Fotowoltaiczna farma słoneczna - jak działa i ile zarabia?

 Fotowoltaiczna farma słoneczna - jak działa i ile zarabia?
Autor Magdalena Kamińska
Magdalena Kamińska26.10.2023 | 6 min.

Fotowoltaika staje się coraz popularniejszym sposobem na pozyskiwanie energii elektrycznej. Coraz więcej firm i osób prywatnych decyduje się na budowę własnych farm fotowoltaicznych. Pozwalają one na produkcję prądu ze słońca i czerpanie z tego wymierne korzyści. Jak działają farmy fotowoltaiczne i jakie przynoszą zyski? Przyjrzyjmy się bliżej.

Jak działa farma fotowoltaiczna?

Farma fotowoltaiczna składa się z wielu paneli słonecznych, które zamieniają energię promieniowania słonecznego na prąd stały. Następnie prąd ten jest zamieniany na przemienny i trafia do sieci energetycznej. Cały proces przebiega w pełni automatycznie, a większość farm wyposażona jest również w systemy śledzenia położenia słońca, aby maksymalizować wydajność.

Farma może zajmować areał od kilku arów do kilkudziesięciu hektarów. Im większa powierzchnia pokryta panelami, tym więcej energii można wyprodukować. Kluczowe są też parametry zastosowanych paneli, takie jak sprawność czy moc. Najlepsze farmy osiągają nawet kilkanaście megawatów mocy.

Ile kosztuje budowa farmy fotowoltaicznej w Polsce?

Koszt budowy farmy fotowoltaicznej zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od jej wielkości, czyli liczby zainstalowanych paneli i zajmowanej powierzchni. Ważny jest też rodzaj zastosowanych paneli i pozostałych urządzeń. Pod uwagę trzeba brać koszty paneli, falowników, konstrukcji montażowych, okablowania, robocizny i pozwoleń.

Dla przykładowej farmy o mocy 1 MW, składającej się z ok. 3 tys. paneli, całkowity koszt inwestycji może wynieść ok. 4-5 mln zł. W przeliczeniu na 1 kWp wychodzi 4000-5000 zł. Oczywiście im większa farma, tym koszt 1 kWp będzie mniejszy.

Jakie są korzyści z posiadania farmy fotowoltaicznej?

Farma fotowoltaiczna przynosi szereg korzyści dla swojego właściciela. Przede wszystkim umożliwia produkcję taniej energii elektrycznej na własne potrzeby lub sprzedaż do sieci. Pozyskana w ten sposób energia jest praktycznie darmowa, poza niewielkimi kosztami eksploatacji farmy.

Dodatkowo właściciel farmy może liczyć na przychody ze sprzedaży nadwyżek energii do sieci, na podstawie kontraktów z operatorami. Są to stałe i przewidywalne dochody przez wiele lat.

Farma zapewnia także niezależność energetyczną i uniezależnia od wahań cen prądu. To szczególnie istotne w czasach rosnących cen energii. Inwestycja w OZE przynosi więc wymierne oszczędności.

Jak długo zwraca się inwestycja w farmę PV?

 Fotowoltaiczna farma słoneczna - jak działa i ile zarabia?

Okres zwrotu farmy fotowoltaicznej w Polsce wynosi obecnie ok. 6-8 lat. Jest to dość szybki czas jak na tego rodzaju przedsięwzięcie. Wynika to z kilku czynników.

Po pierwsze, koszty budowy farm systematycznie spadają, przy rosnących cenach energii. Po drugie, farmy korzystają z systemu wsparcia OZE – sprzedawana energia jest rozliczana po stałej, wyższej cenie. Po trzecie, można liczyć na dotacje z programów takich jak „Mój Prąd”.

Dzięki temu farmy PV mogą się zwrócić nawet w 5-6 lat. Ponadto mają długą żywotność sięgającą 25-30 lat, więc zyski mogą być czerpane przez dekady.

Jakie przepisy prawne regulują funkcjonowanie farm PV?

Podstawowymi aktami prawnymi regulującymi funkcjonowanie farm fotowoltaicznych w Polsce są Prawo energetyczne oraz ustawa o odnawialnych źródłach energii. Określają one m.in. zasady przyłączania instalacji do sieci oraz systemy wsparcia.

Ważne są też przepisy dotyczące planowania i zagospodarowania przestrzennego, które regulują gdzie i na jakich warunkach można budować farmy. Konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę i licznych zgód środowiskowych.

Dodatkowo farmy muszą spełniać normy techniczne, a ich właściciele rozliczać się z podatków. Złożoność regulacji często wymaga wsparcia doświadczonych firm i kancelarii prawnych.

Jakie elementy składają się na farmę fotowoltaiczną?

Podstawowymi elementami każdej farmy fotowoltaicznej są:

 • Panele fotowoltaiczne
 • Falowniki
 • Konstrukcje montażowe
 • Okablowanie
 • Zabezpieczenia elektryczne
 • Transformatory
 • Systemy sterowania i monitoringu
 • Oprócz tego w skład farmy mogą wchodzić systemy magazynowania energii, ładowarki pojazdów elektrycznych, stacje pogodowe, monitoring wizyjny i inne elementy zwiększające funkcjonalność.

  Jakie są zalety paneli monokrystalicznych w farmie PV?

  W farmach fotowoltaicznych najczęściej stosowane są panele monokrystaliczne, które cechują się najwyższą sprawnością na poziomie 15-22%. Oznacza to, że potrzeba mniej modułów aby osiągnąć zakładaną moc farmy.

  Panele monokrystaliczne charakteryzują się także wysoką odpornością na działanie wysokich temperatur. Zapewniają wysoką stabilność parametrów przez cały okres eksploatacji. Cechują się też estetycznym wyglądem.

  Wadą paneli monokrystalicznych są nieco wyższe koszty w porównaniu z polikrystalicznymi. Jednak ich zalety w pełni uzasadniają zastosowanie w nowoczesnych farmach fotowoltaicznych.

  Ile można zarobić na farmie fotowoltaicznej w Polsce?

  Przychody z farmy fotowoltaicznej w Polsce są obecnie na poziomie 300-350 zł rocznie z 1 kWp zainstalowanej mocy. Dla farmy o mocy 1 MW daje to roczny przychód rzędu 300-350 tys. zł.

  Trzeba jednak pamiętać, że z tego należy pokryć koszty operacyjne farmy, które wynoszą ok. 15-20 tys. zł rocznie dla 1 MW. Cały czas są to jednak bardzo dobre wyniki i szybko zwracająca się inwestycja.

  Dodatkowo, dzięki ciągłemu postępowi technologicznemu, wydajność paneli sukcesywnie rośnie. To powinno skutkować systematycznym wzrostem opłacalności tego typu inwestycji w kolejnych latach.

  Podsumowanie

  Farma fotowoltaiczna to coraz popularniejszy sposób na pozyskiwanie energii ze słońca. Pozwala na produkcję taniego prądu na własne potrzeby oraz dodatkowe dochody ze sprzedaży nadwyżek. Inwestycja zwraca się już w okresie 6-8 lat, a zyski można czerpać przez kilkadziesiąt lat. Dlatego coraz więcej firm i osób prywatnych decyduje się na budowę własnych farm PV. To niezawodne źródło czystej energii i stabilnych dochodów na lata.

  Najczęściej zadawane pytania

  Potrzebne są m.in. pozwolenie na budowę, zgody środowiskowe, koncesja URE, umowa o przyłączenie do sieci, wpis do rejestru OZE i założenie firmy obrotu energią.

  Musi być ona objęta miejscowym planem zagospodarowania umożliwiającym taką inwestycję. Ważne są też warunki techniczne przyłączenia do sieci.

  Tak, farma fotowoltaiczna wymaga standardowego pozwolenia na budowę, wydawanego przez właściwy organ architektoniczno-budowlany.

  Polega przede wszystkim na inspekcji instalacji, czyszczeniu paneli, kontroli połączeń i oprogramowania. Przeglądy wykonuje się 1-2 razy w roku.

  Wprawdzie dotacje są dodatkowym wsparciem, jednak farmy PV mogą działać opłacalnie nawet bez dopłat, dzięki sprzedaży energii do sieci.

  5 Podobnych Artykułów:

  1. Kościół w Kostowcu - Dusza Religijna Miasta: Oaza Wiary i Społeczności
  2. Międzynarodowy Dzień Pizzy: 50 różnych smaków w Łodzi
  3. Jerzy owsiak: polityka a służba zdrowia - co warto wiedzieć
  4. Mariusz Kamiński w nowej roli? Szokujące doniesienia o liderze PiS
  5. Sezon zakupów prezentów u progu! Porównaj ceny i zaoszczędź.
  tagTagi
  shareUdostępnij
  Autor Magdalena Kamińska
  Magdalena Kamińska

  Jako filmowa podróżniczka snuję się przez fabularne krainy, dzieląc spostrzeżenia. Seriale tkwią we mnie jak emocje w kadrze. Sport to energia, którą wpleciono w mój kod. Zwierzęta to moje duchowe lustra, a edukacja – klucz do odkryć.

  Oceń artykuł
  rating-fill
  rating-fill
  rating-fill
  rating-fill
  rating-fill
  Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

  Komentarze (0)

  email
  email

  Polecane artykuły