Pocałunki w filmach od zawsze elektryzowały widownię. Niezależnie od tego, czy były romantyczne, namiętne, czy kontrowersyjne, na stałe zapisały się w historii kina. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej najsłynniejszym i najbardziej pamiętnym pocałunkom w filmach.
Pocałunki, które przeszły do historii kina
Pocałunek w „Przeminęło z wiatrem”
Kultowa scena pocałunku Scarlett O’Hara i Rhetta Butlera z 1939 roku w reżyserii Victora Fleminga na zawsze zapisała się w historii kina. Ten porywający, namiętny pocałunek między bohaterami granymi przez Vivien Leigh i Clarka Gable'a wywołał skandal obyczajowy i kontrowersje. Jednak mimo to, scena ta z mocnym ładunkiem erotyzmu na długo pozostała w pamięci widzów, stając się jednym z symboli Hollywoodu Złotej Ery.
Pocałunek w deszczu w „Singing in the Rain”
Kolejnym legendarnym pocałunkiem w deszczu, który na zawsze zapisał się w historii kina jest scena z musicalu „Śpiewający w deszczu” z 1952 roku w reżyserii Gene Kelly i Stanleya Donena. Pocałunek bohaterów granych przez Gene Kelly'ego i Debbie Reynolds, tańczących i całujących się w ulewnym deszczu, stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych scen w historii kinematografii. Deszczowy pocałunek idealnie oddawał radosny, beztroski klimat tego kultowego musicalu.
Pocałunek na Statui Wolności w „Pocałunek przed śmiercią”
Innym pamiętnym pocałunkiem w scenerii Nowego Jorku jest scena na Statui Wolności z thrillera alfreda Hitchcocka „Pocałunek przed śmiercią” z 1956 roku. Pocałunek grana przez Cary'ego Granta i Eve Marie Saint pary, która schroniła się przed ścigającymi ich przestępcami wewnątrz Statuy Wolności, oddaje grozę i niepewność ich dramatycznej sytuacji. To jeden z najbardziej kultowych pocałunków w dziejach kina.
Najbardziej romantyczne pocałunki
Pocałunek na schodach w „Romeo i Julia”
Jednym z najbardziej romantycznych pocałunków w historii kina jest pocałunek Romea i Julii na schodach reżyserii Franco Zefirellego z 1968 roku. Pocałunek grana przez Leonarda Whiting i Olivię Hussey młodych kochanków doskonale oddaje ładunek uczuć i namiętności między zakochanymi. Niezwykle romantyczna sceneria i delikatna muzyka podkreślają wyjątkowość tej sceny, która na zawsze pozostanie symbolem słynnej historii miłosnej Szekspira.
Pocałunek w łóżku w „Dirty Dancing”
Równie pamiętnym, romantycznym pocałunkiem jest scena w łóżku z filmu „Dirty Dancing” z 1987 roku w reżyserii Emile Ardolino. Pocałunek bohaterów grana przez Patricka Swayze i Jennifer Grey, którzy oddają się namiętności, doskonale oddaje chemie między parami. Intymny i zmysłowy charakter tej sceny sprawił, że na stałe zapisała się w pamięci widzów jako jeden z symboli romantycznych filmów lat 80.
Pocałunek na plaży w „Od wschodu do zachodu słońca”
Bardzo romantyczny jest również pocałunek pary grana przez George'a Clooneya i Cécile de France na plaży w filmie „Od wschodu do zachodu słońca” z 2004 roku w reżyserii Richarda Linklatera. Pocałunek podczas zachodu słońca idealnie oddaje uczucie łączące bohaterów. Niesamowita sceneria i klimatyczna muzyka jeszcze bardziej podkreślają wyjątkowość tej sceny kina romantycznego.
Pocałunki w kultowych filmach
Pocałunek w deszczu w „Spider-Man”
Jednym z najbardziej kultowych pocałunków w ostatnich latach jest scena wiszących do góry nogami w deszczu superbohaterów w filmie „Spider-Man” Sama Raimiego z 2002 roku. Pocałunek grana przez Tobeya Maguire i Kirsten Dunst bohaterów, stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych momentów z tego filmu. Niezwykła, pełna akrobacji sceneria oraz deszczowa aura dodają tej scenie wyjątkowego uroku.
Pocałunek na dachu w „Titanic”
Kolejnym niezwykle kultowym pocałunkiem jest scena na dachu statku z superprodukcji Jamesa Camerona „Titanic” z 1997 roku. Pocałunek grana przez Leonardo DiCaprio i Kate Winslet pary zakochanych na tle bezkresnego oceanu jest jednym z symboli tego filmu. Wspaniała sceneria i muzyka Celine Dion idealnie budują romantyczny nastrój tej wyjątkowej chwili między bohaterami.
Pocałunek w windzie w „Drive”
Niezwykle charakterystycznym pocałunkiem z ostatnich lat jest również mocny, namiętny pocałunek w windzie z thrillera „Drive” w reżyserii Nicolasa Windinga Refna z 2011 roku. Pocałunek grana przez Ryana Goslinga i Carey Mulligan bohaterów doskonale oddaje narastające napięcie między nimi. Mroczny klimat tej sceny sprawia, że na trwale zapada w pamięć widzów.
Pocałunki w komediach romantycznych
Pocałunek w restauracji w „When Harry Met Sally”
Jedną z najbardziej kultowych scen pocałunku w komedii romantycznej jest scena w restauracji z filmu „Kiedy Harry poznał Sally” z 1989 roku w reżyserii Roba Reinera. Pocałunek grana przez Meg Ryan i Billy'ego Crystala bohaterów, którzy w końcu decydują się na związek, stał się jednym z symboli tego gatunku. Urocza atmosfera i radość bohaterów sprawiają, że scena na stałe zapadła w pamięć widzów.
Pocałunek na weselu w „Cztery wesela i pogrzeb”
Bardzo charakterystyczny dla komedii romantycznej jest również pocałunek na weselu z filmu „Cztery wesela i pogrzeb” z 1994 roku w reżyserii Mike'a Newella. Pocałunek bohaterów grana przez Hugh Granta i Andie MacDowell, którzy w końcu przestają zaprzeczać swoim uczuciom, oddaje ducha tego gatunku. Weselna atmosfera i radość gości dodają tej scenie lekkości i uroku.
Pocałunek na lotnisku w „Miłość w Seattle”
Równie pamiętny jest pocałunek na lotnisku z filmu „Miłość w Seattle” z 1993 roku w reżyserii Nora Ephron. Pocałunek bohaterów grana przez Toma Hanksa i Meg Ryan, którzy w końcu spotykają się po długim oczekiwaniu, oddaje ideę wielkiej hollywoodzkiej miłości. Lotniskowa sceneria i szczęście bohaterów sprawiają, że scena na stałe wpisała się do kanonu komedii romantycznych.
Pocałunki w oscarowych produkcjach
Pocałunek w „Pulp Fiction”
Jednym z bardziej pamiętnych pocałunków w oscarowych produkcjach jest scena tańca z kultowego filmu Quentina Tarantino „Pulp Fiction” z 1994 roku. Pocałunek bohaterów grana przez Johna Travoltę i Umę Thurman w klimatycznej scenerii i przy muzyce Chucka Berry'ego na zawsze zapadł widzom w pamięć. Mimo że krótki, pokazał niezwykłą chemię między aktorami.
Pocałunek w „Love Story”
Bardzo poruszającym pocałunkiem z oscarowego filmu jest scena w łóżku ze słynnego melodramatu „Love Story” z 1970 roku w reżyserii Arthura Hillera. Pocałunek umierającej na białaczkę bohaterki granej przez Ali MacGraw i jej męża w wykonaniu Ryana O'Neala przepełniony jest smutkiem i żalem. Aktorzy w niezwykle przejmujący sposób oddali dramatyzm swoich bohaterów.
Pocałunek w „Casablance”
Nie sposób nie wspomnieć o pocałunku z oscarowej produkcji „Casablanca” z 1942 roku w reżyserii Michaela Curtiza. Pocałunek Ricka i Ilsy ganych przez Humphreya Bogarta i Ingrid Bergman na lotnisku na zawsze przeszedł do historii kina. Stanowi on ukoronowanie miłosnego dramatu bohaterów i symbole wielkiego, filmowego romansu. Jest jedną z najsłynniejszych scen w dziejach kinematografii.
Kontrowersyjne pocałunki
Lesbijski pocałunek w „Pokusie”
Do kanonu kontrowersyjnych pocałunków przeszedł lesbijski pocałunek z thrillera erotycznego „Pokusa” z 1993 roku w reżyserii Anne Goursaud. Gorący pocałunek bohaterek grana przez Kate Capshaw i Greta Scacchi w latach 90. wywołał skandal i oburzenie konserwatywnych środowisk. Jednak mimo to stał się ważnym momentem w ukazywaniu relacji homoseksualnych w mainstreamowym kinie.
Pocałunek brata z siostrą w „Gwiezdne wojny: Część V”
Ogromne kontrowersje wzbudził również pocałunek Luke'a i Lei z „Gwiezdnych wojen: Część V - Imperium kontratakuje” z 1980 roku w reżyserii Irvina Kershnera. Pocałunek rodzeństwa z elektryzującym ładunkiem erotycznym wywołał polemiki na całym świecie. Mimo, że bohaterowie nie znali wtedy jeszcze swojego pokrewieństwa, scena na zawsze pozostanie jedną z najbardziej szokujących w historii kina.
Pocałunek wampira w „Wywiad z wampirem”
Do kanonu kontrowersyjnych pocałunków przeszedł również pocałunek wampira z superprodukcji „Wywiad z wampirem” Neila Jordana z 1994 roku na podstawie książki Anne Rice. Pocałunek wampira Lestata granego przez Toma Cruise'a i jego ofiary Jesse graną przez Brada Pitta miał wydźwięk homoerotyczny, co spotkało się z protestami. Jednak mimo to, scena ta na stałe wpisała się do historii kina jako odważny przykład przekraczania granic.
Powyższe sceny pocałunków pokazują, jak wielkie znaczenie w budowaniu dramaturgii i przekazu filmu mają te pozornie banalne gesty. Począwszy od pocałunków pełnych romantycznej namiętności, poprzez te kontrowersyjne, aż po te symbolicznie pieczętujące wielkie historie miłosne - każdy z nich ma swoje stałe miejsce w historii kina. Dostarczyły one widzom wzruszeń, radości, ale też wzbudzały oburzenie i protesty. Jednak bez wątpienia, te wyjątk
Podsumowanie
Pocałunki w filmach od zawsze fascynowały widzów. Niezależnie czy były romantyczne, namiętne, czy kontrowersyjne, potrafiły wzbudzać emocje i zapadać w pamięć. Są nieodłącznym elementem historii kina, który przyczynił się do powstania wielu legendarnych scen. Choć pozornie banalny gest, pocałunek filmowy ma ogromną siłę oddziaływania. Dostarcza widzom wzruszeń, radości i dreszczyku emocji. Bez wątpienia, wymienione w artykule sceny pocałunków na zawsze pozostaną kultowymi momentami w dziejach kinematografii.