Jak zostałem gangsterem (2020) - Polska Saga Gangsterska

Jak zostałem gangsterem (2020) - Polska Saga Gangsterska
Autor Miłosz Duda
Miłosz Duda07.11.2023 | 6 min.

Polskie kino gangsterskie od lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród widzów. Produkcje ukazujące losy przestępców i ich działalność w półświatku przyciągają tłumy do kin, bijąc rekordy oglądalności. Nic więc dziwnego, że twórcy chętnie sięgają po ten gatunek, aby opowiedzieć fascynującą historię z mrocznego świata zorganizowanej przestępczości. Tak też stało się w przypadku głośnego filmu Jak zostałem gangsterem cały film online, który zebrał znakomite recenzje i odniósł kasowy sukces.

Fabuła filmu gangsterskiego Jak zostałem gangsterem

Historia głównego bohatera i jego droga do przestępczego półświatka

Film opowiada losy Nikodema "Nikoś" Skotarczaka, drobnego przestępcy marzącego o karierze w półświatku. Pochodzący z biednej rodziny Nikoś od najmłodszych lat obraca się w kręgach kryminalistów i marzy, by zostać prawdziwym gangsterem. Wielokrotnie próbuje zwrócić na siebie uwagę lokalnych bossów, lecz na próżno. Przełom następuje, gdy Nikoś bierze udział w napadzie na konwój. Akcja kończy się niepowodzeniem, ale młody przestępca zyskuje podziw Bonza - wpływowego gangstera z Warszawy. Bonzo zabiera Nikoś do stolicy i bierze go pod swoje skrzydła. Tak zaczyna się błyskawiczna kariera bohatera w przestępczym półświatku lat 90.

Przedstawienie realiów polskiego gangsterki lat 90.

Film doskonale oddaje mroczny klimat polskiego półświatka przestępczego z początku lat 90. Twórcy z wielką dbałością odtworzyli realia tamtych czasów - biedę, bezprawie i skorumpowane struktury państwa. Gangsterzy jeżdżą mercedesami i golframi, noszą drogie garnitury, zakładają interesy hazardowe i agencje ochrony. Policja i politycy są w ich kieszeni. Nikt nie jest w stanie im podskoczyć, bo rządzą wszystkim i wszystkimi. Film pokazuje gangsterski styl życia - nocne kluby, drinki, narkotyki, prostytutki. Ale też bezwzględność i okrucieństwo świata przestępców.

Kluczowe wydarzenia kształtujące charakter głównego bohatera

W filmie przedstawiono kilka kluczowych momentów, które ukształtowały charakter Nikoś i zdeterminowały jego gangsterską drogę. Była to przede wszystkim ciężka sytuacja domowa i materialna, brak perspektyw i częste pobyty w poprawczaku. To sprawiło, że Nikoś od najmłodszych lat obracał się w przestępczych kręgach. Przełomowym momentem był nieudany napad na konwój, po którym zyskał szacunek ze strony Bonza. Od tej pory Nikoś czuł, że należy do półświatka i jest gotów zrobić wszystko, by się w nim odnaleźć. Ważnym elementem fabuły jest też uczucie do Marioli, która jako jedyna dostrzegła w Nikoś człowieka, a nie tylko bezwzględnego bandytę.

Obsada i aktorstwo w filmie Jak zostałem gangsterem

Marcin Kowalczyk w roli Nikodema "Nikoś" Skotarczaka

Główną rolę Nikodema Skotarczaka zagrał Marcin Kowalczyk, który stworzył barwną i niezwykle przekonującą kreację młodego bandyty. Aktor świetnie uchwycił złożoną osobowość bohatera - jego prostactwo i brak wykształcenia, ale też inteligencję, determinację i umiejętność przetrwania na ulicy. Dzięki niuanse w grze Kowalczyka postać Nikoś jest pełnokrwista i wiarygodna. To zdecydowanie jedna z najlepszych ról w karierze tego aktora.

Robert Więckiewicz jako boss przestępczy Bonzo

Jako zimny i wyrachowany gangster Bonzo wystąpił Robert Więckiewicz. Aktor znakomicie sportretował bezwzględnego i okrutnego przestępcę, który dzięki sprytowi i braku skrupułów zbudował gangsterskie imperium w Warszawie. Dzięki grze Więckiewicza postać Bonza wydaje się autentyczna i niepozbawiona głębi. Aktor pokazał również drugie oblicze bossa - człowieka skłonnego do sentymentalnych wspomnień i tęsknoty za młodością.

Nowe gwiazdy polskiego aktorstwa gangsterskiego

W filmie brylują także młodzi, utalentowani aktorzy, którzy dostali szansę zagrania barwnych postaci z gangsterskiego półświatka. Są to m.in. Tomasz Włosok jako psychopatyczny Popek, Natalia Łączyńska w roli seksownej prostytutki czy Jakub Gierszał w roli całkiem nowego w tym fachu gangstera o pseudonimie “Ząbek”. Dzięki świetnym kreacjom tych aktorów, film oddaje klimat epoki z lat 90. i pozwala widzom poczuć się jakby byli w samym centrum wydarzeń rozgrywających się w przestępczym półświatku.

Czytaj więcej: Mroczne thrillery psychologiczne

Reżyseria filmu gangsterskiego Jak zostałem gangsterem

Stylistyka i klimat epoki stworzone przez Macieja Kawulskiego

Reżyser Maciej Kawulski znakomicie oddał klimat i stylistykę tamtych czasów. Gangsterska Warszawa z początku lat 90. została odwzorowana ze szczególną dbałością o detale. Mroczne, zakopcone knajpy, dyskoteki z neonowymi światłami, bogate rezydencje przestępców - wszystko to oddaje nastrój epoki. Reżyser świetnie uchwycił kontrast między biedą zwykłych obywateli a przepychem życia gangsterów. Ogromną zaletą filmu jest również świetnie dobrana, vintage’owa muzyka, która doskonale komponuje się z akcją.

Oddanie realiów przestępczego półświatka lat 90.

Kawulski stworzył obraz bezwzględnego i brutalnego świata zorganizowanej przestępczości lat 90. Gangsterzy prowadzą narkobiznes, handel bronią, hazardem, prostytucją. Zarabiają ogromne pieniądze, nie cofając się przed niczym. Reżyser pokazał ich codzienne życie - luksus, zbytki, ale też nieustanną czujność i gotowość do mordu. Policjanci i prokuratorzy są przekupieni, nikt nie jest w stanie zagrozić rządom mafii. Film oddaje ten nastrój bezprawia i wszechwładzy przestępców.

Dynamiczna akcja i wartka narracja filmu

Choć Jak zostałem gangsterem" to przede wszystkim film sensacyjny, Kawulski stworzył również wiele wątków pobocznych i ciekawych postaci drugoplanowych. Dzięki temu fabuła jest złożona i wciągająca. Dynamiczna akcja, sceny strzelanin i pościgów samochodowych przeplatają się z momentami z zaskakującym, czarnym humorem. Film trzyma w napięciu od początku do końca. Reżyserowi udało się oddać ducha gangsterskiego kina sprzed lat i stworzyć nowoczesną, świetną produkcję.

Odbiór i recenzje filmu Jak zostałem gangsterem

Jak zostałem gangsterem (2020) - Polska Saga Gangsterska

Pozytywne recenzje krytyków filmowych

"Jak zostałem gangsterem" zebrał bardzo pozytywne recenzje od krytyków filmowych. Chwalili oni przede wszystkim świetne aktorstwo, reżyserię Macieja Kawulskiego i oddanie realiów tamtych czasów. Krytycy podkreślali, że film łączy w sobie gatunkową lekkość i rozrywkowy charakter z głębszą warstwą społeczną, ukazując mechanizmy rządzące światem przestępczym. Choć fabuła nie uniknęła pewnych schematów, to jednak całość została świetnie zrealizowana.

Porównania do klasyki polskiego kina gangsterskiego

W wielu recenzjach pojawiały się porównania do klasycznych polskich filmów sensacyjnych takich jak "Psy" czy "Chłopaki nie płaczą". Krytycy zgodnie orzekli, że "Jak zostałem gangsterem" godnie nawiązuje do tamtych produkcji, oddając ducha polskiej mafii z przełomu epok. Nie brakowało głosów, że pod względem jakości wykonania, nowy film Kawulskiego może śmiało konkurować z wymienionymi hitami polskiego kina gangsterskiego.

Opinie widzów na temat aktorstwa i fabuły

Równie entuzjastycznie na film zareagowali zwykli widzowie. Chwalili przede wszystkim aktorstwo i chemie między głównymi bohaterami. Marcin Kowalczyk zebrał mnóstwo pozytywnych opinii za kreację Nikoś. Widzów zachwyciła także swobodna, dynamiczna fabuła, oddająca klimat epoki. Fani docenili również humor rozsiany w całym filmie, który dodatkowo urozmaica typowo sensacyjną historię. Ogólny odbiór filmu jest więc jednoznacznie pozytywny.

Sukces kasowy i kontynuacja filmu Jak zostałem gangsterem

Świetne wyniki finansowe produkcji w kinach

"Jak zostałem gangsterem" okazał się kasowym hitem. W ciągu kilku tygodni od premiery obejrzało go w polskich kinach prawie milion widzów. Przez wiele tygodni film utrzymywał się na szczycie box-office. Zarobił kilkadziesiąt milionów złotych, bijąc rekordy popularności. Pokazało to, że polscy widzowie nadal chętnie oglądają rodzime produkcje gangsterskie, jeśli są one dobrze zrealizowane. Sukces frekwencyjny przełożył się oczywiście na sukces finansowy - film na siebie zarobił, dając zyski producentom.

Potwierdzenie realizacji sequela pt. Jak pokochałem gangstera

Ogromna popularność i zyski ze "Jka zostałem gangsterem" sprawiły, że szybko potwierdzono realizację sequela. Już w 2021 roku na ekranach kin pojawi się więc kontynuacja losów Nikoś i innych postaci, tym razem zatytułowana "Jak pokochałem gangstera". Marcin Kowalczyk oraz inni aktorzy powrócą w swoich kultowych rolach. Fani z niecierpliwością oczekują na kolejną porcję gangsterskich przygód swoich ulubionych bohaterów.

5 Podobnych Artykułów

  1. Kościół w Kostowcu - Dusza Religijna Miasta: Oaza Wiary i Społeczności
  2. Międzynarodowy Dzień Pizzy: 50 różnych smaków w Łodzi
  3. Jerzy owsiak: polityka a służba zdrowia - co warto wiedzieć
  4. Mariusz Kamiński w nowej roli? Szokujące doniesienia o liderze PiS
  5. Sezon zakupów prezentów u progu! Porównaj ceny i zaoszczędź.
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Miłosz Duda
Miłosz Duda

Jestem kinowym detektywem w labiryncie fabuł. Seriale to emocjonalne treningi, sport to mój rytm. Zwierzęta – towarzysze w ciszy, edukacja to moje źródło mocy, rozumianej jako film życia.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły