Najlepsze kreacje Meryl Streep

Najlepsze kreacje Meryl Streep
Autor Amadeusz Wiśniewski
Amadeusz Wiśniewski04.09.2023 | 6 min.

Meryl Streep to bez wątpienia jedna z najwybitniejszych aktorek w historii kina. Jej niezwykły talent i charyzma pozwoliły jej stworzyć na przestrzeni dekad całą galerię niezapomnianych kreacji aktorskich. Od dramatycznych i wymagających ról po komiczne i pełne energii - Streep zawsze potrafiła wcielić się w postać i oddać jej niuanse oraz emocje w sposób mistrzowski. Jej role na stałe zapisały się w historii X Muzy i przyniosły jej liczne nagrody, w tym 3 Oscary. Przyjrzyjmy się bliżej najważniejszym kreacjom w dorobku tej wybitnej aktorki.

Niezapomniane role dramatyczne

Sophie z Wyboru Zofii

Jedna z najbardziej poruszających ról w karierze Streep, za którą zdobyła swojego pierwszego Oscara. Wcieliła się w polską emigrantkę Sophie, która podczas II wojny światowej zmuszona jest dokonać straszliwego wyboru - które z jej dzieci ocalić, a które wysłać na śmierć. Kreacja Streep odznaczała się niesamowitą głębią psychologiczną i emocjonalnym napięciem.

Karen z Pojutrze

Jako Karen, kobieta żyjąca w cieniu męża pisarza chorego na raka, Streep stworzyła kreację pełną smutku, melancholii i tłumionych emocji. Subtelna gra aktorska pozwoliła jej oddać złożoność losu bohaterki i jej wewnętrzne rozterki. Rola przyniosła jej kolejnego Oscara.

Joanna Kramer z Kramerów kontra Kramer

W dramacie sądowym u boku Dustina Hoffmana Streep zagrała porzucającą męża i dziecko Joannę Kramer. Kreacja wymagała od niej ukazania wewnętrznego konfliktu i rozpaczy bohaterki, która musi się rozstać z synem. Aktorka z mistrzowskim wyczuciem oddała emocje rozdartej między macierzyństwem a wolnością kobiety.

Niezwykłe kreacje w komediach

Miranda Priestly z Diablicy w Pradze

Jako bezlitosna szefowa magazynu mody Miranda Priestly Streep stworzyła ikoniczną kreację, która na trwale zapisała się w popkulturze. Zimna, wyrachowana i nieustraszona Miranda to komiczna, lecz złożona bohaterka. Aktorka perfekcyjnie oddała jej maniery, gesty i sposób bycia, tworząc niezapomnianą postać.

Donna z Mamma Mia!

W musicalowej komedii romantycznej Streep wcieliła się w żywiołową Donnę - właścicielkę hotelu na greckiej wyspie. Jej energetyczna, pełna werwy kreacja idealnie oddawała radosny i beztroski charakter produkcji. Aktorka zaskoczyła świetnym wokalem i perfekcyjnym timingiem komediowym.

Madeline Ashton z Śmierć jej do twarzy

Jako zabawna i przesadna diva Madeline Ashton Streep stworzyła jedną ze swoich najbardziej komicznych i ekscentrycznych ról. W tej czarnej komedii błysnęła niezwykłym talentem komediowym, parodiując próżność i obsesję swojej bohaterki na punkcie młodego wyglądu.

Charyzmatyczne postacie historyczne

Margaret Thatcher z Żelazna Dama

Wcielając się w historyczną postać Margaret Thatcher, pierwszej premier Wielkiej Brytanii, Streep stworzyła kreację pełną charyzmy i autorytetu. Doskonale sportretowała jej silną osobowość, stanowczość i nietuzinkowy styl przywództwa. Rola przyniosła jej Oscara za najlepszą rolę pierwszoplanową.

Julia Child z Julie i Julia

Grając słynną autorkę książek kucharskich Julię Child, Streep oddała z pasją jej entuzjazm dla gotowania i ciepłą, ekscentryczną osobowość. Kreacja była pełna energii i humoru, aktorka świetnie wcieliła się w tę barwną postać.

Emmeline Pankhurst z Córki wolności

Jako brytyjska sufrażystka Emmeline Pankhurst walcząca o prawa wyborcze dla kobiet, Streep stworzyła charyzmatyczną, pełną mocy kreację. Pokazała jej determinację, silny charakter i umiejętność mobilizowania tłumów do walki o swoje ideały.

Złożone role w musicalach

Najlepsze kreacje Meryl Streep

Mama Rose z Gypsy

Grając tytułową Mamę Rose w broadwayowskim musicalu, Streep wcieliła się w kobietę opętaną pragnieniem, by uczynić ze swojej córki gwiazdę. Kreacja wymagała od niej oddania złożoności postaci - jej ambicji, temperamentu i toksycznej relacji z córką. Aktorka znakomicie poradziła sobie z tym wyzwaniem aktorskim.

Florence Foster Jenkins z Florence

Jako Florence Foster Jenkins, ekscentryczna miłośniczka opery przekonana o swoim nieistniejącym talencie wokalnym, Streep stworzyła pełną humoru, lecz i współczucia kreację. Pokazała marzenia i determinację bohaterki, która mimo braku umiejętności chce spełnić swoją artystyczną pasję.

Roz z Mamma Mia! Here We Go Again

W sequelu Mamma Mia! Streep ponownie wcieliła się w żywiołową Donnę, tym razem grając także retrospekcyjne sceny młodszej bohaterki. Aktorka znów popisała się energią i doskonałymi umiejętnościami wokalnymi, oddając witalność i radość życia swojej postaci.

Niezapomniane role drugoplanowe

Miranda z Diabeł ubiera się u Prady

Choć wystąpiła jedynie epizodycznie jako surowa redaktor Miranda Priestly, Streep zostawiła niezapomniane wrażenie. Jej komiczna kreacja despotycznej szefowej, mówiącej tylko przez telefon, na zawsze zapisała się w popkulturze.

Lisa z Przyjaciele prawdy

Gościnnie grając w serialu Przyjaciele prawdy, Streep wcieliła się w Lise, dawno niewidzianą przyjaciółkę Joeya. Jej pełna uroku kreacja dodawała lekkości i humoru, ukazując nowe oblicze aktorki.

Pani Hilly w Służące

Choć była to rola drugoplanowa, Streep jako nietolerancyjna Pani Hilly zdominowała dramat obyczajowy Służące. Jej kreacja rasistowskiej bohaterki była przerażająco autentyczna i pokazała wirtuozerię aktorki.

Chwalebne nagrody i nominacje

Oscar za Poczytaj mi

Za wzruszającą kreację żony umierającego na raka mężczyzny w Poczytaj mi, Streep otrzymała w 2012 roku Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Była to już trzecia statuetka w jej dorobku, co ugruntowało jej pozycję w Hollywood.

Złoty Glob za Julie i Julia

Rola charyzmatycznej Julie Child w komedii Julie i Julia przyniosła jej w 2010 roku Złoty Glob dla najlepszej aktorki w filmie komediowym lub musicalu. Była to już 8. statuetka Złotego Globu dla Streep.

Nominacje do Emmy za Anioły w Ameryce

Za rolę charyzmatycznej Ezekiel w miniserialu Anioły w Ameryce Streep została nominowana aż 7 razy do nagrody Emmy, z czego jedną statuetkę zdobyła. Pokazało to jej wszechstronność również w produkcjach telewizyjnych.

Podsumowując, Meryl Streep jest aktorką o niezwykłym talencie, charyzmie i wszechstronności. Przez dekady stworzyła galerię niezapomnianych ról w filmach niemal wszystkich gatunków. Jej kreacje na zawsze zapisały się w historii kina i sercach widzów, przynosząc jej liczne nagrody. Artystka wciąż pozostaje aktywna zawodowo i z pewnością jeszcze nie raz nas zachwyci i zadziwi nowymi wcieleniami aktorskimi. Jej dorobek na zawsze pozostanie źródłem inspiracji dla młodszych pokoleń aktorek i aktorów.

Podsumowanie

Meryl Streep to bez wątpienia jedna z najwybitniejszych aktorek w historii kina. Jej bogaty dorobek obejmuje role dramatyczne, komediowe, musicalowe i historyczne postacie. Aktorka zawsze potrafiła wczuć się w każdą postać i oddać jej charakter oraz emocje z niebywałą wręcz precyzją. Dzięki temu stworzyła całą galerię niezapomnianych kreacji, które na stałe zapisały się w kanonie filmowym. Streep wciąż pozostaje aktywna zawodowo i możemy być pewni, że jeszcze nie raz zachwyci kinomanów na całym świecie swoim kunsztem aktorskim. Jej osiągnięcia są dowodem niezwykłego talentu, pracowitości i umiłowania zawodu aktorki.

Najczęstsze pytania

Do najważniejszych ról w karierze Meryl Streep zaliczyć można m.in. Sophie w Wyborze Zofii, Karen w Pojutrze, Joannę Kramer w Kramer kontra Kramer, Diablicę w Pradze, Margaret Thatcher w Żelaznej Damie czy też wiele barwnych postaci w filmach musicalowych.

Meryl Streep zdobyła dotychczas 3 Oscary za role pierwszoplanowe - za Wybór Zofii, Pojutrze i Żelazną Damę. Łącznie była nominowana do tej nagrody aż 21 razy!

Poza filmami, Streep z powodzeniem grała w produkcjach telewizyjnych. Najważniejsze jej role to m.in. miniserial Anioły w Ameryce, za który zdobyła nagrodę Emmy czy też serial Przyjaciele prawdy.

Grę Meryl Streep charakteryzuje niezwykła precyzja w budowaniu postaci, wnikliwość psychologiczna, umiejętność oddania emocji oraz wszechstronność - od ról dramatycznych po komediowe.

Meryl Streep uznawana jest za jedną z najlepszych aktorek w historii kina ze względu na ogromny talent, niezwykłą charyzmę, umiejętność wczucia się w każdą postać oraz wielką różnorodność zagranych ról od początku jej ponad 40-letniej kariery.

5 Podobnych Artykułów

  1. Kościół w Kostowcu - Dusza Religijna Miasta: Oaza Wiary i Społeczności
  2. Międzynarodowy Dzień Pizzy: 50 różnych smaków w Łodzi
  3. Jerzy owsiak: polityka a służba zdrowia - co warto wiedzieć
  4. Mariusz Kamiński w nowej roli? Szokujące doniesienia o liderze PiS
  5. Sezon zakupów prezentów u progu! Porównaj ceny i zaoszczędź.
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Amadeusz Wiśniewski
Amadeusz Wiśniewski

Jestem Amadeusz i od zawsze byłem miłośnikiem kina i telewizji. Na naszej stronie znajdziecie recenzje najnowszych produkcji, analizy fabuł, a także wiele ciekawostek ze świata rozrywki. Dzielę się swoimi spostrzeżeniami na temat filmów różnych gatunków, od emocjonujących thrillerów po lekkie komedie, oraz seriali, które wciągają nasze życie na wiele godzin. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły