Jakie są optymalne wymiary i waga paneli fotowoltaicznych? Przeczytaj koniecznie!

 Jakie są optymalne wymiary i waga paneli fotowoltaicznych? Przeczytaj koniecznie!
Autor Magdalena Kamińska
Magdalena Kamińska13.10.2023 | 5 min.

Wybierając instalację fotowoltaiczną, jednym z kluczowych aspektów jest dobór odpowiednich paneli PV. Ich wymiary i waga mają bowiem istotny wpływ zarówno na sam montaż, jak i późniejszą wydajność całego systemu. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej optymalnym parametrom paneli fotowoltaicznych.

Jakie są standardowe wymiary paneli fotowoltaicznych w 2023 roku?

Typowe wymiary paneli PV to około 1,6 x 1 m, choć dokładne wartości mogą nieznacznie różnić się w zależności od producenta. Standardowo spotykamy panele o wymiarach w przedziale od 1550 x 1046 mm do 1675 x 1000 mm. Ich powierzchnia wynosi zwykle od 1,5 do 1,7 m2.

Coraz częściej można spotkać również większe moduły PV o wymiarach ok. 2 x 1 m, które mają powierzchnię ok. 2 m2. Pozwalają one uzyskać większą moc przy tej samej liczbie paneli.

Ile waży typowy panel fotowoltaiczny? Sprawdź aktualne dane

Masa paneli fotowoltaicznych waha się zazwyczaj od 17 do 22 kg. Te mniejsze o mocy np. 330 W ważą ok. 17-18 kg, natomiast większe, o mocy 400 W i więcej mogą ważyć nawet 21-22 kg.

Waga paneli zależy przede wszystkim od ich budowy i zastosowanych materiałów. Lżejsze modele mają ramy aluminiowe, natomiast cięższe - z anodowanego aluminium. Również rodzaj ogniw (monokrystaliczne, polikrystaliczne, amorficzne) ma wpływ na masę panelu.

Jaka jest optymalna wielkość paneli PV dla domu jednorodzinnego?

Dla domu jednorodzinnego najlepiej sprawdzą się panele fotowoltaiczne o mocy od 330 do 400 W i powierzchni ok. 1,7-1,8 m2. Pozwalają one uzyskać dobry kompromis pomiędzy wydajnością a prostotą montażu.

Zbyt małe panele (poniżej 300 W) mają znacznie niższą moc, więc aby osiągnąć tę samą produkcję prądu, potrzeba ich znacznie więcej. Z kolei bardzo duże moduły są cięższe i trudniejsze w transporcie oraz instalacji.

W jaki sposób waga paneli wpływa na montaż instalacji fotowoltaicznej?

 Jakie są optymalne wymiary i waga paneli fotowoltaicznych? Przeczytaj koniecznie!

Im cięższe panele PV, tym większe obciążenie konstrukcji dachu lub gruntu. Oznacza to konieczność zastosowania solidniejszych i wytrzymalszych elementów montażowych, co zwiększa koszty inwestycji.

Ponadto ciężkie moduły wymagają uważniejszego i wolniejszego montażu, a także dodatkowych zabezpieczeń. Zbyt duża masa paneli utrudnia również prace konserwacyjne po zainstalowaniu systemu PV.

Jak sprawdzić wymiary i ciężar paneli przed zakupem? Porady

Przed wyborem konkretnych paneli PV, warto dokładnie sprawdzić ich dane techniczne. Wymiary i wagę znajdziemy w specyfikacji produktu na stronie producenta lub w karcie katalogowej panelu.

Dobrą praktyką jest także skonsultowanie planowanych do zakupu modułów fotowoltaicznych z projektantem instalacji PV lub monterem. Pomoże to uniknąć problemów podczas montażu.

Jak dobrać rozmiar i wagę paneli PV do dachu lub gruntu?

Aby zoptymalizować dobór paneli, należy wziąć pod uwagę powierzchnię dostępną pod instalację PV oraz nośność i typ konstrukcji. Najlepiej unikać zbyt dużych i ciężkich modułów, które mogłyby przeciążyć dach.

Warto też pamiętać, że im większe panele, tym trudniej będzie je precyzyjnie umieścić i skomponować na dostępnej przestrzeni. Dobrze jest zostawić też trochę luzu na ew. prace konserwacyjne w przyszłości.

Na co zwrócić uwagę wybierając wymiary i wagę paneli fotowoltaicznych?

Oprócz kwestii montażowych, ważne są również parametry techniczne paneli. Większe i cięższe panele zazwyczaj mają wyższą moc, choć nie zawsze przekłada się to na proporcjonalnie lepszą wydajność.

Należy więc porównać stosunek mocy do powierzchni i wagi konkretnych modeli. Warto też sprawdzić gwarancje i trwałość paneli różnych producentów.

Ile ważą panele fotowoltaiczne różnych marek dostępne w 2023 roku?

Oto przykładowe modele paneli PV i ich waga:

  • Canadian Solar HiDM5 - 21,1 kg (moc 385 W)
  • Jinko Tiger Pro - 20 kg (moc 540 W)
  • Longi Hi-MO 4 - 18,5 kg (moc 385 W)
  • LG NeON 2 - 18 kg (moc 355 W)
  • Qcells Q.Peak DUO-G5 - 17,5 kg (moc 300 W)

Jak widać, moduły o podobnej mocy mogą znacznie różnić się masą w zależności od producenta. Dlatego dobór optymalnych pod względem wielkości i wagi paneli PV warto poprzedzić dokładną analizą dostępnych na rynku modeli.

Podsumowanie - jak dobrać właściwe wymiary i wagę paneli fotowoltaicznych

Podczas projektowania instalacji PV kluczowe jest, aby wybrać panele o optymalnym stosunku mocy do powierzchni i masy. Zbyt małe moduły będą mniej wydajne, natomiast zbyt duże i ciężkie mogą sprawiać problemy montażowe i obciążać konstrukcję.

Najlepiej zdecydować się na sprawdzone panele fotowoltaiczne o mocy od 300 do 400 W i powierzchni ok. 1,7-1,9 m2. Porównując konkretne modele, warto zwrócić uwagę nie tylko na wymiary i wagę, ale także gwarancje, trwałość i stosunek mocy do ceny.

Odpowiedni dobór paneli PV, dostosowany do typu dachu lub gruntu, pozwoli zmaksymalizować produkcję energii ze słońca i zminimalizować koszty oraz wyzwania montażowe.

Najczęściej zadawane pytania

Dla domu jednorodzinnego potrzeba zwykle od 20 do 30 paneli fotowoltaicznych o mocy 300-400 W. Dokładna liczba zależy od zapotrzebowania na energię i dostępnej powierzchni.

Nie zawsze. Ważniejsza od wagi jest moc i wydajność paneli. Lżejsze moduły mogą być równie dobre, a dodatkowo łatwiejsze w montażu.

Najlepiej zlecić sprawdzenie konstrukcji dachu projektantowi lub specjaliście. Można też spróbować oszacować obciążenie na podstawie wagi paneli i dostępnych danych.

Tak, jeśli ich powierzchnia i rozmiar przekraczają dostępną przestrzeń lub obciążają konstrukcję. Warto zostawić też trochę luzu na przyszłe prace serwisowe.

Koszt transportu i montażu paneli PV to zazwyczaj 10-20% całkowitej ceny instalacji fotowoltaicznej. Zależy m.in. od wagi i wielkości modułów.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Kościół w Kostowcu - Dusza Religijna Miasta: Oaza Wiary i Społeczności
  2. Elon Musk stracił tytuł najbogatszego człowieka świata. Powód zaskakuje!
  3. Iga Świątek znakomicie rozpoczęła dla Polski finał turnieju United Cup
  4. Wirtualne influencerki opanowują rynek. Czego dowiesz się o nich?
  5. Budowa własnego panelu fotowoltaicznego - poradnik krok po kroku
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Magdalena Kamińska
Magdalena Kamińska

Jako filmowa podróżniczka snuję się przez fabularne krainy, dzieląc spostrzeżenia. Seriale tkwią we mnie jak emocje w kadrze. Sport to energia, którą wpleciono w mój kod. Zwierzęta to moje duchowe lustra, a edukacja – klucz do odkryć.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły