Najsłynniejsze pocałunki w filmach

Najsłynniejsze pocałunki w filmach
Autor Amadeusz Wiśniewski
Amadeusz Wiśniewski30.08.2023 | 8 min.

Pocałunki w filmach od zawsze elektryzowały widownię. Niezależnie od tego, czy były romantyczne, namiętne, czy kontrowersyjne, na stałe zapisały się w historii kina. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej najsłynniejszym i najbardziej pamiętnym pocałunkom w filmach.

Pocałunki, które przeszły do historii kina

Pocałunek w „Przeminęło z wiatrem”

Kultowa scena pocałunku Scarlett O’Hara i Rhetta Butlera z 1939 roku w reżyserii Victora Fleminga na zawsze zapisała się w historii kina. Ten porywający, namiętny pocałunek między bohaterami granymi przez Vivien Leigh i Clarka Gable'a wywołał skandal obyczajowy i kontrowersje. Jednak mimo to, scena ta z mocnym ładunkiem erotyzmu na długo pozostała w pamięci widzów, stając się jednym z symboli Hollywoodu Złotej Ery.

Pocałunek w deszczu w „Singing in the Rain”

Kolejnym legendarnym pocałunkiem w deszczu, który na zawsze zapisał się w historii kina jest scena z musicalu „Śpiewający w deszczu” z 1952 roku w reżyserii Gene Kelly i Stanleya Donena. Pocałunek bohaterów granych przez Gene Kelly'ego i Debbie Reynolds, tańczących i całujących się w ulewnym deszczu, stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych scen w historii kinematografii. Deszczowy pocałunek idealnie oddawał radosny, beztroski klimat tego kultowego musicalu.

Pocałunek na Statui Wolności w „Pocałunek przed śmiercią”

Innym pamiętnym pocałunkiem w scenerii Nowego Jorku jest scena na Statui Wolności z thrillera alfreda Hitchcocka „Pocałunek przed śmiercią” z 1956 roku. Pocałunek grana przez Cary'ego Granta i Eve Marie Saint pary, która schroniła się przed ścigającymi ich przestępcami wewnątrz Statuy Wolności, oddaje grozę i niepewność ich dramatycznej sytuacji. To jeden z najbardziej kultowych pocałunków w dziejach kina.

Najbardziej romantyczne pocałunki

Pocałunek na schodach w „Romeo i Julia”

Jednym z najbardziej romantycznych pocałunków w historii kina jest pocałunek Romea i Julii na schodach reżyserii Franco Zefirellego z 1968 roku. Pocałunek grana przez Leonarda Whiting i Olivię Hussey młodych kochanków doskonale oddaje ładunek uczuć i namiętności między zakochanymi. Niezwykle romantyczna sceneria i delikatna muzyka podkreślają wyjątkowość tej sceny, która na zawsze pozostanie symbolem słynnej historii miłosnej Szekspira.

Pocałunek w łóżku w „Dirty Dancing”

Równie pamiętnym, romantycznym pocałunkiem jest scena w łóżku z filmu „Dirty Dancing” z 1987 roku w reżyserii Emile Ardolino. Pocałunek bohaterów grana przez Patricka Swayze i Jennifer Grey, którzy oddają się namiętności, doskonale oddaje chemie między parami. Intymny i zmysłowy charakter tej sceny sprawił, że na stałe zapisała się w pamięci widzów jako jeden z symboli romantycznych filmów lat 80.

Pocałunek na plaży w „Od wschodu do zachodu słońca”

Bardzo romantyczny jest również pocałunek pary grana przez George'a Clooneya i Cécile de France na plaży w filmie „Od wschodu do zachodu słońca” z 2004 roku w reżyserii Richarda Linklatera. Pocałunek podczas zachodu słońca idealnie oddaje uczucie łączące bohaterów. Niesamowita sceneria i klimatyczna muzyka jeszcze bardziej podkreślają wyjątkowość tej sceny kina romantycznego.

Pocałunki w kultowych filmach

Pocałunek w deszczu w „Spider-Man”

Jednym z najbardziej kultowych pocałunków w ostatnich latach jest scena wiszących do góry nogami w deszczu superbohaterów w filmie „Spider-Man” Sama Raimiego z 2002 roku. Pocałunek grana przez Tobeya Maguire i Kirsten Dunst bohaterów, stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych momentów z tego filmu. Niezwykła, pełna akrobacji sceneria oraz deszczowa aura dodają tej scenie wyjątkowego uroku.

Pocałunek na dachu w „Titanic”

Kolejnym niezwykle kultowym pocałunkiem jest scena na dachu statku z superprodukcji Jamesa Camerona „Titanic” z 1997 roku. Pocałunek grana przez Leonardo DiCaprio i Kate Winslet pary zakochanych na tle bezkresnego oceanu jest jednym z symboli tego filmu. Wspaniała sceneria i muzyka Celine Dion idealnie budują romantyczny nastrój tej wyjątkowej chwili między bohaterami.

Pocałunek w windzie w „Drive”

Niezwykle charakterystycznym pocałunkiem z ostatnich lat jest również mocny, namiętny pocałunek w windzie z thrillera „Drive” w reżyserii Nicolasa Windinga Refna z 2011 roku. Pocałunek grana przez Ryana Goslinga i Carey Mulligan bohaterów doskonale oddaje narastające napięcie między nimi. Mroczny klimat tej sceny sprawia, że na trwale zapada w pamięć widzów.

Pocałunki w komediach romantycznych

Najsłynniejsze pocałunki w filmach

Pocałunek w restauracji w „When Harry Met Sally”

Jedną z najbardziej kultowych scen pocałunku w komedii romantycznej jest scena w restauracji z filmu „Kiedy Harry poznał Sally” z 1989 roku w reżyserii Roba Reinera. Pocałunek grana przez Meg Ryan i Billy'ego Crystala bohaterów, którzy w końcu decydują się na związek, stał się jednym z symboli tego gatunku. Urocza atmosfera i radość bohaterów sprawiają, że scena na stałe zapadła w pamięć widzów.

Pocałunek na weselu w „Cztery wesela i pogrzeb”

Bardzo charakterystyczny dla komedii romantycznej jest również pocałunek na weselu z filmu „Cztery wesela i pogrzeb” z 1994 roku w reżyserii Mike'a Newella. Pocałunek bohaterów grana przez Hugh Granta i Andie MacDowell, którzy w końcu przestają zaprzeczać swoim uczuciom, oddaje ducha tego gatunku. Weselna atmosfera i radość gości dodają tej scenie lekkości i uroku.

Pocałunek na lotnisku w „Miłość w Seattle”

Równie pamiętny jest pocałunek na lotnisku z filmu „Miłość w Seattle” z 1993 roku w reżyserii Nora Ephron. Pocałunek bohaterów grana przez Toma Hanksa i Meg Ryan, którzy w końcu spotykają się po długim oczekiwaniu, oddaje ideę wielkiej hollywoodzkiej miłości. Lotniskowa sceneria i szczęście bohaterów sprawiają, że scena na stałe wpisała się do kanonu komedii romantycznych.

Pocałunki w oscarowych produkcjach

Pocałunek w „Pulp Fiction”

Jednym z bardziej pamiętnych pocałunków w oscarowych produkcjach jest scena tańca z kultowego filmu Quentina Tarantino „Pulp Fiction” z 1994 roku. Pocałunek bohaterów grana przez Johna Travoltę i Umę Thurman w klimatycznej scenerii i przy muzyce Chucka Berry'ego na zawsze zapadł widzom w pamięć. Mimo że krótki, pokazał niezwykłą chemię między aktorami.

Pocałunek w „Love Story”

Bardzo poruszającym pocałunkiem z oscarowego filmu jest scena w łóżku ze słynnego melodramatu „Love Story” z 1970 roku w reżyserii Arthura Hillera. Pocałunek umierającej na białaczkę bohaterki granej przez Ali MacGraw i jej męża w wykonaniu Ryana O'Neala przepełniony jest smutkiem i żalem. Aktorzy w niezwykle przejmujący sposób oddali dramatyzm swoich bohaterów.

Pocałunek w „Casablance”

Nie sposób nie wspomnieć o pocałunku z oscarowej produkcji „Casablanca” z 1942 roku w reżyserii Michaela Curtiza. Pocałunek Ricka i Ilsy ganych przez Humphreya Bogarta i Ingrid Bergman na lotnisku na zawsze przeszedł do historii kina. Stanowi on ukoronowanie miłosnego dramatu bohaterów i symbole wielkiego, filmowego romansu. Jest jedną z najsłynniejszych scen w dziejach kinematografii.

Kontrowersyjne pocałunki

Lesbijski pocałunek w „Pokusie”

Do kanonu kontrowersyjnych pocałunków przeszedł lesbijski pocałunek z thrillera erotycznego „Pokusa” z 1993 roku w reżyserii Anne Goursaud. Gorący pocałunek bohaterek grana przez Kate Capshaw i Greta Scacchi w latach 90. wywołał skandal i oburzenie konserwatywnych środowisk. Jednak mimo to stał się ważnym momentem w ukazywaniu relacji homoseksualnych w mainstreamowym kinie.

Pocałunek brata z siostrą w „Gwiezdne wojny: Część V”

Ogromne kontrowersje wzbudził również pocałunek Luke'a i Lei z „Gwiezdnych wojen: Część V - Imperium kontratakuje” z 1980 roku w reżyserii Irvina Kershnera. Pocałunek rodzeństwa z elektryzującym ładunkiem erotycznym wywołał polemiki na całym świecie. Mimo, że bohaterowie nie znali wtedy jeszcze swojego pokrewieństwa, scena na zawsze pozostanie jedną z najbardziej szokujących w historii kina.

Pocałunek wampira w „Wywiad z wampirem”

Do kanonu kontrowersyjnych pocałunków przeszedł również pocałunek wampira z superprodukcji „Wywiad z wampirem” Neila Jordana z 1994 roku na podstawie książki Anne Rice. Pocałunek wampira Lestata granego przez Toma Cruise'a i jego ofiary Jesse graną przez Brada Pitta miał wydźwięk homoerotyczny, co spotkało się z protestami. Jednak mimo to, scena ta na stałe wpisała się do historii kina jako odważny przykład przekraczania granic.

Powyższe sceny pocałunków pokazują, jak wielkie znaczenie w budowaniu dramaturgii i przekazu filmu mają te pozornie banalne gesty. Począwszy od pocałunków pełnych romantycznej namiętności, poprzez te kontrowersyjne, aż po te symbolicznie pieczętujące wielkie historie miłosne - każdy z nich ma swoje stałe miejsce w historii kina. Dostarczyły one widzom wzruszeń, radości, ale też wzbudzały oburzenie i protesty. Jednak bez wątpienia, te wyjątk

Podsumowanie

Pocałunki w filmach od zawsze fascynowały widzów. Niezależnie czy były romantyczne, namiętne, czy kontrowersyjne, potrafiły wzbudzać emocje i zapadać w pamięć. Są nieodłącznym elementem historii kina, który przyczynił się do powstania wielu legendarnych scen. Choć pozornie banalny gest, pocałunek filmowy ma ogromną siłę oddziaływania. Dostarcza widzom wzruszeń, radości i dreszczyku emocji. Bez wątpienia, wymienione w artykule sceny pocałunków na zawsze pozostaną kultowymi momentami w dziejach kinematografii.

Najczęściej zadawane pytania

Do najsłynniejszych filmowych pocałunków zalicza się przede wszystkim pocałunek Rhett Butlera i Scarlett O’Hary z "Przeminęło z wiatrem" oraz pocałunek Ricka i Ilsy z "Casablanki".

Aktorem, który pocałował się w filmach największą liczbę razy jest Warren Beatty. W swojej karierze miał około 15 tysięcy pocałunków w różnych produkcjach.

Rekord dla najdłuższego pocałunku w filmie należy do sceny z "Pocałunku" z 1896 roku. Pocałunek trwał aż 47 sekund, co jak na owe czasy było niezwykle odważne i szokujące.

Do najbardziej kontrowersyjnych pocałunków w historii kina zalicza się m.in. lesbijski pocałunek z "Pokusy", pocałunek rodzeństwa z "Gwiezdnych wojen" czy homoerotyczny pocałunek wampira z "Wywiadu z wampirem".

Do najbardziej romantycznych pocałunków zalicza się m.in. pocałunek na schodach z "Romea i Julii", pocałunek na Titanicu czy pocałunek podczas zachodu słońca w filmie "Od wschodu do zachodu słońca".

5 Podobnych Artykułów:

  1. Kościół w Kostowcu - Dusza Religijna Miasta: Oaza Wiary i Społeczności
  2. Międzynarodowy Dzień Pizzy: 50 różnych smaków w Łodzi
  3. Jerzy owsiak: polityka a służba zdrowia - co warto wiedzieć
  4. Mariusz Kamiński w nowej roli? Szokujące doniesienia o liderze PiS
  5. Sezon zakupów prezentów u progu! Porównaj ceny i zaoszczędź.
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Amadeusz Wiśniewski
Amadeusz Wiśniewski

Jestem Amadeusz i od zawsze byłem miłośnikiem kina i telewizji. Na naszej stronie znajdziecie recenzje najnowszych produkcji, analizy fabuł, a także wiele ciekawostek ze świata rozrywki. Dzielę się swoimi spostrzeżeniami na temat filmów różnych gatunków, od emocjonujących thrillerów po lekkie komedie, oraz seriali, które wciągają nasze życie na wiele godzin. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły