomitych ról, lecz Oscara zdobył dopiero za występ w Revenancie. Wcześniej Akademia nie doceniła m.in. jego kreacji w Wilku z Wall Street, która była mistrzowskim popisem aktorskim.

Która rola Joaquina Phoenixa była najlepsza?

Joaquin Phoenix zachwycił krytyków i widzów jako Joker. Jego kreacja jest uznawana za jedną z najlepszych ról komiksowych w historii kina. Mimo to aktor nie otrzymał za nią Oscara.

Dlaczego role komediowe rzadko dostają Oscara?

Akademia Filmowa często lekceważy role komediowe, uznając je za mniej wartościowe. Tymczasem stworzenie dobrego występu komediowego wymaga niemałych umiejętności. Aktorzy tacy jak Eddie Murphy czy Jim Carrey stworzyli wiele genialnych kreacji w filmach komediowych.

Która aktorka najbardziej zasłużyła na Oscara?

Glenn Close aż 8 razy była nominowana do Oscara w kategorii dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Wielokrotnie tworzyła wybitne role, lecz Akademia konsekwentnie odmawiała jej nagrody.

Jaką rolę drugoplanową niesłusznie pominięto przy Oscara?

Jedną z najbardziej krzywdzących porażek jest brak Oscara dla Samuela L. Jacksona za kultową rolę w filmie Pulp Fiction Quentina Tarantino. Jego kreacja gangstera Julesa pozostaje jedną z najbardziej charakterystycznych w historii kina.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Kościół w Kostowcu - Dusza Religijna Miasta: Oaza Wiary i Społeczności
  2. Elon Musk stracił tytuł najbogatszego człowieka świata. Powód zaskakuje!
  3. Iga Świątek znakomicie rozpoczęła dla Polski finał turnieju United Cup
  4. Wirtualne influencerki opanowują rynek. Czego dowiesz się o nich?
  5. Budowa własnego panelu fotowoltaicznego - poradnik krok po kroku
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Amadeusz Wiśniewski
Amadeusz Wiśniewski

Jestem Amadeusz i od zawsze byłem miłośnikiem kina i telewizji. Na naszej stronie znajdziecie recenzje najnowszych produkcji, analizy fabuł, a także wiele ciekawostek ze świata rozrywki. Dzielę się swoimi spostrzeżeniami na temat filmów różnych gatunków, od emocjonujących thrillerów po lekkie komedie, oraz seriali, które wciągają nasze życie na wiele godzin. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły