Które oscarowe przemówienia wzruszyły widzów?

Które oscarowe przemówienia wzruszyły widzów?
Autor Miłosz Duda
Miłosz Duda04.09.2023 | 9 min.

Przemowy oscarowe od zawsze wzbudzały w widzach silne emocje. Chwile wzruszenia i łez szczęścia na scenie po odebraniu złotej statuetki na zawsze zapisały się w historii nagród Akademii Filmowej. Oto przegląd najbardziej poruszających przemów oscarowych na przestrzeni ostatnich dekad.

Wzruszające przemówienia z oscarowej gali w 1990 roku

Przemówienie Daniela Day-Lewisa po odebraniu Oscara

Daniel Day-Lewis wygłosił poruszającą mowę po odebraniu Oscara dla najlepszego aktora za rolę w filmie "Mój lewy but". Aktor, znany ze swojego poważnego podejścia do aktorstwa, podziękował swojej rodzinie za wsparcie w realizacji artystycznej pasji. Przyznał, że gra postaci kalekiego artysty Christy Browna była dla niego wyzwaniem, lecz dała mu wiele satysfakcji. Day-Lewis wzruszył publiczność, dedykując nagrodę osobom niepełnosprawnym na całym świecie.

Łzy radości Jessiki Tandy na scenie

80-letnia Jessica Tandy odebrała historycznego Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej za rolę w filmie "Pole jej snów". Poruszona honorem nagrody, Tandy ledwo mogła powstrzymać łzy, dziękując twórcom filmu i rodzinie. Jej autentyczne wzruszenie sprawiło, że publiczność także się rozczuliła. Tandy stała się najstarszą laureatką Oscara w tej kategorii. Jej przemowa była pełna pokory i wdzięczności za możliwość realizacji swojej pasji aktorskiej.

Polityczne przemówienie Toma Hanksa

Tom Hanks wygłosił angażujące politycznie przemówienie po odebraniu Oscara za rolę homoseksualnego prawnika umierającego na AIDS w filmie "Filadelfia". Aktor podziękował społeczności gejowskiej za odwagę i determinację w walce z chorobą i stygmatyzacją. Wezwał rząd USA do większego zaangażowania i wsparcia badań nad leczeniem AIDS. Przemówienie Hanksa poruszyło sumienia Amerykanów i zwróciło uwagę na problem. Stało się ważnym głosem w debacie publicznej tamtych czasów.

Poruszające momenty z oscarowej gali w 2000 roku

Przemowa Benicia Del Toro w języku hiszpańskim

Benicio Del Toro wygłosił część swojej przemowy po hiszpańsku po odebraniu Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego za rolę w filmie "Traffic".Hiszpańskojęzyczny fragment, w którym podziękował rodzinie, był wyrazem dumy aktora z własnego pochodzenia i hołdem dla latynoskiej społeczności. Gest ten spotkał się z entuzjazmem publiczności, a przemowa Del Toro stała się inspiracją dla innych artystów z mniejszości etnicznych.

Wzruszające podziękowania Julii Roberts

Julia Roberts wygłosiła wzruszającą przemowę, dziękując swojej rodzinie i ekipie filmowej po odebraniu Oscara dla najlepszej aktorki za film "Erin Brockovich". Ze łzami w oczach wymieniła nazwiska wielu osób, które pomogły jej w drodze po nagrodę. Ciepłe słowa Roberts do męża i przyjaciół, jej autentyczne wzruszenie i wdzięczność poruszyły publiczność. Pokazała, że sukces jest zasługą wielu osób.

Łzy szczęścia Russell'a Crowe'a mimo nieobecności

Russell Crowe nie mógł osobiście odebrać Oscara dla najlepszego aktora za rolę w filmie "Gladiator", gdyż przebywał wówczas w Australii. Jednak w przesłanym nagraniu wideo aktor nie krył wzruszenia i radości. Ze łzami w oczach dziękował twórcom filmu i rodzinie za wsparcie. Mimo fizycznej nieobecności, Crowe pokazał, jak wiele dla niego znaczy ta nagroda. Jego szczere podziękowania wzruszyły zebranych.

Niezapomniane przemowy z 2010 roku

Przemówienie Natalie Portman o ciężkiej pracy

Natalie Portman wygłosiła bardzo osobiste przemówienie po odebraniu Oscara dla najlepszej aktorki za rolę w filmie "Czarny łabędź". Zadedykowała nagrodę swoim rodzicom, dziękując im za ciężką pracę, by zapewnić jej dobre wykształcenie. Ze łzami w oczach dziękowała reżyserowi i choreografowi za wiarę w nią. Portman pokazała, że sukces jest efektem ciężkiej pracy i poświęcenia wielu osób, nie tylko samego aktora.

Podziękowania dla rodziny od Colina Firtha

Colin Firth wzruszająco podziękował swojej rodzinie - żonie i dzieciom po odebraniu Oscara dla najlepszego aktora za film "Jak zostać królem". Przyznał, że często przez pracę był nieobecny w domu, dlatego tym bardziej docenia ich wsparcie. Ciepłe słowa Firtha o rodzinie jako największej wartości poruszyły publiczność. Pokazał, że sukces zawodowy nie byłby możliwy bez bliskich.

Christian Bale dziękuje rodzinie i współpracownikom

Christian Bale w emocjonalnym przemówieniu po odebraniu Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego za film "Fighter" podziękował rodzinie za cierpliwość i reżyserowi za zaufanie. Ze łzami w oczach dziękował też partnerce z planu, Amy Adams oraz swojemu ekranowemu bratu, Markowi Wahlbergowi. Pokazał, że sukces aktora jest zasługą wielu osób i owocuje, gdy łączą go więzi przyjaźni i zaufania.

Wzruszające momenty z oscarowej gali w 2018 roku

Przemowa Frances McDormand o integracji

Frances McDormand poruszyła kwestię różnorodności i integracji w swojej przemowie po odebraniu Oscara dla najlepszej aktorki za film "Trzy bilboardy za Ebbing, Missouri". Zaprosiła wszystkie nominowane kobiety do wstania i zadedykowała im nagrodę. Ten gest solidarności i siły kobiet poruszył i zainspirował publiczność. McDormand unaoczniła, jak ważna jest integracja mniejszości w środowisku filmowym.

Podziękowania Gary'ego Oldmana dla rodziny

Gary Oldman wygłosił pełne emocji podziękowania dla rodziny - żony i synów po odebraniu Oscara dla najlepszego aktora za rolę w filmie "Człowiek, który zabił Don Kichota". Przyznał ze łzami w oczach, że bez ich wsparcia i wiary w niego, nie udałoby mu się zdobyć tej nagrody. Ciepłe słowa Oldmana pokazały, jak ważne jest oparcie w najbliższych w drodze po spełnienie marzeń.

Momenty wzruszenia Sama Rockwella

Sam Rockwell ledwo powstrzymywał łzy, dziękując rodzicom i partnerce po odebraniu Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego za film "Trzy bilbordy za Ebbing, Missouri". Wyznał, że nagroda Akademii to spełnienie jego marzeń z dzieciństwa. Autentyczne wzruszenie Rockwella udzieliło się publiczności, unaoczniając, jak wielkie emocje noszą w sobie oscarowe statuetki.

Poruszające przemowy oscarowe z 2021 roku

Anthony Hopkins dziękuje rodzinie

Anthony Hopkins wygłosił ciepłe podziękowania dla żony i rodziny po otrzymaniu Oscara dla najlepszego aktora w filmie "Ojciec". Choć nie mógł osobiście odebrać nagrody, przesłał wideo, w którym wzruszony dziękował bliskim za wsparcie. Hopkins pokazał, że nawet będąc w podeszłym wieku wciąż docenia rolę rodziny w swoim życiu i pracy.

Moment wzruszenia Joaquina Phoenixa

Joaquin Phoenix ledwo powstrzymywał łzy podczas swojej przemowy po otrzymaniu Oscara dla najlepszego aktora za rolę w filmie "Joker". Dziękując matce i bratu Riverowi za inspirację, wyraźnie się wzruszył. Pokazał swoją wrażliwą stronę, a publiczność doceniła jego szczerość i autentyczność. Phoenix unaocznił, jak wielką wartość ma rodzinne wsparcie.

Przemowa Frances McDormand o tolerancji

Frances McDormand poruszyła problem nietolerancji i wykluczenia w swoim przemówieniu po otrzymaniu Oscara za najlepszą rolę pierwszoplanową w filmie "Nomadland". Wezwała do budowania bardziej sprawiedliwego i otwartego społeczeństwa poprzez szacunek dla wszystkich ludzi. Jej słowa zostały przyjęte z aplauzem, ponieważ dotykały istotnych kwestii społecznych i humanitarnych.

Najbardziej wzruszające przemowy z 2022 roku

Jessica Chastain o akceptacji

Jessica Chastain wygłosiła poruszającą przemowę na temat akceptacji i miłości po odebraniu Oscara dla najlepszej aktorki za film "Oczy Tammy Faye". Podkreśliła, że sukces filmu pokazuje, iż jesteśmy gotowi na miłość bezwarunkową. Jej słowa otwartości i tolerancji głęboko poruszyły publiczność.

Ariana DeBose o reprezentacji

Ariana DeBose stała się pierwszą otwarcie queerową kobietą koloru, która wygrała Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej za film "West Side Story". W przemowie podkreśliła znaczenie reprezentacji mniejszości i łamania barier. Jej słowa nadziei dla przyszłych pokoleń przyjęto z aplauzem.

Troy Kotsur o wspólnocie głuchych

Troy Kotsur jako pierwszy niepełnosprawny aktor zdobył Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego za film "CODA". W swojej przemowie w amerykańskim języku migowym podziękował społeczności głuchych za siłę i determinację. Jego słowa były przesłaniem do walki o marzenia dla wszystkich z niepełnosprawnościami.

Podsumowanie

Przemowy oscarowe na przestrzeni dekad dostarczyły wielu wzruszających i pamiętnych momentów. Niezależnie od epoki, laureaci nagród Akademii Filmowej dzielą się z publicznością swoją radością, wdzięcznością i przesłaniami do świata. Często płynące łzy szczęścia ukazują, jak wielkie emocje niosą ze sobą te prestiżowe wyróżnienia. Przemowy oscarowe unaoczniają także, że żaden sukces nie byłby możliwy bez wsparcia najbliższych. Te poruszające momenty na zawsze pozostają w pamięci i sercach widzów.

Najczęściej zadawane pytania

Do najbardziej wzruszających przemów oscarowych należą m.in. łzy radości Jessiki Tandy, przemowa Tom Hanks o AIDS czy momenty wzruszenia Joaquina Phoenixa i Frances McDormand.

Przemowy oscarowe często poruszają, ponieważ ukazują autentyczne emocje laureatów - ich radość, wdzięczność i łzy szczęścia. Pokazują też, ile wysiłku kosztowało aktorów osiągnięcie sukcesu.

Laureaci Oscarów często dziękowali rodzinom, przyjaciołom i współpracownikom. Poruszali też ważne tematy społeczne - walkę z AIDS, prawa mniejszości czy różnorodność.

Do laureatów Oscarów wygłaszających fragmenty przemów w językach obcych należeli m.in. Roberto Benigni po włosku czy Penelope Cruz po hiszpańsku.

Niektórzy laureaci, jak Marlon Brando czy Russell Crowe, nie mogli osobiście odebrać Oscarów z powodu nieobecności i wygłosili podziękowania w formie nagrań wideo.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Kościół w Kostowcu - Dusza Religijna Miasta: Oaza Wiary i Społeczności
  2. Humanitarny i etyczny pushback - mit czy rzeczywistość?
  3. Umeblował wyobraźnię pokoleń. Prawnik Lesmian, poeta Brzechwa prywatnie bał się dzieci.
  4. Papież lepszy od polskiej wódki. Tak witali Jana Pawła II.
  5. Skuteczna konstrukcja naziemna pod panele fotowoltaiczne | Zbuduj własną elektrownię
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Miłosz Duda
Miłosz Duda

Jestem kinowym detektywem w labiryncie fabuł. Seriale to emocjonalne treningi, sport to mój rytm. Zwierzęta – towarzysze w ciszy, edukacja to moje źródło mocy, rozumianej jako film życia.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły